RECENZIA: SanDisk G-Drive ArmorATD 1TB - Stále odolný a mierne drahý

RECENZIA: SanDisk G-Drive ArmorATD 1TB - Stále odolný a mierne drahý

 

Potreba zálohovať dôležité súbory, prenášanie väčších objemov dát z miesta na miesto alebo mnoho ďalších dôvodov môže znamenať, že by sa do vášho života hodil externý disk. Bežné 2.5 a 3.5 palcové externé HDD stále ponúkajú vysokú kapacitu za veľmi prijateľnú cenu, hoci im už pomaly ale isto konkurujú disky na báze flash pamätí. Pokiaľ sa k vysokej kapacite a prívetivej cene pripojí ešte aj vyššia odolnosť proti pádom či nečistotám, môže ísť o naozaj zaujímavý produkt. Tak sa na prvý pohľad javí aj SanDisk G-DRIVE ArmorATD.

Už je to rok, čo sme mali možnosť otestovať model s kapacitou 2TB. Jeho recenzia dopadla dobre po stránke odolnosti a priemerne v oblasti výkonu. G-DRIVE ArmorATD sklamal hlavne v cene, ktorá bola takmer násobne vyššia než iné externé disky, hoci ponúkal aj ďalšie vymoženosti. Tentokrát sme sa pozreli na 1TB verziu: či obstála lepšie alebo rovnako, ako jej väčší brat, sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

SanDisk G-DRIVE ArmorATD je dodávaný v profesionálne ladenej krabičke, čo je len logické, nakoľko ide o produkt určený hlavne profesionálom. Vnútri balenia sa nachádza externý disk s nárazníkmi z mäkkej gumy a telom z odolného hliníka.

Okrem neho je v krabičke samozrejme aj malý manuál a dvojica kratších káblov USB-C/USB-C a USB-C/USB-A. Osobne som zástancom jedného s pripevnením adaptérom USB-C na USB-A, ale nosiť so sebou dva menšie kábliky nie je až taká veľká prekážka. Len si treba dávať pozor a nestratiť ich, hoci je pravda, že väčšina ľudí siahajúcich po novších externých SSD s USB-C portom už ani bežné USB-A nevyužívajú.

Komponenty diskov a avizované parametre

Rýchlosti externých diskov neustále zvádzajú súboj s možnosťami moderných počítačov a zariadení. Keď existovalo ešte len USB 2.0 pripojenie, schopné prenášať maximálne 480 megabitov za sekundu, čo znamená 60 MB/s, stačili aj externé harddisky. Akonáhle však prišiel štandardný USB 3.0, ktorý zvýšil rýchlosti 5 Gbps, teda 640 MB/s, začali dávať zmysel aj SSDčka, nakoľko aj tie najrýchlejšie harddisky nie sú schopné prekročiť hranicu 200 MB/s. Následne prišiel USB-C štandard schopný prenášať aj 1GB dát. SanDisk hrdo hlása, že zabudované pripojenie zvládne preniesť až 5 Gbps (o čosi viac ako 600 MB/S), no hneď vyššie je na krabičke informácia a prenosových rýchlostiach “až do” 140 MB/S.

To je spôsobené limitáciami samotného disku, nakoľko HDD to nikdy nepôjde tak rýchlo, ako SSDčkam. SanDisk G-DRIVE ArmorATD 1TB sa však môže pochváliť odolnosťou voči pádom z až 1.2 metrovej výšky a takisto certifikáciou IP54 vďaka gumenej krytke portu, ktorá zabezpečí ochranu proti vniknutiu bežného prachu a rezistenciu voči špliechaniu vody z ktoréhokoľvek smeru. Čo sa týka samotného hardvéru, v spomínanom hliníkovom tele sa nachádza 1TB/5400RPM disk WDC WD10SMRM-59A3WS1 od spoločnosti Western Digital (logicky, nakoľko SanDisk patrí pod krídla WD) bezpečne uložený v úchytoch odolných voči otrasom.

Testovanie a hodnotenie

Disk bol pred skúškou defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Boli opakované desaťkrát, pričom výsledok je ich priemer.

SanDisk G-DRIVE ArmorATD 1TB dopadol vcelku podobne, ako jeho väčší brat. Osobne vlastním niekoľko externých diskov aj NASko a hoci nie vždy som prihliadal len na pomer cena/kapacita/výkon, stále ma mrzí, aký je drahý. Pri kapacite 1TB a miernej odolnosti by som očakával cenu pod hranicou 100 eur (bežne dostupné modely od konkurencie s podobnou odolnosťou stoja aj menej a kúsky s IP68 hodnotením sa pohybujú okolo 70 eur). Dobre, pripočítajme si USB-C konektor (ktorý však na rozdiel od externých SSD diskov neponúka takmer žiadne výhody) a 3 ročnú záruku, no stále mi vychádza cena medzi 80 – 90 eurami. G-DRIVE ArmorATD v 1TB verzii som však pod hranicou 110 eur v slovenských obchodoch nevidel. Každý rozhľadenejší zákazník si rozmyslí, či bude míňať takmer dvakrát viac za produkt ponúkajúci menšie zabezpečenie ochrany.

Naše hodnotenie

SanDisk G-Drive ArmorATD 1TB stále vyzerá ako zaujímavý produkt. Dizajnovo sa hodí do každého profesionálneho prostredia, jeho výkon a odolnosť sú stále obstojné, no naozaj vysoká cena tieto parametre nereflektuje. Takže túto recenziu môžem ukončiť rovnako, ako som ju ukončil pri 2TB verzii. Pokiaľ na tento disk natrafíte vo výpredaji, možno nebude zlou voľbou, nateraz však jeho konkurencia vyzerá oveľa lákavejšie.

Klady

 • odolné telo
 • IP54 certifikácia
 • profesionálny dizajn

Zápory

 • príliš vysoká cena

Informácie o produkte

SanDisk G-Drive ArmorATD 1TB 2023

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 130 mm
 • Výška: 87 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 21 mm
 • Hmotnosť: 230 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk