RECENZIA: SanDisk Extreme Pro 128GB - USB kľúč s rýchlosťami SSDčka

RECENZIA: SanDisk Extreme Pro 128GB - USB kľúč s rýchlosťami SSDčka

 

USB kľúče považuje veľa ľudí za spotrebný materiál. Je pekné ich mať po ruke, ale nebývajú často ničím výnimočné. Kapacita a rýchlosť bežných USBčiek sa pohybujú v rozmedzí od katastrofy po “meh”. Aké príjemné by bolo mať možnosť zavesiť si na kľúče malý kvádrik s kapacitou, ktorá sa nezľakne niekoľkých filmov, možno aj hier a hlavne s rýchlosťami prenosu, ktoré nebudú predstavovať hodiny čakania na skopírovanie jeho celého obsahu? Spoločnosť SanDisk má odpoveď na túto otázku a jej meno je SanDisk Extreme Pro 128GB.

Produktov s menom Extreme Pro od spoločnosti je naozaj veľa, od SD kariet, cez prenosné 2.5” SSDčka, až po čítačky pamäťových kariet. Tentokrát však slovné spojenie Extreme Pro predstavuje USB kľúč s podporou štandardu USB 3.1 a Solid State Flash diskom.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Obal tohoto kľúča veľmi neprekvapí, nakoľko ide o sendvič z kartónu, v ktorom je osadená priehľadná plastová kolíska zobrazujúca samotný produkt. Extreme Pro 128GB je z hľadiska veľkosti, v porovnaní s inými USB kľúčmi, o niečo rozmernejší. Tento fakt je daný ako jeho kapacitou, tak vysúvacím mechanizmom konektora, no stále je veľmi jednoduché ho stratiť vo vrecku či nosiť na kľúčoch. Potešilo ma prevedenie jeho tela a pútko na kľúče, ktoré je z prevažnej časti kovové a malo by zabezpečiť bezproblémové používanie na dlhé roky. Extreme Pro 128GB síce neponúka žiadnu oficiálnu odolnosť voči prachu, vode ani voči nárazom, no vďaka použitým materiálom a zasúvateľnému konektoru by mal vydržať viac ako bežné USB kľúče.

Avizované parametre a softvér

Prepojenie s počítačom je postavené na štandarde USB 3.1/SATA600, takže rýchlosti by sa mali pohybovať okolo výrobcom udávaných “až do” 430 MB/s. Ako je to už pri SanDisk zariadeniach zvykom, príjemným bonusom je zakomponovanie softvéru SanDisk Secure Access, ktorý sa na disku nachádza priamo z výroby. Jeho inštaláciou získa zákazník program Private Access, čo znamená možnosť bezplatného AES 128-bit šifrovania svojich súborov.

Poprípade môže zaplatiť 13 dolárov a získať tak rad ďalších funkcií, či už bezpečnejšieho šifrovania až do AES 1024-bit, automatického zálohovania alebo synchronizácie súborov medzi zariadeniami. Osobne zastávam názor, že 128 bitové šifrovanie stačí, nakoľko ide o softvérové a nie hardvérové šifrovanie, ale je pekné vedieť, že tu taká možnosť existuje a tých pár dolárov nie je až tak veľa.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemerom.

Naše hodnotenie

Doposiaľ som pri každom prenášaní väčších súborov medzi počítačmi hromžil buď na pomalosť USB kľúčov, alebo na rozmery prenosných diskov. SanDisk Extreme Pro 128GB ukazuje, že je možné spojiť to najlepšie z oboch svetov. Najviac ma prekvapil fakt, že má úctyhodné rýchlosti, obstojnú kapacitu a malé rozmery napriek vcelku prijateľnej cene.

Klady

 • malé rozmery
 • veľmi dobré rýchlosti prenosu
 • vysúvací konektor
 • prívetivá cena
 • kapacita od 128GB do 1TB
 • 10-ročná záruka

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

SanDisk Extreme Pro 128GB

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 11 mm
 • Výška: 71 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 21 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 37 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Friderika Hodossyová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk