RECENZIA: Trust GXT 834 Callaz TKL Mechanical Keyboard - Môžeme veriť Trust-u?

RECENZIA: Trust GXT 834 Callaz TKL Mechanical Keyboard - Môžeme veriť Trust-u?

 

Cena nie je všetko

Trust je legendou vo svete príslušenstva. Túto značku si pamätáme ako výrobcu všetkých možných periférií. Poznávacím znakom bol vždy priaznivý pomer cena/výkon. Bude to tak aj pri teste tejto klávesnice? Dočítate sa ďalej!

Vzhľad a parametre

Lineárne spínače klávesnice Trust GXT 834 – Outemu Red sú lacnejšou verziou, trúfame si povedať napodobeninou, obľúbených a známych Cherry MX Red. Vydávajú síce slabší, no typický zvuk mechanickej klávesnice. Tu sa pristavíme. Konštrukcia klávesnice spôsobila, že niektoré klávesy, najmä medzerník, ENTER a SHIFT vydávajú zvuky, ktoré nám pripomínali kancelárske klávesnice 90-tych rokov minulého storočia. Síce nostalgia, no takto herná klávesnica nemá znieť. Zdvih klávesov je klasický pre mechanické klávesnice. Sú vcelku presné a príjemne sa na nich píše.

Výhodou je jej veľkosť. Keďže ide o TKL (Tenkeyless) verziu, absentuje tu numerický blok. Má americkú lokalizáciu, čo znamená, že tu nenájdete ani slovenské znaky, no pri tomto type zariadenia to nepovažujeme za nedostatok. Z dôležitých klávesov spomenieme ENTER, ktorý je jednoriadkový, na oboch stranách predĺžený SHIFT a Fn kláves na pravej strane. Typických dvanásť multimediálnych klávesov, ktoré vyvoláte stlačením v kombinácii s Fn, slúži na ovládanie hlasitosti, prehrávania hudby, či videí. Zablokovanie klávesu Windows pre zabránenie náhodného stlačenia pri hraní je tiež prítomná. Písmená sú dobre čitateľné i za denného svetla. Chýbala nám však možnosť programovania makier. V balení nájdete aj nástroj na vyberanie klávesov.

Klávesnica má nastaviteľnú výšku sklonu v dvoch polohách a je stabilná i v tom najväčšom zápale hrania. Jej hliníkové telo s plastovým spodným krytom má celkovú hmotnosť 652 g a rozmery 137 × 367 × 35 mm. Má rovnomerné podsvietenie, ktorého prepínanie sa realizuje kombináciou klávesov. Jej vstavaná pamäť slúži na uloženie si rôznych profilov nastavenia. Kábel má dĺžku 180 cm a je omotaný textíliou, čo zaručí dlhú životnosť.

V zozname podporovaných operačných systémov nájdete Windows 10, 11, MacOS a Chrome OS. V tejto časti recenzie mal byť aj popis softvéru, no ku klávesnici žiadny neexistuje. Považujeme to za jej hlavný nedostatok.

Klávesnicu sme otestovali hrou Fortnite, aj klasikami ako Bioshock 2 Remastered a Medal Of Honor. Reakcie a spätná väzba boli neisté a zvuk klávesov uberal na zážitku, cítili sme sa pri jej používaní nesvoji, čo uznáte, že nie je pocit, ktorý by mala herná klávesnica vyvolávať.

Naše hodnotenie

V jej prospech hovorí cena, čo je však málo na to, aby sme ju odporúčali. Pocit váhania v nás nezanechal dobrý dojem. Jediným podstatným plusom bolo pohodlné písanie. Pri každodennej práci sa osvedčila, avšak, ak nosí nálepku hernej klávesnice, jej primárny účel nie je dostatočne naplnený.

Klady

 • pohodlné písanie

Zápory

 • zvuk kláves
 • absencia software
 • neodpojiteľný kábel

Informácie o produkte

Trust GXT 834 Callaz TKL Mechanical Keyboard 2022

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 367 mm
 • Výška: 137 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 35 mm
 • Hmotnosť: 652 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 47,90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk