RECENZIA: MSI CORELIQUID MEG S360 vs MAG C240 - Dve perspektívy, dve riešenia, rovnaký výrobca

RECENZIA: MSI CORELIQUID MEG S360 vs MAG C240 - Dve perspektívy, dve riešenia, rovnaký výrobca

 

Pred pár rokmi som bol mierne povedané prekvapený, keď som sa dozvedel, že spoločnosť MSI vstupuje na trh s vodnými chladičmi na procesory. Moje prekvapenie pokračovalo, keď to neurobila za pomoci nedotiahnutého produktu, ale chladiče Coreliquid 240R a 360R si napriek vyššej cene našli svojich priaznivcov. Keď už však veci išli viac-menej podľa plánu, nebolo žiadnym prekvapením, že produktový rad chladičov MSI sa naďalej rozširuje a do obchodov len nedávno zamierili dva modely s označením Coreliquid MEG S360 a MAG C240.

Zase raz som sa však nechal nachytať nepripravený, keďže zo spoločnosti MSI prišla prosba, či by sa nedalo namiesto dvoch samostatných recenzii napísať jeden text, ktorý by pri oboch produktoch vyzdvihol silné stránky, spomenul ich slabosti a v jednoduchosti vysvetlil, ktorý model sa hodí ktorému typu hráčov či profesionálov. Je ale vôbec možné porovnávať takto odlišné produkty? Samozrejme, oba sa snažia splniť rovnaký cieľ, uchladiť horúci procesor. No k výsledku sa dostávajú vcelku odlišnými cestami a oba holdujú rozdielnej filozofii.

V každom prípade… Teplo je strašiakom nielen pri pretaktovaných monštrách s počtom jadier v desiatkach, ale aj pri výkonnejších kúskoch určených na hranie a dokonca aj pri bežných procesoroch, ktoré za svoj život otvoria maximálne pár excelových tabuliek naraz, prípadne 10 záložiek v Chrome. Aby procesory vydržali čo najdlhšie, je odporúčané držať ich prevádzkovú teplotu aj v tých najextrémnejších situáciách pod hranicou 70 stupňov a v prípadoch, že na to už nestačí ani to najvýkonnejšie vzdušné chladenie (alebo potenciálny majiteľ nemá hlboko do vrecka), prichádzajú na rad AIO chladiče.

Obal(y) a ich obsah

Balenie chladičov neprekvapilo a nesklamalo. Oba produkty sú odeté v tmavom kartónovom šate – MEG S360 v kombinácii čiernej a zlatej, zatiaľ čo C240 zaujme modrým nádychom inak čierneho obalu. Ďalší rozdiel medzi týmito chladičmi, ktorý je viditeľný už na balení, je použitie RGB ventilátorov a podsvietenia na hlave chladiča na menšom z tejto dvojice, zatiaľ čo S360 ponúka „obyčajné“ tmavé ventilátory, no zároveň aj dizajnovú chuťovku v podobe programovateľného displeja na hlave pumpy.

Oba obaly sú nadmieru moderné a verne zobrazujú, čo od týchto chladičov môžu potenciálni zákazníci čakať. Vnútri balení sa nachádzajú samotné AIO chladiče, dvojica, resp. trojica ventilátorov a dôležité vrecúška so skrutkami a ďalšími súčiastkami, vďaka ktorým je možné chladiče pripevniť ako na matičné dosky s Intel procesormi, tak aj s modelmi od spoločnosti AMD. V balení C240 tiež nájdeme malú tubu s teplovodivou pastou, ktorá je pri modeli S360 už aplikovaná na hlave chladiča.

Prvé dojmy a spracovanie

Takmer okamžite po otvorení a vybalení chladičov ma už tradične potešilo aj nepotešilo zopár vecí. Prvou kladnou správou je kvalita opletenia hadíc medzi radiátorom a hlavou chladenia. Zaujímavé sú aj ARGB ventilátory dodávané s C240, vďaka ktorým dokáže tento chladič takpovediac zažiariť v akejkoľvek skrinke. Pri S360 RGB ventilátory absentujú, avšak nie každý je veľkým fanúšikom svetielok a tie sa dajú v budúcnosti bez väčších problémov dokúpiť. Nateraz S360 vyhráva menším celkovým počtom káblov, ktoré treba niekam ukryť. Veľký rozdiel medzi oboma chladičmi však spočíva v samotnej technológii pumpy. Zatiaľ čo S360 pumpu tradične ukrýva v hlave dosadajúcej na procesor a o jej napájanie sa stará 4-pin kábel s podporou PWM, C240 pumpu umiestnilo priamo do radiátora a už z pohľadu na 3-pinový kábel je ľahké zistiť, že ide o DC pumpu bez presnejšieho ovládania.

Na druhej strane, C240 je lepší ako jeho brat po stránke rozmerov samotnej hlavy chladiča, ktorá na ňom má štvorcový pôdorys a lepšie tak uchladí aj nerovnomerne sa zahrievajúce procesory. S360 ponúka obyčajnú kruhovú hlavu a pri väčších procesoroch, prípadne pri takých kúskoch, ktoré majú jadrá/chiplety bližšie k okrajom, sa bude o ich teploty starať ťažšie. Na záver, S240 síce ponúka nižšiu hlavu dosadajúcu na procesor, čo môže teoreticky odstrániť limitujúci faktor vertikálneho prekážania, hlava S360 je ale stále dostatočne kompaktná, aby nerobila problém ani v stiesnenejších skrinkách. A kto by, samozrejme, inštaloval 360 mm radiátor do malých skriniek, však.

Inštalácia

V MSI mysleli po stránke kompatibility takmer na všetkých, resp. pri menšom z chladičov (240mm) takmer na všetkých a pri väčšom (360mm) naozaj na všetkých. MSI MAG Core Liquid C240 je kompatibilný s Intel 115*, 1366, 2011-3 a 2066 socketmi, zároveň aj s AMD AM*, FM*. MAG Core Liquid 360R túto podporu ešte rozširuje o TR4, TRX4 a SP3, čím v praxi pokrýva celé spektrum procesorov. Ako som však už spomenul v predošlej sekcii, ja by som na Threadripper procesory asi MEG S360 pre veľkosť a pôdorys hlavy chladiča neodporúčal. Odhliadnuc od tejto myšlienky, celá inštalácia zabrala možno desať minút pri menšom a pätnásť pri väčšom z týchto produktov.

Samozrejme, musím varovať, že pri väčších chladičoch treba mať na mysli, že 360mm radiátory nemusia byť kompatibilné s každou skrinkou. Radšej si preto pred kúpou skontrolujte, či sa vám do počítača zmestí, keďže celková dĺžka je skôr bližšie k 40 cm ako k 36 cm. Po stránke káblikov je však inštalácia naozaj jednoduchá. Káblik z pumpy je najlepšie pripojiť do CPU_FAN, resp. do PUMP_FAN konektora, ak ním vaša matičná doska disponuje. Ventilátory je možné vďaka reťazovému napojeniu pripojiť do jedného SYS_FAN konektora a následne poprepájať ARGB kábliky na C240 s tým, ktorý vychádza z chladiacej hlavy. Ten by mal následne pasovať na špecifický konektor na doske. Tu je tiež dobré pripomenúť, že ide o adresovateľné RGB podsvietenie, ktoré má novší konektor a nemusí sa preto nachádzať na starších, prípadne aj nových, no lacnejších matičných doskách.

Softvér a ovládanie

Pri C240 je vďaka použitiu jednoduchých ARGB komponentov všetko ovládanie – či už podsvietenia, alebo otáčok – riadené samotnou doskou, na ktorú je chladič nainštalovaný. Majitelia sa tak nemusia desiť komplikovaných, prípadne nefunkčných programov od podaktorých pochybnejších výrobcov. Na druhej strane, MEG S360 disponuje spomínaným displejom a ten už len tak nejaký softvér od výrobcu konkurenčných matičných dosiek nemusí zvládnuť. Preto je jeho ovládanie zakomponované do softvéru MSI Center, ktorému v posledných rokoch, našťastie, nie je veľa čo vytknúť.

Testovanie a namerané hodnoty

MSI Coreliquid MEG S360 aj MSI Coreliquid MAG C240 boli otestované s procesorom AMD Ryzen 7 5700G a s vyťažovaním grafickej karty RTX 3080 Ti. Výsledky v grafe nižšie sú ich priemerom a sú zaznačené ako „∆ T“, teda Delta T, výsledná teplota mínus teplota okolitého vzduchu pre odstránenie odchýlky, ktorú môže spôsobiť testovanie v horúci letný deň a následné testovanie v mrazničke.

Oba zaujímavé, avšak...

Už pred testovaním týchto chladičov, pri prezeraní si ich dizajnu a spracovaní po vybalení, počas inštalácie a následne pri používaní sa mi do mysle stále viac a viac natískala hriešna myšlienka. Aké by to bolo úžasné, keby som mohol zobrať tie najlepšie veci z každého z nich a spojiť ich do takmer dokonalého produktu? Podporu ARGB z ventilátorov z C240 spojiť s hydrodynamickými ložiskami z ventilátorov na S360? Skombinovať tú časť hlavy chladiča, ktorá sa dotýka procesora z C240 s PWM pumpou a digitálnym displejom z S360? Zlúčiť výkon a tichosť S360 s rozmermi C240? Dobre, tu už idem do sfér, ktoré popierajú zákony fyziky, ale dúfam, že chápete moje myšlienkové pochody. Oba chladiče v niečom vynikajú, ale majú aj svoje muchy a stále vysokú cenu, pre ktoré ich nie je možné bez výčitiek odporúčať komukoľvek, kto práve hľadá vodné chladenie. Do budúcnosti však existuje šanca, že MSI takýto produkt ponúkne.

Naše hodnotenie

Od prvých krôčikov, ktoré v segmente chladičov spoločnosť MSI urobila, prešiel nejaký ten piatok a je vidno, že sa snaží udržať na pomyselnej špičke dizajnu, výkonu a funkcionality. Ale všetky pozitíva ako výkon, bonusová funkcionalita či kvalitné prevedenie stále poznačujú negatíva a privysoká cena, pre ktorú nemôžeme ani jednému chladiču udeliť vyššie hodnotenie ako 3 hviezdičky.

Klady

 • obstojné chladenia
 • LCD displej na S360
 • kvalitné spracovanie

Zápory

 • privysoká cena
 • absencia ARGB na S360
 • iba DC pumpa na C240
 • menšia hlava chladiča na S360

Informácie o produkte

MSI CORELIQUID MEG S360 a MAG C240 2022

 • Kategória: Chladenie
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 140 € / 280 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk