RECENZIA: DeepCool LS720 360mm AIO - Extrémny výkon na úkor vyššej hlučnosti

RECENZIA: DeepCool LS720 360mm AIO - Extrémny výkon na úkor vyššej hlučnosti

 

Spoločnosť DeepCool je na poli počítačového hardvéru stálicou, ktorú hráčom asi ani netreba predstavovať, hoci v redakcii sme doposiaľ nemali veľa možností otestovať ich hardvér. Tomu je však koniec, pretože po recenzii vcelku podareného zdroja DeepCool DQ850-M-V2L, na ktorý sa pozrel kolega, sa k nám dostal nadmieru zaujímavo vyzerajúci kúsok sľubujúci uchladiť aj tie najvýkonnejšie procesory. DeepCool LS720 360mm AIO je vodné chladenie z prémiového LS radu, ktorý bol predstavený len nedávno. Ako tento chladič obstál v konkurencii a ponúka aj niečo navyše? To si, samozrejme, prečítate v recenzii nižšie.

Vodné chladenie nie je pre DeepCool žiadnou neznámou. Toto meno je na trhu už od roku 1996 a v slovenských obchodoch nájdete desiatky počítačových komponentov s touto značkou. Aj staršie chladiče od DeepCool podľa používateľských recenzií ponúkajú nadmieru šikovný dizajn, kvalitné prevedenie a veľmi dobré schopnosti chladenia, no zákazníci si vždy pýtajú niečo nové, lepšie, krajšie. DeepCool síce nepriniesol odpoveď na niektoré konkurenčné kúsky, ktoré disponujú LCD panelmi zabudovanými do hlavy chladiča, ale nový dizajn so zakomponovaním „nekonečného zrkadla” určite ulahodí nejednému oku.

Obal a jeho obsah

Balenie tohoto produktu ponúka celkom minimalistický dizajn. Hlavná kartónová krabica je zabalená do bieleho rukáva z hrubšieho papiera, na ktorom sa nachádza ako vyobrazenie samotného chladiča, tak aj základné informácie ako rozmery radiátora či podporované procesory. Inak pri balení netreba strácať čas a je lepšie hneď sa vrhnúť do odhaľovania toho, čo v sebe ukrýva. Kombinácia radiátora, hadičiek a pumpy je bezpečne uložená v kolíske z recyklovaného kartónu. Okrem toho tu nájdeme manuál, brožúrku s právnymi informáciami a krabičku so skrutkami a držiakmi pre obe procesorové platformy.

Samozrejmosťou je trojica FC120 aRGB PWM ventilátorov, vďaka ktorým sa rozžiari nielen hlava chladiča, ale aj radiátor.

Prvé dojmy a spracovanie

Prevedenie chladiča je na prvý pohľad kvalitné a premyslené. Hadice s dĺžkou až 41 cm sú mierne hrubšie oproti lacnejším riešeniam chladenia, no stále sa dajú dobre ohýbať a hlavne sú aj kvalitne opletené. Radiátor ponúka funkčnú dĺžku 360 mm (celkovo až 402 mm, na čo bude treba myslieť pri výbere správnej počítačovej skrinky), hrúbku 27 mm a šírku 120 mm, čo v spojení so vcelku hustým rebrovaním pomôže s rýchlym odovzdávaním naakumulovaného tepla.

Pumpa sa ukrýva v štvorcovej hlave chladiča, ktorá ponúka vrchný kryt s „nekonečným zrkadlom“ a vymeniteľným stredovým štítkom. Vďaka nemu si môžu majitelia nadizajnovať vlastné logo, pokiaľ sa neuspokoja s logom spoločnosti DeepCool. Celkovo nemám dizajnu čo vytknúť, hoci nejde o žiadneho priekopníka.

Parametre a (absencia) softvéru

DeepCool tento chladič osadil novou pumpou štvrtej generácie a môže sa pochváliť trojfázovým DC motorom s maximálnymi otáčkami až 3100 RPM. Čím sa pri nej už toľko chváliť netreba je fakt, že je napájaná 3-pinovým konektorom a neponúka tak PWM ovládanie. Trojica DeepCool FC120 ventilátorov, ktoré sú dodávané s týmto chladičom, poteší tzv. fluid dynamic ložiskami, optimalizáciou pre statický tlak, polopriehľadnými bielymi lopatkami, rozsahom rýchlostí 500-2250 RPM a PWM ovládaním.

Softvér, resp. jeho absencia nie je až tak veľkým prekvapením, keďže na zariadení sa nachádzajú iba adresovateľné RGB diódy a tie môžete ovládať cez takmer akýkoľvek softvér od výrobcu matičných dosiek, na ktorých bude LS720 osadený. A prečo ponúkať ďalší softvér, ktorý môže byť nestabilný alebo nedotiahnutý, keď si tú námahu už dal niekto iný?

Testovanie a namerané hodnoty

DeepCool LS720 360mm AIO bol otestovaný s termálnou pastou priamo z výroby. Výsledky sú prezentované ako ΔT (Delta T), teda teplota CPU mínus izbová teplota, aby bolo možné porovnávať výsledky merané aj v teplejších mesiacoch. Hlučnosť bola meraná jeden meter od uzatvorenej skrinky.

Naše hodnotenie

DeepCool LS720 360mm AIO je po stránke chladenia absolútne monštrum. Pri maximálnom výkone pumpy a ventilátorov ako monštrum aj znie, pre náročných používateľov a hráčov však trochu vyššia hlučnosť môže byť akceptovateľná cena za naozaj výkonné chladenie. Dizajnovo je LS720 tiež vcelku podarený, potešia možnosti vlastného prispôsobenia a jednoduchosť ovládania. Mierne sklame DC prevedenie pumpy bez podpory PWM a trochu vyššia cena, ale celkovo si tento chladič zaslúži pozornosť hráčov aj náročnejších profesionálov.

Klady

 • úctyhodný výkon
 • kvalitné prevedenie
 • minimalistický dizajn
 • prispôsobiteľnosť

Zápory

 • vyššia hlučnosť
 • prémiová cena
 • DC pumpa bez PWM

Informácie o produkte

DeepCool LS720 360mm AIO

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 402 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: DeepCool

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus X570 Master
 • Procesor: AMD Ryzen 7 5700G
 • Pamäť: Kingston HyperX 3200 MHz 32 GB
 • Chladenie procesora: DeepCool LS720 360mm AIO
 • Pevný disk: WD SN750 1 TB
 • Grafická karta: Gigabyte RTX 3080 Ti Vision OC 12G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Meshify 2
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk