RECENZIA: Logitech G502 X Plus/Lightspeed - Už žiadne dvojkliky

RECENZIA: Logitech G502 X Plus/Lightspeed - Už žiadne dvojkliky

 

Biele obdobie švajčiarskeho Logitechu pokračuje čiastočne ďalej. Po nami nedávno recenzovanej Aurora kolekcii, ktorá bola postavená doslova na obláčiku, sa aktuálne vraciame k najpredávanejšej hernej myši od uvedeného výrobcu, priamo do série G502. Celosvetovo populárna myška určená nielen pre začiatočníkov, ale rovnako tak aj pre náročných a skúsených veteránov, sa aktuálne obrodila a dostala prívlastok s písmenom X. V praxi tu tak máme tri nové verzie nadväzujúce na filozofiu pôvodného výzoru päťstovky, avšak tentokrát s minimálne jednou vyložene evolučnou zmenou. Nielen o nej bude pojednávať naša nasledujúca recenzia, ku ktorej by som rád, už takto úvodom, dodal jednu zásadnú vec. Trio predmetných myší som mal na test s výrazným predstihom pred pádom embarga, ale cez to všetko nešlo o štandardnú dobu, ktorú osobne v priemere venujem takto koncipovaným produktom. Preto sa z dlhodobého pohľadu môžu časom u jednotlivých verzií objaviť prípadné nedostatky, ktoré moje prvotné bádanie nedokázalo odhaliť. Dosť však bolo negatívnych predikcií, ktoré pochopiteľne vôbec nemusia nastať a poďme konečne na to.

Hybridné spínače

Začnime pekne metodicky. Na náš trh prichádzajú, ako spomínam vyššie, tri verzie predmetného radu G502 X. Základná myš, bez akéhokoľvek dodatku v názve, je plne káblovou – zakúpiť si ju bude možné v dvoch farebných verziách (biela a čierna). O stupeň vyššia G502 X Lightspeed príde v rovnako identických farbách, ale ako už jej dodatok napovedá, s plne bezdrôtovou formou pripojenia. Tretia, v rámci výbavy a možností aj najbohatšia verzia, je pomenovaná dodatkom Plus, za ktorým sa mimo iného skrýva vizuálne pôsobivé RGB podsvietenie.

Čo všetko tieto tri myšky spája a čo majú okrem loga výrobcu a zaradenia pod sekciu G spoločné? Odpoveďou sú hybridné spínače. Logitech sa v tomto prípade opäť opiera o svoje bohaté skúsenosti s herným, ale pokojne môžeme povedať aj kancelárskym hardvérom a výsledkom toho je snaha o eliminovanie nechcených dvojklikov. Dvojité prerušenie laseru, a teda aj dvojitá interakcia tam, kde mal hráč v pláne realizovať len jedno kliknutie, to je presne to, čo budí zo sna všetkých amatérov, ako aj profesionálov, keďže počas dôležitej hry to môže znamenať spôsobenie osudovej chyby. Práve tento nechcený problém majú definitívne potlačiť hybridné spínače priamo od Švajčiarov, ktorými sú vybavené všetky vyššie uvádzané verzie G502 X.

Decentné a vkusné RGB

Počas testovania som striedal všetky uvedené myši s cieľom overiť ich kvality jednotlivo, avšak po krátkom čase som zistil, že v konštrukčnom prevedení a ponuke tlačidiel sú odchýlky orientované vlastne len na celkovú váhu. Káblová verzia má 89 gramov, Lightspeed 102 gramov a najdrahší variant 106 gramov. V balení sa nachádza identická výbava (kabeláž v podobe USB-C a výrobca nám potvrdil, že do budúcna sa už v tomto smere nechce vracať o level nižšie). Konštrukčný aspekt a dizajnovú súdržnosť reprezentuje idea návratu k pôvodnému tvaru modelu G502 ako takému, avšak vo všetkých troch šasi X sa nachádza bočný modulárny spínač určený priamo na reguláciu DPI (ak by ste ho nechceli používať, v balení nájdete aj pogumovanú záklopku, ktorá ho fakticky deaktivuje).

Samotný spínač je reverzibilný s cieľom nastaviť si ideálnu vzdialenosť voči vášmu palcu. Logitech danú konštrukčnú novinku prezentuje ako veľkú pomoc pre hráčov, avšak teraz je otázkou, kto z vás si priamo v hre potrebuje upravovať atribút DPI - ak nepatríte medzi cieľovú skupinu tejto výhody, môžete daný spínač využiť na vami preferovanú makro skratku. Späť však k tvaru samotnému. Nová päťstovka padne perfektne do dlane a vďaka pogumovaniu v oblasti palca tam vydrží aj v prípade spotenej pokožky.

 • G502 X Plus - 169€
 • G502 X LIGHTSPEED - 149€
 • G502 X - 89.99€

Pre stredné aj veľké dlane

Trinásť spínačov a trinásť možností interakcie je dostatočná ponuka pre rôzne herné žánre vrátane komplikovaných MMO RPG titulov - v tomto smere som počas testovania hry vyberal s čo najväčším koncepčným presahom. Samozrejmosťou je využívanie G HUB softvéru, pomocou ktorého si zadefinujete už uvedené makrá, ale pochopiteľne aj RGB linku pri verzii 502 X Plus. Toto sú veci, ktoré si budete môcť prečítať aj priamo u predajcov a ja by som sa preto s nimi teraz nerád ďalej zdržiaval, ostatne Logitech má spoľahlivosť svojho softvéru vyriešenú už roky. V tomto smere im všetko funguje ako dobre naolejovaný stroj aj naďalej.

Moje testovanie sa však sústredilo predovšetkým na skúmanie schopnosti proklamovaných hybridných spínačov potláčať dvojité klikanie a rovnako tak na dojem z variabilného úchytu počas hrania koncepčne rôznych projektov. Všetky tri skúmané vzorky som vystriedal s dvojdňovým intenzívnym záberom a musím povedať, že ani v jednom prípade som nezaznamenal dvojité kliknutie. Zdá sa teda, že predmetné hybridné switche robia svoju prácu viac ako dobre. Čo som mal možnosť rozprávať sa aj so zástupcami Logitechu, čo už novú päťstovku majú v rukách dlhšie než ja, ani v ich prípade nebol zistený žiadny problém. Preto, ak ste sa doteraz stávali obeťami postupnej degradácie u myší, nech už išlo o prémiové alebo menej známe značky, Logitech vám mnou preverovaným triom ponúka reálne a dobre uchopiteľné riešenie, na konci ktorého sa nebudete musieť po dvoch rokoch uchýliť k ďalšej finančne náročnej investícii.

Krásny a čistý klik aj s výborne nastaveným odporom

Nechajme teraz káblovú verziu bokom a venujme sa ešte trocha obom bezkáblovým variantom. Ich súčasťou sú samozrejme batérie, tie v kombinácii s technológiami Lightspeed a Lightforce ponúkajú o 68% rýchlejšiu odozvu, než predchádzajúce generácie. Po novom môžete prostredníctvom jedného USB prijímača pripojiť až dve zariadenia využívajúce Lightspeed a ušetriť si tak počet voľných USB v notebooku alebo v desktope (ideálne pre zapojenie Logitech klávesnice/headsetu a Logitech myši pod jedným prijímačom).

Zo spodnej strany oboch bezkáblových verzií sa nachádza snímateľná krytka, pod ktorú si môžete umiestniť samotný USB dongle počas prenášania myši z domu na turnaj a naopak, avšak primárna funkcia je samozrejme orientovaná na možnosť priameho dobíjania cez bezdrôtový systém. Do tela sa umiestni niečo ako puk, takže ju môžete v kombinácii so špeciálnou Powerplay podložkou využívať bez akýchkoľvek limitov. A ako je na tom vlastne výdrž batérie? Pri verzii bez RGB osvetlenia môžete myš ovládať cca 140 hodín, avšak tu je nesmierne dôležitá forma používania, a teda či ide o kancelársku prácu alebo priamo o hranie. V prípade verzie Plus a s aktívne zapnutým podsvietením som ju musel počas intenzívneho hrania nabíjať vždy po troch až štyroch dňoch, čo môžeme definovať ako menší nedostatok a vlastne za najväčšiu slabinu najdrahšieho variantu G502 X Plus.

Výhodou je možnosť aktívneho používania aj priamo počas napojenia na kábel. Všetko ostatné, a do toho samozrejme rátam moje výsledky skúšania celého tria G 502 X, ma presvedčilo o ich serióznej relevantnosti a kvalite. Ide preto o nástroje vhodné pre náročných aj začínajúcich hráčov, ktoré dokážu eliminovať nechcené dvojkliknutia aj po rokoch používania a ponúkajú nástroje na profesionálne hranie.

Naše hodnotenie

Logitech nám prináša evolúciou poháňané trio herný myší, na ktoré môže byť právom hrdý.

Klady

 • dizajn
 • váha
 • spoľahlivosť
 • G HUB
 • hybridné spínače
 • decentné RGB
 • 13 tlačidiel

Zápory

 • pri Plus verzii slabšia výdrž batérie

Informácie o produkte

Logitech G502 X Plus/Lightspeed 2022

 • Kategória: Myši
 • Orientačná cena: 89,99€ / 149€ / 169 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk