RECENZIA: MSI MAG Vampiric 300R Midnight Green - Zaujímavá voľba pre fanúšikov značky

RECENZIA: MSI MAG Vampiric 300R Midnight Green - Zaujímavá voľba pre fanúšikov značky

 

Je smutná pravda, že počítač je pre väčšinu bežných používateľov iba nástrojom, vďaka ktorému môžu vykonávať svoju prácu alebo komunikovať s inými ľuďmi. Biely, sivý, čierny, hlavne nech nie je až príliš hlučný a nech sa v ňom komponenty neupečú. Ešte šťastie, že existujú aj iní ľudia – takí, čo patria do skupiny nadšencov, vyžadujúcich si niečo viac. Či už ide o vzhľad, jednoduchú obsluhu alebo aj niečo navyše v oblasti chladenia komponentov. Jedným z často prehliadaných, no nadmieru dôležitých krokov pri skladaní počítača je výber tej správnej počítačovej skrinky. Novinka od spoločnosti MSI s názvom MSI MAG Vampiric 300R by mohla byť tou správnou voľbou práve pre druhú skupinu.

Schopná počítačová skrinka sa dá zohnať aj za 30 eur. Vlastne, prečo 30 eur? Použiteľná je aj kartónová krabica, v ktorej mohla byť skrinka prepravovaná, alebo plastová debnička nájdená v kontajneroch za supermarketom. Prečo ale porovnávať staré auto zo šrotoviska s najnovším Lamborghinim, keď hoci drahšia, no dobre dizajnovaná a inteligentne rozvrhnutá skrinka z dlhodobého hľadiska porazí väčšinu svojich lacnejších alternatív a veľakrát prekoná životnosť interných komponentov až niekoľkonásobne.

MSI MAG Vampiric 300R v prevedení Midnight Green s doplnkami ako bočnica z tvrdeného skla a RGB podsvietenie na prvý pohľad odškrtáva všetky políčka na zozname dobrých skriniek. Ale dôležitá je samozrejme aj kvalita prevedenia, vnútorné rozvrhnutie, vychytávky či prúdenie vzduchu.

Obal a jeho obsah

Kartónové balenie skrinky sa už stalo tradíciou a divil by som sa, keby sa v niečom odlišuje od priemeru. Jasné, škatuľu neodporúčam hádzať o zem, ale náhodný pád z rúk počas „pobytu” u kuriérskych spoločností by určite prežila, a to aj vďaka použitému kvalitnejšiemu materiálu z mäkkej peny namiesto tradičných polystyrénových nárazníkov. Skrinka je navyše chránená plastovým vreckom a bezpečnosť priehľadného bočného panelu je zabezpečená snímateľnou plastovou fóliou.

Prvé dojmy a spracovanie

Vampiric 300R na prvý pohľad síce nevytŕča z radu, ale je to naozaj len na prvý, zbežný pohľad. Áno, ide o kváder obvyklých midi-tower rozmerov, no pri podrobnejšom skúmaní sa ukazujú rozdiely v dizajne. Povrch je na dotyk príjemný, plasty aj kov majú nadpriemerný finiš a matnejšie prevedenie v šedo-zelenej farbe zaručí menej odtlačkov prstov a nečistôt. Počítačových nadšencov určite poteší dôraz na ochranu systému pred prachom, pretože takmer každý otvor povoľujúci vstup vzduchu do skrinky chráni prachový filter. Na prednej strane sa nachádza kombinácia vstupu pre vzduch a podsvietenia, pričom takmer celé čelo je z bokov perforované. Vďaka tomu by nemala skrinka trpieť prehrievaním napriek uzatvorenému vzhľadu.

Predný panel s konektormi sa prekvapivo nenachádza vpredu, ale je umiestnený na pravej hornej strane skrinky. Poskytuje však všetky moderné vymoženosti, od dvojice USB 3.2 Gen1 typu A portov cez jedno USB-C, dedikované porty pre slúchadlá, mikrofón či tlačidlá zapnúť/vypnúť, reset a tlačidlo na ovládanie podsvietenia.

Vnútorné rozloženie a možnosti chladenia

MSI MAG Vampiric 300R sa radí medzi skrinky schopné pojať matičné dosky do rozmeru ATX a jej vnútorné rozloženie sa drží tradičných a zaužívaných koľají. To znamená hlavne absenciu šachty pre DVD mechaniku (čo je však dnes už norma) a priestor pre matičnú dosku s komponentmi, oddelený krytou šachtou od miesta, kde sa skrýva zdroj. Na šachte je však pre jednoduchú inštaláciu chladičov výrez v miestach zdroja v bočnej a tiež hore v prednej časti. Keď už spomínam chladenie, táto skrinka si poradí s jedným 120 mm ventilátorom vzadu, až 3 x 120 mm/2 x 140 mm vo vrchnej časti a až 3 x 120 mm/140 mm vpredu.

Ani s podporou diskov na tom nie je zle – s priestorom na uchytenie dvoch 3,5-palcových diskov v spodnej časti a dvoch 2,5-palcových diskov z opačnej strany matičnej dosky. Jemne však zamrzí, že MAG Vampiric 300R je dodávaná iba s jedným 120 mm ventilátorom, nainštalovaným v zadnej časti. Hoci ide o ARGB kúsok, pri skrinke s takou cenovkou, akú má tento model, by som očakával minimálne dva, ak nie rovno trojicu ventilátorov priamo z výroby.

Vychytávky

MAG Vampiric 300R disponuje zabudovaným ovládačom RGB podsvietenia, ktorý sa dokáže postarať až o 6 komponentov s ARGB konektorom, či už ide o ventilátory, RGB LED pásiky alebo iné. Tie je potom možné ovládať nielen softvérovo cez akúkoľvek kompatibilnú matičnú dosku, ale aj tlačidlom na vrchu skrinky. Možno by som pre ešte lepší manažment káblov uvítal možnosť zapojiť do takéhoto inteligentného panelu aj samotné napájanie ventilátorov, avšak aj možnosť ovládať RGB hardvérovo má čosi do seba.

Ďalším bonusom na tejto skrinke je zabudovaná opora grafických kariet, ktoré s pribúdajúcimi rokmi neustále naberajú na hmotnosti a občas môžu trpieť neduhom zvaným GPU sagging, teda prevísaním na konci, ktorý nie je ukotvený v matičnej doske.

Na skrinke potešia aj magnetické prachové filtre, efektné podsvietenie predného panelu a tiež sklenená bočnica na pántoch, hoci by som osobne uvítal možnosť permanentnej fixácie.

Naše hodnotenie

MSI MAG Vampiric 300R Midnight Green naozaj má čo ponúknuť. Jej dizajn je nenápadný (aspoň kým sa „nenažhavia” RGB LEDky), prevedenie kvalitné a vnútorné rozvrhnutie veľmi dobre premyslené. MAG Vampiric 300R nedisponuje obrými rozmermi, no pojme aj tie najväčšie komponenty a napriek uzatvorenému vzhľadu nemala priveľké problémy s ich chladením. Jediné, čo jej uberá na konečnom skóre je jej cena – pri jej výške by som očakával viac ventilátorov alebo iné vychytávky, ale inak ide o veľmi solídny kúsok hardvéru.

Klady

 • vnútorné rozloženie
 • podpora vodného chladenia
 • dizajn a materiály
 • interný ovládač ARGB

Zápory

 • prémiová cena
 • priemerný prietok vzduchu,
 • len jeden 120 mm ventilátor v balení

Informácie o produkte

MSI MAG Vampiric 300R Midnight Green 2022

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 231 mm
 • Výška: 471 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 497 mm
 • Hmotnosť: 7500 g
 • Farba: zelená
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk