RECENZIA: Mercusys MR50G - O úroveň vyššie ako základ

RECENZIA: Mercusys MR50G - O úroveň vyššie ako základ

 

Nie každý používateľ potrebuje to najnovšie a najlepšie, čo je v segmente dostupné. Pri domácich routeroch je stále častejšie skloňovaná skratka WiFi 6, no pokiaľ nedisponujete naozaj rýchlym optickým internetom, prípadne doma nepotrebujete prepojiť veľké množstvo zariadení, úplne postačí aj dobre vybavený router staršej generácie. A taký presne sľubuje byť model Mercusys MR50G.

V redakcii sa nám zastavilo pár kúskov značky Mercusys a po otestovaní „menšieho brata“ - modelu MR30G - sme sa rozhodli pozrieť na zúbok aj mierne vybavenejšiemu, resp. aspoň papierovo rýchlejšiemu bratovi s označením MR50G. Ten by mal poslúžiť ako menším domácnostiam, tak aj ako repeater na zvýšenie dosahu už existujúcej siete.

Obal a jeho obsah

Obaly produktov od spoločnosti Mercusys nie sú v praxi ničím prevratné. Pri sieťových prvkoch to ani nie je očakávané, až na pár výnimiek, ktoré predstavujú high-end routery stojace stovky eur. Krabica modelu MR50G sa od MR30G v podstate neodlišovala, stále si držala dizajnovú líniu v kombinácii čiernej a červenej s vyobrazením produktu na prednej strane. Škatuľa aj tu ponúka bezpečné uloženie routera a všetkého potrebného príslušenstva. Nič viac, nič menej.

Dizajn

Mercusys MR50G by ako domáci router mal byť nenápadný a pritom vyzerať moderne. To sa mu aj vďaka čiernemu prevedeniu a zaujímavému tvaru darí. Jeho telo zdobí iba jeden zlatý nápis Mercusys a tentokrát šestica natáčateľných antén, ktoré sú umiestnené po bokoch zadnej časti.

Antény sú celkom vysoké (celková výška zariadenia je až 17,5 cm), čo by mohlo byť problémom pri snahe o umiestnenie na nižšiu poličku, ale routery je pre najlepšie šírenie signálu aj tak najlepšie položiť na otvorené miesto a nie ukrývať ich za horou predmetov, prípadne na stiesnených miestach.

Parametre a funkcionalita

Mercusys MR50G po stránke štandardov ponúka v podstate totožné parametre ako jeho menší brat, čiže IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz, čo v praxi znamená pokrytie oboch (2,4 GHz a 5 GHz) pásiem. Odlišuje sa však v avizovaných rýchlostiach prenosu, ktoré pri MR50G narástli na maximálne 600 Mbps (75 MB/s) pri 2,4 GHz a 1300 Mbps (162 MB/s) pri 5 GHz pásme. Sila signálu sa pohybuje na maximálnych hodnotách 20 dBm pri 2,4 GHz, resp. 23 dBm pri 5 GHz. MR50G, samozrejme, nie je len WiFi router, ale ponúka aj dvojicu gigabitových LAN portov a jeden gigabit WAN (s podporou Dynamic IP/Static IP/PPPoE/L2TP/PPTP) na pripojenie zariadení cez kábel. Taktiež je od neho možné očakávať všetku základnú aj mierne rozšírenú funkcionalitu, medzi čo patrí zabezpečenie bezdrôtovej siete štandardmi WPA-PSK/WPA2-PSK, Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ, SPI Firewall, IP a MAC Address Binding, či hosťovská WiFi sieť. Inak sa na zariadení nachádza ešte tlačidlo na vypnutie/zapnutie WPS a tiež reset.

Testovanie

Router bolo treba, samozrejme, aj otestovať, čo zabezpečili mobilný telefón Samsung A52, notebook Dell, NAS úložisko QNAP a desktopový počítač. Výsledky rýchlostí prenosu si môžete prezrieť v tabuľke nižšie.

Naše hodnotenie

Oproti svojmu mladšiemu bratovi sa MR50G odlišuje len málo, najmä po stránke počtu antén a rýchlostí, ktoré bolo možné namerať aj pri testovaní v reálnom svete. Pokiaľ hľadáte lacnejší router, ale chceli by ste o niečo vyššie rýchlosti bezdrôtového prenosu, bude veľmi dobrou voľbou. No pokiaľ chcete ušetriť a stačia vám o čosi nižšie rýchlosti, pokojne siahnite po MR30G.

Klady

 • dvojpásmové pokrytie
 • moderný dizajn
 • nízka cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Mercusys MR50G 2022

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 175,6 mm
 • Výška: 157,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 45 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 27 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Mercusys

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk