RECENZIA: MSI SPATIUM M480 M.2 NVMe 2TB GB SSD - Takmer kompletný balík

RECENZIA: MSI SPATIUM M480 M.2 NVMe 2TB GB SSD - Takmer kompletný balík

 

Spoločnosť MSI¬ toho na poli počítačov aj počítačových komponentov ponúka naozaj požehnane. Od desktopov, cez notebooky, až ku samotným komponentom, ako matičné dosky, skrinky, zdroje či grafické karty. Tentokrát ale prichádzajú do produktového portfólia MSI produkty, ktoré v ňom vcelku prekvapivo chýbali. Týmito produktami sú SSD disky, vďaka čomu bude značka MSI schopná ponúknuť hráčom takmer všetko potrebné pod jednou strechou. Novinky z dielne MSI si nesú mierne zvláštne znejúce meno “Spatium”, za ktorým sa ukrývajú SSD disky s rozličnými parametrami a prevedeniami, no kúsok s celým menom MSI Spatium M480 M.2 NVMe 2TB GB SSD papierovo ponúka bohatú kapacitu, dlhú životnosť a bleskové rýchlosti.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Obal je ladený moderne, hoci nie je v príliš extravagantný alebo výnimočný. Kompaktná krabička je ladená do čiernej a zlatej farby s vyobrazením disku na prednej strane a pár bližšími informáciami na ostatných stranách. Vnútri balenia sa nachádza samotný disk, spolu s kovovým chladičom pozostávajúcim z dvoch častí. Toto prevedenie je pre menej skúsených používateľov možno o niečo náročnejšie na inštaláciu, no je príjemné, že sa v MSI rozhodli dať možnosť vybrať si medzi chladičom disku z ich dielne a krytmi spojenými s chladičom, ktoré sa nachádzajú na rade kvalitnejších matičných dosiek.

Samozrejme je možné kúpiť tento disk aj bez chladiča, pokiaľ už zákazník vie, že ho bude inštalovať do slotu na doske disponujúcej samostatným krytom/chladičom. Samostatne, bez chladiča by som ani tento disk používať neodporúčal, nakoľko ide o jeden z výkonnejších PCIe 4.0 kúskov, ktoré sú známe väčším výdajom tepla.

Komponenty diskov a avizované parametre

MSI Spatium M480 SSDčka sa ponúkajú v rozličných kapacitách, s rovnakým vyhotovením M.2 2280, sľubujúcich o niečo odlišné rýchlosti aj životnosť. Nami testovaný kúsok s kapacitou 2 terabajty ponúkne sekvenčné čítanie až 7000 MB/s a zapisovanie až 6800 MB/s pri hodnotách náhodného čítania a zapisovania (IOPS) až 650000/700000. Spolu so životnosťou až 1400 TBW to nie je vôbec zlé a disk tieto hodnoty dosahuje hlavne vďaka použitiu 3D TLC pamäťových čipov v spojení s 2 GB DDR4 DRAM cache, ovládačom Phison PS5018-E18 a rozhraním PCIe 4.0, NVMe 4x4. Disk tiež poteší zárukou až 5 rokov.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10 krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

Výber správneho disku dokáže používateľom ušetriť veľa potenciálnych vrások a starostí. Bolo by nelogické tento disk osadiť do kancelárskeho počítaču, kde bude bežať maximálne tak Word a Solitaire, no v takom hernejšie založenom, alebo dokonca na profesionálne účely používanom kúsku už budú jeho rýchlosti a kapacita dávať zmysel. MSI veľmi dobre stavilo na použitie síce drahšej, no rýchlejšej a trvácnejšej TLC pamäte a poteší tiež voliteľný chladič, no pre plný počet bodov a bezostyšné odporúčanie by musel tento disk ešte trošku ubrať z ceny. Pokiaľ vás však rozpočet až toľko netrápi, tak plnou parou vpred.

Klady

 • vysoké rýchlosti prenosu
 • použitie TLC pamäte
 • voliteľný chladič
 • 5 ročná záruka

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

MSI SPATIUM M480 M.2 NVMe 2TB GB SSD 2022

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 24,2 mm
 • Výška: 8,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 80 mm
 • Hmotnosť: 7,5 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 360 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk