RECENZIA: Philips Fidelio L3 - Žiadne dávenie som nepočul

RECENZIA: Philips Fidelio L3 - Žiadne dávenie som nepočul

 

Nastal nám čas dovoleniek. Čas, kedy si nejedna rodina dovolí vyhodiť nemalé peniaze za to, aby sa tisícky kilometrov od svojej rodnej hrudy mohla máčať vo vode plnej mikroplastov a pri švédskych stoloch v klimatizovanom hoteli nadobudnúť status istej výnimočnosti. Ženie ich tam primárne túžba za oddychom, avšak osobne si myslím, že tu viac platí psychologický efekt aspoň chvíľkového opustenia toho nezastaviteľného korábu, čo sa bez funkčného kompasu plaví smerom k neodvrátiteľnému koncu. Narodíme sa a raz aj zomrieme. Ten čas, ktorý tieto dva medzníky vypĺňa, je od určitého veku spojovaný s pracovnou rutinou a čo si budeme hovoriť, nie každý má to šťastie vykonávať prácu, ktorá ho súčasne aj nesmierne baví. A aby bolo možné toto všetko ako tak zniesť, máme tu cestovné kancelárie vykonávajúce sprostredkovateľskú službu s instantným relaxom všetkého druhu. Nechcem, aby ste toto moje dovolenkové zovšeobecňovanie brali ako nejaký útok či pokus o zosmiešňovanie, sám som musel niečo podobné už zopárkrát absolvovať, veď neodmietnete svoju milovanú ženu a dcérku keď vás poprosí, či by ste s nimi nevyrazili niekam k moru. Ale dnes nie. Aktuálne síce sedím na sedadle F úplne pri okne v dopravnom lietadle Airbus A320 a píšem tento predslov, avšak mojou cieľovou destináciou nie je žiadny upotený rezort, ale naopak, chladné kancelárie firmy snažiacej sa na nekonečnú hromadu hardvéru pridať ďalší kúsok skladačky – a ja tú skladačku budem musieť zrecenzovať. Ako si tak sedím a na ušiach mám slúchadlá Philips Fidelio L3, úkosom pozorujem slečnu v krátkej čiernej sukni s hustými kučeravými vlasmi, ktorá len o dve sedadlá ďalej premieňa onen dovolenkový stres na žalúdočné šťavy plniace vrecko na zvratky. Práve v tom momente som musel uznanlivo doceniť kvalitu aktívneho potlačenia okolitých ruchov, ktoré Fidelio L3 zvláda skutočne bravúrne.

Môj tradične netradičný úvod do testu vyššie spomínaných prémiových slúchadiel od Philipsu vás mal predovšetkým trocha pobaviť, ostatne, čo iné nám už na tej spomínanej plavbe životom vlastne ostáva, však? Pravda je ale taká, že trh s komplexnými bezdrôtovými slúchadlami je dnes už natoľko preplnený, že vybrať si pre seba tie ideálne nie je vôbec vecou nejakej rutiny. Preto sa v tomto článku spoločne pozrieme na zariadenie, ktoré by v prípade vašej túžby zakúpiť si nové slúchadlá, nemalo zostať mimo prednostného miesta na zozname. Ešte než sa podrobnejšie pozrieme na kvalitu ANC, poďme to celé odštartovať od obsahu balenia. Výrobca sa v tomto prípade rozhodol nastaviť základnú cenovku presahujúcu hranicu tristo euro, avšak v čase kedy som daný článok pripravoval, bolo možné tento produkt zohnať s výraznou zľavou. Fidelo L3 sú celoplošné klapky na uši vyrobené vyložene z prémiových materiálov, kde pevnej konštrukcii dominuje flexibilný hlavový most z plastu spájajúci kovové úchyty mušlí potiahnutých kožou. Stačí aby ste slúchadlá zobrali do rúk a ich váha (360g) sa stane prvým poznávacím znakom solídnosti a vysokej kvality. U takto koncipovaného zariadenia mňa osobne vždy zaujímajú sprievodné zvuky v rámci konštrukcie a všetkých jej ohybných častí. U daného modelu som nezistil čo i len náznak vŕzgania a iného nepríjemného sprievodného javu počas drsnejšej manipulácie. O to viac tu asi zamrzí skutočnosť, že produkt sa nedá nejako praktickejšie zložiť do seba, čo by pomohlo ušetriť miesto počas transportu. V balení však môžete nájsť rovnako kvalitné kožené puzdro určené na cestovanie, do ktorého dokážete vložiť nie len Fidelo L3, ale aj príslušnú kabeláž. Na ľavej strane sa okrem USB-C vstupu nachádza jedno fyzické tlačidlo schopné pokryť základné prevádzkové funkcie (zapnutie, vypnutie, párovanie), ako aj možnosť aktivovať alebo deaktivovať senzor detekcie nasadených alebo zložených slúchadiel. Snímač pozície je umiestnený z vnútornej strany pravej mušle a funguje bezproblémovo – ak si počas počúvania zložíte slúchadlá dole, softvér automaticky zastaví prehrávanú stopu a pri opätovnom nasadení ju zase spustí. Tento prvok je u prémiových výrobkov tohto razenia síce bežný, ale cez to všetko som ho v recenzii samozrejme uviesť musel.

Bez aplikácie to nejde

Pravá strana poskytuje miesto pre zapnutie/vypnutie mikrofónu a rovnako tak pre aktiváciu ANC, čiže aktívneho potláčania okolitých ruchov. V tomto bode odporúčam stiahnuť si príslušnú aplikáciu priamo od Philipsu, vďaka ktorej si budete môcť dodatočne nastavovať audio kvalitu (ekvalizér), regulovať intenzitu ANC (napríklad zvyšovať hlasitosť snímania okolitých zvukov), eliminovať ovládanie pomocou dotyku a špecifikovať ďalšie funkčné drobnosti. Prvé zapnutie Fidelio L3 je úplne prosté, aj keď som musel z návodu vyčítať, akým spôsobom sa spúšťa BT párovanie (je nutné tlačidlo zapnutia držať niekoľko sekúnd v kuse). Následne je však proces prepojenia s mobilom alebo notebookom úplne banálny – mimochodom, slúchadlá je možné spárovať súčasne až s dvoma zariadeniami. Akonáhle máte všetko v rámci funkčnosti, ako sa povie, učesané, je načase skúsiť konštrukčnú kvalitu pri dlhodobom nosení. Osobne som testovaciu vzorku mal už prvý deň na ušiach niečo málo cez šesť hodín, kam spadala už v úvode spomínaná služobná cesta zahŕňajúca mimo iného leteckú prepravu. Práve v lietadle pri výraznejšom hluku z motorov počas štartu som mal možnosť doceniť prepracované ANC, kde som skutočne nepočul takmer vôbec žiadne echo z okolia, čo sa neskôr ešte rozšírilo aj do ďalších bežných ruchov. Veľkou výhodou sú náušníky s mäkkou výstelkou, ktoré obkolesia vaše sluchy a vytvoria primeraný tlak aby nepúšťali prehrávaný zvuk von a súčasne čo najviac minimalizovali prienik hluku z okolia. V tomto ohľade je Fidelio L3 hodné svojej cenovky a nebude vám spôsobovať žiadne nepríjemnosti v rámci vašej fyzickej pohody. Horná hrana mostu je z časti potiahnutá kožou a z časti drsnejšou textíliou, čo v praxi zabraňuje slúchadlám, aby vám skĺzavali dole z hlavy. Rozprávať sa o celkovom dizajne je stále subjektívna vec, tak či onak, Philips v tomto prípade nejde žiadnou cestou extravagancie a drží sa skôr moderne pojatých okrúhlych línií kopírujúcich tvar ľudskej hlavy. Za mňa osobne to vyzerá viac ako solídne.

Poďme sa teraz pozrieť na životnosť batérie a Bluetooth. Samotné párovanie je otázkou niekoľkých sekúnd a počas viac než mesačného testu som nezaznamenal žiadne nechcené prerušenie prepojenia. Oceňujem rovnako funkciu telefonovania, ktorá sa aktivuje aj v momente, keď máte slúchadlá pripojené na duo zariadení (čiže mobil + čokoľvek ďalšie). Ak sa vám niekto snaží dovolať, spustená hudba/podcast sa pozastaví a akonáhle hovor ukončíte, všetko sa zase rozbehne nanovo – mikrofón prenáša hlas v zrozumiteľnej forme a bez nechcených ruchov. Čo sa týka výdrže batérie, aj tu je priestor na úsmev. Slúchadlá totižto bez aktivovaného ANC zvládajú fungovať takmer štyridsať hodín v kuse a naopak so zapnutým potláčaním okolitých ruchov, rovnako úctyhodných, viac než tridsať hodín.

Philips navyše nezabudol na funkciu rýchleho dobíjania a tak to stačí celé napichnúť na dvadsať minút do siete a už máte minimálne sedem hodín plnej prevádzky k dobru. Nanešťastie nie je možné produkt súčasne nabíjať a zároveň cez neho počúvať hudbu. Ak by som mal opísať kvalitu zvuku ako takého, tak Fidelio L3 reprezentuje striktnú linku pôsobivej vyváženosti, kde sa nedá povedať, že by nejaký aspekt spektra prevyšoval ten iný. Máme tu krásnu basovú linku, čo poteší milovníkov špecifických hudobných štýlov, ako aj výborne vyladené výšky, to všetko spolu s rozumným vyzdvihnutím hlasového prejavu. V tejto súvislosti je však nutné si nechať zapnuté ANC, inak sa ona vyššie opisovaná vyváženosť rozpadne ako domček z karát. Bez ANC totižto zvukový prejav prejde do šedého priemeru a ten rozdiel, minimálne v intenzite basov, je markantný.

Kodeky AAC, aptX (aj HD) a SBC

Spoločnosť Philips to v prípade slúchadiel Fidelio L3 dokázala celé vo finále dotlačiť do výborného produktu schopného potešiť aj náročnejších konzumentov. Veľkou prednosťou, okrem prémiovej kvality komponentov, je tu prepracované ANC a výborná výdrž batérie. Zvukový prejav však pri deaktivácii potláčania okolitých ruchov padá na linke kvality výrazne dole a tak isto by nezaškodila možnosť poskladať slúchadlá do menšieho tvaru a ušetriť si tak nejaké miesto v batohu.

Naše hodnotenie

Prémiové slúchadlá vhodné na každodenné používanie, či už ležíte doma na gauči alebo sedíte v lietadle.

Klady

 • excelentné ANC
 • spracovanie
 • komplexný zvuk
 • batéria
 • dizajn

Zápory

 • rád by som ich poskladal do seba
 • bez ANC zvuk upadá

Informácie o produkte

Philips Fidelio L3 2022

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 360 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Philips

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk