RECENZIA: SilentiumPC Navis F240 - AIO vodné chladenie CPU pre každého

RECENZIA: SilentiumPC Navis F240 - AIO vodné chladenie CPU pre každého

 

Prečo vodné chladenie (resp. AiO cooler)? Pretože dokáže zraziť teplotu prakticky okamžite už pri štarte a chladiaci systém je tichší ako pri PC chladenom vzduchom. Všeobecne sa systém vodného chladenia považuje za efektívnejší a preto je vhodnejší najmä pre výkonné zostavy, kde je vyššie zahrievanie. Lenže aká je realita?

Trochu teórie na úvod

Existujú dva typy vodných coolerov. Tým najrozšírenejším sú tzv. AiO systémy, teda hotový „uzavretý“ obvod s radiátorom, pevnými hadičkami a čerpadlom, ktorý môžete priamo namontovať do skrinky a na procesor, podobne ako bežné vzduchom chladené coolery. Proste hotový kus pripravený rovno na montáž.

Druhým typom sú tzv. custom chladenia (open loops cooler), teda modulárne systémy vytvorené na mieru pre konkrétne PC, poskladané z rôznych komponentov, často aj z dielov od rôznych výrobcov. Toto riešenie umožňuje prispôsobiť všetko, pričom môžete využívať rôzne bloky (napr. aj špeciálne pre grafické karty), rôzne priesvitné hadičky, nádržky, farebné chladiace tekutiny, ktoré reagujú na UV svetlo a podobne. Kúpiť si však môžete aj výkonnejšiu pumpu, ktorá vie nasávať aj vzduch (bublinky). Vďaka tomu je možné vytvoriť nielen oveľa efektívnejšie a výkonnejšie chladenie, ale zároveň aj tichšie a efektnejšie zostavy z vizuálnej stránky. Samozrejme za toto riešenie si musíte priplatiť (len samotný kovový blok na procesor môže stáť viac ako celé hotové AiO chladenie) a potrebujete aj nejaké skúsenosti (systém treba dobre utesniť, pretože inak by presakujúce chladenie mohlo zničiť celý počítač a spôsobiť dokonca až požiar).

Z pohľadu bežných používateľov je oveľa zaujímavejší systém AiO, najmä keď sa pozriete na ceny, ktoré sú u tých výkonnejších vzduchom chladených coolerov už plne zrovnateľné s cenou menších AiO systémov. Áno, dobrý cooler na CPU kúpite tak za 60-70€, tie najvýkonnejšie prekračujú svojou cenou aj 120€, no a vodné AiO systémy začínajú niekde na 70€ a za tie lepšie zaplatíte od nejakých 120€. Najdrahšie AiO systémy stoja až 200-300€, ale popravde u nich ide skôr o vychytávky v podobe rôznych RGB efektov a grafických displejov na chladiacom bloku, ktoré napr. ukazujú aktuálnu teplotu, než o skutočne vyšší a efektívnejší chladiaci výkon (česť výnimkám).

Lenže čo keby...

Rizikom vodného chladenia by mohla byť presakujúca chladiaca kvapalina keby napr. praskla nejaká hadička, ale toto je hádam dobre ošetrené. Používané hadičky sú oveľa pevnejšie než je treba a systém je dobre utesnený. Veľmi dávno som nepočul o nejako prípade presakovania, čiže v tomto smere pomerne verím vodnému chladeniu.

Jediný rizikový komponent tak ostáva čerpadlo, ktoré by sa mohlo zaseknúť – predsa len je to mechanický prvok. Keď sa prestane krútiť ventilátor na chladiči, ihneď to vidíte (a väčšinou aj počujete), lenže u zaseknutého čerpadla, ktoré je aj za chodu na max. výkon takmer nepočuteľné je toto obrovský problém. Pri zastavení prúdenia tekutiny sa systém začne naozaj veľmi rýchlo prehrievať a tak neostáva nič iné ako spoliehať sa na teplotné čidlá na doske, ktorý by mali spustiť poplach, príp. automaticky znížiť výkon tak, aby nedošlo ku katastrofe. Budeme však veriť výrobcom, ktorí sľubujú kvalitné vodné pumpy s keramickými ložiskami, vysokou spoľahlivosťou a ešte vyššou životnosťou, aj keď v kútiku duše cítim, že životnosť vodného chladenia bude obmedzená a bude nižšia než u vzduchom chladeného cooleru.

Niekoľko rokov to iste vydrží a predpokladám, že najneskôr o tých 5-6 rokov budem robiť ďalší veľký upgrade a dovtedy budú iste vybehané ložiská aj na tých vetrákoch. Z bohatej ponuky som si napokon vybral nový AiO systém od SilentiumPC Navis F240.

O koľko je vodné AiO efektívnejšie ako vzduch?

Keď som začal uvažovať o upgrade PC tak ma práve táto otázka zaujímala asi najviac. AiO systémy sú veľmi lákavé pretože ich ceny sú naozaj dobré a papierovo sľubujú veľmi tiché výkonné chladenie. Z pohľadu efektívneho odvodu tepla vychádza vodné chladenie viac než 4,7× výkonnejšie ako to vzduchom chladené. Navyše by sa toto chladenie v dnešných presklených skrinkách pekne vynímalo a keďže zaberá výrazne menej miesta na základnej doske nad procesorom, môže to pomôcť v lepšom chladení aj ďalších komponentov.

Realita je trochu iná. Mal som v skrinke na CPU naozaj kvalitný prémiový cooler Noctua NH-U12A a pri výmene za AiO systém som nejaký dramatický rozdiel nepocítil. Pri dlhodobej záťaži bola teplota CPU takmer rovnaká ako pri použití AiO chladiča. Odvod tepla oboch systémov je preto podľa mňa takmer rovnaký. Možno keby sme to zrovnávali s boxovaným chladičom tak by sme dosiahli ten 4,7× lepší výkon, ale v mojom prípade to vyšlo takmer na rovnako (možno len veľmi mierne v prospech AiO).

Paradoxne hlučnosť celého PC sa nezmenila. Zistil som, že pri záťaži najväčší hluk vyrábajú aj tak prídavné ventilátory, ktoré mám v skrinke a hlavne cooler na grafike, ktorý zvýši otáčky a prekričí všetko v počítači. Pokúsil som sa preto povypínať všetko čo sa dá, nevytáčať výkon PC na max a porovnať trochu viac hlučnosť samotných coolerov. Prekvapivo rozdiel opäť veľmi malý!

Po rokoch zisťujem, že tá Noctua bola fakt veľmi dobrá voľba, pretože aj pri meraní hlučnosti zisťujem minimálne rozdiely. Na druhej strane cena Noctua bola predsa len o kúsok vyššia (podľa faktúr som ju kupoval za 125€, čo je 1,6× viac ako stojí dnes Navis F240!). Oba systémy majú dva 120 mm tiché coolery, no aj tak bolo pre mňa dosť prekvapivé zistenie, že rozdiel medzi vodným a vzduchovým chladením môže byť tak malý. Navis F240 bol len o malý kúsok lepší, ale Noctua už má pár rokov a hoci som sa o ňu príkladne staral, ložiská majú trochu nabehané.

Spomenúť však treba aj hmotnosť, ktorá visí na základnej doske. Kovové rebrá u vzduchom chladených coolerov majú niekoľkonásobne vyššiu hmotnosť ako je blok vodného chladenia (aj o viac než kilogram!) a zažil som už prípad, kedy váhou cooleru došlo k viditeľnému prehnutiu základnej dosky v okolí CPU. Našťastie sa to vtedy zaobišlo bez poškodenia, ale rozhodne to nie je nič príjemné, najmä keď si uvedomíte, že plošné spoje majú dnes niekoľko vrstiev vo vnútri dosky a pri takomto prehnutí ľahko môže prísť k prerušeniu niekoľkých obvodov. V tomto smere jednoznačne vedie vodné chladenie.

SilentiumPC Navis F240

Spomedzi AiO chladičov na trhu vychádzal tento v recenziách na webe ako veľmi dobrá voľba s výborným pomerom ceny a výkonu. Popravde musím dať všetkým za pravdu. Ide naozaj o veľmi dobré vodné chladenie s bohatým príslušenstvom, vďaka čomu je vodný pre intel socket LGA1700, 2066, 2011, 2011-3 a aj LGA 1200, 1150, 1151, 1155, 1156 a samozrejme aj pre AMD AM4. Radiátor má husté rebrovanie pre lepší odvod tepla a sú na ňom osadené dva 120 mm vetráky Fluctus s vrúbkovitými ostrými čepeľami pre lepšie rozrážanie vzduchu a tým tichší chod. Otáčky sú regulované priamo PWM základnej dosky od 300 do 1800 rpm, takže ide o výnimočne tichý kúsok. Vodný blok s masívnou medenou platňou a výkonnou pumpou s keramickými ložiskami je mimoriadne tichý. Hoci prečerpáva kvapalinu s rýchlosťou 1600 až 2600 rpm, čerpadielko je takmer nehlučné. Pumpa je napájaná cez SATA power konektor (12V) a rovnako je regulovaná pomocou 4-pinového PWM konektoru zo základnej dosky.

V základnej výbave dostanete všetky potrebné montážne skrutky pre všetky sockety, pružinky, úchyty a tiež 1,5 g teplovodivej pasty Pactum PT-3 alebo predlžovaní PWM kábel keby bolo potrebné potiahnuť ho napr. pri montáži radiátoru spredu na skrinku (ja som ho umiestnil hore). Samozrejme nechýba ani veľmi pekný obrázkový manuál – z jednej strany pre Intel, z druhej pre AMD. Sprievodné texty sú v poľštine a angličtine, no vďaka obrázkom pochopí spôsob inštalácie bez problémov i analfabet. Príjemnou čerešničkou na torte je animovaný video návod, ktorý nájdete na stránke výrobcu (resp. video cez odkazy na YouTube).

Naše hodnotenie

Navis F240 je výborné a tiché vodné chladenie s vynikajúcim chladiacim výkonom. Ponúka naozaj výborný pomer ceny a výkonu, vďaka čomu môže byť dobrou vstupenkou do sveta vodného chladenia PC. Výrobca udáva priemernú životnosť na úrovni 100 000 hodín, čo naznačuje vysokú spoľahlivosť. V počítači ho mám zatiaľ pomerne krátko, ale funguje na jednotku a je skutočne veľmi tichý, až tak, že vážne zvažujem vymeniť za vodné chladenie aj coolery na mojej grafike. Sľubujem, že sa k tejto téme ešte vrátime a napíšem vám viac reálnych skúseností s týmto coolerom aj pri pretaktovaní môjho nového PC.

Klady

 • cena
 • účinný odvod tepla
 • montáž
 • tichý chod
 • manuál/video

Zápory

 • nemá RGB (testovaný model)

Informácie o produkte

SilentiumPC Navis F240 2022

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 275 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26 mm s ventilátorom 54 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 75 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SilentiumPC

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk