RECENZIA: Genesis IRID 505 ARGB White - Dizajnový refresh, ktorý si zachoval pár chybičiek krásy

RECENZIA: Genesis IRID 505 ARGB White - Dizajnový refresh, ktorý si zachoval pár chybičiek krásy

 

Spoločnosť Genesis uviedla modelový rad počítačových skriniek s označením 505 už viac ako dva roky dozadu a preto nie je žiadnym prekvapením, že sa jej fanúšikovia dočkali mierneho vylepšenia. Model Genesis IRID 505 ARGB sme už dokonca mali možnosť v redakcii otestovať a kolega Lukáš Bátora na nej svojho času nenašiel veľa negatívnych vecí. Svet počítačových skriniek však neustále prechádza evolúciou a to, čo mohlo stačiť pred pár rokmi na plný počet bodov už dnes nemusí byť akceptovateľné.

Genesis Irid 505 ARGB White je minimálne na papieri stelesnením toho, po čom hráči stále viac túžia. ATX skrinka s funkčným vnútorným rozložením, ARGB podsvietením, vysokým prietokom vzduchu a rozšírenou funkcionalitou. Rozdiely medzi papierovými špecifikáciami a reálnym svetom sú však časté a ja som preto neváhal a pustil som sa do poriadneho otestovania tejto skrinky.

Obal a jeho obsah

Skrinka už tradične prišla v obyčajne vyzerajúcej kartónovej krabici, ozdobenej červenými prvkami a podobizňou skrinky v čiernej farbe. Za dizajn obalu ako vždy nie je čo vytknúť, aj oveľa drahšie skrinky sú dodávané v rovnakom balení. Vnútri krabice, ktorá dorazila s vcelku nebezpečne vyzerajúcim preliačením/poškodením na bočnej strane, sa skrýva samotná skrinka v sendviči z polystyrénu, zabalená v plastovom obale. Možno by som viac uvítal použitie mäkkej peny, pretože jeden z polystyrénových nárazníkov to pri preprave očividne schytal a pri vybaľovaní sa rozpadol, no okrem malého ohnutia na vrchnej strane prežila skrinka bez väčšej ujmy.

Ohnúť okraj skrinky do pôvodného stavu pomohli kombinačky a biely náter z nej neodpadol, takže balenie a kvalitu prevedenia značím ako postačujúce, i keď nie excelentné. Doplnky ako skrutky, sťahovacie pásky a záložný kryt zadného panelu ukryl výrobca (po vzore iných) v samotnej skrinke spolu s jednoduchým manuálom vysvetľujúcim prvotnú inštaláciu.

Prvé dojmy a spracovanie

Podobne ako pri iných skrinkách od Genesis, od Irid 505 ARGB White som neočakával dych berúcu robustnosť, či váhu, no použitá oceľ, štvorica nainštalovaných ARGB ventilátorov, aj jej samotné rozmery dodávali skrinke aj bez nainštalovaných počítačových komponentov pocit kvality.

Irid 505 ARGB White poteší bočným panelom z temperovaného skla, vďaka ktorému je možné ukázať svetu vnútorné komponenty, no na rozdiel od trendu, ktorého sa chytajú iní výrobcovia, ponúka táto skrinka predné čelo z perforovaného kovu, ktorým môže bez väčších obmedzení prúdiť vzduch. Palec hore za prachové filtre, ktoré sa nachádzajú pod miestom na zdroj, no sú aj magneticky uchytené na vrchnej časti.

Vizuál a materiál

Skrinka je ladená, až na pár výnimiek, do bielej farby, s čiernymi prvkami ako sú káble, gumené chrániče na dierach pre káble a logo spoločnosti na prednom paneli. Osobne by som uvítal naozaj čisto biele prevedenie, ale po osadení komponentov sa dá väčšina čiernej ľahko ukryť. Štvorica osadených 120 mm ventilátorov ponúka ARGB podsvietenie a otáčky 0-1200 rpm s prietokom vzduchu takmer 40 CFM.

Tieto ventilátory sú už z výroby napojené na špeciálny ovládač pripevnený na zadnú stranu skrinky, vďaka ktorému je možné ovládať ich rýchlosť a podsvietenie. A to nielen fyzickým tlačidlom na skrinke, ale aj softvérovo, po prepojení ovládača s matičnou doskou.

Rozvrhnutie a jednoduchosť inštalácie

Vnútorné rozvrhnutie Irid 505 ARGB White je celkom logické, neodrádza žiadnymi zjavnými nástrahami. Pár skrytých „ale“ sa však pri inštalácii našlo. Skrinka disponuje šachtou, ktorá prekrýva spodnú časť skrinky a ukrýva zdroj, väčšinu káblov a dve pozície na 2,5/3,5 palcové disky s jednoduchou inštaláciou bez potreby skrutiek . Problém vyvedenia 8-PIN kábla(ov) na napájanie procesoru, ktorý ma nepríjemne prekvapil už pri viacerých skrinkách, sa pri Irid 505 ARGB White našťastie neobjavil. Panel, na ktorom sedí matičná doska, je posunutý od zadnej bočnice a v jeho vrchnej časti sa nachádzajú dostatočne veľké výrezy aj na násobné množstvo káblikov.

V skrinke však kvôli pevnému prednému panelu nečakajte podporu 5,25 palcovej šachty na DVD mechaniky. Kto v dnešnej dobe stále potrebuje mechaniky na čítanie DVDčiek, alebo BluRay diskov, bude môcť tento problém vyriešiť externým pripojením. V skrinke sa okrem dvoch pozícií na veľké disky nachádzajú ešte dve pozície pre 2,5 palcové disky na zadnej strane a tri pozície spredu.

Možnosti chladenia a „vychytávky“

Hoci nie je Irid 505 ARGB White prehnane drahou skrinkou, ponúka obstojné možnosti chladenia. Vo vrchnej časti máte možnosť osadiť 240/280 mm radiátory a v prednej časti 240/360 mm. Tu sa však nachádza prvé „ale“, ktorým je limitovaná kompatibilita napríklad pri použití niektorých 280 mm AIO chladičov s rozmernejším radiátorom, ktorý pri inštalácii do vrchnej časti naráža na vnútorné prvky skrinky. Druhé „ale“ je nutnosť vymontovať klietku na 3,5” disky zo spodnej časti, pokiaľ by ste plánovali do skrinky osadiť 360 mm radiátor v prednej časti. Osobne som nakoniec pri testovaní použil 240 mm chladič a verím, že s trochou snahy sa do nej zmestia aj 280/360 mm AIO, no je dobré mať na pamäti, že sedieť nemusia všetky.

Napájanie ventilátorov cez pribalený ovládač je riešené cez SATA, ovládanie podsvietenia všetkých ventilátorov je možné ako fyzickým tlačidlom na vrchu skrinky, tak aj softvérovo, cez matičnú dosku, no rýchlosť ventilátorov je možné meniť iba cez softvér. A keď už som spomenul vrch skrinky, na ňom sa nachádza aj celá konektivita skrinky, ktorá poteší dvojicou USB 2.0 konektorov, dvomi USB 3.0 konektormi, audio-out a mic-in 3,5mm konektormi, tlačidlom Reset, Power a LED. Čo absentuje a v dnešnej dobe už začína byť aj veľkým mínusom, je absencia USB-C konektora.

Naše hodnotenie

Od prvej verzie Genesis IRID 505 prešli dva roky a prišla nová verzia s ARGB podsvietením v bielej farbe. To určite zaujme viacerých hráčov zaťažených na svetlé zostavy, no zamrzí že napriek dvom rokom v Genesis nepriniesli žiadne väčšie vylepšenia, ako napríklad zámenu USB 2.0 za USB-C na prednom paneli, lepšie vnútorné rozvrhnutie pre zvýšenú kompatibilitu s vodným chladením, či naozaj biele vnútro bez čiernych detailov. Napriek tomu to však neznamená, že je Genesis IRID 505 ARGB White zlou skrinkou, od toho má naozaj ďaleko. Za cenu pod 90 eur ponúka naozaj pekný dizajn, dobrý prietok vzduchu a so zabudovaným ovládačom pre štvoricu osadených ARGB ventilátorov má aj niečo navyše. Avšak za svoje malé nedostatky si už nezaslúži plný počet bodov.

Klady

 • príjemná cena
 • priehľadný bok
 • 4 ARGB ventilátory v cene
 • fyzické aj softvérové ovládanie ventilátorov
 • funkčné vnútorné rozloženie
 • pekný dizajn
 • dobrý prietok vzduchu

Zápory

 • absencia USB-C
 • zhoršená kompatibilita s vodným chladením
 • čierne detaily vo vnútri

Informácie o produkte

Genesis IRID 505 ARGB White 2022

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 220 mm
 • Výška: 510 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 447 mm
 • Hmotnosť: 6950 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 90 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk