RECENZIA: ASUS ExpertBook - Každý musí nejak začať

RECENZIA: ASUS ExpertBook - Každý musí nejak začať

 

Akokoľvek mám pri recenzovaní hardvéru isté preferencie a často sa teším viac na herné stroje, než na tie vyložene kancelárske, sotva by som dokázal dlhodobo fungovať len s filozofiou, že ak to nemá výkon na hry a nebliká to ako rumunský kolotoč, nechcem s tým mať nič spoločné. Všetky popredné spoločnosti zaoberajúce sa výrobou a predajom počítačov, respektíve notebookov, sú navyše priamo závislé od strojov určených pre kancelárie a práve tieto mašinky im robia väčšinu ziskov, vďaka ktorým si následne môžu dovoliť vyrábať aj niečo oveľa sofistikovanejšie. Dobrým príkladom je práve ASUS, ktorý sa rok čo rok snaží inovovať rôzne časti svojho koncepčne rozvetveného biznisu a prinášať nám revolučné myšlienky, ktoré posúvajú bežné chápanie výpočtovej elektroniky. Aby si však mohli dovoliť vyrobiť niečo také ako napríklad nedávno publikovaný ROG Z13 (najvýkonnejší herný tablet na svete), je nutné predať čo najviac zariadení ako ExpertBook. Stroje koncipované pre potreby podnikov/školákov, spájajúce v sebe cenovú dostupnosť a dostatočný výkon, sa v prípade danej spoločnosti posúvajú opäť na novú úroveň a nasledujúce riadky sa aj preto budú venovať kvalitám modelu ExpertBook B2502CBA.

Windows 11 už po rozbalení

Začnime rovno samotným balením, ktoré sa celé drží v súčasnosti čoraz aktuálnejšej témy ekológie. Notebook vám príde v plne papierovom boxe a s minimom plastových častí a, ak nerátam úchyt od krabice, tak v rámci balenia je ekológia vysmiata ako slniečko na hnoji. Testovaná vzorka váži presne 1855 gramov a k nej pribalený adaptér sám o sebe 213 gramov. Výkon akumulátora je 65 W a jeho kompaktné rozmery aj preto musia vyhovovať zákazníkom prenášajúcim si svoju kanceláriu z jedného miesta na druhé, či už formou ruksaku, alebo tradičného strkania predmetov do vrecka – poznáte ten pocit, keď si po nástupe zimy nájdete vo vačku nabíjačku od notebooku? Samotný laptop ponúka 15 palcový IPS panel s Full HD rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 60 Hz, čo vám jasne naznačuje, k čomu niečo takéto budete môcť využívať.

O tom si však ešte čo-to povieme. Poďme späť k opisu dizajnu a dostupnosti konektorov. Ak dáme bokom vrchné veko z hliníka (otvoriť ho môžete pomocou jedného prsta), zvyšok tela nového ExpertBook zariadenia je plne v réžii plastu a gumy. Nie je sa príliš na čo pozerať a akonáhle si tento prenosný počítať posadíte na kolená, pochopíte jeho využitie ešte skôr, než si prezriete detaily samotnej strojovne. Na pravej strane sa nachádza plnohodnotný LAN port nasledovaný zapínacím tlačidlom (súčasťou je dokonca obstojne fungujúca čítačka odtlačkov prstov), doplnený o fyzické tlačidlo regulujúce úroveň hlasitosti a jeden USB-A vstup. Naopak, na opačnej strane môžeme nájsť duo Thunderbolt 4 portov, nasledované HDMI vstupom a druhou USB-A bránou. Samozrejmosťou je v tomto prípade kombinovaný audio vstup s tradičným 3,5 mm jackom, bez ktorého si ešte aj dnešní školáci nevedia predstaviť svoj denný program.

Dostačujúca kamera

Vrchná hrana obrazovky, kde je mimochodom viac než centimeter široký okraj, je venovaná webovej kamere s rozlíšením 720p, ktorá má svoju vlastnú fyzickú krytku. Kvality snímaného obrazu sú presne také, ako by ste od štandardnej webovej kamery očakávali, ale na socializovanie sa, či už v pracovnom prostredí, alebo v tom rýdzo školskom, ide o dostačujúci prvok v rámci základnej výbavy. Poďme sa teraz konečne pozrieť pod kapotu a na samotný výkon. ASUS do tejto verzie nového modelu ExpertBook natlačil najnovší procesor Intel Core i7 a doplnil ho integrovanou grafickou kartou Iris Xe, to všetko s 16 GB operačnou pamäťou. Kombinácia slušná už na papieri a preto si dovolím tvrdiť, že daný model sa zvládne preklenúť aj cez bežný kancelársky formát využitia a práve vďaka svojmu výkonu dať školákom dostatok priestoru na náročnejšie procesy (čo sa týka úložných kapacít, tu je k dispozícii 500 GB SSD disk a 2 TB HDD).

Úprava fotografie, prípadne videa, v istých medziach, nebude pre nový ExpertBook žiadnym veľkým problémom a rovnako tak by bolo možné si na tomto železe skrátiť čas hraním menej náročnej videohry, čo už so sebou ale samozrejme prináša oveľa väčšiu sériu kompromisov. Jedným z nich je napríklad pomerne prekvapivá absencia podsvietenia klávesnice, ktorá ma u testovanej vzorky doslova zaskočila. A ak už spomínam klávesnicu, určite by vás mohla zaujímať aj úroveň komfortu pri celodennom koncerte vašich prstov. V danom formáte sa rozprávame o kompletnej klávesnici, disponujúcej samostatnou numerickou časťou. Tá vám vo svojom vrchnom rade ponúka sériu dôležitých skratiek – dôležitých pre pracovné využitie. Nízkoprofilové spínače kladú do prstov jemný odpor tak, aby ste si počas tvorby mohli byť dostatočne istí a nerobili prípadné chyby. Ak niečo ASUS skutočne zvláda na výbornú, tak je to práve správne nastavená klaviatúra, ako to ja rád nazývam.

Bez podsvietenia?

Vyššie som zámere v spojitosti s klávesnicou vynechal opis track-padu. Jeho veľkosť je dostačujúca a aj keď by som jeho pozíciu rád posunul viac do stredu (nechápem to tlačenie k ľavému okraju), ani toto nie je zase až taký problém. Oveľa viac mi však prekážala (ne)schopnosť správne reagovať na jednotlivé gestá a istá lacnosť, ktorá sa mi dosť ťažko opisuje. Track-pad ako keby nesedel úplne správne v tele notebooku a po dotyku za sebou zanechával podivný rachot, niečo ako plastové echo. Uvedomujem si, že sa tu nerozprávame o laptope z prémiovej triedy, avšak s ohľadom na kvalitu, akú si spájam s logom spoločnosti ASUS, som v tomto smere očakával niečo viac.

Žiadna hitparáda sa nekoná ani pri opise samotného IPS panelu s Full HD rozlíšením. Farby sú v tomto prípade celkovo vyblednuté a dlho mi trvalo, než som si našiel ten správny uhol, aby som dokázal tento nedostatok ako-tak kompenzovať a zvyknúť si naň. Čo však notebook naopak zvláda výborne, je expresný odvod horúceho vzduchu a to aj pri plnom zaťažení, kde sa o všetko starajú vývody umiestnené na zadnej hrane pod obrazovkou. Maximálny výkon akumuluje teplo v hornom ľavom rohu a počas práce, kedy si notebook necháte položený na kolenách, nie je intenzita tepla natoľko veľká, aby ste nedokázali v tejto pozícii pracovať ďalej. Na úplný záver som si nechal stručné zhrnutie výdrže batérie, ktorá by mala s ohľadom na zameranie daného hardvéru plniť výhradne zoznam kladov. U testovanej vzorky sa tento predpoklad podarilo naplniť a s notebookom som na strednej úrovni nastavenia dokázal fungovať takmer 15 hodín v jednom kuse, čo je slušná časová os.

Naše hodnotenie

Nový prírastok do rodiny menom ExpertBook dopadol pomerne slušne a ak pátrate po nástroji vhodnom do kancelárskeho prostredia, či školských lavíc, toto je jedna z vhodných možností.

Klady

 • pracovné využitie
 • chladenie
 • klávesnica
 • kamera
 • výkon
 • Noise Cancelling pre mikrofón

Zápory

 • Track-pad
 • bez podsvietenia

Informácie o produkte

ASUS ExpertBook B2502CBA 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Orientačná cena: V čase písania článku nebola známa €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Asus

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk