RECENZIA: TP-Link Tapo P110 - Elektrina

RECENZIA: TP-Link Tapo P110 - Elektrina

 

V posledných dňoch a mesiacoch sa nielen našou krajinou nieslo veľakrát zopakované slovo inflácia. Všeobecné zdražovanie sa opiera o rozpočty mnohých z nás a preto je nutné si dávať oveľa väčší pozor na všetky šedé miesta, kadiaľ vám mesiac čo mesiac môžu utekať centy a eurá bez toho, aby ste o tom vlastne mali povedomie. Kapitolou samou o sebe je v tomto prípade elektrická energia, bez ktorej si dnes sotva vieme predstaviť život ako taký a ktorej ceny sa tiež šplhajú smerom hore. Jedným z možných riešení, ako si odsledovať prípadné straty, či priamo a na diaľku zasiahnuť do chodu elektrinou poháňaných spotrebičov v domácnosti, je kúpa tzv. smart zásuvky. Na trhu ich v súčasnosti môžete nájsť, pochopiteľne, viac než dosť, ale nasledujúci text sa bude venovať tej z kategórie cenovo dostupnejších, čo má priamu súvislosť s už vyššie spomínaným zdražovaním.

Tapo P110 je inteligentná zásuvka od spoločnosti TP-Link, ktorú si môžete zadovážiť za sumu pohybujúcu sa na hranici 15 eur. Po tejto navonok rozumnej investícii vám v rukách skončí vizuálne uspokojivá zásuvka s okrúhlym vstupom a v štvorcovom prevedení, ktorú je možné na základe jej proporcií zasunúť aj do obmedzenejšieho priestoru. Môžeme preto hovoriť o jej celkovej kompaktnosti a istom prvku minimalizmu, to všetko aj s patričným stupňom ochrany – zásuvka je vyrobená z materiálu odolnému voči ohňu. Na plné využitie je nutné si stiahnuť príslušnú aplikáciu Tapo, pričom po procese vytvorenia nového konta a registrácie tohto praktického pomocníka (ak už, samozrejme, spomínané konto máte, proces bude o to rýchlejší) môžete začať párovanie. Aj keď zásuvka sama o sebe nemá žiadny stupeň ochrany voči vlhkosti a je určená len na používanie v interiéroch, napriek tomu som ju nakrátko zapojil aj vonku a skúsil cez ňu sledovať spotrebu energie počas nabíjania elektromobilu prostredníctvom vstavanej nabíjačky. Práve tu som si všimol prvý menší problém, a to v súvislosti s ukazovateľom spotreby energie. Ten sa totiž aktualizuje len raz za dlhší čas, preto môžete zabudnúť na nejaké expresné čítanie dát v reálnom čase.

Na diaľku

Samotné párovanie a nastavovanie je jednoduché a zvládne ho aj technicky menej zdatný jedinec. Stačí si len vybrať konkrétny hardvér, teda vybrať zo zoznamu všetkých podporovaných TP-Link zariadení a následne už len definovať Wi-Fi sieť aj s patričným heslom.

Všetko sa realizuje cez mobilný telefón, prípadne tablet. V momente, keď je všetko spárované, používateľ môže svoju novú zásuvku pomenovať a odlíšiť ju tak od ďalších (ak ich budete chcieť používať viacero). A aké sú tie chytré funkcie? Okrem sledovania spotreby energie môžete kontrolovať celkový čas využívania a, samozrejme, zásuvku vypnúť alebo naopak. Priamy zásah je vykonaný okamžite a bez latencie, pričom vypnutie/zapnutie môžete ošetriť aj prostredníctvom časového harmonogramu tak, aby ste sa nemuseli neustále vracať do softvéru a robiť to ručne. Niečo takéto zákazník vlastniaci niekoľko zásuviek Tapo P110 docení v čase, keď je napr. na dovolenke a v noci chce prípadným zlodejom dať jasne najavo, že je niekto stále doma, prípadne ak si spomenie, že nechal zapnutú žehličku. V prípade dovolenkovania je možné aktivovať priamo funkciu s ňou spojenú. Ide o režim s názvom „Preč“, ktorý náhodne zapína a vypína osvetlenie pripojené k P110. Keď už spomínam priamo ovládanie, určite by vás mohla potešiť aj funkcia hlasovej interakcie prostredníctvom Google asistenta alebo slečny (či pani) menom Alexa.

V prvom odseku spomínam niečo o šetrení a nákup práve tohto pomocníka do domácnosti opisujem ako nástroj na kontrolu míňanej energie. Keďže sa však rozprávame o inteligentnej zásuvke, tak aj ona sama má nejakú vlastnú spotrebu, a tou je niečo málo cez 1,2 W – ide o režim, na základe ktorého ste schopný z akéhokoľvek miesta na svete zasahovať do funkcií daného produktu. Počas testovania som však okrem už spomínaného aktualizovania odberu nedokázal nájsť spôsob, ako reštartovať samotné počítadlo. Kto by si navyše chcel nazbierané dáta v rámci spotrebovanej energie pretiahnuť do PC a tam s tým ďalej pracovať, má rovnako smolu. Spoločnosť TP-Link v tomto prípade dokázala vyrobiť cenovo skutočne dostupnú inteligentnú zásuvku, čo sa týka funkcií, však nejako zásadne neohromí a na plné prepojenie s domácnosťou je navyše nutné zakúpiť takýchto výrobkov hneď niekoľko. Medzi výhody okrem ceny však rozhodne spadá jednoduché párovanie, ovládanie na diaľku či meranie spotreby. Ak ste sa doteraz ešte neodhodlali k nákupu niečoho takto koncipovaného a myslíte si, že by ste to v praxi vôbec nevyužili, tých 15 eur vám minimálne za skúšku stojí a uvidíte, možno sa vám Tapo P110 natoľko zapáči, že si ich nakoniec zadovážite hneď viacero.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupná smart zásuvka s párom užitočných funkcií.

Klady

  • cena
  • ovládanie
  • meranie spotreby
  • nehorľavé zariadenie

Zápory

  • nemožnosť resetovať spotrebu
  • slabá ponuka funkcií

Informácie o produkte

TP-Link Tapo P110

  • Kategória: Ostatné
  • Farba: biela
  • Orientačná cena: 15 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP-Link

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk