RECENZIA: SPC Gear GEM PLUS (SPG146) - Ľahká a schopná

RECENZIA: SPC Gear GEM PLUS (SPG146) - Ľahká a schopná

 

Odhliadnuc od výkonu samotného počítača a rozlíšenia s frekvenciou monitora, základom poriadneho hrania sú schopné periférie ako klávesnica, slúchadlá/reproduktory a, samozrejme, myš. Kvalitná myš je dôležitá nielen pri ovládaní postavy v hrách či navigovaní v menu, ale veľkú úlohu zohráva aj jej ergonómia a váha. Niektorí ľudia preferujú ťažšie kúsky, no pri dlhšom hraní nie je dostatočne ľahká myš s kvalitným senzorom a možno aj pár vychytávkami na zahodenie. Preto som sa nevedel dočkať, keď k nám do redakcie zavítal kúsok menom SPC Gear GEM PLUS (SPG146), ktorý sa môže pochváliť váhou pod 70 gramov a vcelku novým senzorom, sľubujúcim kvalitné hranie.

Spoločnosť SPC Gear sa pomaly, ale isto v mysliach hráčov aj nehráčov ustaľuje ako súca alternatíva k dávno zavedeným menám. A to nielen prívetivejšími cenami, ale aj dobrým dizajnom a kvalitným spracovaním produktov. Kúsok s názvom SPC Gear GEM PLUS atakuje trh s ultraľahkými myškami a zaujímavo vyzerá aj senzor, ktorý dostal do vienka. O tom viac ale až ďalej v recenzii.

Obal a jeho obsah

Myška dorazila v malej krabičke, nie však tradične kartónovej, v akej je dodávaná väčšina počítačových periférií, ale v plastovom boxe, ktorý držali v uzavretom stave štyri klipy. Vďaka tomu je možné myš buď prepravovať bezpečne uloženú, alebo tento box poslúži na uskladnenie iných vecí.

Takže palec hore za praktickosť obalu. Na jeho prednej časti je, samozrejme, zobrazená myška spolu s tými najdôležitejšími informáciami, pričom ďalšie sú na zadnej strane. Vnútri balenia sa nachádza samotný produkt v plastovej kolíske a jednoduchá brožúrka/manuál.

Prvé dojmy a spracovanie

Ľahké myši doteraz neboli úplne mojou šálkou kávy najmä pre to, že kvalitnejšie kúsky s nižšou váhou sa cenovo pohybujú stále nad 50 eurami. Avšak SPC Gear ponúka aj cenovo dostupné produkty a GEM PLUS s cenou v rozmedzí 35-40 eur nie je výnimkou. Dizajn myšky je stále ako-tak konzervatívny, jej telo zdobí jedno väčšie logo S, ktoré je však pri používaní prikryté dlaňou, a RGB LED pásik v koncovej časti, ktorý sa dá vypnúť. Po stránke váhy sa bežné herné myši pohybujú okolo alebo nad hodnotou 100 gramov (pričom ja stále používam myš s váhou 125 gramov), preto som si na SPC Gear GEM PLUS musel chvíľku zvykať. GEM PLUS ponúka okrem nízkej váhy aj opletený, no stále ľahký kábel s dĺžkou 1,8 metra a všetky tlačidlá, ktoré by mohol bežný aj náročnejší hráč potrebovať. Navyše, na vrchnej strane sa nachádza tlačidlo na prepínanie DPI.

Celkovo mi tvar a rozmery tejto myši sadli, keďže som ju aj pri mojich väčších rukách nemusel držať žiadnym neprirodzeným úchopom. Tiež je fajn, že svoju nízku váhu nedocielila umiestnením dier do svojho plastového tela, ako som to mal už možnosť vidieť na modeloch od iných spoločností a pri ktorých som sa vždy bál, či do nich nenapadajú omrvinky a nečistoty z rúk. Malé mínus si však GEM PLUS zaslúži za opletenie kábla, ktoré je voľné a nevyzerá až tak dobre, ako keby priliehalo na kábel úplne.

Podsvietenie a softvér

SPC Gear k tejto myši ponúka vcelku schopný program na nastavenie nielen podsvietenia, ale aj možnosť úplne zmeniť programovanie všetkých tlačidiel, nastavenie rozlíšenia a snímkovania, či vytváranie vlastných makro príkazov. GEM PLUS ponúka tri zóny podsvietenia, jeden tenký krúžok v zadnej časti myši, logo spoločnosti na vrchnej časti, pričom podsvietené je tiež koliesko v prednej časti. Tieto zóny, nanešťastie, nie je možné meniť nezávisle od seba, ale vo viacerých módoch podsvietenia spolupracujú a vytvárajú tak celkom zaujímavé efekty.

Sám však holdujem trvalej intenzite jednej farby a jej nastavenie mi od spustenia programu nezabralo viac ako 10 sekúnd. Poteší tiež fakt, že myška indikuje zmenu DPI pri použití tlačidla na vrchnej strane, na rozdiel od niektorých lacnejších kúskov však nie je ku každému DPI špecificky nakódovaná určitá farba, ale pri zmenách iba párkrát zabliká a vráti sa do módu podsvietenia, ktorý mal používateľ nastavený. Celkovo je softvér od SPC Gear nadmieru podarený a asi by mi neprekážal ani na počítači, ak by som s touto myškou fungoval dlhodobo.

Komponenty a parametre

SPC Gear GEM PLUS (SPG146) ponúka optický senzor PixArt PMW3370, ktorý na trh prišiel nie tak dávno. Papierovo konkuruje aj niektorým naozaj ostrieľaným menám, ktoré sa ukrývajú v myškách značiek ako Logitech, Razer, či Steelseries. Rozlíšenie je dostupné v rozmedzí 400 až 19000 DPI a snímkovacia frekvencia je maximálne 1000 Hz, no, samozrejme, môžete ju podľa potreby aj znížiť cez spomínaný softvér. Maximálna rýchlosť sledovania je až 400 palcov/s (teda 10,16 m/s) a akcelerácia až 50G, čo postačí aj naozaj náročným hráčom.

Naše hodnotenie

Striedmy dizajn, ktorý je možné okoreniť svetielkami, nízka váha, naozaj kvalitný senzor a jednoduchá prispôsobiteľnosť z tejto myšky robia veľmi zaujímavú alternatívu voči kúskom od renomovaných spoločností. Navyše, nielenže zaujme veľmi dobrým prevedením a softvérom, ale poteší aj cenou, ktorá peňaženku príliš nezabolí.

Klady

 • cena
 • nízka váha
 • prispôsobiteľné podsvietenie
 • kvalitný senzor
 • makro editor v softvéri

Zápory

 • mierne zlý pocit z opletenia kábla

Informácie o produkte

SPC Gear GEM PLUS (SPG146) 2022

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 65,7 mm
 • Výška: 38,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 126 mm
 • Hmotnosť: 67 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 35 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk