RECENZIA: ASUS Zenbook 14X OLED - Moje prvé predsavzatie

RECENZIA: ASUS Zenbook 14X OLED - Moje prvé predsavzatie

 

Prihováram sa k vám ako človek, ktorý ročne vypotí viac než dvesto testov a recenzií naprieč tak pestrým portfóliom zamerania samotných produktov, že by sa z toho osypal aj ten najtalentovanejší chameleón. Ako sa však vraví, všetkého veľa škodí a tento pretlak nakladaný na moju hlavu sa sem-tam musí niekde prejaviť. Nechcem vás tu teraz, samozrejme, trápiť opisom mojich osobných ventilov a záchranných bŕzd, v každom prípade do nového roka som si dal jedno malé predsavzatie, ktoré práve s celým vyššie opisovaným problémom súvisí. Sľubujem vám a predovšetkým sám sebe, že sa budem aj naďalej snažiť vkladať do svojich článkov a testov zdravú osobnú rovinu, ktorá nepodľahne ťarche suchých a neosobných faktov. V prípade overovania kvalít u notebookov bude, pochopiteľne, dodržanie niečoho takéhoto extrémne náročné, avšak v momente, keď vy, naši čitatelia, nadobudnete pocit, že som v tomto ohľade zišiel z cesty, neváhajte ma kontaktovať a formálne mi vylepiť jednu poriadnu facku (akceptujem biele dámske rukavičky a odmietam plechové násady z historického brnenia). Teraz, keď sme si ujasnili interné nastavenie môjho novinárskeho rozhrania, poďme sa pozrieť na aktuálnu novinku z dielne spoločnosti ASUS, a to konkrétne na jeho slávny modelový rad Zenbook.

Máte na výber medzi 2K a 4K panelom

Na konci minulého roka sa na Slovensku spustil predaj výkonného pracovného laptopu Zenbook 14X OLED vo verzii UX5400. Ide o prémiové zariadenie v kompaktných rozmeroch, pričom vybavené je najmodernejším a plne dotykovým OLED panelom s pomerom strán 16:10, ktorý poháňajú dve verzie procesorov značky Intel Core (i7 a i5). Takto nejako by mohla znieť suchá štatistika predností prenosného počítača v hodnote cca 1300 až 1600 eur, avšak v jeho výpise kladov je toho, pochopiteľne, oveľa viac.

Začnime už tradične vizuálnym aspektom, resp. u najmenších štrnásťpalcových Zenbookov stále atraktívnym dizajnom. Pri hrúbke na úrovni necelých 17 mm a extrémne nízkej váhe 1,4 kg sa mi v rukách ocitla malá a po kove páchnuca knižka, s ktorou som bol schopný manipulovať bez akejkoľvek bázne. Výrobca oprávnene deklaruje splnenie vojenských štandardov (MIL-STD-810H), vďaka ktorým sa nemusíte obávať ani drsnejšej manipulácie, hoci by vám v tom mohol trocha brániť onen pud zľutovania sa nad sofistikovanou elektronikou. Vždy sa cítim trocha nepríjemne, keď v tých videách od spoločnosti Boston Dynamics surovo kopú do robotov, len aby nám demonštrovali ich schopnosť udržať rovnováhu. Do tohto notebooku preto rozhodne nekopte, hoci by to v jemnejšej forme mal ustáť.

Aj napriek skutočnosti, že samotné telo je výrazne tenké, konštruktéri nezabudli na širokú škálu konektivity. K dispozícii tak máme hneď dva Thunderbolt 4 porty, jeden dôležitý HDMI, rovnako osamotený vstup USB-A (3.2), nezabudlo sa ani na 3,5 mm audio jack a celý zoznam pripojení uzatvára dnes stále žiadaná čítačka microSD kariet – radšej by som tu videl vstup pre klasické SD karty, predsa len pre ťahanie dát z fotoaparátov je to stále ideálnejšia cesta, ale napriek tomu všetkému je to lepšie, než keby tam v tomto ohľade nebol žiadny vstup. Posledný Zenbook je, čo sa týka konštrukcie, kusom solídneho hardvéru, ktorý by nepodľahol ani môjmu tradičnému testu násilného krútenia pomocou dvoch protichodných dlaní – jemná flexibilita je úplne na mieste.

Veko odklopíte jedným prstom

Patent okolo automatického zdvihu (180°) zadnej časti na základe pántov je vec, o ktorej tu spolu s kolegami básnime už roky rokúce, preto v tejto súvislosti asi nie je nutné opakovať zrejmé a známe fakty. Do rúk sa mi dostala verzia s 2K obrazovkou (rozlíšenie 2880 x 1800) pri pomere strán 16:10 – práve tento pomer si dobre zapamätajte, keďže bude udávať trend u drvivej väčšiny nových notebookov opatrených logom ASUS, resp. ich hernej sekcie ROG. Krásny OLED panel plný živých farieb, kde vystupuje neskutočne výrazná čierna farba, doceníte hlavne v jemnom či plnom prítmí, avšak vďaka svietivosti za hranicou 500 nits je obrazovka nového Zenbooku schopná obstáť aj v priamej konfrontácii s ostrými slnečnými lúčmi. Len sa na základe povrchovej úpravy panela treba pripraviť na zvýšený výskyt odleskov.

Čo sa týka obnovovacej frekvencie, tento konkrétny displej osciluje medzi 60 Hz a 90 Hz – záleží na vašich preferenciách. Ak napíšem, že sledovanie druhej série Zaklínača z dielne Netflixu som si prostredníctvom testovacej vzorky užíval tak výrazne, až som začal krochkať ako Nivellen, nech je to pre vás jasným signálom vysokej kvality obrazovky samotnej. V hornej časti tenkých rámikov (pomer panelu voči telu zariadenia je úžasných 92%) sa nachádza webová kamera s rozlíšením 720p, ktorá postačuje na vybavenie video hovorov. Rád by som však v súvislosti so samotným OLED displejom dal do pozornosti skutočnosť, že práve táto obrazovka s odozvou 0,2 ms je vybavená stopercentným farebným gamutom DCI-P3, preto ju aj za asistencie výkonného procesora či grafickej karty môžete využiť na tvorbu grafiky a úpravu fotografií. Keď už opisujem práve hlavnú obrazovku, určite nesmiem zabudnúť na jej doplnok inštalovaný do miest, kde bežne nachádzame touchpad. ASUS do oboch verzií nového Zenbooku 14X OLED namontoval sekundárny displej označovaný aj ako ScreenPad 2.0, vďaka ktorému zvýšil multimediálne možnosti celého zariadenia o značný kus a súčasne pridal aj na celkovej atraktivite prístroja samotného.

Naučiť sa pracovať so sekundárnym dotykovým displejom (ak ste to nepostrehli v úvode recenzie, tak aj hlavný panel je plne dotykový) je otázkou niekoľkých minút. Predstavte si, že vám do vášho notebooku, konkrétne do jeho spodnej časti, niekto zrazu nainštaluje mobilný telefón a ten môžete využívať ako predĺženú ruku hlavnej obrazovky, prípadne si doň prenášať skratky či aplikácie. Musím povedať, že práve ScreenPad druhej generácie som pri teste využíval viac ako dosť a ten, kto svoj laptop chce premeniť na malé strihacie štúdio, alebo nadnesene povedané na prenosnú fotokomoru, si práve tento doplnok doslova zamiluje. Prepínanie medzi tradičným touch-padom a krásne svetlým Full HD+ panelom je úplne prosté (ide o IPS) a ak dáme bokom previazanosť so známym rozhraním MyASUS, ostane nám zástup ďalších spôsobov, ktorými si môžete vylepšiť svoje pracovné prostredie. Spodná obrazovka je síce schopná prehrávať akýkoľvek multimediálny obsah, avšak sledovať na ňom film alebo seriál by bolo už trocha náročné, hlavne pre jeho veľkosť.

Vyššie sa nachádza klávesnica vhodná na dlhodobé písanie. Nízkoprofilové spínače kladú dostatočný odpor, aby ste pri práci registrovali interakciu, a sú zatlačené až po samotný okraj šasi, čím majú medzi sebou dostatočnú medzeru. V pravom hornom rohu môžete nájsť dnes toľko potrebný bezpečnostný prvok v podobe snímača odtlačkov prstov, ktorý je integrovaný do zapínacieho tlačidla – prihlasovanie sa cez Windows Hello funguje výborne. Testovaná vzorka disponovala procesorom Intel Core i5, grafickou kartou Intel Iris Xe a 16 GB operačnou pamäťou. S takouto motorizáciou ste schopný zvládnuť obsluhovať aj náročné procesy čo do grafických aplikácií a súčasne aj bežné kancelárske procedúry. Vysoký výkon, minimálne voči veľkosti takto koncipovaného laptopu, si, pochopiteľne, žiada aj dostatok onoho paliva. Ako je na tom vstavaná batéria?

Najslabší článok

V balení nájdete 100W nabíjací adaptér určený na dobíjanie 63 Wh batérie. Tá je schopná udržať laptop pri živote necelých 5 hodín a to v prípade bežného prezerania webových rozhraní a inej kancelárskej práce (nastavenie jasu na polovičnej úrovni). V momente, keď by ste spustili náročnejšie procedúry (napr. program na úpravu fotografií), výdrž akumulátora by sa razom výrazne okresala. Našťastie, k dispozícii je doplnenie energie výhradne cez USB-C a ak budete mať po ruke dostatočne kompaktný adaptér, ste schopný sa kdekoľvek v reštaurácii do sýtosti napojiť ako tie westernové kone u potoka. To, čo robí nový Zenbook unikátnym (narážam na ScreenPad), ho v súvislosti s výdržou batérie aj jemne sťahuje dole, preto je dobré si nájsť ideálny jas aj pre tento inak samo o sebe dozaista praktický doplnok.

Čo dodať na úplný záver? ASUS nám opäť prináša pracovný nástroj s férovou cenou a exkluzívnym spracovaním, ktorý od konkurencie dokážete odlíšiť už na prvý očný kontakt. Nebyť slabšej výdrže batérie, neváhal by som ísť s hodnotením na úplné maximum a už teraz sa teším, keď nám do redakcie doputuje úplne nová dizajnová a funkčná evolúcia tohto ceneného radu pracovných nástrojov.

Naše hodnotenie

Atraktívny a výkonný pracovný nástroj s oslnivo krásnym OLED panelom a praktickou druhou obrazovkou.

Klady

 • dizajn
 • OLED panel
 • výkon
 • ScreenPad 2.0

Zápory

 • batéria

Informácie o produkte

ASUS Zenbook 14X OLED

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 311,2 mm
 • Výška: 16,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 221,2 mm
 • Hmotnosť: 1400 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 1300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk