Recenzia: ViewSonic X10-4K - Dlhé čakanie má veľa rovín

Recenzia: ViewSonic X10-4K - Dlhé čakanie má veľa rovín

 

Máme rok 2022 a možno to pre vás bude teraz znieť trocha divne, zvlášť voči markantnému hardvérovému obsahu, aký vám v našom časopise v pravidelných dávkach ponúkame, ale nie všetko, čo by sme si chceli zaobstarať na test, nám firmy, respektíve distribútori posielajú, hneď ako si zmyslíme. Počas takmer celého minulého roku som napríklad ja osobne bojoval o možnosť testovania prémiového 4K projektu značky ViewSonic a až v jeho samom závere mi bolo umožnené recenziu zrealizovať. Medzičasom navyše o niečo klesla aj finálna cena produktu samotného, a preto nasledujúci text môže mať pre vás o to výživnejšiu hodnotu, najmä ak uvažujete o kúpe niečoho podobného – či už do domácnosti, alebo do malého, komerčne využívaného priestoru.

Vo svete zobrazovacej techniky nám dobre známa spoločnosť ViewSonic v prípade produktu X10-4K prináša rozmerovo objemnejšie zariadenie určené skôr na stabilnú inštaláciu bez nejakého pravidelného prenášania – aj keď vďaka praktickej a dizajnovo pekne umiestnenej rúčke a vstavaným reproduktorom je prenos, pochopiteľne, možný. Po rozbalení krabice s obsahom v hodnote cca 1 500 eur sa na vás, v zmysle príslušenstva, vyvalí viac ako bohatá nádielka. Ak dáme bokom samotný projektor vážiaci 4,1 kg s rozmermi 26,1 x 27,1 x 16,6 cm, ostane nám v ruke diaľkové ovládanie, predlžovací kábel aj s adaptérom určeným do elektrickej siete a dokonca dátový kábel s dvoma USB-C koncovkami. Hneď ako vyseparujete tú hromadu plastových obalov a vrátite sa späť, aby ste zhodnotili dizajn vašej novej premietačky, určite si všimnete rovnako praktický kožený kryt s magnetickými úchytmi na zadnej strane zariadenia. Ten je možné jednoducho zaklopiť vždy, ak chcete premietačku presunúť mimo interiéru a ochrániť tak celkovo dvanásť fyzických vstupov do prístroja. Celé šasi je plastové, s niekoľkými koženými doplnkami a po vizuálnej stránke budí dozaista dojem prémiového výrobku. Dokonca si dovolím tvrdiť, že v zmysle konkurenčných projektorov v rovnakej cenovej hladine čo do dizajnu ide o to najkrajšie, čo si môžete u nás zaobstarať. Šedá farba už z diaľky pripomína chladný kov a všetky tie premyslené detaily okolo neho navodzujú istý efekt luxusu.

Nebudete ju chcieť skrývať

Z pohľadu umiestnenia lampy dizajnéri v prednej časti využili čierny lesklý plast, pod ktorý zakomponovali všetky potrebné senzory, ako aj jasné indikácie toho, čo vlastne táto šikovná mašinka dokáže (LED lampa s 4K UHD obrazom). Bočné strany sú dierkované a, ako už asi tušíte, skrývajú nielen súpravu ventilátorov na odvod nežiadúceho tepla, ale aj duo reproduktorov značky Harman/Kardon s dostatočným výkonom 8 W. Na vrchnej strane sa nachádza štýlové koliesko určené na základnú interakciu aj na zapnutie a vypnutie. Zo spodnej strany môže, ale aj nemusí vyčnievať stojan s funkciou náklonu od 15 do 30 stupňov. A ako je na tom už vyššie naznačovaná konektivita? Za veľkou gumovou krytkou nájdete priestor na zasunutie Wi-Fi kľúča (je, samozrejme, súčasťou balenia) a celá lajna konektivity je tvorená postupne optickým vstupom, duom HDMI 2.0, USB-C, čítačkou na microSD karty, LAN vstupom, USB-A 2.0 a USB-A 3.0. Ako vidíte, projektor vám dáva priestor na pripojenie všetkého potrebného a ešte pridáva aj podporu Bluetooth.

Lampa s životnosťou 30 000 hodín

Poďme si takto na diaľku a s prímesou vašej bohatej predstavivosti prístroj samotný zapnúť. Akonáhle sa rozoznie koncert pozvoľna sa rozbiehajúcich ventilátorov, X10-4K okamžite začne automaticky ostriť prenos obrazu na najbližšiu plochu (plátno alebo čisto biela stena je v tomto smere ideálnou voľbou). LED lampa s DLP pri kontraste 3 000 000 : 1 dokáže svietiť na úrovni 1000 ANSI lm, a to pri rozlíšení 3840 x 2160 px. Takáto svietivosť vám ponúkne slušný priestor na dostatočnú kvalitu premietaného obrazu aj v mierne osvetlenej miestnosti, treba si však uvedomiť, že na získanie plnohodnotného zážitku je nutné vydržať do večera alebo sa zatemniť ako pri zombie apokalypse. X10-4K má v sebe druhú generáciu DLP čipu z Texasu s technológiou XPR, ktorý na dosiahnutie 4K nevyužíva tradičné metódy, a preto by niekto mohol namietať, že nejde o plnohodnotný 4K projektor. Každopádne neviem, aké by ste museli mať v oku inštalované senzory, ak by ste dokázali nájsť markantný rozdiel medzi rýdzim 4K a tým, ktorý prezentuje práve tento projektor.

Čo tu máme v zmysle obrazu ďalej? Ostrenie je síce automatické a bez digitálneho nastavenia vzdialenosti, avšak svižnosť a rýchlosť prispôsobovania sa podmienkam je na vysokej úrovni. Najviac som bol osobne potešený z celkovej obrazovej prezentácie a kvality pri sledovaní hraných filmov. Aj keď menu vám neumožňuje rozsiahlu škálu korekcií prípadného skreslenia (môžete regulovať výhradne len vertikálne skreslenie), málokto by si kúpil projektor za viac než tisíc eur, aby naň vopred nemal pripravené vhodné miesto. Lampa zvláda vytvorenie až 200 palcov veľkého obrazu, pričom však musí byť umiestnená do vzdialenosti viac než troch metrov – následné skracovanie tohto údaju vám, logicky, zmenšuje veľkosť uhlopriečky. Apropo, ak vkročí do obrazu malé dieťa alebo ktokoľvek, kto zabudol, že naše oči sú to najcennejšie, čo máme, snímač pohybu aktivuje Eye Protection a zdravie konkrétnej osoby bude ochránené.

Čiastočne vhodné na hry

Rozhranie ponúka niekoľko prednastavených režimov, do ktorých spadá sledovanie filmov, televíznej produkcie a hranie hier. Práve posledná menovaná forma využitia tejto premietačky má v sebe pár negatív, a to na základe vysokej úrovne odozvy obrazu (66 ms je skutočne veľa), avšak na bežné hranie vybraných titulov sa produkt dá, samozrejme, použiť. Podpora HDR10 zabezpečuje o niečo živšie podanie farieb, ak však necháte HDR vypnuté, neukrátite sa o prehnane lepší zážitok. Kto by ešte dnes mal chuť pozrieť si nejaký ten 3D snímok, aj túto možnosť testovaná vzorka ponúka, a to pri rozlíšení Full HD. Teraz, keď sme si povedali o kvalite prezentovaného obrazu, je načase presunúť sa do interného rozhrania. Celý operačný systém beží na Android báze s primitívnym orezaním, aké nemôže zmiasť ani menej skúseného dôchodcu. Konzument má možnosť dostať sa do nastavenia, nainštalovať si vybrané aplikácie cez hrôzu menom Aptoide, pripojiť niečo cez Bluetooth a zrkadliť si tak obraz napríklad z mobilu. Majiteľov zariadení s iOS určite poteší Apple konektivita a celkovo môžem rozhranie hodnotiť ako svižné, aj keď, v zmysle obsahu, výrazne osekané. Skutočnosť, že tu Netflix neprichádza s vlastnou pečiatkou, vás môže právom nahnevať, keďže príslušná aplikácia nainštalovaná do premietačky nezvláda spustenie 4K obsahu (len 480p), avšak na tento fakt sme už v tomto segmente elektroniky tak nejak zvyknutí. Najlepším riešením je dokúpenie krabičky s televíznymi Android funkciami, čím sa rovnako vyhnete prípadnému hnevu ohľadom absencie Google licencií a podobných vecí.

Interakcia s premietačkou je spojená takmer výhradne s pribaleným diaľkovým ovládačom – ak dáme bokom možnosť využiť nie vždy dobre fungujúci ViewSonic softvér cez mobil alebo tablet. Batériami poháňaný ovládač v klasickom tvare je vybavený otočnou plastovou lunetou, vydávajúcou uspokojivé cvakanie pri každom jej pohybe. Dôležité tlačidlá sú podsvietené, čo je dozaista praktické, ale už menej rozumne je vyriešený systém snímania vašich povelov. Plastový ovládač totižto pracuje na infračervenej technológii a aby ste mohli komunikovať s projektorom, je nutné byť k nemu otočený priamo, čiže stáť takmer pred ním. Vstavené reproduktory dokážu dostatočne ozvučiť aj väčší priestor a určite nejde o prekážku, s ktorou by ste si nemohli užívať premietanie akéhokoľvek materiálu. Čo vás ale môže jemne zaskočiť, je vyššia hlučnosť, ako aj komplikované spustenie hlasového ovládania cez Alexu a Google asistenta.

LED projektor ViewSonic X10-4K vás vo finále možno ešte ani dnes, viac než dva roky od vydania, nakoniec neohúri svojou cenou, napriek tomu však ponúka veľmi dobrú obrazovú prezentáciu, dosiahnuteľnú aj v jemne presvetlenej miestnosti. Vstavené reproduktory značky Harman/Kardon odvádzajú výbornú prácu a po stránke dizajnu si neviem predstaviť nič elegantnejšie, čo by som si rád položil pred plátno alebo stenu. Softvér umožňuje automatické ostrenie a korekciu lichobežníkového skreslenia, LED lampa vydrží minimálne 30 000 hodín, máte tu 3D podporu, širokú konektivitu a ak teraz dáme bokom trocha komplikovanejšie dosiahnutie plnohodnotnej kvality u streamovacích služieb, ostane nám solídna mašinka schopná zastúpiť väčšinu vašich nárokov.

Naše hodnotenie

Výborná kvalita 4K obrazu, poskytovaná spoľahlivou LED lampou zapustenou do dizajnovo pôsobivého šasi.

Klady

 • dizajn
 • LED lampa
 • konektivita
 • reproduktory
 • kvalita obrazu

Zápory

 • aplikácie
 • HDR
 • input lag

Informácie o produkte

ViewSonic X10-4K

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 261 mm
 • Výška: 166 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 271 mm
 • Hmotnosť: 4100 g
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ViewSonic

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk