RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 - Nemôžete sa pomýliť

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 - Nemôžete sa pomýliť

 

V dnešnej dobe, a teraz je úplne jedno či máme v kalendári dve alebo tri dvojky, sa v prípade mnohých produktov dá hovoriť o často prehnanom efekte opakovania. Opakujú sa dizajnéri... opakujú sa inžinieri a nemálo aj PR odborníci. Práve reklamné agentúry to majú v takomto prípade vôbec najťažšie, keďže ich úlohou je predať niečo, čo vyzerá ako vajce usadené v nekonečnom plate identických vajec. Našťastie tu máme spoločnosti, respektíve v prípade notebookov isté modelové rady, ktoré sa snažia výraznejšie odlíšiť a zachovať si tak osobitosť a originalitu. Žiarivým príkladom je Lenovo s ich ThinkPadom X1, ktorý sa nám do redakcie aktuálne dostal v Extreme Gen 4 verzii. A toto je presne to výkonné pracovné náradie, ktoré si s inými sotva pomýlite, ba čo viac, ktoré vďaka svojej jedinečnosti zakotví v prístave vašej dlhodobej pamäti. Apropo, ak už spomínam pamäť, tak vplyvom poslednej silvestrovskej noci premieňajúcej jednotky na dvojky, bola tá moja krátkodobá nenávratne vymazaná. Poďme však späť k veci.

Onen prívlastok znejúci trocha extrémne nie je v tomto prípade len marketingovým nástrojom. Nový ThinkPad je totižto skutočne neobyčajným strojom prinášajúcim vysoký výkon, prémiový výber materiálov na jeho zostrojenie, novinku v podobe šestnásť palcovej obrazovky (ide vôbec o prvý ThinkPad v takejto mierke), multimediálne možnosti a cenovku, pri ktorej vám zaskočí v krku virtuálna kosť z kapra. Než vám však rozoberiem všetky klady aj zápory – áno, aj u zariadenia v hodnote 3 000 eur sa nejaké negatíva nájdu, začnime tradične opisom dizajnu ako takého. Rad ThinkPad X1 Extreme sa svojou prvou generáciou zapísal do análov elektronickej histórie už v roku 2018 a je nutné povedať, že aj keď to toho času nemal v zmysle konkurencie nejako jednoduché, svojím celkovým spracovaním nakoniec ukázal takzvane ostrejšie lakte. Do tretej, predposlednej verzie z roku 2020, sa tento pracovný notebook po vizuálnej stránke nijako nemenil a jediné, čo zažívali onen kolotoč obmien boli procesor a grafická karta – tradičný postup.

Štvrtá generácia je však, ako už naznačujem vyššie, plná noviniek a tie začínajú samotným dizajnom. Karbónový povrch tohto 1,81 kilogramu vážiaceho počítača naznačuje nie len najvyššiu konfiguráciu ale súčasne aj prítomnosť plne dotykového 4K panelu. Povrchová textúra je na hmat jemná, avšak súčasne výrazná tak, aby ste pri spotených rukách mali istotu, že vám laptop nespadne na zem. V tomto prípade mám jednu výhradu, konkrétne v súvislosti so zvýšeným zberom odtlačkov a mastných fľakov, ktoré sa z povrchu odstraňujú len veľmi ťažko. Samotné veko obsahuje uhlíkové vlákna a zvyšok šasi je z horčíkovej zliatiny, vďaka čomu môžeme hovoriť o vyššej odolnosti voči nárazom sústredeným práve na oblasť displeja. Celistvosť laptopu je rozhodne výborná a aj keď som sa do neho oprel pomocou krútenia oboma rukami, zariadenie nevykazovalo žiadne známky poddajnosti. Lenovo sa chváli testom podľa dvanástich armádnych noriem, čím potvrdzuje odolnosť aj v extrémnych podmienkach.

Panel vyklopíte do 180 stupňového uhla

Strojcovia X1 Extreme Gen 4 sa v prípade konektivity rozhodli nenaskočiť na trend odoberania vstupov – máme tu okrem plného HDMI (2.1) aj čítačku pre SD karty, USB-A (3.2), dvakrát Thunderbolt 4 a klasický audio jack. Po otvorení odolného veka, zvládnete to aj jedným prstom, na vás vyskočí už spomínaná novinka v podobe pomeru strán 16:10. V predaji sú dve verzie, jedna s 2K a druhá s 4K rozlíšením. Nám sa na stole ocitla vyššia rada doplnená o Dolby Vision, ktorú lemujú viac-menej tenké rámiky ozdobené webovou kamerou s rozlíšením 1080p. Aj keď vám tento údaj možno príde ako ďalší argument, prečo by ste o kúpe prístroja mali uvažovať (predsa len je dnes stále štandardom prinášať webové kamery s nižším rozlíšením), výsledná kvalita prenosu obrazu nie je o nič lepšia, rozprávame sa tu nanajvýš o nejakom slabom priemere.

Cez to všetko, že výrobca prináša navýšenie veľkosti panelu a samotné telo proporčne nespadá do nižších kategórií, klávesnica je stále bez numerického bloku a na stranách sú po novom umiestnené dobre znejúce výstupy reproduktorov. Nízkoprofilové spínače firmy Lenovo dávajú v tomto prevedení o niečo tuhší odpor než konkurencia, avšak pocit z písania musím celkovo definovať ako výborný. V strede dolnej časti klávesnice sa už tradične ocitol ikonický patent (TrackPoint), čo je miniatúrny joystick určený na pohyb kurzorom myši, ktorým ste schopný vybaviť jednoduchú interakciu bez toho, aby ste museli rukami skĺznuť nižšie. Tam čaká sklenený Touchpad s matným povrchom a trojica fyzických spínačov dopĺňajúcich funkciu TrackPointu. Apropo, ak už spomínam rôzne formy ovládania tohto prístroja, určite je vhodné znova pripomenúť dotykové schopnosti hlavného panelu ako aj jeho podporu pre pero. Súčasťou základného balenia je čítačka odtlačkov prstov so senzorom Match-on-Chip, integrovaná priamo do tlačidla určeného pre zapínanie laptopu. Tento bezpečnostný doplnok funguje na výbornú a pomáha tak užívateľovi cítiť sa istejšie, hlavne ak so sebou nosí dôležité a zároveň citlivé údaje. V súvislosti s bezpečnosťou nemôžem zabudnúť na IR snímač umiestnený vo webovej kamere určený na rozpoznávanie tváre, ako aj mechanickú záklopku pre lepší pocit súkromia.

Presuňme sa teraz k hodnoteniu samotného panelu. 4K obrazovka s certifikáciou VESA DisplayHDR 400 prináša pôsobivú zmes farieb a čo je dôležité, aj vysokú svietivosť na úrovni 600 nits, vďaka ktorej nebudete mať problém s vonkajším používaním. Samotná obrazovka je vybavená antireflexným povrchom a na jej tele sa, na rozdiel od šasi, nehromadia odtlačky prstov. V súvislosti s kvalitou prezentovaného obrazu ma zaujala nálepka odkazujúca na viacero už vopred nakalibrovaných farebných profilov, ktoré sú súčasťou rozhrania. V tomto ohľade je Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 určite o maličký krok pred inými konkurenčnými pracovnými notebookmi v prémiových vyhotoveniach, aj keď nejde vyložene o produkt určený na komplexnú úpravu fotografií a videí. Nami testovaná vzorka prišla s procesorom Intel Core i7-11800H a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 3060 (6 GB VRAM). Komu by však osemjadrový procesor nestačil, môže siahnuť po Intel Core i9 a celé si to tak posunúť ešte o schodík vyššie. Vďaka nami testovanej konfigurácii sa však nemusíte báť, že by vám ThinkPad nezvládol pochrúmať úpravu 4K videí aj s renderom či náročnejšie videohry, nehovoriac o kancelárskych pracovných nárokoch. Keď už spomínam hry, nemohol som si odpustiť a do systému natiahol tretieho Wiedzmina a nastavenie ponechal na Full HD pri 60 fps. V tomto smere bežalo všetko ako po masle a plnilo moje očakávania. Plná záťaž, zatiaľ čo Geralt sekal monštrá, nakopla naplno aj duo hlavných ventilátorov a čo sa týka ich hlučnosti, je nutné sa pripraviť na úroveň cca 50 decibelov – čo rozhodne nie je nejako málo. Vyprodukované teplo sa pri vyšších úrovniach sústredí okolo stredu a hornej hrany, čím sú vaše dlane chránené. Treba dodať, že ani maximálna úroveň tepla nedosahuje nejakej kritickej úrovne a drží sa okolo päťdesiatich stupňov Celzia.

Veľkou slabinou je batéria

Najväčším problémom v rámci hodnotiacej tabuľky sa ukázala byť celková výdrž batérie. Pri bežnej práci by vám mal notebook vydržať aspoň 3,5 hodinky, avšak realita spojená so záťažou procesora, prípadne aj grafickej karty, onen PR údaj výrazne okliešti. Batéria s kapacitou 90Wh je navyše pod tlakom 4K panelu a pri maximálnom jase a súčasne maximálnom výkone nedostanete z tohto notebooku viac, než jednu hodinu plného chodu. Zaujímavé je, že produkt nie je možné nabíjať cez USB-C, čo by som od prístroja v hodnote ojazdeného automobilu tak nejako očakával. V balení na vás však čaká obrovská 230 W nabíjačka, vďaka ktorej ste schopný prístroj naplniť po okraj už behom slabej hodinky.

Dostali sme sa na samotný záver testu novinky z radu ThinkPad X1 Extreme Gen 4, ktorá v zmysle starších verzií prináša zmenu dizajnu, vyšší výkon, panel 16:10, webovú kameru s 1080p a krásny 4K displej. Medzi jej negatíva patrí slabá výdrž batérie, na odtlačky náchylné šasi a nemožnosť nabíjať cez USB-C.

Naše hodnotenie

Výkonné, sympatické a odolné zariadenie na každodennú prácu či zábavu, za aké si však musíte priplatiť.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • odolnosť
 • bezpečnosť
 • výborný 4K panel 16:10

Zápory

 • akumulátor
 • vyššia cena

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 4 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 254 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18 mm
 • Hmotnosť: 1810 g
 • Orientačná cena: 3000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk