RECENZIA: Genesis Oxid 450 - Niekto to rád chladné

RECENZIA: Genesis Oxid 450 - Niekto to rád chladné

 

Živo si spomínam na koniec roku 2019, keď sa mi pod testovacou lupou zjavila v poradí už druhá chladiaca podložka s kódovým označením Oxid 550 – predchádzal jej o rok starší model Oxid 250 od spoločnosti Genesis. Tento poľský výrobca je dnes už samozrejme aj u nás pomerne známym dodávateľom slušnej kvality za prijateľnú cenovú reláciu, avšak čo sa týka chladiacich podložiek, nebol som v tomto smere s ich produktami zrovna spokojný. Značka Oxid si svojho času prešla ďalšou radovou evolúciou a na stôl nám tak dopadol výrobok s kódovým označením 450. Čo nové ponúka a ako sa zmenil dizajn v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi? Dokáže niečo takéto pomôcť vášmu upotenému notebooku v tých najkritickejším momentoch?

Ako sa povie: človek ocení kvalitu až vtedy, keď spozná jej opak. Oxid 250 na mňa vo výsledku možno nezapôsobil nejako extra oslnivo, avšak až keď si ho teraz prirovnám k jeho ďalšiemu nástupcovi, je okamžite badať pár veľkých nedostatkov. Prvým je rozhodne zmena v zmysle použitých materiálov. Nová verzia je čiastočne tvorená z hliníka, pričom päticu ventilátorov umiestnili autori do všetkých rohov s cieľom pokryť čo najcitlivejšie miesta vášho prenosného počítača – ten najväčší je efektívne vsadený do kolísky priamo v strede. Než sa však dostaneme k nejakým reálnym výsledkom chladenia v plnej záťaži, je nutné oceniť posunovateľnosť a variabilitu sklonu na zadnej hrane. Rameno tu dokáže notebook udržať pevne v tak ostrom uhle, že by zahanbilo aj skalného kamzíka. To všetko vďaka štvorcovému ramenu, ktoré by ste napríklad u spomínanej 250-tky hľadali len márne. Model Oxid 550 ho má takmer totožný ako Oxid 450 a tak sa inžinieri evidentne počas jeho tvorby zrovna nepretrhli.

Zbytočné RGB

Spodná časť je prispôsobená aj na používanie v prostredí postele, respektíve na vašich kolenách. Osobne často siahnem práve po chladiacej podložke z dôvodu zle projektovaného odvádzania horúceho vzduchu u menších laptopov. Vyrieši sa tým jednak ich prípadné prehrievanie, ale zároveň sa vďaka sklonu môžem oveľa pohodlnejšie posadiť a písať pokojne aj niekoľko hodín bez bolesti rúk. Iste, toto nespadá až tak do hernej sekcie, kedy sa vysoká záťaž procesora odrazí na navýšení celkovej teploty stroja, každopádne Oxid 450 od firmy Genesis nie je striktne len herným pomocníkom. Nevidím dôvod, prečo by ste ho nemohli využívať na bežnú prácu priamo v ležiacej pozícii – v skutočnosti je to jeho jediné výrazné pozitívum, čo však zistíte už o pár riadkov nižšie. V tomto bode jednoducho obstojí na výbornú a to vďaka už spomínanému celistvému rámu opierky.

Podložka sa klasicky pripája cez USB vstup a rovnako ako pri modeli 550, aj v tomto prípade absentuje koliesko s reguláciou výkonu ventilátorov. To bolo u staršej verzie 250 plne využívané, teda aspoň u mňa. Čo sa týka hlučnosti, tak práve prvá verzia chladiacej podložky od firmy Genesis bola do príchodu tej aktuálnej v tomto smere vôbec najhoršia. Oxid 250 vydával hluk na hranici 35 decibelov a Oxid 550 len 19 decibelov. Striedanie stráží nám tak v podobe novej verzie prináša prepísanie rekordu hlučnosti, keďže Oxid 450 hučí zo všetkých troch podložiek najviac (56 dB) – aby som vás však upokojil, nejde o nič hrozné, nad čím by ste si mali lámať hlavu v prípade, ak pri hraní alebo práci máte na ušiach nasadený headset. Táto chladiaca pomôcka je jednoducho o dosť hlučnejšia než jej kolegyne. Ako je teda na tom samotné chladenie? Skúšal som základný test pomocou vonkajšieho laserového teplomera pri bežnom používaní práve testovaného notebooku, ktorý som následne pochopiteľne porovnal aj s internými meračmi počas hrania a počas tradičného kancelárskeho využitia. Prvý meraný úsek (bežná práca) dopadol v celku slušne a hučiaca podložka pod notebookom mala svoj význam, keďže znížila celkovú teplotu v priemere o takmer šesť stupňov Celzia. Akonáhle sa však spustila náročná videohra a teplomer začal rapídne stúpať, výsledky chladenia boli tak minimálne ba až zanedbateľné, že v tomto bode prístroj suverénne zlyhal a navyše priniesol otravný hluk.

Nová verzia pracuje s identickým rozložením štyroch menších a jedného veľkého ventilátora (priemer 14 centimetrov) tak, ako tomu bolo u predchádzajúceho modelu a to s výkonom 1 100 a 2 400 otočiek za minútu, čím chcem jasne povedať, že výrobca ohľadom výkonu chladenia neprináša nič nové. Ďalším problémom je zadný USB Hub s dvomi vstupmi, z čoho hneď jeden je nutné využiť na samotné zapojenie zariadenia, takže vám zostane voľný už len ten druhý. Kto je preto zvyknutý si podobne koncipovaný pomocný hardvér premeniť na USB 2.0 rozbočovač a nabíjať si cez neho napríklad telefón a súčasne aj klávesnicu alebo myš, si môže nechať zájsť chuť.

Vyššia cena

Aktuálny model, na rozdiel od starších, využíva integráciu RGB osvetlenia v podobe hrubšieho pásika na spodnej hrane. Ten nie je možné dodatočne regulovať cez softvér a jediné, čo v zmysle nastavení dokážete urobiť, je jeho úplné vypnutie – v tme totižto pôsobí dosť otravne a rušivo. Celková cena Genesis Oxid 450 sa pohybuje na hranici 35 eur. Z môjho pohľadu výrobca trocha prestrelil a nezachráni to ani prídavný držiak na mobilný telefón, ktorý nájdete v základnom balení. Áno, dozaista môžem pochváliť vhodný výber materiálov (hliník, plast, guma) ako aj celkovú variabilitu pri nastavovaní výšky notebooku, avšak efekt chladenia je pri hraní nulový (využijete ho len počas bežného kancelárskeho zaťaženia). Rovnako RGB s jedným USB vstupom navyše pôsobí samo o sebe ako ďalšia konštrukčná chyba a zbytočnosť. Kto z vás je ešte alergický na výraznú hlučnosť a nepoužíva bežne slúchadlá, nemal by o kúpe tohto produktu ani len uvažovať.

Naše hodnotenie

Pre hráčov zbytočná chladiaca podložka, ktorej relevancia spočíva v bežnom používaní.

Klady

 • výber materiálov
 • variabilita nastavení
 • celková pevnosť
 • dizajn

Zápory

 • RGB
 • USB Hub
 • cena
 • na hry nepoužiteľné
 • hluk

Informácie o produkte

Genesis Oxid 450

 • Kategória: Ostatné
 • Orientačná cena: 35 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Genesis

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk