RECENZIA: SteelSeries Apex 3 TKL - Pohroma sa nekoná

RECENZIA: SteelSeries Apex 3 TKL - Pohroma sa nekoná

 

Už ste sa niekedy obliali vodou tak šikovne, že to viedlo k strápneniu na verejnosti? Mne osobne sa v tomto smere raz podarilo skutočne veľké faux pas s presahom až do Kanady. V roku 2019, počas preview eventu k známej survival hre Days Gone som nakrúcal videorozhovor s jedným z jej autorov, Emanuelom Rothom, a tesne pred začatím interview sa ozvala príroda. Odbehol som si preto na toaletu, vykonal všetky nutné procedúry a v momente, kedy moja ruka siahla na batériu spúšťajúcu prúd vody, sa to stalo. Silný prúd odrazený od bieleho porcelánu umývadla zasiahol môj rozkrok tak nešťastne, že som sa nezmohol na nič iné, než na istú nemenovanú ale mnohými často používanú nadávku. Hold, čo sa stalo sa stalo, povedal som si, zatiaľ čo moja ruka zvierajúca hŕbu papiera drhla miesto, kam sa v spoločnosti nepatrí ukazovať prstom a verte, že nasledujúce minúty boli pre mňa menším peklom. Až po vypnutí kamier a skončení rozhovoru, kedy sa Emanuel odhodlal spýtať, prečo vyzerám ako by som sa počúral, som mu všetko s patričným pýrením vysvetlil, avšak onen efekt trápnosti ostal a dodnes si naň nerád spomínam. A prečo vyťahujem práve túto historku v súvislosti s testom novej verzie hernej klávesnice Apex 3 TKL od dánskej firmy SteelSeries? Jednou z nosných predností daného produktu je totižto odolnosť voči vode ako takej a preto, ak sa vám bežne stáva, že sa vám na stole preklápajú poháre s tekutinami, mohla by sa práve táto klávesnica ocitnúť na zozname vašich budúcich nákupov.

Dajme však teraz odolnosť voči vode bokom a začnime tradične od dizajnu. Prívlastok TKL nám indikuje jasné odrezanie numerickej časti, čím sa táto membránová klávesnica stavia do pozície ideálneho náradia určeného pre nadšencov videohier. Áno, čítate správne, SteelSeries v tomto smere siahlo po integrácii membránových spínačov s vlastnou licenciou pod názvom Whisper-Quiet. Tie majú papierovú životnosť dvadsať miliónov zopnutí a musím povedať, že po stránke kvality som doteraz v segmente membránových spínačov netestoval nič tak kvalitatívne vysoko postavené. Tu sa krásne ukazuje skutočnosť, že konzument sa nemusí nechať viesť vždy len jednou jedinou cestou kvality (narážam na mechanické spínače) a vďaka invencii skúsených spoločností, kam dánsky koncern SteelSeries samozrejme zapadá, má vždy na výber. Rozmerovo ide o kompaktné (364 mm x 150 mm x 40 mm) herné náradie pre amatérov aj profesionálov, ktorého celková váha je 639 gramov. Práve váha môže niekomu robiť menšie problémy, pretože, čo si budeme vravieť, človek si často istý luxus spája s vyššou váhou, respektíve pri prémiových produktoch očakáva v tomto smere niečo viac. Apex 3 TKL je však klávesnicou za ľudovú cenu, z oficiálneho obchodu SteelSeries ju môžete zohnať za príjemných 55 eur. Aj preto je dôležité vedieť, že nech už je celé šasi akokoľvek ľahké, vďaka spodnej pogumovanej časti v oblasti výklopných nožičiek drží na stole dobre aj pri vypätých herných situáciách.

S káblom na večné časy

Predpokladám, že nielen na základe vyššie uvedenej cenovky ste jasne pochopili, že v tomto prípade je reč o plne káblovom hardvére. Áno, Apex 3 bez numerického bloku má napevno pripojenú USB kabeláž s dostatočnou dĺžkou, ale čo je podstatné, spodná hrana zariadenia vám umožňuje onen kábel viesť až tromi cestami (ľavá strana, stred a pravá strana). Vďaka tomuto praktickému riešeniu si tak na svojom stole môžete kabeláž usporiadať oveľa ľahšie, než keby ste boli odkázaní na jedinú nemennú pozíciu. Toto by som rád nachádzal u všetkých káblových klávesníc, keďže z pohľadu výrobných nákladov ide o takmer nulové navýšenie.

Aby som nezabudol, tak kábel je gumový a jeho poddajnosť by mohla byť o čosi lepšia, každopádne nejde o vyložený problém. Celé telo je vyrobené z čiastočne lesklého plastu, vyznačujúceho sa výbornou odolnosťou voči odtlačkom a mastným škvrnám. V tomto ohľade sa výrobca snaží už tradične cieliť na zanietených hráčov, veď kto iný by už produkt zbavený numerického bloku ťahal do domácnosti? Certifikát IP32 chráni hardvér proti vniknutiu prachových častíc a rovnako tak čiastočne aj proti vniknutiu vody. V druhom prípade však treba myslieť na jednu zásadnú vec. Áno, klávesnicu môžete obliať pohárom vami preferovanej tekutiny, avšak čo najskôr ju musíte utrieť, respektíve je nutné ju rýchlo očistiť. Ak by ste klávesnicu nechali doslova ponorenú pod hladinou, logicky by nastalo fatálne poškodenie. Odolnosť voči vode som testoval klasickou formou a to vyliatím pohára naprieč celým telom s tým, že očistenie prebehlo v priebehu dvoch minút. Apex 3 TKL daným testom prešla bez akejkoľvek úhony, bola plne funkčná a pripravená do akcie. Ktorá zo súčasných klávesníc okolo hodnoty 50 eur dokáže niečo také?

Poďme sa trochu bližšie pozrieť na rozloženie kláves, špeciálne na multimediálny part. Ten sa nachádza tradične v hornej oblasti a interakcia s ním môže byť pre niekoho trochu krkolomná, načo sme si ale už pri TKL klávesniciach asi dávno zvykli. A čo konkrétne ide? V pravom hornom rohu nachádzame koliesko s vrúbkovaním, pod ktorým je malý čierny štvorček fungujúci ako spúšťať skratiek (jedno ťuknutie vám zastaví audio stopu, dvojité ťuknutie prepne na ďalšiu a trojitým sa vrátite späť). Osobne v tomto smere nemám produktu čo vytýkať, rovnako ako v prípade kvality extrémne tichých membránových Whisper-Quiet spínačov – ten názov je doslova trefný. Či už som písal alebo vyložene len hral, v oboch prípadoch som nezaznamenal čo i len jemný výkyv v zmysle latencie a nechcených zásahov končekmi prstov do bokov. Uvedomujem si, že výrobca týmto hardvérom necieli na kancelárske využitie, ale pocit pri písaní bol, v súvislosti so špecifickým odporom vyššie menovaných spínačov, akoby boli klávesy obalené do hodvábu – jednoducho sa mi úžasne písalo a rovnako tak dobre aj hralo. Samozrejmosťou je transparentné RGB osvetlenie, ktoré vám v spojitosti so softvérom SteelSeries síce neumožňuje nastaviť konkrétne farby pod jednotlivé spínače, ale napriek všetkému ponúka až osem separátnych zón, ktoré sú schopné vytvoriť viac než dostačujúcu diskotéku. Celý RGB efekt, aj vďaka výške kláves, vyzerá jednoducho krásne. Softvérová časť, o kvalitách ktorej som vám tu v minulosti už básnil veľakrát, opäť potvrdzuje štandard značky SteelSeries a v tomto smere by ste na scéne hľadali sotva niečo lepšie. Základné klávesy si môžete naprogramovať podľa svojich potrieb a k dispozícii je navyše šesť separátnych M kláves, určených na čokoľvek, čo vám napadne.

Veľké prekvapenie

Záverom by som rád povedal, že som z výsledných kvalít testovanej vzorky Apex 3 TKL skutočne ohromený. Kvalita celkového spracovania voči cenovej relácii a s prihliadnutím na skutočnosť, že ide o produkt vybavený úžasnými membránovými spínačmi, mi nedáva inú možnosť, než udeliť najvyššiu možnú známku.

Ak by ste teraz túžili po TKL klávesnici pre herné, ale pokojne aj kancelárske využitie a nechceli by ste zaplatiť viac než 60 eur, sotva by som pre vás mal lepšie odporúčania. Ako vlastník tejto hernej klaviatúry sa totižto trápne rozhodne cítiť nebudete a to ani po tom, ako sa vám na ňu vyleje pohár s vaječným likérom.

Naše hodnotenie

Všestranná TKL klávesnica plná predností.

Klady

 • membránové spínače
 • odolnosť voči vode
 • spoľahlivosť
 • RGB a softvér
 • vedenie kabeláže

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

SteelSeries Apex 3 TKL

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 364 mm
 • Výška: 40 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 150 mm
 • Hmotnosť: 639 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 55 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk