RECENZIA: Marvo Scorpion HG8958 - Po uchu mi lezie škorpión

RECENZIA: Marvo Scorpion HG8958 - Po uchu mi lezie škorpión

 

V čase kedy tvorím tento text sa zažltnuté okraje pokrkvaného kalendára visiaceho na stene snažia svojmu okoliu prezradiť jasné posolstvo. Ako keby hovorili ľudskou rečou a šepkali niečo v tom zmysle, že je to zase raz tu! Rok končí, staré mesiace sa vytrácajú do zabudnutia a vám všetkým, čo na mňa teraz so smútkom pozeráte len aby ste mi už čoskoro vrazili dýku do chrbta kúpou môjho nástupcu s číslovkou 2022, odkazujem: Nehnevám sa na vás. Zatiaľ čo ja sa rozprávam v duchu so svojim kalendárom, z bankového konta sú mi odčerpávané desiatky eur za účelom naplnenia iných, čiastkových očakávaní. Vianočný čas je vec, ktorá nezriedka končí samovraždou a aj keď vám samozrejme nič takto extrémne neprajem, súcítim s vami v prípade, ak nemáte chuť počas nákupu darčekov vyhodiť zase raz kvantum svojich tvrdo zarobených mincí. Je zaujímavé, že všetky tie trendy články okolo potenciálnych tipov na darčeky, čo sa pred Vianocami vždy vynoria ako komáre pred postrekom, sú v drvivej väčšine tvorené predraženým spotrebným materiálom a len máloktorý zoznam v sebe nesie aj takzvaný „low budget“ segment. Preto som sa v duchu tohto pomaly sa rozbiehajúceho textu rozhodol, vám tú pred-, či prípadne po-vianočnú finančnú záťaž trochu odľahčiť. Porozprávame sa o kvalitách cenovo viac ako dostupného herného headsetu značky Marvo, ktorý vás vyjde na menej než dvadsať eur a napriek tomu dokáže po stránke funkcií nakopnúť nejeden talent.

Rad Scorpio v podaní spoločnosti Marvo sa v prípade herných slúchadiel môže pochváliť poriadne pestrou paletou možností. HG8958 v cene dvoch väčších pízz je jedným z osemnástich káblových headsetov, ktoré si pod touto značkou môžete zadovážiť a aj napriek toľko proklamovanej a nízkej cene ide o viac než slušný a pre začiatočníkov priam ideálny výrobok. Začnime už tradične opisom dizajnu a použitých materiálov. Celé šasi je kombináciou plastu, gumy, koženky a kovového nosníka, zabezpečujúceho dostatočný odpor oboch strán počas nasadzovania na hlavu. Už pri prvom dotyku je vám pochopiteľne okamžite jasné, prečo toto stálo toľko, koľko to stálo, avšak ak sa nechystáte s danými slúchadlami robiť nejaké módne prehliadky, ide o sotva pádny argument prečo sa o HG8958 ďalej nezaujímať.

Slúchadlá vážia približne 250 gramov a tak ani pri dlhšom nosení nespôsobujú bolesti v oblasti krku. Plne pletený USB kábel má dĺžku 2,1 metra a je možné ho prepojiť nielen s PC, ale rovnako tak aj s konzolami PlayStation 4 či prípadne Xbox One – kto by chcel tento konkrétny headset využiť aj na počúvanie hudby, či telefonovanie cez mobil, je mu to umožnené cez 3,5 mm jack. Samotné mušle sú schopné uzavrieť ucho a pritlačiť oň pamäťovú penu obalenú koženkou, avšak pasívne potláčanie hluku je tu na slabej úrovni, preto v tomto smere neočakávajte žiadne zázraky. Horný hlavový most je rovnako tak vyplnený penou a i keď sú hrany nosnej časti plastové, práve ona pena zabraňuje odieraniu headsetu o vašu hlavičku makovičku.

Ideálne pre deti

Na ľavej strane môžeme nájsť prosté koliesko určené na regulovanie celkovej hlasitosti a odklápateľný všesmerový mikrofón s čiastočne regulovateľným tvarom. Čo sa týka výkonu 40 mm reproduktorov, na učenie sa je tento produkt priam ideálny. Celková hlasitosť by síce mohla byť vyššia (asi už starnem a som čoraz viac náchylný si dávať ruku k uchu ako starý dedko), avšak v prostredí, kde si niečo podobné na hlavu nasadí len rodiaci sa videoherný nadšenec, je tento headset využiteľným pomocníkom – no je potrebné počítať so scenárom, kedy sa po drsnejšej manipulácii slúchadlá poškodia skôr, než by ste čakali.

Pochopiteľne som predmetnú vzorku testoval sčasti pri hrách, ale nezabudol som ani na skúšku ohňom v podobe hudobnej linky. V prvom menovanom prípade je možné hovoriť o očakávanej kvalite, kde sa ku mne počas online vravy dostalo všetko to podstatné, aj keď v menej razantnej hlasitosti. Pri počúvaní novinky z dielne nemeckého mága zvaného Sun Diego som však musel prekvapivo uznať, že na slúchadlá v hodnote dvadsať eur je basový part šokujúco vycibrený. V oboch prípadoch je zvuk čistý a na potreby zachytenia podstaty hovoreného slova ide o vhodný nástroj. Mikrofón dokáže rovnako tak reprodukovať vaše slovo v zrozumiteľnej forme, no zabudnite na akékoľvek potláčanie okolitých ruchov, či niečo podobné. Marvo Scorpion HG8958 nemá absolútne žiadnu softvérovú podporu a tak sa v jeho prípade musíte spoľahnúť na továrenské nastavenia, vrátane neregulovateľného RGB osvetlenia. Apropo, svetielka sú integrované pod logom škorpióna na oboch stranách a kto si potrpí na tento spôsob z praktického hľadiska sotva zaujímavých funkcií, dostane aspoň holý základ.

Spoločne sme sa prepracovali do finále recenzie na headset v hodnote stredne veľkého balíku krmiva pre vtáky. Niekoľkokrát som v nej naznačoval cielenie produktu samotného a to v súvislosti so začínajúcimi hráčmi. Marvo týmto výrobkom samozrejme nedokáže preniknúť do vybavenia skúsených jedincov, ktorí si potrpia na prémiovú kvalitu a komplexnú softvérovú reguláciu nastavení, avšak práve HG8958 je headset s ambíciami uspieť na hlave mladšieho publika a zaujať ho napríklad už len svojím dizajnom s podsvietením. Čo sa týka prezentácie zvuku a schopnosti mikrofónu pretlačiť ono nadšenie ďalej do sveta, ani v tomto ohľade nejde o vyložené sklamanie a preto ak napríklad neviete čo zakúpiť svojmu potomkovi sediacemu čoraz častejšie pred PC a nechcete vyhadzovať horibilné sumy, práve Marvo má pre vás riešenie.

Naše hodnotenie

Pohodlný herný headset za facku, s ktorým by som sa nebál začínať.

Klady

  • pohodlie
  • zvuk
  • RGB

Zápory

  • bez softvérovej podpory
  • krehkosť

Informácie o produkte

Marvo Scorpion HG8958

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk