• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I - Obstojné úložisko do foťáku, kamery či smartfónu
RECENZIA: SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I - Obstojné úložisko do foťáku, kamery či smartfónu

RECENZIA: SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I - Obstojné úložisko do foťáku, kamery či smartfónu

 

SD a microSD karty sú bežným používateľom určite blízke a známe. Nie každá SD karta však dosahuje tie správne výsledky pre to-ktoré použitie. Kúpiť SD alebo microSD kartu sa dá aj za pár eur, avšak na druhej strane sú dostupné aj kúsky s vysokou kapacitou či vysokými garantovanými rýchlosťami. Testovanie dátových úložísk je jedným z mojich hobby a pre Gamesite.sk a magazín Generation som už napísal množstvo článkov, ktoré sa zaoberali HDD a SSD diskami. Doteraz však ani jednu recenziu na SD karty, čo sa vďaka produktu SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I zmenilo.

Či už ide o fotoaparát, kameru, smartfón či akékoľvek iné elektronické zariadenie pracujúce s úložným priestorom, spoločnosti často ponúkajú slot pre SD/microSD karty ako hlavnú alebo rozširujúcu možnosť. Vyznať sa v ponuke SD kariet však môže byť na prvý pohľad obťažnejšie a potenciálni zákazníci sa môžu ocitnúť v situácii, keď preplatia za oveľa výkonnejší produkt, ako by možno potrebovali. V tejto recenzii (a aj ďalších potenciálnych článkoch zameraných na SD karty) preto najprv spíšem základnú terminológiu a vysvetlím, čo ktoré označenie na kartách znamená a ako vlastne fungujú.

Terminológia a základy

Štandard SD kariet bol predstavený ešte v roku 1999 a plánoval priniesť zlepšenie existujúcich MMC kariet. Celkovo obsahuje tri typy kariet: SD - SecureDigital, CF - Compact Flash a MS - Memory Stick. Najrozšírenejšie sú asi tradičné SD karty používané hlavne vo fotoaparátoch či kamerách a menšie microSD, ktoré sa udomácnili v menších zariadeniach, ako sú smartfóny, akčné kamery či kamery do auta, a taktiež minipočítače ako Raspberry PI. MicroSD karty je však veľmi jednoduché zmeniť na väčšie SD karty vďaka jednoduchému adaptéru.

Aktuálne existujú tri označenia SD kariet, ktoré indikujú ich základné parametre (hoci ich fyzické rozmery sú totožné) – SD(SDSC), SDHC a SDXC. Pôvodný SD štandard (dnes sa už nepredáva) predstavovali karty s kapacitou maximálne 16GB a prenosovými rýchlosťami okolo 10 MB/S. SDHC karty zvýšili kapacitu až do 32GB a tiež rýchlosti, ktoré sa po novom dostali k hodnote 25 MB/S. Najnovšie bežne dostupné sú SDXC karty s teoretickým maximálnym limitom kapacity až 2TB a prenosovými rýchlosťami až 312 MB/S, no takto rýchle a veľké karty ešte nie sú v obehu. Skôr môžete očakávať kúsky s kapacitou od 64GB do 1TB a prenosovými rýchlosťami 100 až 250 MB/S. Veľkou zmenou oproti SDSC a SDHC kartám je, že SDXC karty už nefungujú na FAT16/FAT32 systéme, ale prešli na systém exFAT, ktorý je optimalizovaný pre flash pamäte ako USB kľúče či práve SD karty. Na SD kartách sa často okrem označenia SDHC/SDXC objavujú aj ďalšie značky, ako sú napríklad UHS, číslovka v písmene C či „V“ nasledované číslom, no všetky predstavujú v praxi rovnaké parametre. Najdôležitejší a najrozšírenejší je UHS štandard, ktorý sa momentálne delí na UHS-I a UHS-II – prvý je schopný prenášať súbory rýchlosťou od 50 do 104 MB/s, UHS-II až do spomínaných 312 MB/s. Teraz už ale poďme konečne k recenzii.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I je dodávaný, ako aj iné microSD karty, v plastovom obale, ktorý je najjednoduchšie odstrihnúť nožnicami. Vnútri balenia sa nachádza malá microSD karta a adaptér na regulárnu SD kartu. Všetky dôležité informácie sú uvedené na balení, najmä na zadnej strane, no SD karty nie sú komplikované na používanie a preto nečakajte žiaden manuál.

Avizované parametre

SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I, ako už jej meno napovedá, ponúka microSD kartu SDXC štandardu s kapacitou 64GB, prenosovými rýchlosťami až do 100 MB/S, klasifikáciou UHS-I a podľa piktogramov na samotnej karte aj splnenie štandardov A1 a C10.

Testovanie

Karta bola pred testovaním defragmentovaná a naformátovaná do formátu exFAT. Testovanie prebehlo na počítači aj v smartfóne, bolo opakované päťkrát a výsledky sú jeho priemer. Celkovo obstála karta SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I vcelku dobre, pri sekvenčnom zapisovaní sa v niektorých testoch dostala aj nad avizovaných 100 MB/S, no priemer predstavovala hodnota 96,7 MB/S a pri sekvenčnom čítaní z karty vyšiel priemer
63,8 MB/S.

Naše hodnotenie

SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I je cenovo nenáročná karta s naozaj bohatou kapacitou, ktorá poteší ako majiteľov starších smartfónov, tak milovníkov fotografie či nadšencov minipočítačov. Prenosové rýchlosti však nie sú až také úžasné, takže pokiaľ plánujete natáčať 4K video, máte fotoaparát s naozaj veľkým rozlíšením, alebo nechcete cítiť priveľký rozdiel medzi úložiskom zabudovaným do smartfónu a SD kartou, bude treba siahnuť po drahších UHS-II kartách.

Klady

 • prívetivá cena
 • obstojné rýchlosti zapisovania
 • adaptér microSD - SD v balení
 • dlhá záruka

Zápory

 • rýchlosť čítania by mohla byť vyššia

Informácie o produkte

SanDisk Ultra microSDXC 64GB 100 MB/S UHS-I

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 10,92 mm
 • Výška: 14,99 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 1,02 mm
 • Farba: šedá/červená
 • Orientačná cena: 9 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk