RECENZIA: Aorus P1200W 80+ Platinum Modular - Definícia slova „overkill“

RECENZIA: Aorus P1200W 80+ Platinum Modular - Definícia slova „overkill“

 

Grafická karta a procesor. To sú väčšinou hlavné hviezdy nielen herných, ale aj pracovných počítačov. Prvé sú v dnešnej dobe takmer nedostupné, alebo neskutočne predražené, s druhými to už vyzerá lepšie, hlavne vďaka prebudeniu modrého tímu a príchodu 12tej generácie Intel Core procesorov. V naozaj nadupanom počítači však zohrávajú dôležité úlohy aj ďalšie komponenty a medzi ne patrí definitívne aj kvalitný zdroj s výkonom postačujúcim pre celkovú konfiguráciu. Dobrý zdroj je jedným z pilierov šťastného fungovania a pri správnom výbere, za mierne vyššiu investíciu, sa odplatí dlhoročnou stabilitou celého systému. Momentálnu zlatú strednú cestu aj pre náročnejšie systémy stále predstavujú zdroje s výkonom okolo 750 Wattov a odporúčané je aspoň hodnotenie 80 Plus Gold. Pre koho je potom kúsok od spoločnosti Aorus s výkonom až 1 200 Wattov a radom „vychytávok“?

Túto otázku som sa podujal zodpovedať akonáhle som sa dozvedel, že sa u nás v redakcii zastaví produkt s menom Aorus P1200W 80+ Platinum Modular.

Hororových príbehov, ako sa niekomu upiekol, či vyskratoval drahý hardvér len preto, že bol príliš skúpy priplatiť si za kvalitný zdroj je na internete plno. Naopak, keď niekto kúpi kvalitný zdroj, ktorý mu vydrží napájať silný systém veľa rokov, o tom už je možné na internete čítať len sporadicky.

Čo je to 80 Plus hodnotenie

V jednoduchosti, ide o úspešné dokončenie radu štandardizovaných testov, na základe ktorých výsledkov je následne zdroju udelená určitá známka/garancia, že daný model poskytuje udávaný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to síce, že zdroj, ktorý nemá akékoľvek hodnotenie 80 Plus, je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať záruky. Najnižším stupňom je 80 Plus, ktorý garantuje účinnosť minimálne 82% pri 20% zaťažení, 85% pri polovičnej záťaži a 82% pri plnom vyťažení. Už to je vcelku úctyhodné, no ďalšie stupne tieto čísla ešte dvíhajú. Hlavné triedy, ktoré je možné stretávať na bežných zdrojoch sú Bronze, Silver a Gold. No tie naozaj kvalitné a výkonné kúsky siahajú ešte vyššie a pýšia sa hodnotením 80 Plus Platinum, či dokonca Titanium. Aorus P1200W 80+ Platinum Modular, ako už meno napovedá, patrí do kategórie 80 Plus Platinum a to znamená minimálne 92% účinnosť pri 20% záťaži, 94% pri 50% záťaži a aspoň 90% pri plnom vyťažení.

Obsah balenia a prvé dojmy

Balenie prémiových produktov od spoločnosti Aorus asi nikdy nesklame. Krabica ladená do kombinácie čiernej a oranžovej vnútri ukrýva plne modulárny zdroj, bezpečne uložený do nárazníkov z mäkkej peny. Množstvo konektorov a káblov (a že ich je VEĽA) je zabalených v šikovnej kapsičke a okrem toho sa v balení nachádza ešte manuál a skrutky pre inštaláciu zdroja do počítačových skriniek.

Pohľad na exteriér zdroja ukáže na zadnej strane 16 pozícií na pripnutie modulárnych káblov, tiež micro USB port na softvérové prepojenie s počítačom, 140 mm ventilátor na spodnej strane a chuťovku v podaní LCD displeja, ktorý je schopný zobrazovať nielen užitočné informácie o momentálnom vyťažení zdroja, ale podporuje aj ďalšie funkcie, o ktorých sa rozpíšem ďalej,.

Ponuka káblov, modulárnosť a inštalácia

P1200W 80+ Platinum Modular, tak ako už väčšina moderných zdrojov určených pre náročnejších používateľov, ponúka plnú modulárnosť, čo znamená, že všetky káble, a nie iba tie „menej“ dôležité, je možné od zdroja odpojiť. Po stránke káblov je P1200W 80+ Platinum Modular naozaj BOHATO vybavený, čo znamená ATX 24-pin s dĺžkou 610 mm pre matičnú dosku, 2x 650 mm ATX12V 4+4 pin pre napájanie CPU, 6x PCIe 6+2 pin káblov (dokopy 10 konektorov), 4x SATA káble so štvoricou konektorov, čiže 16x SATA konektorov a na záver aj dva káble ponúkajúce dokopy 6x Molex a 2x FLOPPY konektory. S takouto výbavou je možné zapojiť nielen tie najvýkonnejšie matičné dosky a dve silné grafické karty, ale zároveň by som sa týmto zdrojom odvážil poháňať aj ďalší naozaj výkonný počítač.

Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez akýchkoľvek problémov, najmä vďaka umiestneniu zásuviek konektorov do strednej časti zadnej strany zdroja, no oproti niektorým konkurenčným produktom mi mierne prekážali menej ohybné káble. Samozrejme, svoju funkciu splnili na jednotku, len viem, že existujú produkty, u ktorých je manažment káblov vďaka ich poddajnosti jednoduchší. Veľké plus si však P1200W 80+ Platinum Modular zaslúži za prevedenie čisto čiernej kabeláže, bez rôznych žltých, zelených, či modrých káblikov, ktoré by inak kazili výsledný dojem z počítača.

Technické špecifikácie a komponenty

Už podľa mena zdroja je ľahké vydedukovať, že tento kúsok ponúka výkon 1 200 Wattov. V ponuke značiek Gigabyte a Aorus sú dostupné aj varianty s menším výkonom, no P1200W 80+ Platinum Modular je takzvaný crème de la crème, teda to najlepšie, čo doma majú. Formát zdroja je tradičný Intel ATX 12V v2.31 so šírkou 150 mm, mierne väčšou dĺžkou 160 mm, výškou 86 mm a váhou 1,66 kg. Po stránke hlavnej funkcionality ponúka tento zdroj všetky základné aj rozšírené ochrany, čo znamená ochranu proti prepätiu, podpätiu, skratu, či vysokej teplote.

Teplota by však vďaka vysokej účinnosti nemala byť pri bežnej prevádzke problémom a preto disponuje Zero RPM módom, ktorý zapne ventilátor až keď je to naozaj potrebné. Na vnútorných komponentoch si dali v Aorus očividne naozaj záležať, preto sa v zdroji ukrývajú kvalitné japonské kondenzátory a ďalšie prémiové súčiastky. Aj preto na tento zdroj platí 10 ročná záruka, hoci v niektorých obchodoch som videl aj dlhšie.

Displej

Hlavnou vychytávkou na tomto kúsku hardvéru (odhliadnuc od jeho výkonu a účinnosti) je už spomenutý zabudovaný LCD displej, ktorý v základnom nastavení zobrazuje údaje o aktuálnej spotrebe, teplote, rýchlosti ventilátora, či dobe ako dlho už beží. Vďaka prepojeniu cez USB však dokáže oveľa viac a to nielen zmeniť farby ktoré sa na ňom zobrazujú, ale cez program RGBFusion 2.0 je na ňom možné zobraziť aj obrázky, GIFká, či videá.

Jediným problémom, na ktorý som pri jeho skúšaní narazil, respektíve vec, na ktorú budú musieť potenciálni majitelia myslieť, je, že tento zdroj sa hodí do skriniek, ktoré buď nemajú zakrytú celú spodnú časť plechovým tunelom, alebo v ňom majú aspoň výrez aby bolo displej aj vidieť. Samozrejme, kto má peniaze na zdroj, bude mať určite aj rozpočet na kúpu vyhovujúcej skrinky.

Testovanie

Osobne nanešťastie nedisponujem kvalitným osciloskopom, či ďalšími špecializovanými prístrojmi, ktorými by sa dal zdroj poriadne a do detailu otestovať, no ako aj v minulosti, mal som vďaka dobrým kontaktom možnosť sa k nim aspoň na pár hodín priblížiť. Vďaka tomu si prešiel P1200W 80+ Platinum Modular základnými a záťažovými testami. Po vypočítaní výsledkov sa ukázalo, že sa mu darilo naozaj dobre. Pri testovaní za „normálnej“ teploty (teplota miestnosti 21,8 °C) bol schopný dodať 93,3% účinnosť pri zaťažení 250 W, až 95,1% účinnosť pri 600 W (50%) záťaži a 90,7% pri plnom 1 200 W vyťažení. Zdroj bol tiež testovaný pri bežnom hraní s procesorom Intel Core i9-10900K a grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3080 Ti, no tieto komponenty (plus matičná doska a chladiče) vyťažili aj pri stress testoch zdroj len na niečo viac ako 300 W.

Posledný test predstavovalo zisťovanie, či náhodou zdroj netrpí neduhom známym ako „coil whine“, teda vysokofrekvenčným bzučaním, ktoré menej kvalitné zdroje často vydávajú pri zmene napätia, alebo pod väčšou záťažou. P1200W 80+ Platinum Modular však nesklamal. Ostal úplne tichým, no zároveň výkonným spoločníkom počas celej doby používania.

Naše hodnotenie

Hoci je 750 W pri zdrojoch stále zlatá stredná cesta a ani silné komponenty ako RTX 3080 Ti a Core i9-10900K nebudú ani po pretaktovaní potrebovať viac ako 600-700 W, je samozrejmé že existujú aj ľudia, ktorí zdroje s výkonom viac ako 1 000 W uvítajú. Možno je aj lepšie „buchnúť sa po vrecku“ a zainvestovať do zdroja pár stovák eur, hlavne keď obsahuje kvalitné komponenty, ponúka 10 ročnú záruku a o tých 10 rokov určite stále utiahne aj tie najvýkonnejšie komponenty. A hoci P1200W 80+ Platinum Modular ponúka nielen veľký výkon, ale aj chuťovku v podaní zabudovaného displeja, je stále cenovo porovnateľný s konkurenčnými kúskami s rovnakým výkonom.

Klady

 • kvalitné komponenty
 • plná modulárnosť
 • moderný dizajn
 • vysoká účinnosť
 • nízke teploty a hluk
 • 10 ročná záruka
 • zabudovaný displej

Zápory

 • prémiová cena

Informácie o produkte

Aorus P1200W 80+ Platinum Modular

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 86 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 160 mm
 • Hmotnosť: 4160 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 310 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Aorus

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk