RECENZIA: Kingston Workflow Station - Rýchlejší než smrť

RECENZIA: Kingston Workflow Station - Rýchlejší než smrť

 

Vznik pojmu „pamäťová karta“ sa z pohľadu akejsi histórie počítačového hardvéru datuje do poriadne divokých deväťdesiatych rokov. Vtedy išlo o nesmelé, ale napriek tomu všetkému nesmierne dôležité malé kroky, vďaka ktorým sa dnes trh priam topí v cenovo dostupných a koncepčne rôznorodých pamäťových médiách. Od archaického PCMCIA až po dnešné masovo rozšírené štandardy ako SD – viac než dvadsať rokov snahy veľkých, ale aj menších výrobcov presadiť sa na trhu a doviesť práve ten svoj nápad, resp. víziu do čo najúspešnejšej komerčnej formy. Ako sa však vraví, všetko má svoj začiatok a nevyhnutný koniec, a tak, ako sme si ešte pred pár rokmi ani nevedeli predstaviť existenciu zdieľania dát medzi rôznymi prístrojmi bez nejakej tej pamäťovej karty, dnes už pomaly, ale isto prechádzame na Cloud. Mať všetky dáta uložené krátko po tom, ako sme ich získali, a nemusieť sa vlastne starať ani len o ich zálohu, to je lákavé už samo o sebe. Ja sám pomerne dlhý čas preferujem práve tento spôsob digitálnej archivácie a presunu všetkého od fotografií rodiny cez snímky testovaných produktov až po obrovské videosúbory s rôznym zameraním. Trh ako taký však stále nechce pamäťové médiá úplne odrezať, za čo z veľkej časti môžu nároky na internetový prenos dát a s nimi spojenú rýchlosť presúvania veľkých súborov, ako aj profesie, kde sa pamäťové karty vyvažujú zlatom. Primárne pre nich bola aktuálne vytvorená zaujímavá pomôcka od spoločnosti Kingston, špeciálna dokovacia stanica s prívlastkom Workflow, ktorá pojem okolo rýchlosti prenosu posúva priam do roviny ako zo Star Treku. Chcete vedieť viac?

Kingston Workflow Station je čiastočne modulárna pomôcka, ktorá je vhodná na spárovanie s notebookom alebo desktopom a svojmu majiteľovi nesmierne šetrí čas. Modularita spočíva v možnosti dokúpenia až trojice čítačiek s rôznym typom vstupu, ktoré spája podpora v súčasnosti najrýchlejšieho rozhrania USB-C 3.2. Samotný základ stojí necelých 120 eur a za každý ďalší miniHub zaplatíte niečo málo pod tridsať eur. Firma Kingston ako výsostný odborník na pamäte v rôznych prevedeniach tak dáva prípadným záujemcom šancu poskladať si ideálneho pomocníka na prácu v teréne, ako aj doma. A že je užitočnosť tohto zariadenia nadmieru vysoká, o tom vás presvedčím už o pár viet nižšie.

Šetrí čas

Uvedené vstupné brány sú fakticky akýmsi odrazom vami najčastejšie využívaných pamäťových médií. Ten, kto pri svojej práci používa výhradne microSD karty, môže siahnuť po duálnej bráne s týmto vstupom. Kto pracuje s SSD diskami alebo SD kartami vhodnými do fotoaparátov, aj pre neho má Workflow Station veľké pochopenie. Nám do redakcie dorazila kompletná záplata, ako som to sám interne nazval, takmer pre všetky štyri vstupy, a k tomu navyše karta Canvas React Plus s extrémne rýchlou schopnosťou zápisu aj čítania. Vďaka tejto kombinácii som mal možnosť postupne otestovať migráciu menších, ako aj obrovských súborov a merať si pritom čas, ako keby išlo o preteky F1. Mimochodom, uvedená karta Canvas React Plus (UHS-II) je schopná poskytnúť prenosovú rýchlosť na hranici 300 MB/s, čo by už samo o sebe oholilo chlpy na marhuli, aj keby ste ju predtým neponorili do vody. Samotná základňa sa musí napájať prostredníctvom elektrickej siete a na prepojenie s počítačom využíva jeden USB-C vstup. Ak by ste mali čírou náhodou - napríklad na laptope - len jeden jediný C vstup, nie je nutné okamžite panikáriť, keďže dok sám o sebe poskytuje už spomenutú moduláciu konektorov. Jednotlivé miniHub dokážete do čítačky dostať len pomocou jemného zasunutia a všetko sa realizuje cez už uvedené USB-C (kto by chcel priamo cez dok nabíjať pripojené zariadenia, bude asi jemne sklamaný, keďže nič také sa tu nedá realizovať). Je určite dobré vedieť, že samotný miniHub fungujú aj samostatne, a to bez priameho zasunutia do základne.

Poďme sa teraz stručne pozrieť na dizajn Workflow Station. Ide o sotva tristo gramov vážiaci kus čierno-strieborného tvrdeného plastu v prijateľných rozmeroch 160,27 x 70,27 x 55,77 mm, kde samotný miniHub meria 62,87 x 16,87 x 50 mm. Na stole preto zariadenie nezaberá veľa miesta a čo som bol prekvapený, aj napriek svojej minimálnej váhe sa pri vyťahovaní jednotlivých dokov nemusíte obávať, že by sa vám základňa nadvihovala a skákala tak po stole – aj vďaka gumovým nožičkám sedí na mieste a necestuje. Všetko ide hladko a plynule. Stačí prístroj len zapnúť a všetko sa nastaví samé. Prenos dát z viacerých vstupov je povolený a ak chcete do PC prenášať z ôsmich zdrojov alebo súčasne zapisovať na pripojené médiá, zariadenie s tým nebude mať žiadny problém.

Profesionál na cenu nepozerá

Pýtate sa, načo by vám niečo také vlastne bolo? Ako naznačujem už vyššie, pre bežného človeka, čo si ide na HDD preniesť svoj obľúbený seriál, je Workflow Station, samozrejme, zbytočným luxusom, ale predstavte si situáciu, keď ste v teréne a nakrúcate celý deň dokument o takmer vyhynutých sysľoch. V benzínovom agregáte na výrobu elektriny dochádza palivo, vonku prší a váš nepremokavý produkčný stan sa čochvíľa premení na zbernicu dažďovej vody. V takej situácii by ste chceli mať všetky získané dáta čo najskôr zálohované na odolnom médiu a práve vďaka rýchlosti, s akou Workflow Station operuje, ste schopní reagovať tak promptne, že by sa z toho orosil aj ten syseľ. Využití je pritom, samozrejme, oveľa viac. Ja sám som prístroj otestoval na základe takmer 500 GB zálohy svojej zbierky milovaných seriálov - dáme si menší kvíz. V tomto texte je konkrétna indícia, ktorá vám prezradí názov filmového a seriálového univerza, ktoré zaberalo viac než polovicu môjho SSD disku. Takto enormný objem dokázal predmet tejto recenzie preniesť do pracovného notebooku za menej než tridsať minút, čo by za normálnych okolností trvalo takmer celý deň.

Záverom snáď len evidentné zhrnutie toho najdôležitejšieho. Kingston Workflow Station sa už len svojou cenovkou nehodí do bežnej domácnosti, teda tam, kde vyložene nepotrebujete presúvať terabajty ako fotelku od gauča. Ide totiž o náradie určené primárne do rúk profesionálov s rôznym zameraním (fotografia, video, animácie), kde čas znamená peniaze a kde si nikto nemôže dovoliť robiť chyby. Aj napriek tomu všetkému je dok samotný nenáročný na obsluhu a nie je nutné si na jeho chod obstarávať žiadny softvér – stačí len pripojiť. Jeho čiastočná modulárnosť vám dáva šancu namiešať si pre seba ten najvhodnejší koktail vstupov a vo finále tú cenu o niečo podliezť, čo je rovnako výhodou.

Naše hodnotenie

Bezchybná a rýchla pomoc v oblasti prenosu dát.

Klady

  • dizajn
  • rýchlosť
  • modulárnosť
  • bez softvéru
  • variabilita vstupov

Zápory

  • žiadne

Informácie o produkte

Kingston Workflow Station 2021

  • Kategória: Ostatné
  • Farba: strieborná
  • Orientačná cena: 120 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Kingston

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk