PREVIEW: ASUS TUF A15 FA506QR - Keď sa v cenovo dostupnom kúsku objavia top komponenty

PREVIEW: ASUS TUF A15 FA506QR - Keď sa v cenovo dostupnom kúsku objavia top komponenty

 

Spoločnosť Asus toho od začiatku roka predstavila naozaj požehnane, najviac asi na konferencii CES, ktorá sa tento rok odohrávala úplne vo virtuálnom priestore. Spomedzi veľkého počtu noviniek mohli hráčov zaujať nielen profesionálnejšie kúsky alebo čisto herne zamerané ROG produkty, ale aj vynovené produkty z radu TUF Gaming, ktoré si tiež zaslúžili svoje miesto na výslní. Takým je aj tohtoročný model notebooku TUF Gaming A15, ktorý k nám do redakcie prišiel na kratšie zoznámenie v inžinierskej verzii.

Inžinierska verzia znamená, že daný produkt nemusí mať vychytaných všetkých softvérových škriatkov, resp. niektoré menej dôležité hardvérové komponenty môžu byť pred oficiálnym zaradením do obchodov pozmenené. Preto sa aj v tomto článku zameriame iba na voľne dostupné informácie, dizajn, ergonómiu a v neposlednom rade aj schopnosti hardvéru, hoci bez testov a benchmarkov.

Nový Asus TUF A15 FA506, ako už meno napovedá, sa radí do segmentu 15,6 palcových notebookov, ktoré ponúkajú dobrú rovnováhu medzi mobilitou a dostatočne veľkou obrazovkou na hranie, či už doma alebo na cestách. Šasi je aj tu z veľkej časti plastové s kovovými prvkami, no použitie plastov nebude pri ,,cenovo dostupnejších” modelových radoch žiadnym prekvapením. Dizajnom sa nový A15 oproti minuloročným modelom príliš nezmenil. Pri zaužívanom formáte je len logické, že sa bude meniť hlavne vnútro, keďže minulý rok predstavili takmer všetci veľkí hráči na poli hardvéru nové komponenty, či už išlo o procesory alebo grafické karty.

Po otvorení moderne ladeného veka s veľkým čiernym logom TUF privíta hráčov plnohodnotná klávesnica s NUM-padom, hoci niekoho možno zamrzí absencia programovateľných makro tlačidiel. Samozrejmosťou pri hernom notebooku je podpora RGB podsvietenia klávesnice a viditeľne odlíšené tlačidlá WASD. A hoci je to pri hernejších a cenovo dostupnejších strojoch skôr výnimkou ako pravidlom, klávesnica je naozaj kvalitná a príjemná na písanie. Na druhej strane, touchpad je stále miernym sklamaním. Áno, ešte stále je (nielen) pri herných notebookoch tradíciou osádzať touchpad, vhodný azda len na bežné používanie. Ako však väčšina mobilných hráčov vie, normálna myš, či už drôtová, alebo bezdrôtová, to istí.

Keď sme sa už dostatočne povenovali vzhľadu a ergonómii, môžeme sa konečne zamerať na to naozaj dôležité. Prvým veľkým krokom, ak nie rovno skokom v kvalite komponentov, je nový displej, ktorý sa v porovnaní s minuloročnými modelmi vzdal už takmer všedného 15.6” Full HD panelu s obnovovacou frekvenciou 144 Hz a vymenil ho za 240 Hz IPS kúsok. Hoci ide o IPS panel, stále treba myslieť na to, že je zameraný na hráčov, čiže jeho farebnosť ani svietivosť nie sú príliš dych berúce, no ako celok ho môžem len a len pochváliť.

Rýchla obrazovka by však bola na nič, ak by v notebooku nebol dostatočne silný hardvér, ktorý by ju poháňal. V tomto prípade nový A15 naozaj neberie zajatcov. Tohtoročný top model totiž do vienka dostal najnovší ZEN 3 procesor Ryzen 7 5800H od spoločnosti AMD, postavený na architektúre TSMC 7 nm FinFET, 8 fyzických a 16 logických jadier, integrovaný grafický čip AMD Radeon a boost až do 4,4 GHz. Procesor je logicky spojený s rýchlou DDR4 3200 Mhz RAM (koncový model s 16 GB kapacitou, nami testovaný kúsok mal 32 GB), a to celé môže zaklincovať už len výkonná grafická karta, ktorou je v tomto prípade RTX 3070. Samozrejme, ide o mobilnú verziu, ktorá sa od svojho stolového náprotivku v mnohých smeroch líši, no ani tie najnáročnejšie moderné hry jej nebudú robiť priveľké problémy.

Okrem týchto komponentov sa môže TUF Gaming A15 FA506QR pochváliť ešte rýchlym SSD s kapacitou 1 TB (hoci nami testovaný model ponúkal dvojicu diskov), WiFi 6 (AX) a plejádou tradičných konektorov, dokonca aj s jedným USB-C (cez ktoré však, nanešťastie, nie je možné notebook nabíjať).

Asus tento model ponúka od sumy 1700 eur, čo sa môže zdať celkom dosť veľa. Táto kombinácia hardvéru je však u konkurencie dostupná väčšinou za sumy blížiace sa skôr ku hranici 2000 eur, takže celkovo ho môžeme považovať za ,,výhodnú kúpu”. Pokiaľ sa k nám dostane aj dokončený model reflektujúci kúsky mieriace do obchodov, veľmi radi vám prinesieme aj výsledky testov a rozoberieme, ako si TUF A15 z modelového roku 2021 poradil s náročnými hrami. Nateraz však môžeme povedať, že napriek nedostatkom niektorých komponentov je notebook typu A15 možno jedinou dobrou voľbou pre ľudí, ktorí majú chuť kvalitne hrať bez nutnosti platiť za notebook prestrelené ceny.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk