RECENZIA: Creative SXFI Gamer - Viac než len obyčajné herné slúchadlá

RECENZIA: Creative SXFI Gamer - Viac než len obyčajné herné slúchadlá

 

Na veľtrhu CES 2018 predviedla spoločnosť Creative novú technológiu Super X-Fi umožňujúcu prispôsobenie zvuku pomocou tzv. 3D holografie. Technológia Super X-Fi je algoritmicky náročná technológia prispôsobujúca zvuk tvaru ucha. Pomocou mobilnej aplikácie si jednoducho odfotíte svoju tvár a uši a z týchto snímok umelá inteligencia zmapuje špecifické antropologické prvky. Prešli už dva roky a SXFI Gamer sú prvé herné slúchadlá spoločnosti podporujúce zmienenú technológiu.

Slúchadlá SXFI Gamer k nám prišli v kartónovej krabici a výrobnom balení. V ňom nájdeme okrem samotných slúchadiel aj odpojiteľný mikrofón, USB-C kábel potiahnutý kevlarovými vláknami, 4 pólový AUX kábel, USB-C na USB-A prevodník a manuály.

Moje prvé pocity zo slúchadiel boli veľmi dobré. Zvonka pôsobia slúchadlá profesionálne, najmä vďaka kombinácii kvalitného tmavého plastu spolu s umelou koženkou a nekričiacim dizajnom, teda načakajte žiadne krikľavé kombinácie farieb, aspoň dokým slúchadlá nepripojíte k počítaču.

SXFI Gamer vážia asi 350 gramov a na hlave vôbec neťažia. Hlavový most poskytuje veľké možnosti roztiahnutia pre čo najlepšie prispôsobenie. O komfort sa stará jednak mäkká koženka, no najmä pamäťová pena pod ňou. Prítlak je ideálny, ani nie silný, avšak slúchadlá vám z hlavy nespadnú. Niektorí budúci záujemcovia ocenia badateľné odhlučnenie a dobré odvetranie, teda ani pri dlhom hraní sa uši nepotia.

Páči sa mi, že výrobca myslel aj na konzolistov, teraz nemyslím možnosť pripojenia pomocou jacku, ale ovládací panel na ľavej mušli. Nájdeme tam tlačidlá pre ovládanie podsvietenia, stíšenia mikrofónu a zmenu režimu (SXFI on, off). Pri každom stlačení tlačidla sa ozve hlas, ktorý ozrejmí vykonanú zmenu. Keďže tlačidlá sú od seba dobre rozmiestnené a majú na sebe drážkovanie a rozdielny tvar, viete sa po krátkom čase naučiť nahmatať ovládanie konkrétneho prvku. Samozrejme nechýbajú ani konektory pre pripojenie slúchadiel k zariadeniu, či už USB-C, alebo 3,5 mm 4-pólový jack a samozrejme mikrofón. O ozvučenie sa stará dvojica 50 mm neodymových magnetov.

Čo však robí slúchadlá jedinečnými je softvérová výbava. Po nainštalovaní SXFI ovládacieho centra vás aplikácia vyzve k stiahnutiu mobilnej aplikácie, pomocou ktorej si vytvoríte vlastný profil a ten vám prispôsobí zvuk na mieru, tak ako som spomínal v úvode. Prechod aplikáciou je rýchly, stačí si založiť účet a postupovať podľa krokov na obrazovke, do 5 minút ste hotoví. Následne sa stačí prihlásiť do aplikácie na počítači, profil sa automaticky stiahne a vy ste pripravení na hru.

V softvéri nájdeme okrem tohto profilu aj ekvalizér obsahujúci profily ako klasický, hudba alebo film, poprípade vlastné nastavenie. Nesmieme zabudnúť ani na nastavenie RGB podsvietenia ľavej a pravej mušle a konfiguráciu priestorového zvuku (stereo, 5.1/7.1 virtual).

Softvér samotný je vyladený, zmeny sa aplikujú takmer okamžite.

Kam však viedlo toto snaženie? Musím povedať, že ma zvuk zodvihol zo stoličky. Slúchadlá som testoval prevažne so zapnutým SXFI profilom v stereo režime a classical nastavením ekvalizéra. Basy sú plné, dunivé, a čo je podstatné, nepôsobia ohlušujúco. Stredy a výšky sú tiež vyladené skoro k dokonalosti. V softvéri je možné popri ekvalizéri meniť bass boost alebo treble, ale myslím si, že profil je dobre predkonfigurovaný. Celkový zvukový výstup je plný detailov, či už pri obyčajnom počúvaní FLAC piesní, alebo pri sledovaní filmov.

Teraz však k tomu najpodstatnejšiemu – hrám. Samozrejme som musel hneď vyskúšať CS:GO so 7.1 virtuálnym priestorovým zvukom. Kroky nepriateľov boli jednoznačne rozpoznateľné, či už z pár metrov, alebo úplne zblízka.

Výrobca dokonca pomenoval aj mikrofón – CommanderMic. Na svojej stránke tvrdí, že je lepší ako niektoré profesionálne mikrofóny, čo je skutočne odvážne tvrdenie. Musím však povedať, že mikrofón znie lepšie ako väčšina lacnejších kondenzátorových mikrofónov. Zvuk je prakticky bez šumu a zvuk reprodukuje veľmi presne. Vďaka integrovanému popfiltru redukuje prskanie.

Naše hodnotenie

Slúchadlá Creative SXFI Gamer sú skvelými hernými slúchadlami nielen pre počítač, ale aj pre konzoly ako Xbox, Playstation alebo Nintendo Switch. Za svoju cenu, 130 eur, ponúknu špičkový zvuk a mikrofón spolu s vyladeným softvérom. Okrem toho je veľkou pridanou hodnotou technológia SXFI umožňujúca prispôsobenie konkrétnemu tvaru ucha. Ak hľadáte kvalitný headset a cenovka vás nezruinuje, rozhodne SXFI Gamer zvážte.

Klady

  • konštrukcia
  • kvalita zvuku
  • komfort
  • mikrofón
  • možnosti softvéru

Zápory

  • nič

Informácie o produkte

Creative SXFI Gamer

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 129,99 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk