RECENZIA: ASUS Vivobook S15 - Štýlový ultrabook za dobrú cenu

RECENZIA: ASUS Vivobook S15 - Štýlový ultrabook za dobrú cenu

 

Segment pracovných notebookov patrí medzi najpopulárnejšie. Zariadenia tohto segmentu sa vyznačujú prémiovou konštrukciou, vysokou výdržou batérie a rýchlymi nízkoodberovými procesormi. Cena najlepších modelov sa bez problémov vyšplhá do niekoľkých tisíc eur. Čo ak chcete zariadenie s rozumným pomerom ceny a výkonu v business triede? Tak pre vás to môže byť aj Vivobook S15.

S príchodom nových Intel procesorov 10. generácie sme sa dočkali aj očakávanej triedy nízkodoberových procesorov s TDP okolo 15 W, ktoré by mali nahradiť tie z 8. generácie. Aktuálny refresh modelov Vivobook poskytuje aj nové spomenuté procesory i5 alebo i7 10. generácie.

Balenie Vivobook S15 tvorí štandardná recyklovateľná kartónová škatuľa, v ktorej nájdeme okrem samotného notebooku len 45 W nabíjačku.

Na prvý pohľad ma oslovila neštandardná farba veka, v našom prípade akýsi odtieň tyrkysovej, no v predaji je aj ružovočervený variant. Celé telo je kovové a ako už stránka výrobcu prezrádza – snaží sa odlíšiť. Rozmery tela pri zavretom veku sú 35,98 x 23,38 x 1,61 cm a váha je len 1,8 kg.

Konektorovú výbavu tvorí 2 x USB 3.2 Gen 1 port (jeden typ-A a jeden typ-C), 2 x USB 2.0 port, 1 x HDMI port, 1 x combo 3,5 mm jack, 1 x čítačka microSD kariet a napájací konektor. Je trochu na škodu, že výrobca stále používa zastaralý typ konektora namiesto pribalenia USB-C nabíjačky.

Jednou z oblastí, ktorej sa výrobca primárne venoval, bolo zmenšenie rámčekov okolo displeja. Túto technológiu nazval NanoEdge. Mala by zvýšiť pomer tela k displeju a zároveň zmenšiť celkovú hrúbku veka. Podľa mňa sú rámčeky aj tak dosť veľké, primárne brada pod obrazovkou. Vo vrchnej strane nechýba HD webkamera s mikrofónom. Displej má síce 15,6 “ a FullHD rozlíšenie, no, nanešťastie, je v nami testovanom modeli osadený panel typu TN. Niekto by mohol očakávať výrazne zhoršené vlastnosti, avšak tento panel má priemerné zobrazenie farieb rovnako ako pozorovacie uhly. Maximálny jas panela je na papieri 250 nitov. Počas testovania bol pre mňa displej na priamom slnku ťažšie čitateľný.

Pod displejom sídli klávesnica so zvláštne zvýrazneným klávesom Enter, ktorý je v reflexnej zelenej. Jednotlivé klávesy majú 1,4 mm zdvih kláves a dobré rozmiestnenie od seba. Na klávesnici sa píše vcelku pohodlne a rýchlo. Ani pri Vivobooku S15 Asus nezabudol na ich ďalšiu vychytávku ErgoLift, ktorá zdvihne časť tela pri displeji o pár stupňov, čím nakloní klávesnicu k užívateľovi a zlepší mu pohodlie pri písaní. Klávesnica je aj plne podsvietená.

Touchpad pod klávesnicou je síce dostatočne veľký, s príjemnou povrchovou úpravou a dobrým snímaním, no jeho celkový dojem kazí dvojica pravého a ľavého tlačidla myši, ktorá vydáva nepríjemný plastový zvuk. Samozrejme, výrobca nezabudol implementovať klasické gestá pre ovládanie webu.

Nesmieme zabudnúť ani na reproduktory. Vedľa klávesnice dokonca nájdeme logo Harman a Kardon. Testovanie síce potvrdilo sľuby výrobcu o dobrom priestorovom efekte, avšak chýbajúca basová zložka pokazila celkový dojem. Maximálna hlasitosť dostačuje na ozvučenie stredne veľkej izby. Reproduktory ani pri 100 % hlasitosti negenerujú žiadne nepríjemné vrnenie alebo iné neduhy.

Pod kapotou nájdeme štvorjadrový procesor Intel Core i5-10210U s podporou HyperThreadingu spolu s 8 GB operačnej pamäte RAM. O zobrazovanie sa stará integrovaný grafický adaptér Intel UHD Graphics. Nesmieme zabudnúť ani na ukladací priestor, ktorý predstavuje 512 GB PCIe SSD.

Notebook zvláda bežné úkony ako čítanie e-mailov, surfovanie na webe alebo sledovanie videí v 4K na YouTube na jednotku. Trochu som sa spočiatku obával kapacity operačnej pamäte, nakoniec však nespôsobovala žiadne spomalenie systému. Na integrovanej grafickej karte si novšie hry pravdepodobne nezahráte, rovnako ani komfortne nebudete upravovať videá. Operačná pamäť je užívateľsky nevymeniteľná, čo znamená, že veľkosť RAM si musíte premyslieť už počas nákupu. SSD disk je veľmi rýchly, na ploche sa ocitnete behom niekoľkých sekúnd. Ani počas plného vyťaženia sa procesor nepodtaktovával a prekvapivo nebolo výrazne počuť ani ventilátor.

Batéria s kapacitou 50 Wh sa sprvu môže zdať malá, no vzhľadom na úsporný procesor a integrovanú grafiku je viac než dostatočná. Pri strednom jase a prehliadaní webu mi batéria vydržala skoro 8 hodín. Výrobca deklaruje nabitie z 0 na 60 % za menej ako 50 minút. S nabíjaním som mal trochu problém, pretože napájací adaptér bol počas nabíjania vyslovene vriaci, čo rozhodne nie je dobré znamenie.

Naše hodnotenie

ASUS Vivobook S15 je aj napriek všetkým mínusom dobrým notebookom, minimálne za cenu 799 €. Poskytne ohromnú výdrž batérie, dobrú klávesnicu a viac než dostačujúci výkon. Osobne by som ocenil nabíjanie pomocou USB-C a aj nejaké lepšie formy autentizácie ako napríklad čítačku odtlačkov prstov alebo aspoň Windows Hello. Na bežné úkony je tento ultrabook skvelou voľbou pre menej náročného užívateľa.

Klady

 • konštrukcia
 • klávesnica
 • výdrž batérie
 • výkon
 • tichý chod

Zápory

 • bez USB-C nabíjačky
 • TN panel
 • prehrievanie nabíjačky
 • slabšie reproduktory

Informácie o produkte

ASUS Vivobook S15 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Orientačná cena: 799 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk