RECENZIA: TP-Link Archer AX11000 - Sauronova koruna

RECENZIA: TP-Link Archer AX11000 - Sauronova koruna

 

Segment routerov by sa z pohľadu videohier dal ešte donedávna označiť za akosi nepotrebný, respektíve v mysliach mnohých zákazníkov ako nie práve dôležitý. Pritom je to spoľahlivosť a rýchlosť internetového pripojenia, ktorá často delí ono zrno od pliev a víťazov od porazených. Ak vás vo vašej obľúbenej hre niekto pošle na onen svet bez toho, aby ste za tým videli viac než len svoje vlastné zlyhanie, vo väčšine prípadov je dôvodom nestabilné pripojenie. Router – samozrejme, že je v prevažnej miere reč o bezdrôtovom prenose – môže byť zásadným medzníkom vo veľkom počte situácií na virtuálnom bojisku a jeho akási pozičná anonymita riešeniu problémov nijako nepomáha. Keďže sa v poslednej dobe ponuka týchto hardvérových zariadení rozšírila už aj o prvé výrobky primárne určené pre gaming, nemohol som si osobne nechať ujsť príležitosť a jeden z vôbec najvýraznejších herných routerov súčasnosti nepoložiť na svoj kameň mudrcov. Ako ste z nadpisu recenzie asi pochopili, ocitáme sa na palube vlajkovej lode spoločnosti TP-Link, ktorá po vizuálnej stránke naším smerom naťahuje pár virtuálnych rúk, v ktorých sa leskne samotná koruna majstra Saurona – alebo niečo nápadne sa na ňu podobajúce.

Začnime rovno od peňaženky, ostatne, cena je pre mnohých často viac zrozumiteľný argument než čokoľvek technicky fundované. Za titulom „vlajková loď“ nemôžete pochopiteľne hľadať niečo extra dostupné pre široké masy konzumentov, čoho je AX11000 so svojou cenovkou na hranici päťsto eur viac ako razantným dôkazom. Ešte než som sa vôbec reálne pustil do testovania takto vyhraneného produktu, bola mi na sociálnej sieti z pomedzi mojich známych položená otázka, prečo je to také drahé. Priznám sa, že som sa musel na moment začítať do technického manuálu a určité veci si domyslieť, než som na uvedenú a dozaista aj vecnú otázku odpovedal, a v tom čase som sa domnieval, že viac ako uspokojivo. V prvom rade si treba uvedomiť, že klasický router v bežnom využívaní vnímame len ako rozbočovač pre ethernetové pripojenie a skrinku s poriadne hrubou vrstvou prachu skrytú niekde tam vzadu na chladničke. Hlavne že dokáže vysielať Wi-Fi signál s nenútene vtipným názvom našej domácej siete. V prípade nákupu 5G routeru AX11000 si však zadovážite niečo ako malý prenosný počítač s osmičkou pekne tvarovaných antén, podporou Wi-Fi šiestej generácie a na prvé pozretie zaujímavou softvérovou oporou vyčlenenou výhradne pre hráčov. V tomto bode sa zastavím, keďže zásadná vec, ktorá daný produkt z časti selektuje od zbytku bežných routerov, je schopnosť vytvoriť jedno špeciálne vysokorýchlostné pásmo určené len pre gaming. Toto tu je prítomné, ale ešte než mi začnete oponovať, dodám, že, samozrejme, nejde o nejaký doteraz inde nevidený unikát. Všetky zariadenia, ktoré na toto pásmo pripojíte, je následne možné zvýhodniť na úkor ostatnej spárovanej techniky, čo nás zase vracia neviditeľným oblúkom späť do softvérovej časti.

Sleduj štatistiky

Router, a môže pokojne stáť aj tisíc eur, sám o sebe logicky nedokáže generovať stabilné internetové a rýchle pripojenie. Tento aspekt sedí na ramenách poskytovateľa telekomunikačných služieb vo vašom okolí. AX11000 je však aj vďaka svojmu výkonu schopný podať maximálne spoľahlivú pomocnú ruku a ak je rýchlosť toku dát dostatočná, zjednodušiť vám následne každodenné brázdenie naprieč online svetom. Pomocou osmičky odnímateľných antén sa dosah bezdrôtového signálu rozleje do všetkých kútov domov a bytov bez toho, aby ste sa museli báť degradácie kvality. Produkt som testoval vo veľkom rodinnom dome a vďaka tomuto routeru sa mi konečne podarilo dosiahnuť 4K kvalitu sledovania Netflixu aj hlboko pod zemou v zatuchnutej pivnici – hádajte, čo som si pustil. Okom nepostrehnuteľná virtuálna 5 GHz koľaj je vďaka schopnosti tohto hardvéru natiahnutá všade, kde si len zmyslíte, a keďže ide, aj po stránke PR materiálov, o výrobok určený hlavne do rodiny náruživých hráčov, poďme sa spoločne pozrieť, prečo to tak je a či vôbec ide o niečo hodné pozornosti. Prvé, čo vám po prezretí obrázkov asi napadne, je charakteristický dizajn. Tu sa snúbila čierna s krvavo červenou a spoločne si sadli na plastové šasi s imitáciou zdanlivo dôležitej mechanickej súčiastky (dokonca tu je prítomný aj náznak skrutiek). Subjektívne nevidím v tomto vyhotovení žiadny problém a kto by sa chcel návštevám často chváliť, že si zadovážil router v cene ojazdeného vozidla - nikto nemusí vedieť ako príliš je ojazdené, AX11000 je vhodný aj na vystavenie. Ide o dvadsaťosem centimetrový pampúch s vlasmi ostrihanými pekne na ježka a svietiacim logom výrobcu umiestneným priamo v strede. Ak ho otočíte takpovediac na hlavu, dokáže zastať funkciu roztomilého stolíka na kľúče alebo rúško. Vďaka špeciálnym úchytom je navyše možnosť ho nainštalovať aj priamo na stenu, čím už ale s tou kohortou trčiacich káblov naberie úplne odlišné vizuálne podobenstvá.

Ďalším bodom na zozname herných atribútov je už opakovane spomínané softvérové rozhranie. To po stránke dizajnu dostalo krásny červený nádych a nechýba ani luxusná zlatá farba ikoniek – asi odkaz na finálnu cenu. Avšak, ak si pri prezeraní celkového nastavenia priložíme vedľa AX11000 ďalšie 5G routery od identickej firmy, určite si všimneme istú podobnosť, a to aj u okrajových funkcií. Jednoduchá inštalácia, kde výrobok poskladáte a zapojíte behom pár minút, spočíva v rovnako prostom pripojení na webový prehliadač s predvolenou IP adresou a všetko ostatné je vecou banálnych a užívateľsky jasných pokynov – tu nemôže spraviť chybu ani úplný amatér. Kto už má vo svojom mobilnom telefóne navyše nainštalovanú aplikáciu od TP-Link, môže pokojne pri nastavovaní a sledovaní všetkých štatistík prenosu dát využiť jej služby. Ďalšou hernou barličkou spojenou s vyhradeným 5 GHz pásmom je automatické nastavenie Open NAT, ktoré je nápomocné výhradne pri online seansách, a tak od vás nikto nevyžaduje, aby ste snáď dodatočne niečo prepínali a hrabali sa v menu zariadenia. Aplikácia, samozrejme, dokáže sledovať reálny stav pripojenia spustených hier a vyhodnocovať všetko do podrobného rozpisu, ale tu zase nejde o nič nové, len o časť štandardnej diagnostiky. Všetko sú to ale rozhodne užitočné veci, rovnako ako očakávaná podpora pre rodičovský zámok alebo prítomnosť USB-C rozhrania. Ak by ste ma však chceli vidieť prekvapeného, tak stačilo prísť v momente, keď som pri tomto výrobku objavil funkciu antivírového programu Trend Micro schopnú chrániť vaše zariadenia odstrihnutím potencionálnej hrozby už priamo pri vstupe do routeru. Samotný program je navyše bez dodatočného platenia, čo je jedno z najväčších a príjemných pozitív AX11000.

Router dokáže zastúpiť VPN server

Je otázne, kde je tá hranica, kedy si router zaslúži používať prívlastok „herný“. Spoločnosť TP-Link, inšpirovaná konkurenciou, v tomto prípade prispela svojou troškou do mlyna, avšak, nanešťastie pre nich, tých rozdielov nakoniec nie je až tak veľa. Archer AX11000 je prezentovaný ako herný next-gen vo svojej triede, ale drvivá väčšina jeho softvérových funkcií je vlastne obsiahnutá aj v nižších radách AX a čo je o to viac úsmevné, tak zásadná zmena je len v názve. Jedinou rýdzou odlišnosťou je pomocník definovaný ako Game Accelerator, ktorý má potláčať latenciu počas hrania, avšak jeho výkon som ani pri úpenlivej snahe nedokázal overiť. Asi najbizarnejšie zistenie, a to som si radšej overil aj priamo cez internet, je prítomnosť herného asistenta maskovaného za podporu hlasového ovládania od Amazonu. Uvedomujem si, že filozofia úzko profilovaného hardvéru sa musí striktne držať jedného smeru, avšak tu skôr vyvstáva otázka, ako dlho vlastne strojcovia AX11000 reálne pracovali, než vzniklo to, čo vzniklo. Neberte to ako plošnú a fatálnu kritiku, cez všetky tieto softvérové skratky stále ide o úžasne výkonný router, ktorý je schopný zásobovať celú domácnosť lačnú po čerstvých dátach, a to viac ako spoľahlivo. Čím viac sa však začnete zaujímať o výhody a nevýhody tej plejády akože gaming pomocníkov, o to skôr vám príde na um, že pokojne by stačilo zaplatiť minimálne o stovku menej a na výsledku by sa to až tak razantne neprejavilo.

Naše hodnotenie

Výkonný router s podporou Wi-Fi 6 v krásnom dizajne, ktorý si však sotva zaslúži označenie herného náradia.

Klady

 • výkon
 • antivírus
 • jednoduchá inštalácia
 • 8 LAN portov
 • pokrytie signálom

Zápory

 • nejde vyložene o herný router
 • cena

Informácie o produkte

TP-Link Archer AX11000 2020

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 288 mm
 • Výška: 288 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 184 mm
 • Orientačná cena: 500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP -Link

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk