RECENZIA: Logitech G923 - Pretekár, ten tvrdý pedál má

RECENZIA: Logitech G923 - Pretekár, ten tvrdý pedál má

 

Ak sa v hernom hardvéri za posledné roky vyložene strácate, segment pretekárskeho náradia by pre vás mohol byť takou malou oázou pokoja a kľudu. Nechcem samozrejme tvrdiť, že ani v tejto sfére sa rôzne firmy nesnažia vyprodukovať čoraz viac hmotných, ale aj nehmotných asistentov, avšak u tých najväčších spoločností, kam pochopiteľne spadá aj švajčiarsky Logitech, je čo do pretekania všetko jasne dané. Ich portfólio profesionálneho pretekárskeho náradia a špeciálne séria volantov z hernej sekcie G prichádza s dostatočným časovým odstupom s cieľom posunúť technické novinky o riadny kus vpred a zároveň nevymáhať od skalných fanúšikov spáleného virtuálneho asfaltu veľké sumy peňazí nejako príliš často. G923 je presne ten prípad, kedy nám je podsunutý fakticky nový volant, ako inak opäť vyrobený z prémiových materiálov a po novom aj s implementovanou technológiou TRUEFORCE. O nej, ale aj o ďalších zaujímavých novinkách spojených s G923, si povieme viac v nasledujúcom texte.

Časy, kedy sa herné periférie od seba odlišovali len počtom blikajúcich diód, sú minulosťou. Nech už spadáte do kategórie nadšencov amatérov alebo vrcholových športovcov, počas elektronických pretekov chcete v rukách držať náradie hodné každého jedného minutého eura, ktoré vám dokáže napomôcť k dosiahnutiu tých najlepších výsledkov. Tu prichádza na scénu vyššie spomínaná technológia TRUEFORCE, ktorej najväčšou devízou je simulácia správania sa automobilu priamo na trati. Ide o spätnú väzbu previazanú s fyzikálnym, ale aj zvukovým enginom samotných videohier, čím sa hráč už krátko po uchopení volantu stáva súčasťou diania na obrazovke/obrazovkách pred ním. Pomocou dua motorov zabudovaných v hlavnej časti tohto hardvéru môžete vnímať všetky odchýlky od bežného správania sa vozidla, kam spadá klasická strata kontaktu stopy s vozovkou, ako aj začínajúce pretáčanie kolies. Ešte než sa pozrieme hlbšie na paletu toho, čo tento volant vlastne dokáže ponúknuť koncovému zákazníkovi, je určite nutné si ozrejmiť pár zásadných faktov. G923 v cene necelých štyristo eur si nekupujete, ak to s virtuálnym pretekaním nemyslíte trocha vážnejšie. Volant vám síce aj vďaka variabilnému nastaveniu mechanických úchytov umožňuje upevniť ho pokojne aj o kuchynský stôl, avšak pocit z reality prežívanej v uháňajúcom automobile si dokážete sotva spríjemniť tam, kde váš otec práve vytápa slaninu v päťdesiatlitrovom hrnci. Podobné výrobky často dopĺňajú už vopred naplánované Playseat sady, teda pretekárske kreslá so špeciálnymi stojanmi, do ktorých sa volant a jeho pedále umiestňujú ako istá čerešnička na torte. Nechcem teraz samozrejme nikoho, kto niečo takéto priamo nevlastní, odrádzať od kúpy, avšak ten najsilnejší zážitok z reálnej simulácie v podobe virtuálnych pretekov si vyžaduje viac než len volant a pedále – dôležitý je hlavne posed a pozícia celého tela. Kúpou G923 tak spravíte prvý, ale zďaleka nie posledný krok správnym smerom.

Päť rokov odstupu

Teraz, keď už pomaly zametajú trať po predchádzajúcich pretekoch – od uvedenia G29 uplynula už päťročnica, poďme sa spoločne pozrieť na samotné balenie. Okrem hlavnej časti, teda volantu samotného, v ňom môžeme nájsť aj pedále s kompletnou ponukou funkcií (plyn, brzda, spojka), kde špeciálne brzda prináša progresívnu zmenu v podobe pružiny s oveľa väčšou citlivosťou na dotyk a prirodzenejším chodom priamo v akcii. Jej nastavenie je pochopiteľne oveľa tvrdšie, ostatne tak ako to už u pretekárskych vozidiel býva, a celokovové spracovanie samotných pedálov, ktoré dopĺňa základňa z tvrdého plastu, dáva oveľa väčší pocit reality, než by ste možno z priložených obrázkov mohli badať. Veľmi sa mi páčila možnosť vystrčiť akési bezpečnostné ihličky pod prednou hranou pedálov, ktoré vám umožnia inštaláciu aj na koberci bez toho, aby ste pri agresívnejšej jazde posúvali nábytok kade tade po izbe (nejedná sa síce o novinku, ale cez to všetko tento prvok musím spomenúť). Konkrétne táto pomôcka je určená práve pre tú sortu začiatočníkov, ktorým sa ešte doma nepovaľuje reálny pretekársky kokpit, avšak nebráni im to v tom, aby si volant aj s pedálmi nemohli vyskúšať a otestovať. Keď už som spomínal spojku, tá doznala jednej z najvýznamnejších zmien oproti minulému modelu.

Tentokrát je totižto dvojitá spojka plne programovateľná a umožňuje pretekárom oveľa plynulejšie manévre na trati bez prebytočného dymu zo spálených pneumatík a s dostatočnou trakciou – ďalšie políčko pre skutočných milovníkov pretekárskych simulácií. Mimochodom Logitech pochopiteľne naďalej predáva separátne aj riadiacu páku, ktorú si jednoducho prepojíte s G923 pre ešte intenzívnejší zážitok pri hraní, respektíve počas jazdy na vybraných automobiloch. Materiál samotného volantu je brúsený kov obalený do koženého poťahu, ktorý aj bez pripojenia do konzoly alebo stolného počítača dáva okamžite istý punc luxusu, stačí sa ho len dotknúť. Akonáhle dôjde k prvému elektrickému impulzu do zariadenia, G923 sa v sekunde nakalibruje bez akejkoľvek nutnosti špeciálnych úkonov zo strany vás hráčov a usmeje sa na vás pomocou informačného Led panelu umiestneného nad stredový šraub volantu.

Do redakcie sa nám dostala verzia pre konzolu značky Xbox (okrem súčasnej Xbox One podpory sa v budúcnosti produkt bude dať jednoducho zapojiť aj do next-gen systému Xbox Series X), s čím sa logicky spája aj niekoľko typických ovládacích prvkov spojených s touto platformou (najviac poteší zachovanie plne programovateľného otočného kolieska). Do predaja sa ale samozrejme dostala aj upravená verzia pre PlayStation, kam si opäť môžete zaradiť súčasnú štvrtú generáciu, ako aj prichádzajúcu piatu. Obe konzolové varianty sú plne kompatibilné so stolnými počítačmi, a tak si konzument vlastniaci jednu alebo druhú platformu jednoducho vyberie tú, na ktorej, mimo PC, najradšej závodí.

Pokiaľ by sme si teraz vedľa seba postavili päť rokov starú verziu G29 a novú G923, po stránke dizajnu by bolo len sotva badať nejaké rozdiely, to najpodstatnejšie v zmysle zmien sa preto spája s už spomínanou technológiou TRUEFORCE a výrobca evidentne usúdil, že dizajn starého modelu je stále dostatočne atraktívny a nepotrebuje výrazné úpravy. Osobne s týmto rozhodnutím musím len súhlasiť, keďže G923 dokáže okolo seba suverénne rozprestrieť nezameniteľnú pretekársku auru, ktorá nestráca na výraze ani v roku 2020. Stačí sa len nechať naplno strhnúť virtuálnym súperením s časom, alebo reálnymi protihráčmi, a na obdivovanie onoho kormidla vo vašich rukách razom zabudnete. V zmysle technológie tlačiacej na to pomyselné stredové koleso sa rozprávame o nie práve najmodernejšom systéme ozubeného vodiča, ktorý bol už súčasťou minulej generácie, ale dokázal sa zachovať aj v tejto novej. Cez istú mieru archaického vnímania súčasnej ponuky podobných výrobkov dokáže tento spôsob simulácie odporu navodiť dostatočne silný efekt. Pochopiteľne, ak by sme chceli G923 postaviť do zástupu s oveľa drahšou konkurenciou, jej vnútornosti by sa mohli trocha začervenať, avšak osobne si dovolím tvrdiť, že aj pre maximálne skúsených pretekárov nemôže niečo podobné znamenať nejakú zásadnú prekážku, prečo by si to nemohli priamo na trati poriadne užiť. V tomto smere to celé asi najviac pocítite pri prehadzovaní prevodov z nižších stupňov na silnejšie, kde je citeľne poznať, aká „ruka“ to vlastne zviera strednú os volantu.

Vibrácie sú dôležité

Nikto nechce tvrdiť, že staršia verzia G29 neponúkala podobnú alebo rovnakú odozvu na stav vozovky a jednotlivých kolies idúcich po nich, avšak príchod TRUEFORCE ide v tomto smere ešte ďalej. Okrem citeľného čítania povrchu asfaltu a terénu celkovo (kamienky, hrbole, obrubníky) sa po novom pridávajú aj vibrácie napojené na kolesá a terén s nimi spojený. Dosť ťažko sa niečo podobné opisuje, keďže tu opäť platí; že ak si to nevyskúšate doslova na vlastné ruky, sotva to budete vedieť doceniť. Musím však sám uznať, že pocit z jazdy je oproti staršej generácii oveľa prirodzenejší a aj keď sám nespadám do kategórie nejakých dokonalých pilotov formule jedna, ktorí bez mihnutia oka preletia stokilometrovou rýchlosťou okolo bieloruského predavača voňaviek do auta a ešte než sa usadí prach im bude na spätnom zrkadle visieť karikatúra Lukašenka s povrazom na krku, hlavnú prednosť G923 som si bol schopný užiť viac než dosť. Nanešťastie nateraz jedinou kolekciou hier, ktoré túto funkciu momentálne podporujú, je simulácia Assetto Corsa, GRID a Gran Turismo Sport, čo sa ale do budúcna určite zmení. Ten pocit z kopírovania trate a vibrujúcej karosérie bol totižto viac než len nejaký marketingový ťahák, čo je asi najlepšia reklama na produkt samotný a výrobcovia jednotlivých sérií, ako napríklad Dirt, Project CARS a Forza Motorsport, si ho určite nebudú chcieť nechať ujsť. V texte vyššie som zámerne nespomenul deväťstostupňovú rotáciu volantu, ktorá je však v tejto cenovej relácii samozrejmosťou, ako aj krútiaci moment na hranici 2,1 Nm.

Oveľa dôležitejšie je, a to teraz apelujem na vás potencionálnych nákupcov, za akých podmienok uvažujete o kúpe pretekárskeho volantu Logitech G923. Ak ste doteraz nevlastnili žiadny podobný nástroj na simulovanie jazdy v aute prostredníctvom videohry, ste silným adeptom na podobnú investíciu. Výrobca totižto zobral rokmi preverenú kvalitu z predchádzajúceho modelu a obohatil ju o vylepšené pedále a novinku v podobe technológie schopnej preniesť vás priamo do dejiska pretekov. V takomto prípade je investícia na hranici štyroch stoviek eur adekvátna a plne ju schvaľujem. Kto z vás však už doma má G29 a od nového modelu čakal podstatne viac, aspoň zmenu vnútorností a prípadne dizajnu, mal by si pred samotnou kúpou všetko dobre premyslieť. Uvedomujem si totižto, že TRUEFORCE a jeho sila sa z opisu len ťažko dokazuje a nie každý môže byť nadšený z reálnych vibrácií nesúcich sa naprieč volantom samotným. Máme tu preto niekoľko premenných a ich selekciou by ste sa mali dopátrať k finálnemu rozhodnutiu, či áno alebo nie.

Naše hodnotenie

Z toho minima zmien, čo G923 prináša, je tá najzásadnejšia veľkým krokom k pravej pretekárskej atmosfére

Klady

 • dizajn
 • materiály
 • TRUEFORCE
 • programovateľné tlačidlá
 • nové pedále

Zápory

 • minimum zmien oproti G29
 • badateľné prehadzovanie prevodov

Informácie o produkte

Logitech G923

 • Kategória: Ostatné
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Logitech

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk