RECENZIA: ASUS ROG STRIX SCOPE gaming keyboard - Štýlová klávesnica pre každého fanúšika ROG

RECENZIA: ASUS ROG STRIX SCOPE gaming keyboard - Štýlová klávesnica pre každého fanúšika ROG

 

ASUS ROG STRIX SCOPE je herná mechanická klávesnica, ktorá je v ponuke so širokou škálou spínačov výhradne značky Cherry MX. K dispozícii sú lineárne spínače Red, Black a Silent Red; hmatové Brown a Blue; a na záver špeciálne Speed Silver. Do redakcie sa nám prišiel predstaviť model s červenými spínačmi, ktorý sme podrobili dôkladným testom.

Obal a jeho obsah

Pekne ozdobená škatuľa, informujúca o vlastnostiach a funkcionalite klávesnice, obsahuje samotnú ASUS ROG STRIX SCOPE, produktovú dokumentáciu, nástroj na vyťahovanie klobúčikov spínačov (keycap puller), dodatočné strieborné klobúčiky spínačov (keycapy) pre klávesy WASD, a nálepku ROG gaming. Ako sme už pri ASUSe zvyknutí, balenie produktu je pekné a na používateľa zanecháva dobrý dojem.

Prvé dojmy a spracovanie

Prvé poťažkanie klávesnice v nás budí dojem robustnosti, ktorý je kombináciou nasledovných faktorov: samotná váha klávesnice – 1 070 gramov, vrchná časť vyrobená z veľmi pekne opracovaného hliníka a spodná časť z tvrdého plastu. Atypickou črtou tejto klávesnice je na prvý pohľad do očí bijúce obrovské tlačidlo CTRL a malé tlačidlo Windowsovej funkcie „Štart“, umiestnené vľavo dole. ASUS výborne premyslel dizajn káblových kanálikov na spodnej časti klávesnice, ktoré opletaný kábel nasmerujú do ľavej alebo pravej strany, čo môže byť v prípadoch, keď používateľ preferuje vyvedenie kábla do strany, užitočné. Dojmom kvalitného továrenského spracovania pôsobia aj klobúčiky spínačov – keycapy. Použitý font je typicky agresívny, na aký sme už zvyknutí z produktov divízie ROG.

Softvér a používanie

Štandardným ovládacím softvérom pre produkty ASUS, či už divízie TUF, alebo ROG, je už dobre známy ROG ARMOURY II. Ten ponúka bohaté možnosti nastavenia osvetlenia klávesnice, synchronizácie osvetlenia s inými produktami ASUS prostredníctvom AuraSync, vytvárania a modifikovania používateľských profilov, makier, a taktiež hracieho módu – deaktivácia tlačidla Štart a klávesových skratiek ALT + TAB a ALT + F4. Klávesnica má zabudovanú pamäť na 6 používateľských profilov a 5 vlastných schém, čo sa hodí hlavne pri pripojení k inému počítaču. Samozrejmosťou je aj Anti-Ghosting a N-Key Rollover, ktoré zaručujú zaregistrovanie každého aktivovania klávesu bez ohľadu na rýchlosť stlačenia.

ASUS je známy množstvom svetelných efektov, vďaka ktorým ich produkty vyzerajú vždy dobre. Nádherným detailom je podsvietené RGB logo Republic of Gamers, umiestnené v pravom hornom rohu klávesnice, hneď vedľa malých bielych kontroliek CapsLock, NumLock, atď. Jediná vec, ktorú môžeme (alebo skôr musíme) vytknúť podsvieteniu je, že klávesy, ktoré majú dva riadky (napríklad rad tlačidiel s písmenami s mäkčeňmi a dĺžňami... viď foto), sú nerovnomerne podsvietené – horný rad svieti jasne a intenzívne, spodný rad úplne slabo. Rovnaká vec nás sklamala aj na nedávno testovanej ASUS TUF K7, kde pre nevhodné umiestnenie LED diódy na vrchnej časti snímača bolo osvetlenie nerovnomerné.

ASUS ROG STRIX SCOPE nesklamala ani v dlhodobom náročnom teste pohodlia pri kancelárskej práci i pri hraní počítačových hier, avšak k ešte väčšiemu pohodliu by určite prispela opierka na zápästia.

Veľmi praktickou funkciou, ktorá zvyšuje úroveň použiteľnosti klávesnice, sú klávesy F5 až F12, ktoré po pridržaní tlačidla „Fn“ slúžia ako multimediálne ovládače na zvyšovanie či znižovanie hlasitosti, prepínanie medzi práve prehrávanými piesňami, atď. Skvelou vecou je taktiež „Fn lock“, ktorý sa aktivuje stlačením kombinácie klávesov „Fn“ a „Ins“, a používateľ môže ovládať multimediálne klávesy priamo, bez držania „Fn“. Unikátnou funkciou tejto klávesnice je tzv. „stealth mode“, ktorý po stlačení tlačidla F12 okamžite stlmí zvuk, zminimalizuje všetky otvorené okná, a na monitore sa teda objaví pracovná plocha počítača, narazili sme však na jeden nedostatok. V prípade, ak má používateľ stlmený zvuk tlačidlom „mute“ a aktivuje daný stealth mode, všetky okná sa mu síce zminimalizujú, avšak zvuk neostane stlmený, ale vráti sa na pôvodnú hodnotu, aká bola nastavená pred stlmením. Na otázku, aká je užitočnosť či využiteľnosť takejto funkcie, si už odpoveď musí každý nájsť sám.

Naše hodnotenie

ASUS ROG STRIX SCOPE je výborná mechanická klávesnica, ponúkaná so všetkými obľúbenými druhmi spínačov značky Cherry MX. Dizajnovo sa skvelo hodí na stôl každého fanúšika divízie Republic of Gamers a perfektne ladí k ostatným produktom ROG. K funkcionalite nemáme žiadne výhrady, pohodlie by mohlo byť ešte umocnené opierkou na zápästia, ktorá sa k tejto klávesnici žiaľ nedodáva.

Klady

 • spínače Cherry MX
 • kvalita továrenského vypracovania
 • podsvietené logo na prednej strane

Zápory

 • podsvietenie dvojriadkových klávesov je nerovnomerné
 • s opierkou na zápästia by mohol byť komfort používania ešte lepší

Informácie o produkte

ASUS ROG STRIX SCOPE

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 440 mm
 • Výška: 137 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 39 mm
 • Hmotnosť: 1070 g
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk