RECENZIA: TP-Link Archer AX10 - Next-gen router

RECENZIA: TP-Link Archer AX10 - Next-gen router

 

Máme tu pre vás novinku v oblasti sieťových zariadení, kde sa firma tp-link nechce rozhodne nechať zahanbiť konkurenciou, a tak, hlavne v zmysle podpory štandardu 802.11ax (rozhranie Wi-Fi 6), prináša na trh cenovo dostupný router novej generácie. Je to paradox. V čase, keď sa aj náš magazín plní článkami okolo regulárneho príchodu herných next-gen konzol, sa teraz spoločne povenujeme podobnej výmene stráží, ale tentokrát pôjde o tú často preklínanú krabičku s anténami, čo tak s obľubou skrývame kade tade po dome. Aj keď všetky tie novinky z kategórie routerov a už spomenutých štandardov môžu bežného konzumenta tak trocha miasť, cieľom predajcov je zasa len posunúť prenosovú rýchlosť na vyššiu úroveň a rovnako tak zabezpečiť dostatočnú stabilitu a bezpečnosť pre bezdrôtové prepojenie. Nie, od nástupu Wi-Fi 6 nemusíte automaticky očakávať nejakú „cyber sodomiu“, ktorou skolíte kŕdeľ kačíc na dva kilometre. Podstatou zmenou, okrem už proklamovanej rýchlosti a stability, je snaha o zníženie preťaženia siete, a tak pochopiteľne aj lepšej užívateľskej komfortnosti. V nasledujúcom texte sa tak spoločne zameriame práve na kvalitu produktu AX10, ktorý okrem svojich schopností môže zaujať aj výslednou cenovkou.

Zariadenie pracuje na báze dvoch pásiem, teda 2,4 GHz a 5 GHz, kde to nižšie je schopné dosahovať hranicu prenosu 300 Mb za sekundu a, naopak, to vyššie až úžasných 1200 Mb. Treba si však pri takejto kalkulácii uvedomiť, že všetko začína u vášho lokálneho poskytovateľa internetu a ak ten (nebudeme menovať, ale máme ich na Slovensku zopár, čo by si zaslúžili hĺbkovú daňovú kontrolu) nedokáže zabezpečiť európsky štandard, nepomôže vám ani router za tisíc eur. Navyše je tu ešte jedna malá chrupavka, a to v súvislosti so šírením samotného signálu, kde pri 5 GHz pásme treba rátať s oveľa menším presahom cez steny a fyzické predmety. Časy, keď napríklad mobilný telefón dokázal mimo tradičnej funkcie tak maximálne zatĺcť klinec na stavbe, sú už dávno minulosťou a dnes už výrobcovia bežne integrujú výkonné CPU aj do chladničky. V prípade nami testovaného routera je to konkrétne 1,5 GHz Triple-Core čip, vďaka čomu je celý ten zväzok procesov oveľa rýchlejší a bez výrazného oneskorenia.

Všetky posledné produkty firmy tp-link, a že už sa mi ich pár na stole zjavilo, ma vždy dokážu udiviť svojou jednoduchou inštaláciou, ako aj následnou užívateľskou obsluhou. Táto firma to má v zmysle pomoci pre technicky menej zdatných konzumentov naozaj vymyslené viac ako dobre, ostatne aj keby ste sa nechceli zaoberať sťahovaním inak prehľadnej aplikácie, router samotný stačí len pomocou prostého návodu zapojiť do modemu a všetko ostatné vyčítať z priloženej kartičky (názov siete, heslo). Kto však potrebuje trocha toho dobrodružstva, siahne určite po spomenutom softvéri určenom pre iOS a Android zariadenia. Akonáhle si vytvoríte svoj špeciálny účet, môžete meniť nastavenia routera od menej zložitých až po tie náročnejšie a rovnako tak sledovať počet pripojených prístrojov a prenesených dát. V tomto smere nemám ďalej čo hodnotiť, keďže všetko funguje tak, ako má, a jediné, čo vás môže prípadne na pár minút zamestnať, je práve ono vytváranie účtu, za predpokladu, že ho už, samozrejme, dávno nemáte z iných dôvodov. Aplikácia TP-Link Tether, tak ako aj vo svojej staršej verzii, umožňuje reguláciu prijímaných dát pre rodičov, ktorým by vadilo, že ich potomkovia vysedávajú až prehnane dlho pri konkrétnom zariadení. Táto maličkosť môže do rodiny priniesť istý druh regulácie, ale aj hádok (poznám z vlastných skúseností), avšak je určite dobré ju mať po ruke ako prípadnú formu trestu.

3 roky záruka

Prejdime teraz svižne do sféry dizajnu. Opäť si spomeniem na môj nedávny špeciál okolo herného zariadenia PlayStation 5, ktorého verejnosť často prirovnáva k routerom. Čo do výzoru však Archer AX10 ide cestou jednoduchých línií doplnených o písmeno X. Malá čierna krabička s lesklým povrchom má na zadnej strane štvoricu variabilne nastaviteľných antén, ako aj päticu fyzických vstupov (jeden WAN a štyri LAN). Vďaka podpore technológie OFDMA môžete do routera reálne pripojiť viacero zariadení súčasne a nebáť sa nijakých technických problémov a prípadných obmedzení. Ide preto o ideálneho pomocníka do bežnej domácnosti, ako aj napríklad medzi skupinku podnájomníkov obľubujúcich hranie na konzolách rôzneho druhu. Archer im dáva priestor na čerpanie dát nezávisle na sebe a, ako som povedal, bez straty pohodlia. Mám rád minimalistický, ba často až nenápadný dizajn a v tomto duchu som bol s týmto konkrétnym výrobkom maximálne spokojný. Je to taká väčšia čokoláda so šesticou svetlených indikátorov na prednej hrane a absenciou USB vstupu.

Záverom snáď len zhrnutie testu v prostredí, kde som tento router pripojil. Išlo o dvojpodlažný rodinný dom s pomerne veľkou záhradou a pivnicou. Archer tu nahradil základný produkt istej nemenovanej spoločnosti, ktorého schopnosti by tamojší obyvatelia označili slovíčkom nepublikovateľným pred dvadsiatou druhou hodinou. Po jednoduchej inštalácii sa podľa očakávania sila signálu rapídne zvýšila a tentokrát bola razom pokrytá aj oblasť okolo domu, vrátane utopenej pivnice. V istých vzdialených miestach síce bolo badať pokles, ale voči spomínanému predchodcovi stále išlo o uspokojivý výsledok. Tu hlavný problém súvisel s už spomínaním pásmom 5 GHz, ktoré sa cez hrubé steny dobíjal s väčším úsilím a vo finále tak kvalita prenosu, samozrejme, degradovala. Pokiaľ teda aktuálne pátrate po ideálnom a spoľahlivom nástroji na bezdrôtové šírenie internetu pre bežné využitie, Archer AX10 je pre vás jasnou voľbou a za istých podmienok ide zároveň o mašinku schopnú uspokojiť aj náročnejších užívateľov. Jeho výsledná cena je pritom zanedbateľnou položkou.

Naše hodnotenie

Spoľahlivý díler internetu do každej, aj trocha náročnej domácnosti

Klady

 • Wi-Fi 6
 • dizajn
 • jednoduchá inštalácia
 • aplikácia

Zápory

 • dosah

Informácie o produkte

TP-Link Archer AX10 2020

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 260,2 mm
 • Výška: 135 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 38,6 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TP -Link

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk