RECENZIA: ROG Zephyrus Duo 15 (GX550) - Zaujímavý z každého uhla

RECENZIA: ROG Zephyrus Duo 15 (GX550) - Zaujímavý z každého uhla

 

Notebooky sa od svojich počiatkov, keď išlo o krabice veľké asi ako dnešné desktopy, príliš nezmenili. Váhou, rozmermi a výkonnosťou samozrejme áno, ale forma zostala aj po desiatkach rokoch takmer totožná. Dve časti, z ktorých spodná väčšinou obsahuje všetky komponenty a klávesnicu, zatiaľ čo v odklápateľnej vrchnej časti býva monitor. Preto je vždy skvelé vidieť, keď sa spoločnosti snažia priniesť ak už nie revolúciu, tak aspoň evolúciu tejto formy. Každých pár rokov príde niektorý z výrobcov so šialeným nápadom, ktorý vyzerá ako tak použiteľne, no väčšinou sa neudrží viac ako jednu, či dve generácie. Republic Of Gamers, viac známi ako ROG však prišli s riešením, ktoré má podľa nás veľkú šancu objaviť sa o pár rokov aj v bežnejších notebookoch. Preview tohoto zariadenia s menom ROG Zephyrus Duo 15 (GX550), ste si mohli prečítať už viac ako mesiac dozadu. Teraz však konečne prinášame plnohodnotnú recenziu so všetkými parametrami, pocitmi z používania a testami.

Otázka, na ktorej je celé zariadenie, znie „Čo je lepšie, ako jedna obrazovka?“. Odpoveďou je samozrejme viac obrazoviek, no tentokrát nejde o externé monitory (hoci aj tých sa dá na Duo pripojiť niekoľko), ale o špeciálnu vyklápaciu obrazovku nachádzajúcu sa v spodnej časti, priamo pod veľkým displejom. Áno, ROG Zephyrus Duo 15 nie je prvým notebookom s dvojicou obrazoviek, ani prvým, ktorý by druhú obrazovku umiestnil práve na toto miesto. Avšak pri GX550 je konečne vidno aj prihliadnutie na ergonómiu, nielen snaha priniesť produkt s novátorskou funkciou ktorú málokto využije.

Dizajnom šedá myška

Niektoré herne ladené zariadenia potrebujú už svojou samotnou existenciou a vzhľadom kričať do sveta „AHA, POZRITE SA NA MŇA, SOM HERNÝ PRODUKT“. V ROG si povedali, že elegantný a podhodnotený luxus sa k tomuto notebooku hodí viac. Preto sa jeho šedý povrch s jedným zrkadlovým ROG logom a jedinou diagonálnou krivkou na veku hodí skôr na mítingy manažérov, ako na stôl LAN párty. To však platí len do chvíle, kým ho niekto neotvorí a nezapne. Už otváranie je tak trochu zážitkom, pretože sekundárna obrazovka je na špeciálnom automatizovanom mechanizme, ktorý ju pri otváraní veka nakloní pre lepšie pozorovacie uhly. Po zapnutí sa už ukazujú aj ďalšie tradične herné aspekty, ako je napríklad RGB podsvietenie klávesnice. Spracovanie kovového šasi a váha pod 2,5 kg z neho robia veľmi príjemného spoločníka nielen na doma, ale aj na potenciálne cesty. Celý notebook jednoducho dýcha kvalitou a ani blikajúce svetielka mu príliš neuberajú z prémiového pocitu.

Výkonom monštrum

Pri váhe necelých 2,5 kg by som očakával striedmejšie komponenty, respektíve, očakával by som, že sa budú pri používaní viac zahrievať, alebo bude chladenie oveľa hlasnejšie. Zephyrus Duo však vďaka druhej obrazovke získal aj veľmi dobré možnosti chladenia, nakoľko sa po jej odklopení na vrchnej strane otvoril priestor, cez ktorý môže prúdiť čerstvý vzduch. A aký výkon teda tento notebook ponúka? Nami testovaná verzia sa mohla pochváliť až procesorom Intel Core i9-10980HK, čo znamená 8 jadier/16 vláken, 16 MB vyrovnávacej pamäte a základný takt 2,4 GHz, boost až 5,3 Ghz. Ďalej sú v notebooku osadené až grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2080 SUPER a na záver aj príjemná kapacita RAM, ktorá v nami testovanom modeli svietila na hodnote 32 GB. Týmto komponentom sekundovalo ešte bleskové 2 TB úložisko v podobe dvojice 1 TB NVMe diskov prepojených cez RAID 0, vďaka ktorému sú otázky načítavania v hrách, či ťažkostí pri práci s veľkými súbormi minulosťou. Osobne by som však možno uvítal možnosť výberu, či chcem RAID 0, teda kapacitu 2 TB a vysoké rýchlosti, alebo RAID 1 s kapacitou 1 TB, nižšími rýchlosťami, no redundanciou jedného disku. K notebooku je v balení dodávaný 280 W adaptér, ktorý dokáže 90 Wh batériu nabiť vcelku rýchlo a ani s výdržou batérie to nie je také zlé. O tom ale až neskôr.

Dva varianty pre dve rozdielne skupiny záujemcov

Hoci je ROG hlavne hráčska značka, pravdou ostáva, že po ich „herných“ notebookoch, či počítačoch, pre výkon často siahajú aj profesionáli. Či už ide o prácu s videom, fotografiami, alebo iné náročnejšie úlohy, ktoré treba plniť aj na cestách, je výkonný herný notebook často tou správnou odpoveďou. A v ROG si očividne povedali, že ponúknu jeden model zaujímavejší pre hráčov a druhý pre profesionálov. Čím sa tieto dve verzie odlišujú? Určite nie výkonom, ten je dostupný pri oboch variantoch. Odlišná je hlavná obrazovka, ktorú si môžu záujemci vybrať. Prvá možnosť, FullHD IPS panel s 300 Hz odozvou, G-Syncom, Pantone validáciou farieb a „len“ 100% pokrytím sRGB spektra je ako stvorený pre hranie a streamovanie. Druhá možnosť zaujme skôr profesionálov, pretože tou je IPS panel s rozlíšením 3840 x 2160 pixelov, čiže 4K, svietivosťou 400 nitov a 100% pokrytím Adobe RGB farebného spektra. Prekvapivou funkcionalitou G-Sync disponuje aj tento variant. Avšak tam, kde sa zvyšuje rozlíšenie a farebná presnosť, klesá rýchlosť odozvy a obnovovacia frekvencia, takže 4K panel ponúka len 60 Hz refresh rate.

Oba hlavné displeje tiež nepodporujú dotykové ovládanie, čo hlavne na 4K paneli mierne zamrzí. Spodný displej je však rovnaký pri akomkoľvek variante a ponúka matný panel so zaujímavým rozlíšením 3840 x 1100 a podporou dotykového ovládania. Hráčom teda určite viac padne FullHD panel a profesionálom 4K variant. Pre koho je však určený sekundárny displej, ktorý je asi hlavným ťahákom tohoto modelu? (Ne)prekvapivo obom skupinám. Osobne s videom nepracujem až tak často, ale X-krát mi chýbala ešte jedna menšia obrazovka, kde by som si mohol dať napríklad prehľad súborov s ktorými pracujem. A na druhú stranu, pri hrách je úplne bežná potreba splniť určité úlohy, kde by sa mi často hodil návod, do ktorého však nie je na notebooku normálne možné pozerať, alebo sa stále ALT-TABovať. A ako bonus, u hráčov už nie je také netradičné aj streamovanie hier a tento notebook je akoby stvorený na túto úlohu. Možnosť hrať sa na hlavnej obrazovke a na spodnej sledovať chat, štatistiky streamu, alebo iné pomôcky by bolo určite nadmieru pohodlné.

Mierne zmätená ergonómia

Pri používaní ROG Zephyrus Duo 15 som si naozaj nevedel vynachváliť ergonómiu a jednoduchosť používania druhej obrazovky, ktorá vďaka miernemu náklonu naozaj fungovala aj v bežnom svete a nielen ako marketingový ťah. Od jej umiestnenia sa však odvíjali aj ďalšie otázky ergonómie a tie nie vždy dopadli tak dobre. Klávesnicu by som ohodnotil ako obstojnú. Síce neohúri nikoho zvyknutého na kvalitné mechanické kúsky, alebo aj na naozaj prepracované notebookové varianty, ale ani neurazí a neodradí nikoho svojimi mierne knísavejšími tlačidlami, možno len okrem tých najväčších klávesových snobov.

Podsvietenie klávesnice je tiež fajn, farby sú uniformné, nikde príliš nepresvitajú, alebo nie sú naopak stmavené. Môj problém so Zephyrus Duo, respektíve dva hlavné ergonomické problémy, sa týkali posunutia klávesnica k úplnému okraju a tým pádom aj nutnosť presunúť touchpad do pravého spodného rohu šasi. Tým, že je klávesnica kvôli obrazovke posunutá úplne dole, je v praxi nemožné tento notebook používať na kolenách, teda aspoň nie na písanie. A „vďaka“ presunutiu touchpadu na jeho momentálne miesto je jeho formát otočený o 90 stupňov, takže ľudia zvyknutí na kvádre so spodnou hranou dlhšou ako bočnými si budú pri Duo dlho zvykať. Touchpadu okrem jeho menších rozmerov nepomáha ani mierne horší povrch, ale aspoň doňho v ROG šikovne zakomponovali vstavaný NUM PAD.

Konektivita

Na ROG Zephyrus Duo 15 (GX550) sa nachádza dvojica USB 3.2 Gen 1 Typ A portov, jeden USB 3.2 Gen 2 Typ A, Thunderbolt 3.0 port (cez ktorý je možné notebook aj nabíjať, hoci nie pri plnom vyťažovaní), plnohodnotný HDMI 2.0b port, samostatné 3,5 mm Jack audio konektory pre slúchadlá a mikrofón a na záver RJ45, teda LAN port. Čo by som tu uvítal je čítačka SD kariet, ktorá sa však, ako chápem (hoci prekvapivo, v tak rozmernom zariadení) jednoducho do šasi nezmestila. A jedna vec, ktorá by mohla používateľom chýbať je aj webkamera, avšak ROG v balení s notebookom dodáva externú, takže v praxi nie je čo vyčítať.

Testy v hrách a benchmarkoch a teploty

Nižšie si môžete pozrieť výsledky z testovania ako v herných tituloch, tak aj v testoch zameraných na produktivitu. Testy v hrách boli robené v rozlíšeniach 1080p a 4K.

Naše hodnotenie

V preview som ROG Zephyrus Duo 15 (GX550) naozaj vychválil. A veľa zlého naň nemôžem povedať ani po dlhšom používaní a testoch. Avšak. Toto zariadenie nie je pre každého. Áno, má elegantný dizajn, odolné kovové šasi, úctyhodný výkon a aj funkcionalitu navyše v podaní druhého displeju. Avšak cena viac ako 4000 eur je vcelku mimo dosahu väčšiny hráčov aj profesionálov. Pokiaľ ale tieto financie máte a hľadáte jeden z najlepších a najzaujímavejších notebookov tohoto roku, je Zephyrus Duo odpoveďou.

Klady

 • výkonné a nie tak hlučné chladenie
 • 4K monitor s G-Sync funkcionalitou
 • moderný a elegantný dizajn
 • nadupané komponenty
 • druhý, naozaj funkčný, monitor

Zápory

 • cena
 • hlavný monitor bez podpory dotyku
 • absencia podpory dotykového pera

Informácie o produkte

ROG Zephyrus Duo 15 (GX550)

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 268 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 20 mm
 • Hmotnosť: 2400 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 4539 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ROG

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk