RECENZIA: Lamax Base1 - Heuristika dostupnosti

RECENZIA: Lamax Base1 - Heuristika dostupnosti

 

Vyššie spomenutý psychologický jav, keď sa zákazník pri kúpe rozhoduje na základe informácií, ktoré mu v hlave vyskočia ako prvé, je v prípade PR okolo predaja spotrebného tovaru v súčasnosti alfou a omegou. Obrovské korporácie si vďaka nemu skladajú marketing napojený na neurónové väzby s vašou mysľou, a tak reklamy všeobecne vyzerajú účelovo bizarne alebo jednoducho. Kategória spotrebnej elektroniky spojenej s rôzne cieleným náradím je však v zmysle lákania na jeho kúpu stále v poctivej symbióze s recenziami, a tak verím, že ak ste zablúdili práve do tohto textu, tak hľadáte cenovo dostupné bezdrôtové slúchadlá s kvalitnou reprodukciou zvuku a poriadne šťavnatými basmi.

Český výrobca Lamax má v portfóliu hneď niekoľko užitočných pomocníkov na prenos hudby priamo do vašich uší, pričom je jedno, či sa práve nachádzate doma a zabalený do teplej deky, alebo stojíte zarazený po kolená v snehu niekde na svahu. V oboch prípadoch máte chuť relaxovať a užívať si svoje milované skladby, a to bez obmedzovania sa. Lamax Base1 pracuje predovšetkým s technológiou Bluetooth 5.0, je tu však možnosť aj prepojenia cez klasický jack (kábel je v balení), čo sa hodí v prípade, ak vám náhodou batéria klesne na minimum svojej energie. Výrobca udáva rozsah dvanástich hodín chodu po dvoch až troch hodinách nabíjania. Tento fakt je z môjho pohľadu viac či menej reálny, z dlhodobého hľadiska sa však treba pripraviť na klasickú degradáciu výdrže akumulátora. Poďme však späť k tomu, čo od podobne ladeného produktu očakávate asi najviac. Akési spojenie komfortu aj pri niekoľkých hodinách v plnom chode s kvalitou produkovaného zvuku naráža u Base1 na cenovku slúchadiel.

30 eur

Náušníky s priemerom 40 mm tu síce dokážu odhlučniť okolie, avšak ich oválny tvar mi po pár hodinách nosenia začal robiť z uší dve plnené papriky, čo priamo súvisí aj s ďalšou vetou. Problém s konštrukciou ako takou totiž spočíva v ťažkom nastavení rozmeru náhlavníku, ktorého výsuvné časti sú až prehnane tuhé, a aby ste si našli svoj ideálny bod, trvá to pomerne dlho. Aj cez vyššie uvedenú cenovku toho však tieto slúchadlá zvládajú viac než dosť. Ich konštrukcia myslí na skladnosť, preto stačí len pár pohybov zápästím a razom tu objemovo máte akési väčšie puzdro na okuliare. To je možné pohodlne strčiť do vrecka bundy alebo ruksaku, a keďže celková váha slúchadiel sa pohybuje na hranici 170 gramov, ide o maximálne nenáročného spoločníka na cesty. Všetky ovládacie tlačidlá (celkovo štyri) umiestnili dizajnéri na pravú stranu s interakciou viazanou na váš palec. Sú však tak drobné a tvarom identické, že mi nejakú dobu trvalo zvyknúť si, čo sa s čím viaže. Posúvanie skladieb oboma smermi, vypnutie a zapnutie prístroja, ako aj aktivácia mikrofónu. Toto všetko si budete musieť uložiť do svalovej pamäti, aby ste v prípade zvoniaceho telefónu spárovaného s Base1 neomylne zdvihli hovor. Ďalší problém vidím aj v prehnane hlasných tónoch okolo informácií, ale to už je asi vec osobitejšieho rázu než nejakej relevancie.

Rozhodne ma však potešil vstup pre micro SD karty, vďaka ktorému sa z týchto slúchadiel dá za sekundu vytvoriť nezávislý prehrávač čohokoľvek a kdekoľvek. Miesto pre kartu bolo potom rozumne skryté na pravej mušli hneď za ohybným kĺbom držiaku, a tak je dosť možné, že ak by ste si o tejto výhode nemali šancu nikde prečítať, pravdepodobne by ste vstup pre kartu ani nenašli.

Nastal čas prestať chodiť okolo horúcej kaše. Vyššie som spomínal kvalitu poskytovaného zvuku ako nie práve ideálnu. Lamax Base1 spadajú do tzv. low cost sekcie, ide teda o recept, pri ktorom sa výrobca snaží dosiahnuť kompromis medzi nákladmi na výrobu a výsledným zvukom nalievaným rovno do vašich uší. Pri telefonovaní je aj na základe dobrého potlačenia ruchov zvonka možné hovoriť o uspokojivom výsledku. Horšie to už však je v ostrom teste hudby ako takej. Lamax sám udáva, že sa snažil priniesť čistú zmes zvuku, kde doslova žiadna časť spektra neprevláda nad zvyškom. Túto vetu som však - aj po dlhšom testovaní - musel zaradiť do klasického PR, keďže kvalita a prezentácia tejto kategórie sa v zmysle celkového verdiktu dá označiť prinajlepšom za podpriemernú. Hoci niekomu môže prísť vhod vytlačenie basov o kus nad všetko ostatné, to ostatné v tomto prípade upadne o to viac do šedej a nezaujímavej zóny. Ďalší problém, čo sa viaže priamo na prehrávanie skladieb cez SD kartu, je minimálna používateľská interakcia v zmysle nejakého zasahovania do uloženého obsahu. Jediné, čo slúchadlá dokážu, je uchovať si pamäť poslednej prehrávanej pesničky. Všetko ostatné (vrátane úrovne hlasitosti) sa vždy vytvorí nanovo.

Naše hodnotenie

Tieto bezdrôtové slúchadlá za prijateľnú cenu sú rozhodne skladnou a čo do možností dobrou voľbou. Treba však rátať s nie práve kvalitnou reprodukciou hudby a pri dlhodobom užívaní zlým komfortom.

Klady

  • skladnosť
  • prehrávanie z micro SD kariet
  • telefonovanie

Zápory

  • reprodukcia hudby
  • komfort
  • ovládanie

Informácie o produkte

Lamax Base1

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 30 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk