RECENZIA: Aorus B550I PRO AX - Malá, ale prekvapivo výkonná

RECENZIA: Aorus B550I PRO AX - Malá, ale prekvapivo výkonná

 

Nová generácia dostupnejších AM4 matičných dosiek je konečne tu. A zo spoločnosti Gigabyte, pod prémiovou značkou Aorus, k nám zavítala veľmi zaujímavá doska malých rozmerov, no s veľkým potenciálom. Kto totiž túži po naozaj kompaktnom počítači, väčšinou siaha po doskách s formátom ITX alebo mATX. Nie každý malý počítač však musí trpieť aj malým výkonom. Preto je už na prvý pohľad doska menom Aorus B550I PRO AX plná funkcionality a mala by byť schopná fungovať aj s tými najvýkonnejšími procesormi Ryzen 3XXX generácie. A nakoľko si v Gigabyte očividne naozaj veria, dorazila táto doska na testovanie spolu s procesorom AMD Ryzen 9 3950X. 16 jadier, 32 vláken, jedna ITX doska. Ako sa jej darilo, to sa už dočítate v riadkoch nižšie.

Kompaktné, teda SFF (Small Form Factor) počítače sú mojou miernou slabosťou. Čo je celkom prekvapivé, nakoľko najbližšie sú môjmu srdcu obrovské skrinky ako Fractal Design Define S2, alebo rad Corsair Obsidian behemotov. Napchať výkonný počítač do obrovskej skrinky nie je žiadna výzva a možno preto som pred časom začal snívať o kompaktnom a prenosnom počítači, s obstojnou grafickou kartou použiteľnou na občasné LAN párty, ale aj s dostatočne výkonným procesorom, aby zvládol náročnejšiu prácu ako renderovanie videa. ITX dosky sa mi v úvahách o takomto systéme objavovali stále častejšie a ja som preto nepremárnil šancu vyskúšať si, čo zvládne nový B550 čipset v spojení s tak krutým procesorom v stiesnenejších priestoroch.

Obal a jeho obsah

Ako aj pri iných ITX doskách, balenie mierne prekvapí svojimi kompaktnými rozmermi, no pri formáte ITX, ktorý predstavuje plošný spoj s rozmermi 17 x 17 cm, je to len logické. Avšak aj napriek menšej veľkosti sa v tomto balení ukrýva veľké množstvo doplnkov. Tie sa ale, samozrejme, nachádzajú pod matičnou doskou uloženou v mäkkej pene chránenej antistatickým obalom. Až pod ňou, v oddelenej časti, je aj všetko príslušenstvo. To pri tomto kúsku predstavuje pár vždyprítomných brožúrok, informačných pamfletov a DVD s drivermi, dva čierne SATA káble, pár skrutiek na uchytenie M.2 SSD disku, AORUS nálepka a pri ITX doskách s príponou AX aj pripojiteľná WiFi anténa. Kryt zadného panelu sa v balení tentokrát nenachádza, nakoľko je po vzore novších modelov zakomponovaný priamo do dosky.

Prvé dojmy a spracovanie

Orlie logo je pri Aorus produktoch už stálicou a nezdobí iba balenia produktu, ale dá sa vo väčšine prípadov nájsť v nejakej forme aj na samotných Aorus doskách, grafických kartách, či iných produktoch. Pri Aorus B550I Pro AX sa orol usadil na robustnom heatsinku jedného z M.2 slotov aj na kryte zadného panelu. Doska je ladená do kombinácie čiernej a striebornej, vďaka čomu zapadne k takmer akejkoľvek kombinácii farby. Je mierne smutné, že pri ITX počítačoch je dizajn dosky, skrz menšie priestory a veľa káblov/komponentov, málokedy viditeľný, nakoľko táto sa naozaj vydarila. Avšak aj vedomosť, že vnútri počítača tróni, síce nevidená, no stále moderne a k svetu vyzerajúca doska, majiteľov určite poteší. Ďalej po stránke funkcionality a funkčného dizajnu musím určite pochváliť kovový kryt na zadnej strane, ktorý je v prípade nutnosti (v niektorých naozaj malých skrinkách) možné dať jednoducho dole, robustné chladiče napájania a už spomínaný chladič vrchného M.2 slotu.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Začiatkom minulého roka sme sa mali možnosť pozrieť na takpovediac predchodcu tejto dosky s označením Aorus B450I Pro WIFI. Túto dosku som si pochvaľoval, nielen kvôli veľkej výbave v kompaktnom formáte, ale nakoľko jej premyslené riešenie napájania v prevedení 4+2 fáz zvládlo obslúžiť aj Ryzen 7 2700X. 4+2 fázy by však už na tohtoročný TOP od AMD nestačili, preto ponúka Aorus B550i Pro AX 6+2 fázové napájanie v podaní kvalitných Intersil ISL99390 VRMiek, vládajúcich až 90A na fázu, ktoré je bežné vídať na prémiových Z490, či TRX40 matičných doskách. Zmenami a vylepšeniami však prešlo viacero interných komponentov. Pozornejší čitatelia mohli zachytiť, keď som spomínal chladič vrchného M.2 slotu. To mohlo napovedať o tom, že na tejto maličkej doske sa nachádza aj druhý M.2 slot a je to naozaj tak. Na zadnej strane dosky by si ho menej pozorný majiteľ možno ani nevšimol, no pre náročnejších používateľov bude určite skvelou správou. Nehovoriac o tom, že nový B550 čipset ponúka podporu štandardu PCIe 4.0, čiže aj najnovších, neskutočne rýchlych SSD diskov. Do pozície na zadnej strane však osobne odporúčam používať iba PCIe 3.0 a možno dokonca len M.2 SATA SSD disky, nakoľko NVMe a PCIe 4.0 SSDčka majú tendenciu vydávať oveľa viac tepla ako ich predchodcovia. Komu by však nestačili dve pozície na M.2 disky, poslúži štvorica SATA portov. Inak je rozloženie dosky viac menej štandardné. O zvuk sa stará osvedčený kodek Realtek ALC1220-VB, o internet Realtek 8125BG čo znamená nielen 2.5 gigabytové prenosy, ale aj WiFi 6 AX a Bluetooth 5.0 a dvojicu DIMM slotov je možné osadiť RAMkami (aj ECC unbuffered) s kapacitou až 64 GB.

Ďalšie interné a externé konektory

Zadný panel s konektormi ponúka opäť až 3 video výstupy (2 x HDMI 2.0, 1 x DisplayPort 1.2) 6 USB portov (4 x USB 3.2 Gen 1 a 1 x USB 3.2 Gen 2 a jeden USB-C) z čoho jeden je špeciálne určený na možnosť updatovať BIOS bez prítomnosti procesoru, dvojicu konektorov pre anténu WIFI a BT a na záver trojicu audio konektorov. „Vnútri“ matičnej dosky sa nachádza už spomínaná štvorica SATA 6 Gb/s konektorov, dvojica M.2 pozícií, jeden USB 3.0 a jeden USB 2.0 interný konektor a trojica konektorov pre ventilátory (CPU FAN, 1x normálny 4-PIN FAN header a jeden FAN header s menším formátom, no prepojovacím káblikom priloženom v balení). Na záver sa na doske nachádza ako D-LED konektor pre adresovateľné RGB podsvietenie, tak aj konektor pre staršie 12V/G/R/B LED komponenty. Jediné, čo mi na interných konektoroch chýba, je asi interný USB-C konektor, ktorý by som na doske videl oveľa radšej ako oba druhy RGB konektorov. Predsalen, už je rok 2020 a väčšina nových skriniek, aj kompaktných, na prednom paneli ponúka USB-C konektor.

BIOS a testovanie

Na BIOS, respektíve UEFI od spoločnosti Gigabyte sa niektorí ľudia ešte stále sťažujú a ja sa s týmto názorom stále osobne nestotožňujem. Áno, niektoré spoločnosti možno ponúkajú mierne intuitívnejšie prostredie, no je to viac-menej iba o sile zvyku. Pri taktovaní, ale aj bežnom používaní som sa ani nikdy necítil stratený a navigácia spolu s ponukou možností mi bola v drvivej väčšine prípadov nápomocná, namiesto toho, aby som na ňu nadával. Tejto doske som chcel dať najprv poriadne do tela, čo znamenalo inštaláciu do veľkej skrinky s dobrým prietokom vzduchu, kde som si dovolil procesor aj mierne pretaktovať, a následné testovanie v malej a na priestor naozaj skúpej skrinke Fractal Design ERA ITX. Vo veľkej skrinke som zapol XMP profil pre RAMky a procesor pretaktoval na 4.2 GHz na všetkých jadrách. S piatimi ventilátormi na plné otáčky a 240 mm AIO chladičom sa teploty rýchlo vyšplhali k hodnotám ~90 °C. Nie nadarmo odporúča AMD k tomuto procesoru aspoň 280 mm chladiče, alebo rovno custom chladenie.

Dôležitá však nebola ani tak teplota procesoru, ale skôr jeho stabilita a teploty matičnej dosky. Preto ma vcelku potešilo, že ani po hodine stress testovania v programe AIDA64, napájanie na doske nikdy nepresiahlo nebezpečné hranice. Druhý test prebehol už v malej skrinke FD ERA ITX, v konfigurácii Aorus B550I PRO AX, Ryzen 9 3950X, HyperX Fury 2 x 16 GB 3200 MHz, GTX 1650 Ti a 240 mm AIO pre chladenie procesoru. Tu som si taktovať príliš netrúfol a tak ostal zapnutý iba XMP profil pre RAMky a procesor v základných nastaveniach. Pri bežnej prevádzke sa tri jadrá dostali vďaka „turbo“ taktu aj nad 4.6 GHz, no po polhodine stress testovania v AIDA64 sa systém, síce počuteľne hlučný, ale stále spokojný a pokojný, ustálil na ~4 GHz pri maximálnej teplote 92 °C. Čo pre 16-jadrový procesor na malej ITX doske, v naozaj uzavretom priestore, vôbec nie je zlé. Nefungoval by som takto asi rád 24/7, no ani pár hodín záťaže denne v takejto forme by ako doske, tak procesoru, nemalo ublížiť.

Naše hodnotenie

Je to malé, je to výkonné a má to takmer všetko, čo hráči aj profesionáli v tak malom balení vyžadujú. Čo je to? Samozrejme, že matičná doska Aorus B550I PRO AX. Už fakt, že táto malá ITX doska na testovanie dorazila s monštróznym procesorom Ryzen 9 3950X ukazuje, akú majú v jej schopnosti v spoločnosti Gigabyte dôveru. Osobne by som síce túto dosku odporúčal spárovať s nadchádzajúcimi Ryzen APU procesormi štvrtej generácie (nakoľko procesory R3 3200G a R5 3400G a staršie nie sú podporované), či maximálne modelom Ryzen 7 3800X, no nemožno jej uprieť, že aj pri 3950X si poradila. Aorus B550I PRO AX navyše ponúka, až na chýbajúci interný USB-C konektor, takmer všetko, po čom môžu fanúšikovia SFF počítačov túžiť. A za to sa oplatí priplatiť si mierne vyššiu cenu, aká bola pri B450 ITX doskách.

Klady

 • solídne napájanie
 • moderný dizajn
 • dvojica M.2 slotov
 • WiFi AX(6) a BT 5.0
 • RGB podsvietenie a možnosti ovládania RGB
 • podpora PCIe 4.0

Zápory

 • absencia interného USB-C konektora
 • vyššia cena oproti B450 ITX doskám

Informácie o produkte

Aorus B550I PRO AX 2020

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 170 mm
 • Výška: 170 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: AORUS B550I PRO AX
 • Procesor: AMD Ryzen 9 3950X
 • Pamäť: HyperX Fury Black 32 GB 3200 MHz
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius S24
 • Pevný disk: Gigabyte 500 GB M.2
 • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 1650 Ti OC 4G
 • Zdroj: Fractal Design ION SFX 650G
 • Skrinka: Fractal Design Define S2 Vision/ERA ITX
Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk