RECENZIA: AORUS RAID SSD 2TB - Tie najlepšie PCIe Gen3 rýchlosti s viacerými „ale“

RECENZIA: AORUS RAID SSD 2TB - Tie najlepšie PCIe Gen3 rýchlosti s viacerými „ale“

 

Najväčšie úložisko, najlepšie rýchlosti, najjednoduchšia obsluha v tom najkrajšom dizajne. Dobre, ten dizajn možno nie je pre každého až taký dôležitý, no ostatné vymenované vlastnosti často vyžadujú náročnejší používatelia, ktorí až tak nehľadia na ceny komponentov. Od čias pomalých hard-diskov už ubehlo veľa času a SSD disky sú v praxi novým štandardom. A to nielen čo sa týka rýchlosti a bezpečnosti dát, ale aj kapacity. A hoci sa môžu zdať SSD disky ako nudná záležitosť, nie každá spoločnosť kráča rovnakou cestou ako ostatné. Niektorí výrobcovia sú ochotní vydať sa mierne odlišným smerom len preto, aby svojím zákazníkom priniesli čo najzaujímavejšie produkty. A práve z takéhoto neočakávaného smeru prichádza aj produkt menom AORUS RAID SSD 2TB.

Disky značiek Gigabyte a Aorus už nie sú takou novinkou, akou boli ešte minulý rok. Vtedy boli mnohí prekvapení, vrátane mňa, že spoločnosť ponúkajúca hlavne grafické karty a matičné dosky vstupuje na trh s SSD diskami a ďalšími komponentami. Ako však ukázali naše aj zahraničné recenzie, diskom Gigabyte a Aorus sme nemali čo vyčítať. Najväčšia zmena na trhu s SSD diskami za poslednú dobu sa odohrala len nedávno, s príchodom nových AMD procesorov a matičných dosiek X570 podporujúcich nový PCIe Gen4 štandard. Vďaka nemu aj „obyčajné“ M.2 SSD disky s Gen4 podporou mohli dosahovať rýchlosti až 4000 ‒ 5000 MB/s. Čo však robiť, ak ste stále na staršej platforme, Intel procesoroch, alebo fungujete na spojení X570 dosky s Ryzen procesorom druhej generácie, ktorý Gen4 rýchlosti nepodporuje? A pritom túžite po rýchlostiach nad 4000 MB/s? Odpoveďou je samozrejme RAID, teda prepojenie viacerých fyzických diskov do jedného virtuálneho. Nie všetky riešenia sú však jednoduché či bezpečné a v neposlednom rade ani najlacnejšie. AORUS RAID SSD 2TB väčšinu týchto problémov na prvý pohľad odstraňuje. Keďže však v redakcii nedávame iba na prvé dojmy a pohľady, pustil som sa do poriadneho testovania, výsledok ktorého si môžete prečítať nižšie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

AORUS RAID SSD 2TB k nám prišiel v obyčajnej čiernej krabičke s pár nápismi a logami indikujúcimi, čo sa v nej ukrýva a čo od tohto produktu možno očakávať. Prednej časti obalu ako vždy dominuje logo Aorus a na zadnej strane nájdu potenciálni kupci aj bližšie technické špecifikácie. Tie spomínajú podporu PCIe 3.0 x 8 pripojenia, rýchlosti čítania až do 6300 MB/s a zápisu 5900 MB/s. Vnútri krabičky je už samotný disk. Respektíve PCIe karta zaberajúca jeden slot. Vnútri nej sa nachádza štvorica 512 GB SSD diskov a ďalší hardvér zabezpečujúci správne fungovanie RAIDu. Pri tomto produkte, keďže je určený skôr pre profesionálov než nadšencov, sa v Aorus zdržali RGB podsvietenia, no stále je zrejmé kvalitné prevedenie. Karta nie je príliš ťažká, no keďže pri jej skladbe prevažuje kov, nie je to ani žiadne pierko. Na spodnej časti AORUS RAID SSD sa nachádza malý ventilátor, ktorý by mal byť v prípade potreby schopný chladiť všetky nainštalované SSD disky.

Komponenty a avizované parametre

AORUS RAID SSD karta je momentálne dostupná už v spomínanom 2 TB prevedení, čo znamená, že vnútri nej sa nachádza štvorica NVMe SSD diskov s kapacitou 512 GB. Druhá alternatíva, ktorá však vyzerá tiež nadmieru zaujímavo, a to napríklad pre ľudí, ktorí už vlastnia svoje SSD disky, je možnosť kúpiť si len samotnú RAID kartu bez predinštalovaných SSD diskov. Prekvapením pri tejto karte je, že podporuje už aj PCIe Gen4, takže jej potenciálne rýchlosti budú ešte ohromnejšie ako tu. Teraz však späť ku AORUS RAID SSD 2TB. Disky použité v tejto karte ponúkajú spomínanú kapacitu 512 GB, architektúru buniek 3D TLC (Triple Level Cell) a 512 MB DDR rýchlu vyrovnávaciu pamäť pre každý disk. O správne fungovanie RAID systémov sa stará „enterprise grade“ ovládač od spoločnosti Marvell, čo by malo znamenať nielen vysoké rýchlosti, ale aj vyššiu bezpečnosť podľa konečného nastavenia. Táto karta totiž nezvláda iba obyčajný RAID 0 (prekladanie dát na všetky disky zároveň), ale zvládne aj RAID 10 (zrkadlenie s prekladaním), či dokonca JBOD na niektorých platformách. Pri RAID 0 si teda používatelia užijú naozaj vysoké rýchlosti, hoci bez duplicitnej ochrany dát, a pri RAID 10 sú rýchlosti stále vysoké, najmä pri čítaní dát, no dáta sú aj chránené.

Viacero „ALE“ pred správnym fungovaním

Pre správne fungovanie karty musí byť splnených niekoľko podmienok. Po prvé, aspoň na základe informácií zo samotnej stránky výrobcu, ide o kompatibilitu s matičnou doskou. V zozname podporovaných dosiek som videl spomenuté iba Gigabyte a Aorus matičné dosky s čipsetmi AMD TRX40, X570 a Intel X299X a Z390. Samozrejme, je možné, že karta bude fungovať aj na matičných doskách iných výrobcov, avšak táto informácia nie je oficiálne potvrdená. Ďalšou podmienkou je inštalácia do správneho PCIe slotu, čo som si na vlastnej koži odskúšal, a po nepozornom prečítaní manuálu pri doske Aorus Z390 Pro, na ktorej som túto RAID kartu testoval. Po prvotnej inštalácií sa mi nepozdávali výsledky z programov používaných na testovanie, ktoré sa držali v okolí 3000 MB/s. Až pri následnom skontrolovaní manuálu k doske a programu CrystalDiskInfo som si všimol, že som kartu nainštaloval do PCIe x4 slotu, čo je dôvod, prečo boli rýchlosti limitované samotnou doskou. Nasledujúce „ALE“ prišlo pri snahe zmeniť RAID konfiguráciu z 0 na 10, ktorej možnosť som nevedel v BIOSe nájsť ani po desiatich minútach hľadania. Našťastie, skontroloval som, či je na doske nainštalovaná najnovšia verzia BIOSu a po krátkom povzdychnutí a „flashnutí“ na poslednú verziu, som už veselo vytváral RAID 10 konfiguráciu. A asi posledným ale je fakt, že na Z390 platforme správne nefunguje program Aorus Storage Manager, čo je však aj indikované na stránkach výrobcu, takže zmeny RAIDu alebo kontrola diskov priamo z Windowsu nie sú také jednoduché.

Pre koho je AORUS RAID SSD 2TB určený?

Z tých ale, ktoré som vypísal, zrejme už vidno, že AORUS RAID SSD 2TB nie je určený pre každého. Ak ste bežný používateľ browsujúci po internete, alebo čisto hráč, bude vám absolútne stačiť SATA, alebo NVMe SSD disk. Pokiaľ však často pracujete s väčšími súbormi, ako sú videá, fotky v RAW formáte, alebo vedecké kalkulácie vyžadujúce nielen vysokú kapacitu, ale aj rýchle úložisko, potom bude pre vás AORUS RAID zaujímavý. Ako som už na začiatku recenzie písal, Gen4 SSD disky momentálne bez problémov atakujú hodnoty čítania a zápisu až 4000 ‒ 5000 MB/s, no úprimne, pre niekoho, kto pred rokom či dvoma zainvestoval do high-end počítača na Intel X299X, či Z390 platforme, bude AORUS RAID SSD naozaj zaujímavou voľbou bez nutnosti prechádzať na nové AMD platformy s podporou PCIe Gen4. AORUS RAID SSD 2TB má viacero ale, čo však neznamená, že nemá žiadne výhody. Od rýchlostí, cez možnosť bootovať celý počítač z tejto RAID karty, až po možné navýšenie kapacity v budúcnosti, a to výmenou pribalených SSD diskov za väčšie.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledkom je ich priemer. Pri kontrolovaní výsledkov som si všimol, že programy Anvil’s Storage Utilities a AS SSD sa s RAID konfiguráciou asi príliš nepohodli a rýchlosti čítania a zapisovania sú o niečo nižšie ako indikované rýchlosti, no programy ATTO a CrystalDiskMark (ktoré sú o niečo novšie, a tým pádom lepšie vybavené na testovanie naozaj vysokých rýchlostí) ukázali ozajstnú výkonnosť diskov.

Naše hodnotenie

Pracujete s videom, fotkami, či inými aplikáciami a súbormi vyžadujúcimi rýchle a veľké úložisko? Nepodporuje váš počítač PCIe Gen4, no túžite po podobných rýchlostiach? Pokiaľ ste odpovedali áno a vlastníte počítač s matičnou doskou značky Gigabyte/Aorus s podporovanými čipsetmi, potom bude AORUS RAID SSD 2TB naozaj lákavá voľba. Pokiaľ však nepatríte do tejto úzkej komunity, bude možno jednoduchšie obzrieť sa po obyčajných diskoch, alebo zainvestovať do Aorus Gen4 RAID karty bez SSD diskov, ktorú si môžete naplniť diskami podľa vlastného uváženia.

Klady

 • naozaj vysoké rýchlosti pri Gen3
 • kvalitné prevedenie
 • hardvérový RAID ovládač od Marvell
 • možnosť výberu medzi RAID 0 a 10

Zápory

 • limitovaná použiteľnosť
 • podpora len na nových čipsetoch
 • absencia niektorých možností na Z390 doskách

Informácie o produkte

GIGABYTE AORUS RAID SSD 2TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 265,25 mm
 • Výška: 120,04 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 13 mm
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 480 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Aorus

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus Z390 Pro
 • Procesor: Intel Core i5 - 9600K
 • Pamäť: ADATA Spectrix D40 3200 MHz 32 GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius+ S28
 • Pevný disk: WD Black SN750 1 TB
 • Grafická karta: Aorus RTX 2080 XTREME 8 G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Define S2 Vision
Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk