RECENZIA: Fractal Design Era ITX - Nová éra prispôsobiteľných a pritom kompaktných skriniek?

RECENZIA: Fractal Design Era ITX - Nová éra prispôsobiteľných a pritom kompaktných skriniek?

 

Pokiaľ by ste sa používateľov počítačov a najmä PC hráčov opýtali otázku, či je lepšie vlastniť veľkú, strednú, alebo menšiu počítačovú skrinku, väčšina by asi odpovedala strednú, prípadne veľkú. V dnešnej dobe výkonných počítačových komponentoch je len logické kúpiť väčšiu skrinku, ktorá je kompatibilná s matičnými doskami formátu ATX, či dokonca E-ATX a aj s tými najdlhšími a najhrubšími grafickými kartami. Veľké skrinky jednoducho ponúkajú väčšiu kompatibilitu, lepšie možnosti vylepšenia či ľahšiu údržbu. Avšak obrovské kvádre zaberajúce polovicu priestoru na stole či pod ním nemusia byť vždy tým, po čom ľudia túžia. Preto existujú aj menšie, no stále extrémne výkonné komponenty, a k nim takzvané SFF (Small Form Factor) skrinky. Spoločnosť Fractal Design vo svojej ponuke má už dlhé roky viacero SFF modelov ako naozaj obľúbený Node 202, prípadne väčších bratov 304 a 804. Operatívnym slovným spojením v predošlej vete je však „dlhé roky“ a preto už bolo načase, aby Fractal Design predstavil novinku pre milovníkov kompaktných počítačov.

Už samotné meno - Era ITX - možno napovedá, že ide o novú éru dizajnového zamerania spoločnosti Fractal Design. Je to viditeľné už na prvých nákresoch na kartónovom obale, v ktorom k nám skrinka dorazila.

Obal a jeho obsah

Pri obale a preprave nejde o žiadne veľké prekvapenia, keďže skrinka dorazila už v tradičnej kartónovej krabici, ktorej zovňajšok poukazuje na jej výzor (na prednej strane), možnosti upravenia podľa svojich predstáv (na strane zadnej) a bližšie špecifikácie vpredu a na bokoch. Že ide o kompaktnú skrinku (s objemom len 16 litrov) však hovorí už aj samotný kartónový obal, ktorý je oproti monštrám ako nový Fractal Design Define 7 asi tretinový. Po otvorení sa na vrchu ukáže balenie s príslušenstvom, ktoré pozostáva z dvoch variantov vrchného krytu, jedného kovového a perforovaného pre lepší prietok vzduchy a druhého z temperovaného skla. V príslušenstve sa ešte nachádza malá krabička so skrutkami na pripevnenie matičnej dosky, zdroja a diskov, a tiež pár plastových sťahovacích pások. Teraz už však poďme na to hlavné, ktorým je samotná skrinka. Tá je chránená tvrdším polystyrénom, ktorého použitie pri ochrane prémiových skriniek ma často irituje, avšak pri tomto modeli mu nemám čo vytknúť. Era ITX nie je tak veľká a ťažká, aby potrebovala mäkšiu ochranu, plus nedisponuje panelmi z temperovaného skla, okrem spomínaného vrchného panelu, ten je však dostatočne chránený.

Prvé dojmy a spracovanie

Pri výrobkoch spoločnosti Fractal Design môže byť väčšina ľudí zvyknutá na produkty v bielom a čiernom prevedení s menšími výnimkami v prípade nových Meshify skriniek. Era ITX však vsádza na elegantný a prispôsobiteľný dizajn, preto je v ponuke až 5 farieb. Tradičnú čiernu, striebornú a šedú sprevádzajú modely v zlatom a modrom prevedení, pričom veľmi ma potešilo, že sme na otestovanie dostali práve zlatú verziu, ktorá podľa mňa vyzerá najlepšie. Po vybalení a odstránení bočných panelov sa mi naskytol pohľad dovnútra prekvapivo stiesnených priestorov, no po chvíľke skúmania a konzultácie pribaleného manuálu mi začalo byť stále viac a viac jasné, že Era ITX nie je len taká obyčajná skrinka, do ktorej sa zmestí jedna presná konfigurácia hardvéru. Vo Fractal Design si očividne dali naozaj záležať a preto vnútro Era ITX ponúka naozaj bohaté možnosti modulárnosti. Po stránke spracovania a použitých materiálov jej v praxi nie je čo vytknúť, po vytiahnutí z obalu síce všetky panely nelícovali úplne presne, ale to bolo jednoducho napravené miernym zatlačením na špecifických miestach. Na prednej strane skrinky sa nachádzajú dva USB 3.0 porty, jeden USB-C, kombo audio jack a tlačidlo zapnutia/vypnutia.

Rozvrhnutie

Rozvrhnutie a možnosti prispôsobenia budú pri Era ITX - aspoň podľa mňa - tým najväčším lákadlom. Pri malých skrinkách je totiž takmer vždy pravidlom nekompatibilita s tradičnými zdrojmi formátu ATX. Era ITX v tomto vybočuje z radu a v prípade splnenia pár podmienok si dokáže poradiť aj plnohodnotnými ATX zdrojmi. A ďalšou skvelou správou pre milovníkov vysokého výkonu je podpora 240mm radiátorov, ktoré dokážu uchladiť aj naozaj náročné procesory. V používateľskej brožúrke ku skrinke sú veľmi zrozumiteľne ukázané možnosti vnútorných konfigurácií, ktoré ponúka - od tradičného SFF prevedenia s dlhou grafickou kartou, SFX zdrojom a napríklad 240mm AIO vodným chladením cez možnosť nainštalovať ATX zdroj na úkor priestoru pre 3.5” HDD, alebo aj čisto vzduchom chladenú verziu. Možno aj kvôli tejto prispôsobiteľnosti je však ťažšie presne napísať, čo všetko sa do Era ITX zmestí. Inštalácia niektorých komponentov, či niektorých typov komponentov totiž ruší možnosť inštalácie iných. Ako príklad môžem napríklad uviesť spomínanú podporu ATX zdrojov a 240mm radiátorov. Áno, Era ITX podporuje oba komponenty, len nie v tej istej chvíli. Pokiaľ nainštalujete ATX zdroj, vrchná časť pojme už iba 120mm radiátor, alebo ventilátor. Alebo pri inštalácii ATX zdroja prídu majitelia o možnosť osadiť do skrinky 3,5” pevný disk. Preto určite odporúčam zvážiť všetky komponenty dopredu a zistiť, či sa niektoré nebudú biť o miesto. Mierne zamrzí, že Era ITX je osadená len jedným 80mm ventilátorom na zadnej strane, no je pravda, že nafukovať celú skrinku len pre možnosť osadiť vzadu 120mm ventilátor je hlúposť.

Inštalácia komponentov

V mojom prípade boli, našťastie, hlavné komponenty ako matičná doska (Aorus B450 I Pro WiFi), chladenie procesoru (Fractal Design Celsius S24) a zdroj (Fractal Design ION SFX 650G), kompatibilné. Do tejto skladačky ešte pribudlo 2x8GB Adata D41 3200 MHz DDR4 RAM, 500 GB Gigabyte M.2 NVMe SSD disk a procesor Ryzen 7 1800X, no otázky nastali pri grafickej karte. Aj keby som sa totiž rozkrájal, nebolo by kvôli vnútorným obmedzeniam možné do Era ITX napasovať grafickú kartu AORUS RTX 2080 XTREME 8G, ktorá kraľuje v našej testovačke. Era ITX síce pojme aj naozaj dlhé grafické karty, no obmedzenia sú v tomto prípade pri maximálnej hrúbke a hĺbke. Čiže v tom, ako nízko môže grafická karta prečnievať pod matičnou doskou a ako ďaleko od nej vytŕčať. Nič sa nedalo robiť, po pár kliknutiach a pár dňoch čakania na kuriéra do môjho hardvérového repertoáru pribudla síce menej výkonná, no stále postačujúca karta GTX 1650 Super v prevedení Gigabyte WINDFORCE OC 4G. Po dlhšom skúmaní manuálu som si bol na 90 % istý všetkými krokmi a hlavne ich poradím, v akom musia byť uskutočnené, aby bola celá inštalácia úspešná. Pri takto kompaktných skrinkách sa totiž aj malá chyba môže zmeniť na desiatky minút, či dokonca hodiny strávené odčiňovaním práce, ktorú ste do inštalácie komponentov už dali. V mojom prípade bol postup nasledujúci - demontovanie nepotrebných držiakov, ktoré by len bránili vedeniu káblov, inštalácia zdroja, osadenie matičnej dosky (do ktorej už bol osadený procesor, SSD disk, pamäť RAM a pripevnená bola hlava vodného chladenia), pripevnenie grafickej karty a nakoniec inštalácia radiátora s ventilátormi do vrchnej časti. Postup pri iných konfiguráciách však môže byť odlišný, takže opäť musím apelovať na čítanie manuálu a aplikovanie logického myslenia.

V každom prípade, oproti inštalácii hardvéru do bežnej skrinky nebolo skladanie počítača v Era ITX príliš náročnejšie ako na čas, tak ani na šikovnosť. Nemôžem však povedať, že to bola prechádzka ružovou záhradou, keďže pár problémov sa pri skladaní vyskytlo. Jeden súvisel so systémom uchytenia bočných panelov, ktoré na svojom mieste držia iba západky a nechceli držať na mieste, ak na ne na niektorom mieste tlačili káble. Druhý sa týkal vrchného prachového filtra, ktorý je držaný magneticky a ktorého plastové výstuhy na niektorých miestach kolidovali so skrutkami, ktorými bol prichytený radiátor. Riešenie bolo, našťastie, jednoduché, a to strategické posunutie radiátora do pozície, kde skrutky neprekážali, vďaka čomu sa však dostali hadičky vedúce k procesoru naozaj tesne k zadnému ventilátoru. Pri extrémne kompaktných riešeniach však budú mierne kompromisy vždy prítomné, len sa na ne treba psychicky pripraviť.

Možnosti chladenia a testovanie

Teraz však poďme k tomu, ako si Era ITX poradila s horúcim Ryzen 7 procesorom a obstojnou grafickou kartou. Vďaka použitiu 240mm radiátora, ktorý som nastavil na pull, teda „ťahanie vzduchu“ do skrinky, zadnému 80mm „výfuku“ a faktu, že grafická karta si ťahá vzduch nezávisle na procesore, cez výrezy v spodnej časti skrinky, sa nebolo absolútne na čo sťažovať. Karta si pod syntetickou záťažou držala príjemných 62°C a procesor pri 3,7 GHz dokonca len 52°C. Pri miernom pretaktovaní sa teploty karty nikdy nevyšplhali nad 75°C a procesor sa pri takte 4,1 GHz ustálil v rozmedzí 63-65°C. Je síce pravda, že GTX 1650 nie je nijako prehnane horúca karta, no teploty aj menej výkonných kúskov sa môžu v stiesnenom prostredí často vyšplhať na oveľa vyššiu hodnotu ako v normálnych podmienkach.

Naše hodnotenie

Kompaktné a extrémne kompaktné počítačové riešenia sú často zmesou kompromisov. Era ITX nie je v tomto smere výnimkou, no k veľkému množstvu problémov pristupuje naozaj originálne. V dizajnovo vydarenom tele s objemom len 16 litrov ponúka podľa mňa doteraz nevídané možnosti prispôsobenia a kompatibilitu aj pre výkonné komponenty. Jediná vec, ktorá ma naozaj mrzí, sú obmedzenia rozmerov grafických kariet, čo je dané snahou urobiť Era ITX čo najtenšou. Nutnosť vyberať kartu nie podľa výkonu, ale hĺbky a hrúbky môže totiž viacerých počítačových nadšencov odradiť. Ak však nutne nepotrebujete RTX 2070/2080, prípadne RX 5600/5700, bude Era ITX určite klenotom nielen v domovoch hráčov, ale určite aj na nejakej tej LAN párty.

Klady

 • podarený moderný dizajn
 • kompaktné rozmery
 • inteligentné rozloženie a jednoduchá prispôsobiteľnosť
 • väčšia kompatibilita komponentov ako pri iných SFF skrinkách
 • kvalitné kovové prevedenie
 • dobre riešené filtre prachu

Zápory

 • vyššia cena
 • obmedzená podpora väčších grafických kariet

Informácie o produkte

Fractal Design Era ITX 2020

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 325 mm
 • Výška: 310 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 166 mm
 • Hmotnosť: 4019 g
 • Farba: zlatá
 • Orientačná cena: 162 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus B450 I Pro WiFi
 • Procesor: AMD Ryzen 7 1800X
 • Pamäť: ADATA XPG Spectrix D41 3200 MHz 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius S24
 • Pevný disk: Gigabyte 512 GB M.2 NVMe SSD
 • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 1650 Super WINDFORCE OC 4G
 • Zdroj: Fractal Design ION SFX 650G
 • Skrinka: Fractal Design Era ITX
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk