RECENZIA: TRUST DALYX 7-IN-1 USB-C ADAPTÉR - Malý, ale šikovný

RECENZIA: TRUST DALYX 7-IN-1 USB-C ADAPTÉR - Malý, ale šikovný

 

Moderné notebooky sú prakticky dokonalé stroje, ktoré však často trpia doslova detskými chorobami. Keď sa zamyslím nad svojím milovaným Macbookom, ide o špičkové zariadenie s unikátnym dizajnom a vynikajúcim výkonom, ktoré však totálne brzdí nedostatok portov. Nie sú to len Macbooky, aby som nepľuval len na Apple. Aj iné značky v záujme minimalistického dizajnu orezávajú, čo sa dá a hrdia sa tým, že majú ultra-tenučký notebook. No majte si ho, keď jeho používateľa ide poraziť zakaždým, keď mu hocikto, kto ešte nie je v oblasti IT hardvéru tak ďaleko ako HP, Dell, Apple a spol., donesie dáta na USB kľúči alebo na externom HDD, ktorý nemá USB C koncovku. HDMI na spojenie s projektorom? Prosím vás, z ktorého ste storočia?

Dokovacie stanice, redukcie, adaptéry, to sú verní spoločníci pracujúceho človeka využívajúceho Macbook vyrobený po roku 2016. A keďže som sa dlhodobo sťažoval aj na to, že si v recenzovaných notebookoch nemám kam pichnúť SD kartu z dronu, náš pán šéfredaktor sa naštval, poslal mi adaptér so slovami: „Drž hub...“, ehm, „Nechcel by si zrecenzovať aj nejakú dokovaciu stanicu?“ No jasné, že chcel.

Cestujte vždy pripravení

TRUST DALYX 7-IN-1 USB-C, ktorý som dostal, je minimalistická dokovacia stanica, ktorú využije priemerný používateľ doma aj na cestách. Priznám sa, že od spoločnosti Trust mám doma viacero redukcií, pretože pomer kvalita/cena býva u nich veľmi priaznivý. Bol som teda zvedavý, ako si poradia s USB C adaptérom.

Poradili si veľmi zručne, už na prvý pohľad sa adaptér javil ako kvalitne spracované zariadenie, samozrejme s prihliadnutím na cenu, ktorá začína niekde od 60 eur. Hliníkové šasi hranolovitého tvaru so zaoblením na prednej hrane síce neohúri krásou, ale čo sa funkčnosti týka, dostal z neho výrobca asi maximum. Potešili ma kompaktné rozmery 11,2 × 4 × 1,5 cm. Oceníte to vždy, keď budete potrebovať stanicu prenášať. Váha je 57 g, čo je minimum.

Malé zariadenie so slušnou výbavou

Dôležitejšia ako výzor a cena je samozrejme výbava dokovacej stanice. Tá je dostatočne štedrá na tak malé zariadenie, aj keď mohlo to byť lepšie. K vášmu notebooku sa pripojíte pomocou USB-C portu. Prídete tak síce o jeden port priamo na počítači, no rovnaký nájdete aj na samotnom zariadení, takže máte náhradu. USB-C port je však iba jeden, trochu mi chýbal jeho kamarát. Dobrou správou je, že USB-C port má označenie „Power delivery“, čiže podporuje rýchle 60 W nabíjanie. Pri takýchto malých zariadeniach to ešte stále nie je úplný štandard. Ďalšie dva USB porty už sú typu USB-A (3.2 Gen 1) s prenosom dát až 5 Gbps. Nasleduje HDMI port s marketingovo veľmi lákavým popisom Ultra HD 4K. Znamená to, že si k notebooku môžete pripojiť aj monitor so 4K (3840 × 2160) rozlíšením, ibaže pri tomto nastavení bude obnovovacia frekvencia len 30 Hz. To vás síce nemusí trápiť pri starších notebookoch, ale ak máte napríklad Mac z roku 2017 a neskôr, tak vám je to prakticky nanič, lebo pracovať pri 30 Hz frekvencii nie je úplne ideálne.

Privítal som, že sa na stanici nachádza ethernetový sieťový port. Veľakrát totiž ešte stále WiFi situáciu nezachráni a kábel je jednoducho kábel. Nakoniec som si nechal mnou zbožňované čítačky SD a dokonca aj microSD kariet. Trust mi spravil veľkú radosť, že ich sem osadil. S výbavou som bol spokojný, ba dokonca aj rozmiestnenie mi sedelo. Na prednej strane nájdete 2-krát USB-A a HDMI port, vzadu sú čítačky kariet a na bočnej hrane USB-C port a ethernet port. Manipulácia tak bola takmer bezchybná a káble sa príliš nemotali.

Aby som však len nechválil, dve veci mi chýbali. Jednak druhý USB-C port a takisto, keďže som stará, odporná konzerva, chýbal mi tu aj 3,5 mm jack pre slúchadlá. Zároveň však čestne priznávam, že obe spomínané veci som počas recenzovania nepotreboval. Takže je na vás, či vás ich absencia odradí.

Galéria

Naše hodnotenie

Záverečné zhrnutie bude pozitívne. Sám viem, že je niekedy zložité zohnať dokovaciu stanicu za rozumnú cenu. Hlavne pre tých, čo často cestujú. Trust vyrába šikovné, cenovo dostupné veci a toto je jedna z nich. Netreba sa však báť. Kvalita spracovania je veľmi dobrá, výbava štandardná a rozmery natoľko kompaktné, že pokiaľ hľadáte praktického pomocníka na rozšírenie kompatibility vášho notebooku, neexistuje veľa dôvodov, prečo by ste mali hľadať niečo iné. Bol som maximálne spokojný a budete aj vy.

Klady

 • kompaktné rozmery
 • dostatočná konektorová výbava
 • kompatibilita

Zápory

 • iba 30 Hz 4K rozlíšenie
 • chýbajúci 3,5 mm jack
 • málo USB-C portov

Informácie o produkte

TRUST DALYX 7-IN-1 USB-C

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 112 mm
 • Výška: 40 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15 mm
 • Hmotnosť: 57 g
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť:  Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk