RECENZIA: SanDisk Extreme Pro Portable SSD 1 TB - Keď Pro znamená naozaj profesionálne výsledky

RECENZIA: SanDisk Extreme Pro Portable SSD 1 TB - Keď Pro znamená naozaj profesionálne výsledky

 

Potreba zálohovať si dôležité súbory, prenášať väčšie objemy dát z miesta na miesto alebo rad ďalších dôvodov môže znamenať, že by sa do vášho života hodil externý disk. Už dávno to však nemusí znamenať pomalú rýchlosť a nutnosť ťahať so sebou veľké krabičky, ktoré je navyše potrebné napájať viacerými káblami z počítača či priamo z normálnej siete. Bežné 2,5 a 3,5-palcové HDD síce stále ponúkajú vysokú kapacitu za veľmi prijateľnú cenu, no v externom používaní sú nevýhody HDD ešte znateľnejšie ako pri internom použití v počítačoch či notebookoch. SanDisk má vo svojom portfóliu množstvo externých SSD diskov a my sme mali už minulý rok možnosť pozrieť sa zblízka na naozaj šikovný kúsok s názvom SanDisk Extreme Portable. Čo sa však stane, ak sa v jeho mene objaví slovíčko “Pro”?

Podobne ako minulý rok testovaný Extreme Portable, aj Extreme Pro Portable disponuje kapacitou 1 TB, čo je už celkom plne využiteľné. Samozrejme, sto ľudí, sto chutí a pri určitých situáciách ako napríklad práca s 4K videom je možné takýto disk zaplniť aj rýchlejšie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

SanDisk Extreme Pro Portable je dodávaný v moderne ladenej krabičke, ktorá, ako aj ďalšie produkty z radu Extreme, už na prvý pohľad evokuje odolnosť a moderný dizajn samotného zariadenia. Vnútri balenia sa nachádza externý disk s povrchom zo „soft-touch” plastu, ktorý mierne prekvapivo priťahuje malé nečistoty ako chĺpky z oblečenia, no je jednoducho očistiteľný obyčajným otretím o ruku. Okrem disku je v krabičke, samozrejme, aj malý manuál a tentokrát dvojica kratších káblov, USB-C/USB-C a USB-C/USB-A. Osobne som zástancom jedného kábla s pripevneným adaptérom USB-C na USB-A, ale nosiť si so sebou dva menšie kábliky nie je až taká veľká prekážka. Len si na ne treba dávať pozor a nestratiť ich, hoci je pravda, že väčšina ľudí siahajúcich po novších externých SSD s USB-C portom už ani bežné USB-A nevyužívajú.

Komponenty diskov a avizované parametre

Rýchlosti externých diskov neustále zvádzajú súboj s možnosťami moderných počítačov a zariadení. Keď existovalo ešte len USB 2.0 pripojenie schopné prenášať maximálne 480 Mbps (čo znamená 60 MB/s), stačili aj externé harddisky. Akonáhle sa však objavil štandard USB 3.0, starajúci sa o zvýšenie rýchlosti na 5 Gb/ps, teda 640 MB/s, začali dávať zmysel aj SSD-čka, keďže ani tie najrýchlejšie harddisky nie sú schopné prekročiť hranicu 200 MB/s. A zrazu prišiel USB-C štandard, schopný prenášať aj 1 GB dát. Preto je slovíčko Pro v názve tohto produktu naozaj dôležité. Tam, kde jeho ne-Pro súrodenec ponúkal len SATA SSD rýchlosti (hoci stále úctyhodné v porovnaní s iným externým SSD diskom), je tento model vybavený pamäťou na architektúre NVMe. Vďaka tomu tento externý disk sľubuje, že v rýchlostiach porazí aj množstvo interných SSD riešení. Pri Extreme Pro Portable 1 TB uvádza SanDisk rýchlosť až 1050 MB/s, čo sú čísla, s ktorými môžu pracovať už aj na profesionálne úlohy zaťažení ľudia. Extreme Pro Portable sa takisto môže pochváliť svojou odolnosťou voči pádom z až 2-metrovej výšky a takisto certifikáciou IP55 predstavujúcou ochranu voči vniknutiu bežného prachu a odolnosť voči ošpliechaniu vodou z ktoréhokoľvek smeru. Disk by mal teoreticky prežiť aj krátke ponorenie, no takéto zaobchádzanie sa, samozrejme, neodporúča.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

SanDisk Extreme Pro Portable 1 TB absolútne valcuje konkurenciu ako rýchlosťami, tak pomerom cena/výkon. Navyše je naozaj kompaktný, odolný a kompatibilný aj s tými najnovšími zariadeniami. Keď prišiel do obchodov, začínala jeho cena približne na 400 eurách, no teraz je možné zohnať ho pri troche šťastia aj pod 150 eur. Samozrejme, externé HDD s kapacitou 1 TB stoja od tretiny do polovice jeho ceny, no tento disk nie je pre každého. Vôbec by som ho nepoužíval na zálohovanie fotiek z dovolenky alebo ako knižnicu filmov a hudby, no pre ľudí často prenášajúcich veľké súbory alebo vyžadujúcich si vysokú rýchlosť, napríklad pri natáčaní 4K videa, bude tento produkt neoceniteľný.

Klady

 • odolné telo
 • neskutočná rýchlosť
 • IP55 certifikácia
 • už nižšia cena v obchodoch

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

SanDisk Extreme Pro Portable SSD 1 TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 96,2 mm
 • Výška: 49,55 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 8,85 mm
 • Hmotnosť: 38,9 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SanDisk

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk