RECENZIA: Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360 - Nielen funkčný, no dizajnom na úplne inej úrovni

RECENZIA: Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360 - Nielen funkčný, no dizajnom na úplne inej úrovni

 

Spoločnosť Gigabyte a ich prémiovú značku už určite ako čitatelia Gamesite.sk a Generation magazínu určite poznáte. Spod krídel tejto firmy v posledných rokoch vychádzajú veľmi zaujímavé produkty, ktoré už dávno nie sú obmedzené len na matičné dosky, grafické karty či notebooky. Len za posledných pár rokov do portfólia značiek Gigabyte a Aorus pribudli výkonné RAM-ky, SSD disky, monitory, skrinky a množstvo ďalších komponentov či produktov. Doposiaľ sme si testované produkty iba pochvaľovali, no pri takom rozširovaní ponuky skôr či neskôr hrozí, že nejaký výrobok nesplní očakávania alebo rovno sklame. Preto som bol mierne skeptický, keď som zistil, že Aorus po novom ponúkne aj vodné chladenie, ktoré navyše plánuje posunúť možnosti prispôsobenia na ďalšiu úroveň oproti tomu, čo je bežne dostupné. Obstál teda AIO chladič Aorus Liquid Cooler 360 v testoch a trafil sa dizajnom do očakávaní, alebo ide o produkt, nad ktorým sa neoplatí ani mávnuť rukou? To sa, samozrejme, dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Či už ide o bežný procesor, výkonnejší kúsok určený na hranie, či pretaktované mnohojadrové monštrum, pri každom jednom procesore je najväčším strašiakom teplo. Procesory sú stále výkonnejšie a výkonnejšie, ponúkajú stále väčšie takty a vyšší počet jadier, a hoci sa neustále posúva dopredu aj ich architektúra a zvyšuje ich účinnosť, dokážu aj tie najmodernejšie kúsky dosahovať naozaj úctyhodné (či strachuhodné) teploty. A preto sa neustále dopredu posúvajú aj možnosti chladenia. Aby výkonné procesory vydržali čo najdlhšie, je odporúčané držať ich prevádzkovú teplotu aj v tých najextrémnejších situáciách pod hranicou 70 stupňov. No pri tých naozaj extrémnych modeloch už často nestačia ani tie najväčšie vzdušné chladiče a vtedy do hry vstupuje vodné chladenie. Niekedy treba naozaj zakázkové vodné chladenie, kde sú chladič, pumpa, rezervoár chladiacej tekutiny a radiátory separátne a dajú sa kedykoľvek vymeniť, či vylepšiť. No existujú aj takzvané AIO (All-In-One) chladiče, ktoré spájajú to najlepšie zo sveta vodného chladenia s jednoduchosťou údržby a inštalácie vzdušného chladenia.

Obal a jeho obsah

Gigabyte a Aorus majú už overený dizajn založený na kombinácii čiernej a oranžovej a Liquid Cooler 360 nevykračuje z radu. Na krabici sa nachádza verné zobrazenie samotného chladiča a dostatok informácií, ktorý zaujme aj náročnejších zákazníkov bez toho, aby odradil menej skúsené osoby. To najdôležitejšie sa však, ako vždy, ukrýva vnútri. V bezpečne vyzerajúcej kolíske z mäkkej peny sa nachádza všetko, čo tento chladič potrebuje, ako na fungovanie, tak na inštaláciu. Trojica RGB ventilátorov, 360 mm radiátor prepojený s chladiacou hlavou kombinovanou s pumpou, brožúrka, hardvér na pripevnenie chladiča nielen na Intel procesory, ale aj na kúsky od AMD, a čo ma vcelku potešilo, aj 4g tuba s chladiacou pastou.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vytiahnutí všetkých súčiastok z balenia ma hneď potešilo a mierne prekvapilo viacero vecí. Prvou potešujúcou správou bolo, že hadice medzi radiátorom a hlavou chladenia sú obalené textilnou mriežkou, ktorá im dodáva prémiový vzhľad, aký čistá guma nikdy nedosiahne. Druhé potešenie poskytlo riešenie napájania a ovládania pumpy a ventilátorov. To je riešené vcelku veľkým počtom káblikov vychádzajúcich z hlavy chladiča, no vychádzajú z jedného miesta, takže upratať ich je oveľa jednoduchšie, ako pri iných chladičoch, kde jeden káblik vedie z ľavej, druhý z vrchnej a tretí z úplne opačnej strany.

Hlava chladenia na Aorus Liquid Cooler 360 je prekvapivo vysoká, no jej dimenzie dávajú po zapojení zmysel. Navyše, je stále oveľa nižšia ako aj tie najmenej výkonné vzdušné chladiče, takže s kompatibilitou v rôznych skrinkách by naozaj nemal byť problém. Trojica dodávaných ventilátorov sa môže pochváliť ARGB prevedením, čo znamená naozaj veľkú voľnosť po stránke prispôsobovania RGB podsvietenia presne svojim túžbam a potrebám a ich parametre – maximálne 2500 RPM, 59.25 CFM a 70-tisíc hodinová životnosť ich radia medzi tie kvalitnejšie modely. Fajnšmekrov tiež poteší, že použitá pumpa je osvedčený a obľúbený model Asetek Gen6.

Inštalácia

Majiteľov s Intel procesormi určite poteší predinštalovaný úchyt na túto platformu, ktorý ušetrí jeden krok. Ani majitelia počítačov s AMD procesormi ale nemusia zúfať, pretože výmena úchytu je naozaj jednoduchá a nezaberie viac ako pár sekúnd. Aorus myslel po stránke kompatibility naozaj na všetkých, takže priamo po vybalení zvládne Liquid Cooler 360 chladiť Intel 2066, 2011-3, 1366, 115x a AMD AM4. Niekoho možno poteší aj možnosť objednať si TR4 a TRX40 adaptér, no osobne by som ho asi, minimálne skrz veľkosť hlavy chladiča neodporúčal používať s Threadripper procesormi. Inštalácia je naozaj jednoduchá, keďže spočíva len v správnom točení skrutkovačom. Pokiaľ ste už niekedy do svojej skrinky umiestňovali ventilátor a/alebo inštalovali bežný chladič, budete pri tomto chladiči v pohode.

Pre tých, ktorí by náhodou nevedeli ako napredovať, ponúka Aorus vcelku prehľadný návod. Celá inštalácia mi zabrala možno desať minút, a to aj s prestávkou na kávu, no pri osádzaní tohoto modelu som si uvedomil jednu dôležitú vec. Ako už meno tohoto chladiča napovedá, ide o riešenie s 360 mm radiátorom. Takže si musíte dať naozaj veľký pozor pred kúpou a overiť si, že sa do vašej skrinky takto rozmerný radiátor zmestí. Aorus však našťastie ponúka aj 240 a 280 mm verzie, ktoré sú na tom po stránke kompatibility so skrinkami už lepšie. Na začiatku recenzie som spomenul viacero prepojovacích káblov a tie bude možno pre záujemcov dobré spomenúť. Z pumpy vychádzajú celkom štyri káble, ktoré sú zakončené dohromady ôsmimi konektormi. Ten najhlavnejší je SATA kábel, určený na napájanie nielen pumpy, ale aj ventilátorov. Druhý je USB 2.0, vďaka ktorému je možné pumpu a podsvietenie ventilátorov ovládať. A 2 x trojica koncoviek je určená na napájanie ventilátorov a ich ovládanie. Hoci sa počet káblov a konektorov môže zdať naozaj veľký, ide o prekvapivo čisté riešenie, ktoré je jednoduché ukryť.

Softvér a ovládanie

Pri Aorus produktoch si už mohli majitelia navyknúť na pár aplikácií, vďaka ktorým ich je možné monitorovať, prispôsobovať a inak kontrolovať. Pre správne fungovanie Aorus Liquid Cooler 360 chladenia je nutná dvojica aplikácií, Aorus Engine a RGB Fusion 2.0. Na stránkach produktu sú dokonca spomenuté aj minimálne verzie týchto programov, čo sú verzia 1.78 pri Aorus Engine a RGB Fusion 2.0 verzia B19.1030.1. Osobne sa nerád zahrávam so šťastenou, takže som oba programy nainštaloval ešte pred osadením chladiča, no v základných nastaveniach, hoci bez možnosti ovládania a prispôsobovanie by mal fungovať aj bez nich. Práve prispôsobenie je však niečo, v čom je tento chladič od Aorusu na vyššej úrovni oproti konkurencii. Pár rokov dozadu som sa takmer roztekal nadšením nad krásou, akú so svojimi novými Kraken chladičmi ponúkla spoločnosť NZXT.

Nekonečné zrkadlo s RGB LED podsvietením zaujalo každého, kto mal možnosť vidieť tieto chladiče. No Aorus Liquid Cooler 360 neponúka iba zrkadlo s nemenným logom spoločnosti. Celá hlava chladiča je jeden LCD displej, ktorý je možné prepnúť do rôznych módov zobrazujúcich napríklad takt procesora, vyťaženie alebo jeho teploty. Alebo je dokonca možné na ňom jednoducho zmeniť obraz na čokoľvek, čo si majiteľove srdce zažiada. Zobrazovanie je síce obmedzené iba na .bmp obrázky, takže žiadne pohyblivé videá, alebo GIFy si na ňom majitelia neprehrajú, no osobne mi úplne stačí aj možnosť zobraziť si na chladiči napríklad logo obľúbeného klanu, spoločnosti, či, ehm, ehm, iné zábavné veci, ktoré si viete určite sami domyslieť. Nahrávanie obrázkov je naozaj jednoduché, hoci zaberie pár desiatok sekúnd. No ako môžete vidieť na fotkách, výsledky za to definitívne stoja.

Testovanie a namerané hodnoty

Aorus Liquid Cooler 360 bol otestovaný s procesorom AMD Ryzen 7 2700, ako pri bežnom takte, tak aj po pretaktovaní na 4.2 GHz. Teplota okolia sa pohybovala od 21 do 23 stupňov Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo ku zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách alebo používaní profesionálnych programov. Na testovanie boli použité programy Furmark, Aida64, HeavyLoad, 3DMark a Prime95 a výsledky v grafe nižšie sú ich priemerom.

Zhrnutie testovania a úvaha na tému ceny

Pod rukami mi prešlo už veľa chladičov. Od tých najmenších vzduchom chladiacich modelov, ktorými by som si trúfal chladiť len výkonovo poddimenzované procesory, cez vzdušné kúsky ponúkajúce skvelý pomer cena/výkon, či AIO s radiátormi o rozmeroch 120, 240, ale aj 360 mm. Aorus Liquid Cooler 360 naozaj príjemne potešil, zvládol schladiť to, čo bolo treba schladiť, a to s vcelku veľkým náskokom oproti konkurenčným riešeniam. Jediným problémom, ktorý na tomto chladiči vidím je jeho cena, ktorá sa momentálne pohybuje okolo 220 eur za 360 mm verziu, 190 za 280 mm a 180 pri 240 mm. Suma 200 eur je už naozaj blízko zakázkovým riešeniam, ktoré síce neponúknu všetku funkcionalitu ako Aorus Liquid Cooler, no trúfam si povedať, že ich životnosť a výkon bude o niečo lepší. Našťastie, pri 360 modeli cena nie je až taká horibilná a existujú aj drahšie AIO riešenia, ktoré pritom neponúkajú taký premyslený dizajn (ehm, ehm - 260 eur za ROG RYUJIN 360), no pri 280 a 240 modeloch mi príde mierne premrštená. Samozrejme, táto recenzia nie je na menších bratov 360-ky, no treba na to myslieť a pokiaľ vaša skrinka nepodporuje 360 mm radiátory, no páči sa vám dizajn od Aorusu, bude lepšie asi chvíľu počkať s kúpou a zistiť, či tieto ceny neklesnú.

Naše hodnotenie

Pokiaľ vás trápi viac dizajn a jednoduchosť používania, ako peniaze, potom nie je pri Aorus Liquid Cooler 360 o čom premýšľať. Pre najnovšie a najvýkonnejšie Intel aj AMD procesory je jeho schopnosť chladiť naozaj skvelou správou, možnosti prispôsobenia sú naozaj rozsiahle a RGB LED ventilátory v balení zapadnú do každej skrinky. Len treba dúfať, že časom klesnú ceny jeho menších bratov, ktoré by sa skvelo vynímali v menej výkonných a menších skrinkách.

Klady

  • schopnosti chladenia
  • najnovšia Asetek Gen6 pumpa
  • dizajn pumpy aj ventilátorov
  • jednoduchosť ovládania
  • až 6-ročná záruka od výrobcu

Zápory

  • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus Liquid Cooler 360

  • Kategória: Chladenie
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 220 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk