RECENZIA: Lenovo Legion C730-19ICO - Môžeme mu vôbec niečo vytknúť?

RECENZIA: Lenovo Legion C730-19ICO - Môžeme mu vôbec niečo vytknúť?

 

Značka Lenovo je medzi výrobcami informačných technológií veľkým menom už dlho. Taktiež sa dlho venuje hrám, a to v špeciálnej odnoži nesúcej podnázov Legion. V nej sa snažia vytvoriť čo najlepšie herné periférie a v podstate všetko, čo sa týka počítačov a doplnkov k nim. Robia aj hotové počítačové zostavy a notebooky, ktoré sú známe tým, že zákazníci v nich majú všetok potrebný výkon na akékoľvek hry a za pomerne nízku sumu.

Kvalitné herné počítače síce začínajú na približne 700 eurách, no pre poriadnych „fajnšmekrov“ tu sú aj nadupané stroje, ktorých cena sa môže pokojne vyšplhať nad 2000 eur. Tam už, samozrejme, nájdete najnovšie a najvýkonnejšie komponenty, s ktorými si užijete hranie najčerstvejších a najnáročnejších titulov (pokojne aj vo virtuálnej realite či 4K rozlíšení) na tých najvyšších detailoch. V tejto recenzii sa pozrieme na zúbok jednému ultra high-end počítaču v takzvanom kockovom prevedení s modelovým označením C730-19ICO.

PRVÝ POHĽAD A DOJMY

Prvý pohľad na tú obrovskú škatuľu, kde sa táto zostava mala nachádzať, vo mne prebudil veľké obavy zo skutočnej veľkosti samotného desktopu. Bol som však príjemne prekvapený, ako dokázal Legion vtesnať všetky tie komponenty do tak malej bedne. Hneď sa mi zapáčila a upútala ma svojím dizajnom, eleganciou a neobyčajnosťou. Nič podobné som totiž ešte v živote nevidel, a to nemyslím v zlom. Malá skrinka s praktickou pevnou plastovou rúčkou na jej vrchu, preskleným vrchom a štýlovým „deravým“ dizajnom spredu pôsobí pri vašom hernom setupe veľmi príjemne.

DIZAJN A KONŠTRUKCIA

V prípade dizajnu a konštrukcie ide v podstate o nízku obdĺžnikovú skrinku o objeme 19 litrov, ktorá je vyrobená len z vysoko kvalitných materiálov. Šedé kovové šasi doplnené o priehľadný panel navrchu spolu s úchytom na jednoduchý prenos by som zaradil do prémiovej triedy. Vnútri je implementované aj RGB podsvietenie (je ho vidno cez panel na vrchu), čiže si môžete vybrať z 16,8 milióna farieb v rôznych režimoch. Pri chladení Legion využíva dvojkanálový systém, ktorý je mimoriadne účinný, ale tomu sa ešte budem venovať aj detailnejšie.

Zostava ma vcelku prekvapila aj svojou hmotnosťou a rozmermi. Šírka je 18,45 cm, výška 36,3 cm, hĺbka 40,8 cm, a dokopy to váži iba 12 kilogramov. Mimochodom, ak by vás zaujímalo, kde sa táto mašina zapína, tak ono dôležité tlačidlo sa nachádza na vrchnej časti na kraji panelu.

PRIPOJENIE

Čo sa týka konektorov na prednej strane, nájdeme tam dva USB 3.0 konektory, jeden 3,5mm konektor na mikrofón a jeden na slúchadlá. To sa mi zdá ako taký štandard a asi vám nič viac z prednej časti nebude treba. Zaujímavejšia je ale zadná časť skrinky. Konkrétne v tejto drahšej zostave radu C sa v zadnej časti nachádzajú: na pripojenie zobrazovacích zariadení sú trikrát DisplayPort, jeden HDMI Port a jeden USB-C konektor. Čo sa týka audia, bol som trochu sklamaný, že vzadu je iba jeden konektor slúžiaci ako výstup pre slúchadlá/reproduktor. Ďalej sa tu ešte nachádza LAN kábel a 4x USB 3.0 Gen.1 a 2x USB 2.0. Trochu ma zarazilo využitie USB 2.0 v takom drahom desktope, ale nie je to nič, čo by ma od prípadnej kúpy odrádzalo.

PARAMETRE

Čo sa týka špecifikácií desktopu, v dobe čítania recenzie mám k dispozícii pravdepodobne verziu s najvyššími možnými parametrami.

Procesor, ktorý poháňa tento komplexný systém, je, samozrejme, deviatej generácie od Intelu, konkrétne Intel Core i9-9900K, ktorý v dnešnej dobe patrí medzi najvýkonnejšie CPU. A aby toho nebolo málo, aj ten je pretaktovaný na 5 GHz. Operačná pamäť je typu DDR4 o veľkosti 32 GB a takte 3200 MHz. Grafikou je karta architektúry Turing od spoločnosti NVIDIA, presnejšie ide o model RTX 2080. To všetko sa stará o chod systému Windows 10 Home, ktorý je uložený na 512 GB SSD disku typu M.2 PCIe.

Počítač obsahuje aj zvukovú kartu s technológiou Dolby Atmos a Sound Radar, čo sa postará o čo najkvalitnejší zvuk z akéhokoľvek audio zariadenia. Taktiež disponuje aj integrovanou sieťovou kartou, čo vám uľahčí pripojenie k bezdrôtovej sieti.

POUŽÍVANIE A TESTY

Ešte predtým, než sa vrhnem na moje zážitky z používania tohto desktopu, sa chcem rýchlo vrátiť k chladeniu. Legion pri výrobe tejto „kocky“ využil systém dvojkanálového chladenia – pre procesor, grafickú kartu a zvyšok počítača je dedikovaný vlastný chladiaci systém. To znamená nižšiu celkovú teplotu systému, omnoho menej hluku z ventilátorov a vyšší výkon. Samozrejme, nejde o vodné chladenie, ale musím uznať, že funguje dobre. Po zopár benchmarkoch som však grafiku dostával na teploty mierne prevyšujúce 80 stupňov Celzia.

Zapnutie systému prebehlo veľmi rýchlo. Počítač bežal pri všetkých úkonoch, ktoré som mu zadal, bezchybne a bez zaváhania. Všetko fičalo svižne a nemal som sa na čo sťažovať. Rád by som vás ale upozornil, že tento desktop som skúšal spolu s hernou myšou a slúchadlami od spoločnosti Legion.

Musím uznať, že pri výbere hier na testovanie som mal problém s výberom vhodných titulov, ktoré by boli dostatočne náročné a dali by mu aspoň trochu zabrať. Nakoniec som prišiel s hrami Shadow of the Tomb Raider, Wolfenstein II: The New Colossus, Metro: Last Light Redux a Elex. Doplnil som ešte aj Assasin's Creed: Odyssey, z ktorého, žiaľ, nemám screenshoty. Vo FullHD rozlíšení na Ultra detailoch však bol priemer zhruba 76,5 FPS, Borderlands 3 bežal na priemere 95 FPS a Metro Exodus na 82,3 FPS. Taktiež som skúsil aj Red Dead Redemption 2 v rozlíšení 2560x1440, kde na Ultra detailoch mala grafická karta celkom problém, pretože sa jej už nepodarilo vytiahnuť presných 60 FPS, ale zasekla sa na približne 58 FPS.

v Shadow of the Tomb Raider sú FPS so zapnutým RTX režimom

Počítač všetko zvládal na výbornú a nemal žiadny problém. Presne to som vlastne aj čakal. No teraz prídu na rad benchmarky, ktoré budú o niečo náročnejšie hlavne z dôvodu voliteľného rozlíšenia a hardvérovej náročnosti. Vybral som preto zopár, z ktorých mi ako najlepší prišiel Superposition od spoločnosti Unigine. Ďalej som počítač otestoval aj v 3D MARKU verzie Time Spy, kde dosiahol skóre zopár bodov nad 12 000. Tam som si mohol zvoliť všelijaké nastavenia, či už obyčajný benchmark s rozlíšením od FullHD až po 8K, alebo virtuálnu realitu, prípadne hrateľný simulátor hry, ktorý tiež šlo nastaviť na 8K rozlíšenie.
Musím uznať, že tento herný stroj si viedol vcelku dobre a môžem potvrdiť, že si na ňom zahráte všetky hry na plných detailoch ešte najbližších pár rokov.

Naše hodnotenie

Lenovo Legion C730-19ICO vo verzii s procesorom Intel Core i9-9900K a grafickou kartou modelu RTX 2080 v kombinácii s 32 GB DDR4 pamäte je super výkonný počítač, ktorý ľahko zvláda hranie vo FullHD, ale poradí si aj s 4K a virtuálnou realitou, čiže v podstate mu nemám čo vytknúť. Cenovo na tom nie je až tak zle. S cenovkou, ktorá pri tomto najdrahšom modeli začína na približne 2400 eurách, dostanete perfektnú a výkonnú hráčsku stanicu, ktorá svojím dizajnom, chladením a výkonom poteší asi každého. Mne teda neostáva nič iné, len tento počin od Legionu odporúčať.

Klady

 • dizajn
 • konštrukcia
 • výkon
 • kompaktnosť

Zápory

 • USB 2.0 porty (je rok 2020)

Informácie o produkte

Lenovo Legion C730-19ICO

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 231 mm
 • Výška: 332 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 242 mm
 • Hmotnosť: 12000 g
 • Orientačná cena: 2400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo Legion

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk