RECENZIA: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X - Ideálna kúpa v nižšej strednej triede

RECENZIA: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X - Ideálna kúpa v nižšej strednej triede

 

Aj keď má GTX 1660 Super papierovo bližšie ku GTX 1660, rozdiel v počte aktívnych stream procesorov oproti 1660 Ti je len malý, čo karta doháňa vyššími frekvenciami. Kde ale 1660 Super uteká, je použitie nových pamätí GDDR6 až na 14GHz. Čo to ale urobí v konečnom dôsledku s výkonom?

Balenie

Balenie je na nižšiu strednú triedu štandardné, dá sa to zhodnotiť ako nutné minimum v tejto triede. V balení jednoducho nenájdete nič výnimočné, čo by zvyšovalo pridanú hodnotu tohto produktu.

Grafická karta

Samotná grafická karta je už ale pomerne zaujímavý kúsok hardvéru. Nová generácia Gaming X je oproti grafickým kartám Pascal vybavená novou generáciou ventilátorov Torx 3.0.

Ďalej tu nájdeme pekné RGB LED podsvietenie, ktoré je možné ďalej nastavovať cez aplikáciu Mystic Light.

Karta je štandardne dvojslotová a osadená dvojicou ventilátorov so špeciálnym tvarom lopatiek, ktoré zabezpečujú vyšší prietok vzduch a menší aerodynamický hluk oproti bežným ventilátorom.

Pasívna časť chladenia je tvorená pozdĺžnym rebrovaním s heatpipe. Backplate je kovový a pôsobí hodnotným dojmom, koniec má zahnutý a zväčšuje tak chladiacu plochu.

Napájacia kaskáda je chladená jednoduchým spôsobom, čo v tomto prípade veľmi neprekáža, keďže sa nejde o kartu s vysokým TDP. Svedčí o tom aj len jeden osempinový konektor prídavného napájania.

Čo sa konektivity týka, ide o štandard – na karte nájdeme tri Display Port konektory a jeden HDMI konektor.

Spracovanie karty je veľmi dobré a pôsobí precíznym dojmom.

Testy výkonu

Testovali sme v rozlíšení 1080p v maximálnej možnej kvalite, aby sme dostatočne preverili výkonové možnosti grafickej karty. Testované boli hry Far Cry 5, Shadow of Tomb Raider, Metro Exodus a Witcher 3. Na testovanie slúžili vstavané benchmarky (hry Tomb Raider, Metro Exodus) a softvér MSI Afterburner (zvyšné hry). Testovanie bolo vykonávane trikrát v každej hre a výsledky následne spriemerované, aby sme sa vyhli prípadným výsledkovým anomáliám.

Z výsledkov hier vyplýva (priložený graf), že grafická karta je vhodná a dostatočné výkonná na hranie najnovších titulov vo Full HD rozlíšení a s maximálnymi detailmi.

Prevádzkové vlastnosti a pretaktovanie

Teploty v plnej záťaži sa po polhodine ustálili v zavretej skrinke na hodnote 69 stupňov, čo hodnotíme ako dobrý výsledok. Otáčky ventilátorov boli na hodnote maximálne 1400. Hlučnosť karty bola primeraná, bola počuť, ale len veľmi jemne, teda nič, čo by výrazným spôsobom užívateľa vyrušovalo. Pretaktovanie tejto karty bolo veľmi zaujímavé, pre jadro sa nám podarilo dosiahnuť až 2080Mhz a pre pamäte až 15,5 GHz. Výkon karty stúpol v tomto prípade až o 9%, čo je veľmi dobrá hodnota.

Naše hodnotenie

Na testovanej karte sme nenašli v podstate žiadne mínusy. Teda až na jeden – len 6GB VRAM, čo môže byť do budúcna už limitujúcim faktorom. Veľmi dobre hodnotíme spracovanie, výkon, tichú prevádzku a veľmi dobrý potenciál pre pretaktovanie, ktorým je možné zvýšiť výkon karty o ďalších takmer 10%. Grafická karta je ideálna pre rozlíšenie 1080p a funguje maximálne dobre. Možno zamrzí nepodpora technológie RTX – teda HW akcelerácia raytracingu, ale v tejto cenovej kategórii by aj tak nebola použiteľná vzhľadom na výkon. Pokiaľ teda hľadáte grafickú kartu v cenovej hladine okolo 300 EUR, je toto ideálna voľba.

Klady

 • veľmi dobré spracovanie
 • veľmi tichá prevádzka
 • nízke teploty
 • veľmi dobré pretaktovanie
 • dostatočný výkon na Full HD rozlíšenie

Zápory

 • len 6GB VRAM

Informácie o produkte

MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X

 • Kategória: Grafické karty
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Asrock Z370 Extreme 4
 • Procesor: Intel Core i5 8600k @5,2 GHz
 • Pamäť: 2x8GB Crucial Ballistix 3333MHz CL14-15-15-34@1T
 • Chladenie procesora: Scythe Mugen rev. B
 • Pevný disk: Samsung 960 EVO NVMe M.2 250GB + ADATA XPG SX8200 SSD 480 GB
 • Grafická karta: MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X
 • Zdroj: Seasonic Focus+ Platinum 650W
 • Skrinka: Fractal Design Meshify C
Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk