RECENZIA: Gigabyte AORUS FI27Q-P - Keď sa skvelý obraz spojí s čistým zvukom

RECENZIA: Gigabyte AORUS FI27Q-P - Keď sa skvelý obraz spojí s čistým zvukom

 

Vo svete počítačového hardvéru a komponentov nie je také bežné, keď sa spoločnosť primárne zameriavajúca na jednu časť portfólia, rozhodne vstúpiť aj do, pre ňu doposiaľ, neprebádaných vôd. Nie vždy sa to podarí, nakoľko dobehnúť know-how konkurencie a hlavne presvedčenie potenciálnych záujemcov o kvalitách svojich produktov je oveľa ťažšie, ako už know-how a nejaké meno mať. V Gigabyte sa však očividne nezľakli všetkých týchto výziev, a preto za posledný rok aj niečo expandovali do viacerých segmentov od trhu s pamäťami, cez SSDčka až po monitory. Prvý, naozaj podarený kúsok s menom AD27QD sme si v redakcii naozaj obľúbili, takisto ako jeho nástupcu FI27Q, ktorý zvýšil hertze na 165. Jediná vec, ktorá nám možno chýbala, bola trochu väčšia zmena, trochu viac funkcií, či nejaký viditeľnejší pokrok. A práve preto je tu aj verzia FI27Q-P.

Gigabyte, aj so svojou prémiovou značkou Aorus, toho má v ponuke naozaj dosť. Stálicami na pultoch predajní sú matičné dosky, grafické karty, notebooky, herné kreslá či ďalšie periférie. Stále bežnejšie je však vidno aj SSD disky, RAM-ky, či práve monitory. A to nielen v ponuke predajní, ale logicky už aj v herných zostavách a hráčskych obydliach. Z môjho okolia sa pre novú ponuku produktov Gigabyte a Aorus rozhodol už vcelku veľký počet ľudí a myslím, že sa im nemožno čudovať. Pomer kvality, ceny a výkonu je pri týchto produktoch vo väčšine prípadov veľmi priaznivý a tiež poteší možnosť vyberať si medzi lacnejšími Gigabyte produktami so základnou funkcionalitou, či prémiovejšími, no drahšími Aorus modelmi. Tak je to aspoň pri grafických kartách, matičných doskách, či SSD-čkach. Monitory sa držia výlučne značky Aorus, a preto je pri nich potrebné čakať síce vyššiu cenovku, no maximálnu funkcionalitu a skvelý výkon. Od príchodu prvého, naozaj prémiového a pritom stále cenovo dostupného modelu AD27QD ubehol takmer rok a v Gigabyte sa teda rozhodli pre menšie, či väčšie osvieženie. Model FI27Q sme už mali možnosť otestovať a tentokrát sme dostali možnosť pozrieť sa na jeho, o čosi drahšieho, no dvoma vylepšenými funkciami vybaveného brata FI27Q-P. Pokiaľ ste už čítali recenziu na FI27Q, bude vám väčšina textu známa, nakoľko sú oba modely po stránke tela, kvality prevedenia a základných funkcii totožné. No ďalej v recenzii je odstavec zaoberajúci sa dvoma najväčšími vylepšeniami, ktoré -P model ponúka a ich porovnanie s predošlou verziou.

Obal a jeho obsah

Monitory sú, napriek, či možno práve svojimi stále väčšími rozmermi a väčšími obrazovkami, jednými z najkrehkejších počítačových komponentov. Preto ich treba pri prenášaní z obchodu alebo priamo z výroby, dostatočne chrániť a je fajn vidieť, že na to v Gigabyte stále myslia. Krabica, ktorá ku mne dorazila bola aj na 27-palcový monitor prekvapivo veľká a vcelku masívna. Po otvorení obalu som však pochopil jej väčšie rozmery, nakoľko vo svojom vnútri ukázala naozaj robustný sendvič z polystyrénu, v ktorom bol bezpečne uložený na jednej strane monitor s káblami a spodnou časťou podstavca a na druhej hlavný mechanizmus stojanu, ktorý tentokrát nie je pripevnený k monitoru už pri preprave. V balení sa ešte nachádza zbierka káblov (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI, napájací kábel) a samozrejme ešte brožúrky a plastový dielec na lepší manažment káblov, ktoré by inak mohli visieť hráčom nad klávesnicou. Inštalácia do funkčného stavu, čo znamená pripevnenie spodnej časti stojanu, stále vyžaduje skrutkovač (nezáleží či krížový, alebo plochý), no nemyslím si, že by práve táto skutočnosť mala byť pre niekoho problémom a zbytok pozostáva už len z pricvaknutia stojanu k panelu monitora.

Základná funkcionalita a konektivita

Správny monitor nie sú iba silné parametre a pekný dizajn, no mal by ponúkať aj nejaké tie možnosti ergonómie. Minimom, ktoré niektoré lacné kúsky stále nespĺňajú, je aspoň možnosť nastaviť výšku monitora. Aorus FI27Q je v tomto našťastie rovnako šikovný ako jeho predchodca AD27QD. Výšková nastaviteľnosť (13 cm hore či dole), natáčanie do strán (20 stupňov doprava aj doľava) aj možnosť nakloniť si monitor (5 stupňov k sebe a 21 stupňov od seba) sú stále prítomné. Rovnako tak aj funkcia otočenia displeja o 90 stupňov a možnosť používať ho vertikálne. Takže stále palec hore za veľmi dobre zvládnuté možnosti prispôsobenia. Po stránke pripojiteľnosti na spodnej strane je na FI27Q všetko tiež po starom – 3.5 mm Jack na slúchadlá, druhý Jack na mikrofón, dva HDMI porty, DisplayPort, hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, dvojica USB 3.0 na pripojenie periférií, či schopné nabíjať zariadenia a na záver aj štrbina pre zabezpečenie Kensington zámkom. Po pripojení monitora USB káblom k počítaču je naň možné nainštalovať nový firmvér či uložiť si z neho svoje špecifické nastavenia, čo je určite veľké plus pre ľudí, ktorí často striedajú počítače alebo majú naozaj špecifické preferencie, o ktoré by sa báli prísť.

Parametre a funkcionalita

To najdôležitejšie na dobrom monitore nie je jeho značka, výzor pri pohľade zozadu, ergonómia a teoreticky to nemusia byť ani jeho rozmery, hoci tie už zohrávajú väčší faktor pri výbere toho správneho kúsku. Nie, to najdôležitejšie sú samozrejme jeho parametre, technológie použité pri jeho výrobe a funkcionalita. Môžem vcelku spokojne zhodnotiť, že model FI27Q si zachoval všetko správne a pre hráčov potrebné od svojho predchodcu a v jednom smere priniesol aj vylepšenie. FI27Q teda stále ponúka – 27” IPS panel s QHD rozlíšením (2560 x 1440 pixelov), plnohodnotnou 10 BIT farebnosťou, 95% pokrytím farebného spektra DCI-P3, 1ms odozvou, VESA HDR 400 certifikátom a ako bonus aj podporou AMD FreeSync. Po novom však už nie je obnovovacia frekvencia, v dnešnej dobe už bežnejších 144Hz, ale stúpla na 165Hz. Tak ako som písal pri AD27QD, tak musím aj pri tomto kúsku povedať, že spomínané parametre, funkcie a technológie nie sú samé o sebe príliš zaujímavé. No keď sa spoja v jednom produkte, tak už je čo povedať. 27-palcový displej je stále skvelou voľbou, ani primalý aby naňho museli hráči žmúriť a pritom nezaberie celý stôl. Použitá technológia zobrazovania menom IPS a 10 BIT farebnosť znamená skvelé podanie farieb a pozorovacie uhly, čiže na tomto monitore by nemal byť problém nielen hrať, ale potenciálne by na ňom mohli pracovať aj profesionáli pri strihaní videa či upravovaní fotiek. QHD, teda 1440P, inak 2K, či laickejšie povedané jednoducho rozlíšenie 2560 x 1440 pixelov je skvelým kompromisom medzi 1080P panelmi nenáročnými na hardvér a krásami menom 4K. Na poriadne hranie v 4K rozlíšení je stále nutné míňať viac ako 1000 eur na tie najvýkonnejšie grafické karty, zatiaľ čo 2K už zvládnu aj karty vyššej strednej triedy od NVIDIE, či RX 580/590 od AMD.

Vysoká obnovovacia frekvencia a 1ms odozva sa pri IPS paneloch objavuje stále častejšie, no pri lacnejších monitoroch sú tieto čísla často dosahované na úkor kvality zobrazovania. Viacero výrobcov monitorov už schytalo určitú dávku kritiky za avizovanie 1ms odozvy či vysokých obnovovacích frekvencií, no v reálnom svete ich bolo možné dosiahnuť len po pretaktovaní monitorov či zapnutí špeciálnych režimov, po ktorých sa na nich začali objavovať artefakty alebo iné neduhy spájané s rýchlym vypínaním a zapínaním pixelov. Pri FI27Q som si našťastie nijaký z týchto nedostatkov nevšimol, avšak ďalšie pretaktovanie, nad výrobcom udávaných 165Hz, nebolo možné a vyústilo len do hlášky „Out of range”, teda „Mimo rozsahu”, či rovno čiernej obrazovky s návratom do normálu po pätnástich sekundách. Kvalitný IPS panel sa však nezaprie, napríklad aj zakomponovaním bonusu pod skratkou HDR. High Dynamic Range trochu komplikovanejšie znamená, že panel svojimi parametrami spĺňa minimálne požiadavky jasu, kontrastu a schopnosti stlmiť pixely a ukázať čiernu farbu. Hoci sa v týchto schopnostiach nevyrovná OLED displejom, schopným stlmiť jas priamo na úrovni pixelov, je rozdiel medzi bežným LCD a LCD s podporou HDR naozaj viditeľný aj voľným okom. V jednoduchosti to znamená naozaj žiarivé farby, tmavú čiernu a vcelku veľký krok dopredu oproti bežným displejom. Aorus na tento panel obdržal certifikáciu VESA HDR 400, ktorá je síce ešte len vstupnou bránou do sveta HDR (ďalšie certifikáty sú HDR 500, 600, 1000 a HDR 400 TrueBlack + 500 TrueBlack), no ako som už spomenul, je to krok správnym smerom na ceste za lepšími zážitkami z kvalitného zobrazenia.

„Iba” AMD FreeSync

Už pri testovaní predošlého modelu, som si myslel, že jeho AMD FreeSync funkcionalitu spomeniem len tak medzi rečou ako malý bonus, ktorý je fajn správou pre majiteľov kariet od spoločnosti AMD, no nie je ničím svetoborným. FreeSync, ako softvérové riešenie, pracuje na odstránení takzvaného screen tearingu, teda trhaniu obrazu v hrách. Grafické karty spracovávajú obrazy s rozdielnou účinnosťou a rýchlosťou, ktorá sa nemusí vždy vyrovnať obnovovacej frekvencii monitoru a výsledkom môže byť pri rýchlej zmene pohľadu napríklad zobrazenie polovice snímku z novej scény v hornej polovici monitora a predošlej v spodnej. Problémom doteraz bolo, že hlavní hráči na poli grafických kariet, AMD aj NVIDIA, prišli s vlastnými riešeniami tohoto problému, ktoré však dlho neboli kompatibilné. Kvôli tomu si museli hráči snažiaci sa predísť screen tearingu dlhé roky vyberať monitor podľa značky grafickej karty. NVIDIA začiatkom roka prekvapivo ohlásila, že G-Sync funkcionalita na všetkých nových GTX a RTX kartách bude kompatibilná s vybranými monitormi disponujúcimi FreeSyncom. Prečo iba vybranými? Hlavne preto, že nie je monitor s FreeSyncom ako monitor s FreeSyncom. Menej kvalitné kúsky jednoducho spoluprácu s G-Syncom nezvládajú a môže dochádzať k ešte horšiemu zobrazovaniu ako bez neho. Viacero monitorov však NVIDIA oficiálne „certifikovala”, takže G-Sync sa na nich po pripojení k počítaču zapne automaticky a Aorus FI27Q do tejto skupiny, ako už aj jeho predchodca, patrí. Po pripojení a nainštalovaní ovládačov sa na FI27Q G-Sync okamžite a bez akýchkoľvek problémov zapol a počas celého času, ktorý som na ňom strávil v hrách fungoval na 100%.

Vychytávky a softvér

Okrem veľmi slušnej nádielky po stránke základných parametrov a funkcionality sa takmer vždy produkty od Gigabyte/Aorus snažia ponúknuť všemožné vychytávky, ktoré hráčom dokážu uľahčiť život alebo ho urobia o čosi zaujímavejším. Aorus FI27Q, podobne ako aj iné „high-end” produkty zamerané na hráčov, ponúka RGB podsvietenie, a to na zadnej strane v tvare AORUS orla. Jeho ovládanie je jednoduché cez program RGB Fusion, ktorým sa dajú ovládať aj všetky ostatné produkty značky Gigabyte. Logo vyzerá stále fajn a pokiaľ plánujete brať monitor na LAN párty určite zaujme, no pre väčšinu hráčov asi, podobne ako pre mňa, nebude predstavovať pridanú hodnotu, nakoľko pri bežnom rozložení býva monitor priamo pri stene a nie je viditeľný zozadu. Zbytok bonusovej funkcionality je však naozaj bohatý a pozostáva z viacerých, aj priamo do monitora zabudovaných, programov a funkcií.

OSD, teda On-Screen-Display, v ktorom je možné nastaviť všetko správanie a vzhľad monitora nie je napríklad možné ovládať len malým tlačidlom na spodnej strane, no vlastnosti sa dajú meniť aj za pomoci klávesnice a myši. Priamo na hráčov zamerané funkcie AIM Stabiliser, Dashboard, GameAssist a PIP/PBP vyzerajú na prvý pohľad veľmi zaujímavo. AIM Stabiliser podľa slov Gigabytu pomôže s potlačením efektu rozmazania pri rýchlych pohyboch ako napríklad pri mierení a strieľaní v akčných hrách. Musím ale priznať, že osobne som si túto funkcionalitu pri hraní nijako nevšimol. Dashboard zase dokáže zobraziť informácie o počítači, ako teploty procesora a grafiky či ich vyťaženie, GameAssist využijú hráči na zobrazenie časomiery, stopiek, zameriavača či linky na správne zarovnanie viacerých displejov vedľa seba nezávisle od hry či programu. Na záver disponuje monitor aj funkcionalitou PIP (Picture-in-picture) a PBP (Picture-by-picture), vďaka čomu môžete jednoducho hrať hru a pri tom pozerať napríklad video sprievodcu alebo obľúbený seriál priamo na jednom monitore.

Čo nové FI27Q-P priniesol?

Black Equalizer a funkcia ANC (Active Noise Cancellation) boli prítomné už na modeli FI27Q, no FI27Q-P prináša ich novú generáciu. Funkcia Black Equalizer, teda schopnosť vyrovnávania čiernej, vďaka ktorej by mal byť monitor schopný potlačiť čiernu bez zasiahnutia do svetlých častí obrazu a odkryť tak napríklad protivníkov skrývajúcich sa v tieňoch znie na papieri veľmi dobre. A počas hrania niektorých hier som si ju aj celkom obľúbil, no v iných zasahoval Black Equalizer do farieb a svetelnosti až príliš. Rovnako napríklad pri pozeraní filmov či videí, kde vytváral na obrazovke škaredé šmuhy šedej. Nový Black Equalizer svoju prácu zastal lepšie a hoci som ho stále pri bežnom fungovaní vo Windowse vypínal, si u mňa svoje miesto v hrách našiel častejšie. Tá hlavná hviezda večera je ale ANC 2.0, teda aktívne potláčanie hluku, ktoré funguje po pripojení slúchadiel do monitora. To dokáže FI27Q-P vďaka smerovým mikrofónom zabudovaným priamo do tela monitora a ich inteligentnému počúvaniu okolitého hluku a zvukov. Vďaka tomu zvládne potlačiť okolité hluky ako napríklad hučanie televízoru znejúceho z druhej miestnosti, či rozhovor ľudí v miestnosti a filtruje všetky nechcené zvuky okrem hráčovej reči, keď práve rozpráva do mikrofónu. To znamená, že v hlučnejšom prostredí budú vaši spoluhráči lepšie počuť vaše slová. ANC som si vyskúšal už na predošlom monitore a výsledok bol príjemný, hoci nie svetoborný. Na FI27Q-P však bola moja reč krištáľovo čistá a zrozumiteľná aj pri skuvíňajúcej práčke dokončujúcej svoju čiernu mágiu žmýkania bielizne pár metrov za mojim chrbtom. Pokiaľ hrávate v hlučnejšom prostredí alebo sa vám už vaši hráči sťažovali, že vám nie je dobre rozumieť, hoci máte kvalitný mikrofón, potom bude možno FI27Q-P riešením.

Naše hodnotenie

Hoci nebol Aorus FI27Q-P nijako prelomovým či revolučným produktom, aj tak sme si ho za jeho pomer ceny, parametrov a kvality naozaj obľúbili. FI27Q-P zase raz zobral ten osvedčený recept a pridal k nemu pár ďalších vylepšení. Je síce mierne otázne, či sa príplatok okolo 30 eur nad bežný model oplatí. To si však už musíte zodpovedať sami. Pokiaľ hrávate akčné hry s ostrými predelmi medzi svetlou hracou plochou a tieňmi, alebo hrávate multiplayer a komunikujete so spoluhráčmi za pomoci mikrofónu, potom je 30 eur navyše malá cena. Pokiaľ nie a stále chcete nadupaný monitor, je tu vždy základný model FI27Q.

Klady

 • obnovovacia frekvencia 165Hz
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • IPS panel
 • 1ms odozva
 • HDR 400
 • skvelá ergonómia
 • 10 BIT a 95% pokrytie DCI-P3 spektra
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na hráčov
 • vylepšený systém ANC 2.0 a Black Equalizer

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte AORUS FI27Q-P

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 614,9 mm
 • Výška: 484,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 236,9 mm
 • Hmotnosť: 8000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 580 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk