RECENZIA: Gigabyte Aorus X570 Master - Pre tých najnáročnejších

RECENZIA: Gigabyte Aorus X570 Master - Pre tých najnáročnejších

 

Akokoľvek sa to niektorým zarytým fanúšikom modrého tímu (do ktorého som určitú dobu sám patril) nemusí páčiť, Ryzen procesory od spoločnosti AMD slávia naozaj veľké úspechy. ZEN architektúra priniesla nielen vyšší počet jadier a s ním spojené lepšie výsledky v profesionálnych úlohách, ale aj výkon pri meraní jedného jadra je hodný rešpektu. K výkonným procesorom však treba aj správny základ, ktorý dokáže zaobstarať nielen stabilné napájanie a ochranu, ale disponuje aj všetkou funkcionalitou o akej môžu hráči a profesionálnejšie založení jedinci snívať. S novým chipsetom X570 prišiel rad vylepšení a už sme mali možnosť pozrieť sa aj na cenovo dostupnejšie kúsky od rôznych spoločností. Teraz k nám však zavítala matičná doska radiaca sa svojou cenou a našťastie aj funkcionalitou k pomyselnej špičke. Je však Aorus X570 Master naozaj majstrom vo svojej kategórii alebo ho niekto zmajstroval na kolene za pár minút?

Značku Gigabyte, rovnako ako jej prémiový brand Aorus, si nielen u nás, ale aj vo svete obľúbilo veľké množstvo hráčov a profesionálov, čo je, aspoň podľa mňa, možné dosiahnuť len konštantným prísunom kvalitných a zaujímavých produktov. Samozrejme, každá spoločnosť môže spraviť z času na čas prešľap, ale časy, keď boli matičné dosky od Gigabyte považované za menej dobrú voľbu pre menej výkonné riešenie napájania sú už dávno preč. Nakoľko AMD ponúka až 16-jadrový procesor s menom Ryzen 9 3950X, je práve napájanie naozaj dôležité. Samozrejme, jeho bežnú prevádzku by asi zvládli aj lacnejšie modely matičných dosiek, no ako rád a často opakujem, skladané počítače sú o rovnováhe, ak nie o ničom inom. Preto by nedávalo zmysel k takmer 800-eurovému procesoru kupovať dosku za menej ako 200 eur. To najlepšie, čo má momentálne Gigabyte v ponuke je dvojica dosiek Aorus X570 Master a Xtreme. Xtreme je naozaj úplná špička čo sa funkcií, komponentov a subjektívne aj dizajnu týka, no má jeden malý nedostatok. Tým je jeho cena, nakoľko Xtreme stojí okolo 700 eur, čo je v porovnaní s 350 eurami za Master naozaj dosť. Tak to už ale pri extrémne výkonných komponentoch býva, to, čo je na úplnom vrchole často stojí niekoľkonásobne viac, ako o úroveň nižšia voľba. Avšak v tomto zmysle je Aorus X570 Master naozaj výhodná kúpa, keďže ponúka drvivú väčšinu funkcionality Xtreme modelu a takisto s ním zdieľa veľa interných komponentov.

Pred samotnou recenziou opäť zopár slov ohľadom X570 chipsetu nových Ryzen procesoroch. AMD s príchodom prvej generácie Ryzenov predstavilo socket AM4 a prisľúbili, že bude kompatibilný až so štyrmi generáciami Ryzen procesorov. Nanešťastie, nežijeme v perfektnom svete, a preto nie je kompatibilita úplná, či úplne doriešená. Najnovšie dosky s chipsetom X570 podporujú iba druhú a tretiu generáciu procesorov, čiže majitelia prvej generácie, ktorým ešte výkon procesora postačuje, nemôžu len tak kúpiť novšiu dosku kvôli jej funkcionalite. Na druhú stranu, majitelia starších dosiek majú veľkú šancu, že s jednoduchým BIOS updatom budú môcť svoje dosky osadiť novšími a výkonnejšími procesormi. Celá kompatibilita ale záleží od výrobcu dosky a jeho ochote vydať nové BIOS ovládače. Nový X570 chipset je však v mnohom zaujímavý, nakoľko prináša nielen nové štandardy PCIe 4.0 a M.2 Gen 4, ale napríklad aj podporu Wi-Fi 6 a 10 Gigabit Ethernetu. Ja som Aorus X570 Master testoval s procesorom Ryzen 7 2700, ktorý síce za výkonom poslednej generácie Ryzen čipov o niečo zaostáva, no ide stále o nadmieru zaujímavý a výkonný kúsok, ktorý dá pri troche snahy zabrať aj kvalitnejším doskám.

Obal a jeho obsah

Balenie Aorus X570 Master sa stále drží dizajnového jazyka, ktorý Gigabyte nastavil už niekoľko rokov dozadu. To znamená kombináciu čiernej a oranžovej farby s veľkým logom Aorus orla. Po otvorení krabice nových majiteľov privíta pohľad na dosku zabalenú v antistatickom plastovom obale a usadenú v kartónovej kolíske. Pod doskou sa nachádza množstvo príslušenstva, ktoré je pri prémiových doskách už akosi očakávané. Brožúrky s manuálmi, disk s ovládačmi, štvorica čiernych SATA káblov a šikovný pomocník menom G Connector v balení jednoducho musia byť. Ďalej sa v balení nachádzajú aj malé vrecúška s dvojicou skrutiek a párom podložiek pod M.2 disky, dva predlžovacie káble na RGB komponenty (jeden ARGB a jeden RGB LED), dve pásky so suchým zipsom pre jednoduché manažovanie káblov a sklápateľná WiFi anténa s magnetickým podstavcom. No pre ozajstných nadšencov budú tie najzaujímavejšie doplnky v balení (okrem samotnej dosky samozrejme) dvojica tepelných čidiel a dokonca aj detektor hluku, vďaka ktorému bude možné monitorovať funkcionalitu počítača do tých najväčších detailov.

Prvé dojmy a spracovanie

Dizajnu Aorus dosiek je málokedy čo vytknúť, nakoľko sa v Gigabyte držia svojej filozofie a ich štýl, hoci sa rok čo rok mierne obmieňa, ostáva stále moderný a pritom nie príliš agresívny. Čierny povrch s dostatočne robustným PCB, vďaka ktorému sa doska príliš neohýba ako pri inštalácii, tak pri osadzovaní ďalších komponentov je stále prítomný. Orlie logo je na tejto doske zakomponované do chladiča chipsetu, ktorý je, ako aj pri iných X570 doskách, vybavený malým ventilátorom pre aktívne chladenie. Čo stále považujem za jednoduchú a pritom skvelú funkciu, je zabudovaný kryt zadného panelu, ktorý poteší všetkých zábudlivých skladateľov počítačov. Všetky PCIe X16 sloty sú vystužené, rovnako ako aj 4 DIMM sloty pre RAM a doska ponúka tri pozície na M.2 SSD aj s pasívnym chladičom. 24-PINový konektor na napájanie je na svojom tradičnom mieste, no Aorus X570 Master ukazuje, že ide o dosku pre výkonnejšie procesory zakomponovaním 8+8-PIN napájanie procesora, takže by mu nemal prekážať ani dvanásťjadrový, či plánovaný šestnásťjadrový Ryzen model. Po stránke chladenia VRM a chipsetu nenechali v Gigabyte nič na náhodu, a preto je chladenie napájania riešené funkčným pasívnym chladením a chipset už spomínaným malým ventilátorom.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Nová generácia Ryzen procesorov je síce postavená na 7nm architektúre, vďaka čomu sú tieto procesory teoreticky a už aj praktickými testami dokázateľne výkonnejšie pri menšom odbere elektriny. Samozrejme, menší odber elektriny je prítomný iba pri používaní v základných nastaveniach, takže pri pretaktovaní je napájanie stále nadmieru dôležité. Použitie napájacích fáz v konfigurácií 12 + 2, je preto skvelou správou pre ľudí, ktorí svoje procesory radi taktujú, alebo túžia po tých najvýkonnejších kúskoch bez starostí, či bude ich systém stabilný.

Tentokrát v Gigabyte siahli po naozaj kvalitnom ovládači Infineon XDPE132G5C, ktorý sa dokáže postarať až o šestnásťfázové napájanie, ktoré v spojení s 50A VRM-kami Infineon IR3556 bez použitia násobičov poslúži aj pre tie najextrémnejšie potreby. Osobne nie som expertom na taktovanie pri mínusových teplotách, no táto doska by to vďaka svojim komponentom určite zvládla ľavou zadnou. Na doske sa ďalej nachádza kvalitné riešenie zvuku menom Realtek ALC1220, ktoré ponúka vylepšenie oproti obľúbenému, no už staršiemu ALC1150 kodeku. Izoláciu šumu zvládli v Gigabyte veľmi dobre a v spolupráci s integrovaným zosilňovačom zvláda doska poháňať aj náročnejšie slúchadlá, ako napríklad moje obľúbené Sennheiser HD 380 Pro. Po stránke chladenia ponúka doske až sedem hybridných konektorov na ventilátory a taktiež sedem interných a dva externé senzory teploty, vďaka čomu bude sledovanie stavu komponentov naozaj hračka. Dostatok konektorov neobišiel ani milovníkov RGB podsvietenia, takže sa na doske nachádza trojica normálnych RGB konektorov a dvojica pre adresovateľné RGB. Na záver, čo sa konektivity týka, sú na doske okrem už spomenutej dvojice M.2 Gen4 aj dvojica vystužených PCIe Gen 4.0 slotov (x16-x8 + x8) interné konektory pre 6 x SATA, jeden PCIe x4, dva PCIe x1, USB 3.0, USB 3.1 a 2 x USB 2.0, Intel AX200 802.11ax (2.4 Gb/s) / BT 5.0, jeden Gigabit Ethernet port a nakoniec jeden 2.5 Gb Ethernet port.

Funkcionalita a používanie

Pri Gigabyte a Aorus doskách musím stále spomínať, že na internete má množstvo ľudí názor, že BIOS, respektíve UEFI a ďalší softvér od Gigabyte nie je dobrý a iné spoločnosti ponúkajú lepšie riešenia. Osobne sa s týmto názorom nestotožňujem, minimálne čo sa BIOS-u týka. Možno preto, že doposiaľ som najviac času strávil práve v BIOS-e na Gigabyte doskách, no pri taktovaní, ale aj bežnom používaní som sa nikdy necítil stratený a navigácia spolu s ponukou možností mi bola v drvivej väčšine prípadov nápomocná, namiesto toho, aby som na ňu nadával. Čo sa ale týka softvéru už priamo v operačnom systéme, tam to ešte pred nedávnom také slávne nebolo. Hlavná aplikácia zastrešujúca ostatné utility, menom App Center síce fungovala, no niekedy nie presne podľa mojich predstáv a na problémy som často narážal aj v programe na ovládanie podsvietenia menom RGB Fusion. Preto ma veľmi teší, že v Gigabyte odstránili snáď všetky chybičky krásy a počas celej doby testovania som nenarazil na žiaden problém. Kto by si akúkoľvek matičnú dosku Aorus od Gigabyte kúpil, alebo už na nejakej funguje, tomu z celého srdca odporúčam štyri šikovné aplikácie - 3D OSD, ktorá dokáže zobrazovať dôležité informácie o stave počítača ako teploty, či záťaž. @BIOS, ktorý dokáže jednoducho kontrolovať a updatovať BIOS matičnej dosky. RGB Fusion aplikácia, ktorá dostala nový vzhľad a dokážete vďaka nej ovládať všetko podsvietenie kompatibilných komponentov a doplnkov. A poslednú, hoci nie v poslednom rade, aplikáciu SIV (System Information Viewer), v ktorej je možné jednoducho ovládať chladenie celého systému. Či už za pomoci automatických režimov, alebo manuálne, nastavením krivky na každom jednom pripojenom ventilátore, či pumpe chladenia. Vďaka týmto aplikáciám je život s Aorus doskou naozaj jednoduchý, či práve hráte a potrebujete vypnuté podsvietenie a najlepšie možné chladenie nehľadiac na hluk ventilátorov, alebo chcete doma úplné ticho a kochať sa efektným podsvietením vo farbách dúhy.

Taktovanie

Prístup spoločnosti AMD sa od jej hlavného a vlastne jediného rivala po stránke taktovania, našťastie, odlišuje. Tam, kde majitelia procesorov od modrého tímu potrebujú na taktovanie dosky s chipsetom začínajúcim na písmenko Z, ponúka AMD možnosti taktovania ako na doskách s chipsetom začínajúcim na X, tak aj B. A ešte lepšie je, že na taktovanie nepotrebujete myslieť ani pri výbere procesora, no zvýšiť takty sa dá na akomkoľvek Ryzen procesore. B550 dosky však ešte nie sú dostupné, preto som si taktovanie procesoru užil po prvýkrát na tomto modeli. Procesor od procesora sa bude líšiť, nielen model od modelu, ale aj rovnaké kúsky, nakoľko je stále aktívna kremíková lotéria. Dosku som testoval s mojím osobným procesorom Ryzen 7 2700, ktorý síce nie je úplný extrém, avšak stále dokáže ukázať schopnosti dosky a pri vyšších taktoch jednoducho odhalí stabilitu napájania. Vcelku potešiteľne sa mi podarilo potlačiť ho na hodnotu 4.3 GHz na všetkých jadrách pri 1.395 V a pod záťažou si stále držal príjemných 83 °C na kvalitnom vzdušnom chladiči. Samozrejme, 4.3 GHz nie je žiadne retro oproti bežným 5 GHz taktom niektorých Intel kúskov. No s prihliadnutím na fakt, že ide o už rok starý produkt, ktorý navyše disponuje ôsmimi jadrami a šestnástimi vláknami, je toto číslo naozaj rešpektovateľné.

Naše hodnotenie

Pokiaľ premýšľate nad kúpou Ryzen 7 alebo Ryzen 9 procesorov poslednej generácie, potom s doskou Aorus X570 Master nemôžete urobiť chybu. Samozrejme, sú aj drahšie či kvalitnejšie riešenia, ale táto doska balansuje na špičke noža, medzi snahou ponúknuť všetko dôležité a zaujímavé, a pritom svojich majiteľov nepriviesť k bankrotu. Neskutočne robustné riešenie napájania, všetka funkcionalita, na ktorú sú navyknutí nadšenci, príjemný dizajn a dobré softvérové riešenia sú v spojení s cenou 350 eur naozaj veľkým lákadlom.

Klady

 • jedno z najlepších riešení napájania
 • PCIe 4.0 a M.2 Gen4
 • dobré chladenie napájania a M.2 slotov
 • kvalitný audio kodek
 • moderný dizajn
 • možnosti ovládania RGB podsvietenia
 • skvelý výkon pri taktovaní
 • WiFi AX

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus X570 Master 2019

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: Čierna/Strieborná
 • Orientačná cena: 350 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Aorus X570 Master
 • Procesor: AMD Ryzen 7 2700
 • Pamäť: HyperX Fury 3200MHz 32GB
 • Chladenie procesora: Arctic Freezer 34 eSports Duo
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: Gigabyte AORUS GeForce RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Define S2 Vision RGB
Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

6

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk