RECENZIA: Gigabyte AORUS CV27Q - Krása v zakrivení

RECENZIA: Gigabyte AORUS CV27Q - Krása v zakrivení

 

Silná grafika, mnohojadrový procesor s možnosťou taktovania, tona RAM-ky a dostatok úložiska pre všetky hry v hernej knižnici. To je v skratke všetko, po čom väčšina hráčov túži. Na čo však bude hráčom silný počítač schopný produkovať stovky FPS v najnovších hrách bez možnosti vychutnať si ich naplno a takpovediac na vlastné oči? V niektorých smeroch sa dá pri nákupe komponentov či príslušenstva ušetriť, napríklad hrať na obyčajnej klávesnici a myši za stolom z IKEA, no k nadupanému počítaču jednoducho patrí schopný monitor, ktorý zvládne zobraziť všetko, čo jednotky a nuly v kódoch hier ukazujú. Od spoločnosti Gigabyte a ich prémiovej značky Aorus sme už mali možnosť otestovať viacero naozaj zaujímavých kúskov, no až teraz sa k nám do redakcie dostal aj monitor disponujúci zakrivenou obrazovkou. Tá sľubuje vylepšenie herných zážitkov.

Je to už viac ako pol roka, čo sme testovali prvú hviezdu na poli monitorov z pera tejto spoločnosti – AD27QD. Ako prvý pokus ponúknuť vysoké FPS (144 Hz) bez horšej kvality zobrazenia (IPS panel) sme mu nemali čo vytknúť a mysleli sme si, že aspoň na rok budú v Gigabyte spokojní. Ale omyl. Po AD27QD prišiel model KD25F, o niečo menší monitor s, na farby menej zaujímavým, TN panelom, no s obnovovacou frekvenciou až 240 Hz, čo sa mi pri testovaní v FPS hrách zdalo takmer ako nepovolený doping. Len nedávno ale prišli dve novinky, ktoré vo viacerých smeroch zobrali recept nastavený modelom AD27QD a vo viacerých smeroch ho aj vylepšili. Kúsok s názvom FI27Q, zvyšujúci obnovovaciu frekvenciu na 165 Hz za rovnakú cenu, sme už otestovali (FI27Q má ešte na funkcionalitu bohatšieho brata FI27Q-P), no nevedeli sme sa dočkať, kedy sa k nám dostane aj prvý Aorus monitor ponúkajúci nielen vysoké FPS, krátku odozvu a sýte farby, ale najmä zakrivenú obrazovku.

Obal a jeho obsah

Veľká škatuľa chrániaca jeden z najkrehkejších externých počítačových komponentov, ktorá ku mne dorazila, bola aj na 27-palcový monitor stále prekvapivo veľká a robustná. Po otvorení však opäť iba potvrdila, že v Gigabyte myslia na bezpečnosť svojich produktov a ich úspešné doručenie zákazníkom bez akýchkoľvek škrabancov. Vo vnútri obalu sa ukrýva masívny sendvič z polystyrénu, v ktorom bol na jednej strane bezpečne uložený monitor a na tej druhej vrchná časť podstavca. Vo vrchnej časti polystyrénu je uložený spodný diel podstavca, všetky potrebné káble (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI, napájací kábel) a, samozrejme, vždy prítomné brožúrky. Inštalácia do funkčného stavu, čo znamená pripevnenie spodnej časti stojana k ramenu ma potešila, pretože si pri tomto modeli nevyžaduje skrutkovač a dá sa zvládnuť len za pomoci prstov. Hoci ide iba o maličkosť, vždy rád vidím takéto malé zlepšováky, ktoré spoločnosť nestoja v praxi žiadne peniaze pri výrobe, no môžu zaskočiť hráčov, ktorí náhodou nemajú doma skrutkovač.

Základná funkcionalita a konektivita

Aorus CV27Q si po stránke funkcionality a ergonómie berie príklad zo svojich predchodcov, no s jednou malou zmenou. Podobne ako pri AD27QD či FI27Q je stále možné upraviť si výšku monitora (13 cm hore či dole), natočenie do strán (20 stupňov vpravo aj vľavo) a náklon (5 stupňov k sebe a 21 stupňov od seba). Možnosť otáčania displeja, teda pivot, však už pri CV27Q nenájdete. Sprvu mi nešlo do hlavy, prečo práve tento model pivotom nedisponuje, no po krátkom zamyslení mi došlo, že vertikálne otočený monitor je fajn, pokiaľ má rovný displej, no pri zakrivenom by to bolo skôr na obťaž. Pokiaľ ale patríte do skupiny potenciálnych zákazníkov, ktorí by chceli používať zakrivený displej aj vo vertikálnej polohe, poteší aspoň štandardný VESA 100 x 100 úchyt.

Po stránke pripojiteľnosti je na spodnej strane to isté, na čo si už mohli fanúšikovia Aorus monitorov zvyknúť – 3,5 mm jack na slúchadlá, druhý jack na mikrofón, dva HDMI porty, DisplayPort, hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, dvojica USB 3.0 na pripojenie periférií či schopná nabíjať zariadenia a na záver aj štrbina pre zabezpečenie Kensington zámkom. DisplayPort je po novom v prevedení 1.4, čiže je schopný podporovať aj prenos HBR3 zobrazenia. O tom ale až v ďalšej časti recenzie. Po pripojení monitora USB káblom k počítaču je naň možné nainštalovať nový firmvér, uložiť si z neho svoje špecifické nastavenia, ale hlavne, po nainštalovaní programu OSD Sidekick je možné nastavovať si parametre a funkcie monitora aj priamo z Windowsu.

Parametre a funkcionalita

Parametrami je na prvý pohľad CV27Q naozaj zaujímavý, no prekvapí niekoľkými zmenami v porovnaní s tým „osvedčeným receptom”, ktorý v Gigabyte nastavili. Uhlopriečka je stále 27”, čo postačí ako milovníkom akčných hier, tak aj viac na príbeh či manažment zameraným titulom. Takisto je stále prítomné aj QHD rozlíšenie (2560 x 1440 pixelov), 165 Hz obnovovacia frekvencia, 95 % pokrytie farebného spektra DCI-P3, 1 ms odozva, VESA HDR 400 certifikát a ako bonus aj podpora AMD FreeSync schopná spolupracovať aj s G-Syncom na kartách od NVIDIA. Dve odlišnosti od modelu FI27Q, ktoré ma pri CV27Q zaujali, sú zníženie podpory z plnohodnotnej 10-bit farebnosti na 8-bit a prechod z IPS panelu na VA, teda Vertical Alignement. Obe zmeny sa môžu na prvý pohľad zdať negatívne, no nie je to úplne tak. Samozrejme, 10-bit je viac ako 8-bit a IPS panely ponúkajú krajšie farby ako VA či TN panely. Každá architektúra zobrazovacích panelov má ale svoje výhody a nevýhody. Pri TN paneloch je napríklad jednoduché dosahovať obnovovacie frekvencie aj 300 Hz, no IPS a VA panely sú stále zaseknuté pod 200.

IPS panely sú schopné úžasného vykresľovania farieb a ponúkajú skvelé pozorovacie uhly, no majú problémy napríklad s prílišnou priepustnosťou podsvietenia, ktoré pri tmavých scénach či snahe zobraziť sýtu čiernu mierne kazí zážitok z obrazu. VA panely sú na poli LCD displejov tým zlatým kompromisom – schopné vyšších hertzov, nízkej odozvy, stále pekných farieb, no ich veľkou výhodou v porovnaní s IPS displejmi je práve spracovanie a reprodukcia čiernej. Usporiadanie pixelov a technológia, ktorou sa vo VA paneloch „vypínajú”, je totiž oveľa efektívnejšia ako pri IPS a TN. Vďaka tomu sa môže CV27Q pochváliť svietivosťou až 400 cd/m2 a kontrastom 3000:1, čo je trojnásobok kontrastu, akým disponuje FI27Q. Vďaka spomínanej svietivosti má CV27Q aj certifikáciu HDR (High Dynamic Range) čo, trochu zjednodušene povedané, znamená, že panel svojimi parametrami spĺňa minimálne požiadavky jasu, kontrastu a schopnosti stlmiť pixely a ukázať naozaj sýtu čiernu farbu. Hoci sa týmito schopnosťami nevyrovná OLED displejom schopným stlmiť jas priamo na úrovni pixelov, je rozdiel medzi bežným LCD a LCD s podporou HDR naozaj viditeľný aj voľným okom. V skratke to teda predstavuje naozaj žiarivé farby, tmavo-tmavú čiernu a veľký krok dopredu v porovnaní s bežnými displejmi.

„Iba” AMD FreeSync

Pri tomto odseku si trochu pomôžem a sčasti ho odkopírujem z recenzie „plochého brata“ tohto modelu. AMD FreeSync totiž už nejakú dobu nepredstavuje dobrú správu iba pre majiteľov grafických kariet od spoločnosti AMD, ale užijú si ho aj fanúšikovia „zeleného tímu“. FreeSync je softvérové riešenie pracujúce na odstránení takzvaného screen tearingu, teda trhania obrazu v hrách. Grafické karty spracovávajú obrazy s rozdielnou účinnosťou a rýchlosťou, ktorá sa nemusí vždy vyrovnať obnovovacej frekvencii monitora a výsledkom môže byť pri rýchlej zmene pohľadu napríklad zobrazenie polovice snímky z novej scény v hornej polovici monitora a predošlej v tej spodnej. Problémom doteraz bolo, že hlavní hráči na poli grafických kariet, AMD aj NVIDIA, prišli s vlastnými riešeniami tohto problému, ktoré však boli dlho nekompatibilné. Preto si museli hráči snažiaci sa predísť screen tearingu dlhé roky vyberať monitor podľa značky grafickej karty. NVIDIA začiatkom tohto roka prekvapivo ohlásila, že G-Sync funkcionalita na všetkých nových GTX a RTX kartách bude kompatibilná s vybranými monitormi disponujúcimi FreeSyncom. Prečo iba vybranými? Hlavne preto, že nie je monitor s FreeSyncom ako monitor s FreeSyncom. Menej kvalitné kúsky jednoducho spoluprácu s G-Syncom nezvládajú a môže dochádzať k ešte horšiemu zobrazovaniu ako bez neho. Viacero monitorov však NVIDIA oficiálne certifikovala, takže G-Sync sa na nich po pripojení k počítaču zapne automaticky a do tejto skupiny patrí aj Aorus CV27Q. Po pripojení a nainštalovaní ovládačov sa na CV27Q G-Sync zapol okamžite a bez akýchkoľvek problémov fungoval na 100 % celý čas, ktorý som na ňom strávil v hrách.

Vychytávky a softvér

Aorus CV27Q, stále ponúka určitú pridanú hodnotu, na ktorú si už majitelia prémiovejších produktov zameraných na hráčov mohli zvyknúť. Prvý bonus pri tomto monitore predstavuje RGB podsvietenie na zadnej strane, no tentokrát nejde o celého AORUS orla, ale iba o jeho podsvietené krídla. Ovládanie je jednoduché, cez program RGB Fusion, ktorým sa dajú ovládať aj všetky ostatné produkty značky Gigabyte.

Logo vyzerá stále dobre, hoci ho v bežnej prevádzke asi nikto neuvidí. Pokiaľ ale plánujete brať monitor na LAN párty, určite zaujme nejedného hráča. Zvyšok bonusovej funkcionality je však stále naozaj bohatý a pozostáva z viacerých, aj priamo do monitora zabudovaných, programov a funkcií. OSD, teda On-Screen-Display, v ktorom je možné nastaviť všetko správanie a vzhľad monitora, nie je napríklad možné ovládať len malým tlačidlom na spodnej strane, no vlastnosti sa dajú meniť aj za pomoci klávesnice a myši v programe OSD Sidekick, ako som už spomínal skôr. Priamo na hráčov zamerané funkcie AIM Stabiliser, Dashboard, GameAssist, Black Equalizer, ANC a PIP/PBP vyzerajú na prvý pohľad veľmi zaujímavo. AIM Stabiliser podľa slov Gigabytu pomôže s potlačením efektu rozmazania pri rýchlych pohyboch ako napríklad pri mierení a strieľaní v akčných hrách. Musím sa ale priznať, že osobne som si túto funkcionalitu pri hraní nijako nevšimol.

Dashboard zase dokáže zobraziť informácie o počítači ako teplotu procesora a grafiky či ich vyťaženie, GameAssist využijú hráči na zobrazenie časomiery, stopiek, zameriavač či linky na správne zarovnanie viacerých displejov vedľa seba nezávisle od hry či programu. Zaujímavý je aj Black Equalizer, teda funkcia vyrovnávania čiernej, vďaka ktorej bol monitor schopný potlačiť čiernu bez zasiahnutia do svetlých častí obrazu a odkryť tak protivníkov skrývajúcich sa v tieňoch. Monitor disponuje aj funkcionalitou PIP (Picture-in-picture) a PBP (Picture-by-picture), vďaka ktorej môžete jednoducho hrať hru a pri tom pozerať napríklad video sprievodcu alebo obľúbený seriál priamo na jednom monitore. A na záver, hoci nie v poslednom rade, má tento monitor aj ANC v novšej, vylepšenej verzii 2.0. ANC predstavuje aktívne potláčanie hluku, ktoré funguje po pripojení slúchadiel do monitora a vďaka dvojici zabudovaných smerových mikrofónov zvládne potlačiť okolité hluky či ich aj filtrovať z hráčovej reči, pokiaľ práve rozpráva do mikrofónu. To znamená, že v hlučnejšom prostredí budú vaši spoluhráči počuť iba vaše slová a nie ventilátor či štekanie psa.

Naše hodnotenie

Gigabyte svoju ponuku Aorus monitorov kúskom CV27Q takmer skompletizoval. V ponuke už nemajú len ploché monitory, KD25F zameraný na FPS hráčov, FI27Q a FI27Q-P určené pre hráčov FPS, ale aj monitory pre používateľov náročnejších na farby. Teraz navyše pribudol aj veľmi podarený model, ktorý si svoje miesto nájde najmä u milovníkov pretekárskych hier či u ľudí, ktorí si už navykli na zakrivené displeje. CV27Q sa naozaj podaril, a hoci by mu bolo možné vyčítať „iba” natívnu podporu 8-bitovej farebnosti a použitie VA panelu, tieto zmeny bežného aj náročnejšieho hráča natoľko nezasiahnu a na druhej strane sa odrazili v nižšej cene. Vďaka tomu je možné zaobstarať si ho za menej ako 500 eur, čo je pri všetkých jeho parametroch a schopnostiach naozaj dobrá správa.

Klady

 • obnovovacia frekvencia 165 Hz
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • 1 ms odozva
 • HDR 400
 • obstojná ergonómia
 • 1500 R zakrivenie
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na hráčov
 • prívetivá cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Gigabyte AORUS CV27Q

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 614 mm
 • Výška: 532 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 260 mm
 • Hmotnosť: 7000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 493 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk