• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO - Pokračovanie úspešného, hoci mätúceho príbehu
RECENZIA: MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO - Pokračovanie úspešného, hoci mätúceho príbehu

RECENZIA: MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO - Pokračovanie úspešného, hoci mätúceho príbehu

 

Karty z radu RTX sú tu už takmer rok a ich výkon je napriek vyšším cenám stále hlavným ťahákom, najmä pre náročných hráčov. Namiesto vydania novej generácie sa však v Nvidii rozhodli vylepšiť svoju ponuku o takzvané SUPER karty, ktoré sú odpoveďou na dostupnejšie Radeon RX 5700 a 5700XT od spoločnosti AMD. Za rovnakú alebo podobnú cenu, za akú sa predávali základné RTX 2060/70/80, sú teraz dostupné kúsky s prívlastkom SUPER, ponúkajúce výkon o triedy vyšších kariet. Od spoločnosti MSI sme už mali možnosť otestovať model RTX 2080 Super, ktorý sa výsledkami vyrovnal, alebo dokonca prekonal schopnosti modelu RTX 2080 Ti. Tentokrát sme však testovali RTX 2070 SUPER, ktorý výkonom nahrádza základnú 2080-ku, no ostáva cenou na úrovni bežných 2070-tiek.

Vypustiť RTX SUPER karty len deväť mesiacov po príchode RTX generácie je mierne mätúce, najmä preto, že GTX 10. série prišli ešte v roku 2016, no opäť treba spomenúť tlak, ktorý v Nvidii mohli pociťovať zo strany AMD a ich nových kariet s RDNA. Model MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO, ktorý k nám teraz zavítal, ponúka po stránke chladenia, výzoru a výkonu naozaj dobré parametre, no poteší mierne nižšou cenou, ak sa teda cca 630 eur dá považovať za nižšiu cenu.

Čo je to vlastne RTX a Ray Tracing

Opäť radšej spomeniem, čo je to vlastne RTX a Ray Tracing, ktorý v Nvidii tak radi spomínajú. Od počiatku zobrazovania obrazov na digitálnych obrazovkách bola používaná technológia s názvom rasterizácia. Výhodou rasterizovaného obrazu je blesková rýchlosť, s ktorou dokážu aj menej výkonné grafické karty spracovávať mapy 3D modelov a chrliť 2D obrazy v reálnom čase, čím vytvárajú dojem plynulého obrazu. Rasterizácia má ale množstvo nevýhod – nutnosť používať špeciálne mapy na osvetlenie a iné triky, aby vyzeral výsledný obraz ako-tak k svetu. Nehovorím, že tento štýl zobrazenia je „mŕtvy“. Existuje, samozrejme, veľa hier, ktoré aj napriek používaniu mnohých grafických kompromisov vyzerajú neskutočne dobre. Na scénu ale nastupuje Ray Tracing, resp. ako technológia existuje už pekných pár rokov a je jedným zo základných kameňov nielen animovaných filmov, ale aj veľkej časti CGI efektov v moderných filmoch. Vďaka Ray Tracing technológii vyzerajú ohromné bitky v SCI-FI filmoch realisticky a akčné scény môžu byť o to pohlcujúcejšie. Ray Tracing namiesto spracovania 3D modelu, separátnej mapy osvetlenia a ďalších máp s tieňmi, farbami a inými doplnkami jednoducho vezme scénu a v reálnom čase vypočíta, ako sa od všetkých 3D modelov odrazia lúče zo všetkých zdrojov svetla. Výsledné obrazy sú oveľa realistickejšie, tiene tmavšie, slnko jasnejšie. Problém, ktorému Ray Tracing doteraz čelil, bol nedostatočný výkon grafických kariet, ktoré jednoducho neboli schopné spracovávať taký počet snímok a tak rýchlo, aby bol výsledok hrateľný. Pri práci na filmoch nie je dlhší čas vytvorenia jedného snímku taký problematický, no pri stabilnej hre ich treba minimálne 24 alebo ešte viac za sekundu. Hlavne vďaka pokrokom, ktoré sa Nvidii podarili pri architektúre nových grafických jadier, sú RTX karty takým veľkým posunom a vyzerá to tak, že aj budúcnosťou hier. Teraz ale konečne k samotnej karte, ktorú sme obdržali na testovanie.

Obal a jeho obsah

Prémiové karty od MSI boli vždy dodávané v rozmernejších a kvalitne vyzerajúcich krabiciach. MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO rovnako ako jej drahší a výkonnejší 2080 SUPER brat samozrejme nie je výnimkou, keďže do balenia sa musela zmestiť nielen rozmerná karta, ale aj príslušenstvo. V balení sa hneď pod tenkou ochranou v podobe mäkkej peny nachádza papierová zložka obsahujúca pár brožúrok ako napríklad manuál, komiksovo spracovaný návod na inštaláciu či prehľad príslušenstva, ktoré ku tejto karte MSI odporúča. Pobavili aj dva kartónové podpivníky s hernou tematikou, no to najdôležitejšie je pod týmito papierovými doplnkami. Karta sa nachádza v antistatickom obale a hneď pri nej je umiestnená špeciálna kovová výstuha, ktorú môžu spolu s kartou majitelia nainštalovať do počítača a ktorá by sa mala postarať o udržanie karty vo vodorovnej pozícii a zabrániť tak prílišnému klesaniu na jej konci. Výrazné prehýbanie som si však po nainštalovaní samotnej karty nevšimol.

Prvé dojmy a spracovanie

MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO sa môže, ako už napovedá TRIO na konci jej názvu, pochváliť chladením s trojicou ventilátorov. A nie len tak obyčajných ventilátorov, no kúskov s dizajnom, ktorý v MSI nazvali Torx 3.0 – je špeciálne navrhnutý na čo najlepšie výsledky na grafických kartách. Na rozdiel od niektorých riešení od výrobcov sa všetky tri ventilátory točia rovnakým smerom a nijako sa neprekrývajú, čím nevytvárajú príliš silné vírenie a turbulencie vzduchu. V konečnom dôsledku však, ako bude viditeľné na grafoch s výsledkami, zvládli chladenie tejto karty v MSI na jednotku. Karta sa môže pochváliť aj veľmi efektne vyzerajúcim backplateom a RGB podsvietením bokov, no osobne by som možno uvítal nejaký svetelný prvok aj na vrchu karty. V tomto prípade celé podsvietenie vynikne iba pri vertikálnej inštalácii karty, čo je ešte stále málo rozšírený prípad. Avšak aj jedna strana s podsvieteným MSI logom a tromi pásikmi dokáže vdýchnuť život do inak nudnej skrinky. Možno by sa mi páčilo, keby boli podsvietené aj písmená GEFORCE RTX vedľa MSI loga, no nie je to nič, čo by som tejto karte príliš vyčítal. Rozmery 328 x 140 x 56,5 mm túto kartu radia medzi tie väčšie kúsky, takže zapojenie v režime SLI nebude na mnohých doskách možné. A pri kúpe by bolo fajn myslieť aj na jej hmotnosť (čosi nad 1,5 kg) a inštalovať ju radšej len do matičných dosiek disponujúcich vystuženými PCIe x16 slotmi. Jej veľkosť a hmotnosť daná hlavne rozmermi chladiča však znamenajú už spomínané skvelé výsledky po stránke teplôt a možností pretaktovania.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Nastavenie podsvietenia rieši stále program Mystic Light, no ten sa po novom ukrýva ako súčasť aplikácie Dragon Center. Jeho výhodou je prehľadnosť a možnosť nastavovať RGB LED diódy nielen na samotnej karte, ale napríklad aj na podporovaných RAM moduloch, matičných doskách, chladičoch či iných komponentoch vybavených LED diódami.

Druhý program, ktorý k tejto karte môžem z celého srdca odporúčať (a ktorý množstvo ľudí používa aj pri kartách iných značiek) je MSI Afterburner. Zvládne všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj skúsený používateľ potrebovať pre prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty. Na domovskej stránke sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania či nastavenie rýchlosti ventilátorov. Monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov od taktov cez teploty až po rýchlosti ventilátorov je naozaj jednoducho dostupné.

Komponenty a testovanie

RTX 2070 SUPER dostala do vienka jadro TU104, rovnaké ako sa nachádza v RTX 2080 kartách, iba s odlišnou konfiguráciou. Na tejto karte sa nachádza 2560 aktívnych shader procesorov (na RTX 2070 je to len 2304) a disponuje 1800 MHz boost clockom na rozdiel od 1770 MHz, ako je to pri founder's edícii. Napokon má RTX 2070 SUPER 8 GB GDDR6 pamäte schopnej prenosu súborov rýchlosťou 14 Gbps v základných nastaveniach. Pri testovaní bola karta osadená na matičnej doske Aorus X570 Master spolu s procesorom AMD Ryzen 7 2700 a 32 GB DDR4 3200 MHz RAM. Procesor bol pretaktovaný na 4,2 GHz na všetkých jadrách, pri RAM bol zapnutý XMP profil na plné využitie 3200 MHz taktov a chladenie bolo nastavené na plný výkon pri procesore/skrinke s automatickou krivkou pri grafickej karte. Hry boli otestované s kartou v základných nastaveniach, hoci nami testovaný kúsok zvládol aj mierne pretaktovanie na 2000 MHz pri jadre a 16 000 MHz na pamäti. Všetky hry boli otestované v rozlíšeniach 1080P a 1440P záznamy o FPS boli zachytávané programom FRAPs.

Naše hodnotenie

Hráčov určite poteší možnosť kúpiť si kartu s vyšším výkonom za rovnakú cenu ako predošlá generácia neSUPER kariet. 630 eur je síce stále veľký peniaz, no s týmto výkonom si aj náročnejší hráči zvyknutí na 2K rozlíšenie vystačia najbližších pár rokov. MSI sa GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO naozaj vydarila. Mierne síce zamrzia horšie schopnosti taktovania, keďže má karta uzamknutý power limit, no aj tak je možné ju mierne potlačiť pri zachovaní naozaj nízkych teplôt pri stále tichej prevádzke.

Klady

 • skvelo riešené chladenie
 • optimalizovaný a funkčný softvér
 • veľmi dobré výsledky v hrách
 • tichý chod aj pod záťažou
 • RGB a dizajn

Zápory

 • stále mierne vysoká cena
 • nemusí byť vhodná do každej skrinky

Informácie o produkte

MSI GeForce RTX 2070 SUPER GAMING X TRIO

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 56,5 mm
 • Výška: 328 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 140 mm
 • Hmotnosť: 1522 g
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 630 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk