• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: Lenovo ThinkPad P1 Touch - Zostavený pre tých, ktorí potrebujú dvíhať ťažké váhy na cestách
RECENZIA: Lenovo ThinkPad P1 Touch - Zostavený pre tých, ktorí potrebujú dvíhať ťažké váhy na cestách

RECENZIA: Lenovo ThinkPad P1 Touch - Zostavený pre tých, ktorí potrebujú dvíhať ťažké váhy na cestách

 

Predstavte si situáciu, že hľadáte notebook pre profesionálnu prácu a vo filtri svojho obľúbeného internetového obchodu upresníte všetky požiadavky ako napríklad výkonný procesor, veľké množstvo RAM, poprípade grafickú kartu vysokej triedy. Na počudovanie dostanete samé herné notebooky s agresívnymi prvkami, ktoré sa snažia predať svojím dizajnom. Presne o toto sa séria ThinkPad od spoločnosti Lenovo vôbec nesnaží. Vo svete počítačov je tento rad orientovaný na profesionálov, ktorí si potrpia na kvalitu a výdrž. Do redakcie sme na testovanie obdržali model P1 Touch, ktorý by mal potvrdiť kvality série ThinkPad. Poďme sa na neho spoločne pozrieť.

Obsah balenia a prvý dojem

ThinkPad P1 prichádza v kartónovej škatuli spolu s Ethernet adaptérom a nabíjačkou. Notebook je v balení výborne ukotvený a počas prepravy nehrozí žiadne poškodenie. Zvyčajne recenzujeme retail produkty pre slovenský trh. Tentokrát sme, keďže ide o nie práve najlacnejší produkt Lenova, dostali na testovanie model pravdepodobne z francúzskej distribúcie, súdiac podľa AZERTY rozloženia klávesnice a neštandardnej vidlice nabíjačky. Vy, samozrejme, pri nákupe dostanete QWERTY/QWERTZ klávesnicu a slovenskú vidlicu nabíjačky.

Je celkom prekvapivé, ako výrobca dokázal osadiť výkonné komponenty do takého malého tela, ktorého rozmery sú 361 x 18,4 x 245 mm. Ani tenké telo nakoniec neobmedzilo bohatú konektorovú výbavu skladajúcu sa z 2x Intel Thunderbolt 3 (typ C), 2x USB 3.1 1.gen. (typ A), HDMI 2.0, mini-GbitEthernet, 4-pólového jacka pre slúchadlá s mikrofónom, čítačky SD kariet, slotu pre Smart Card a portu pre nabíjačku. Telo zariadenia je tvorené z čierneho kovu, pričom veko má pogumovanú povrchovú úpravu.

Po odklopení veka získavame prístup k displeju, klávesnici a touchpadu. Klávesnica, ktorá ako už je zvykom, má v strede umiestnený TrackPoint a je jednou z najlepších, aké som na notebooku zažil. Klávesy majú ideálnu vzdialenosť, taktiež aj dĺžku dráhy spínača a poskytujú haptickú odozvu (dostisk). Ak si odmyslím AZERTY popisky klávesov, tak mi celkom prekážala netradičná zámena kláves CTRL a FN, ktoré som si zamieňal pri pokuse o písanie bez pohľadu na klávesnicu. Taktiež nerovnomerné podsvietenie klávesnice vo mne vyvolávalo OCD. Niekomu môže prekážať absencia numpadu, avšak pri troche zvyku možno presedlať na Shift+(0-9) skratky.

Napravo od klávesnice sídli čítačka odtlačkov prstov. Tá je síce rýchla, avšak nie vždy presná, a preto sa pri 3/10 pokusov stane, že zaznamená odtlačok nesprávne. Skúšal som niekoľkokrát nakonfigurovať 3 prsty, avšak k lepšej štatistike to, žiaľ, neviedlo.

Pod klávesnicou nájdeme dosť veľký touchpad podporujúci Windows gestá ako napríklad posúvanie stránok pri prehliadaní webu. S jeho presnosťou a povrchom som nemal žiaden problém.

4K displej, ktorý naša konfigurácia P1 Touch ponúkne, očarí užívateľa svojimi žiarivými farbami a pozorovacími uhlami. Má síce väčšie čelo v porovnaní s bočnými rámčekmi, avšak je v ňom umiestnená webkamera podporujúca Windows Hello autentifikáciu. Celkovo veko umožňuje umiestnenie až do 180-stupňovej polohy. Nesmieme zabudnúť ani na fakt, že obrazovka je dotyková a podporuje Windows Ink Workspace. S presnosťou zaznamenaných dotykov som nemal jediný problém, obrazovka je dostatočne responzívna, bez znateľného input lagu.

Celkovo je konštrukčná kvalita tela zariadenia na veľmi dobrej úrovni. Základňa sa neprehýba pri vystavení primeranej sile. Pánt obrazovky je trochu tuhý a nevŕzga. Hmotnosť zariadenia je len 1,7 kilogramu.

Na spodnej strane je umiestnená dvojica reproduktorov. Zvukový výstup by sa dal jednoducho označiť ako priemerný. Toto zariadenie nie je určené na počúvanie hudby, však?

Výkon na rozdávanie

ThinkPad P1 ponúka mnoho variácií pri konfigurácii komponentov pod kapotou. Naša konfigurácia obsahovala procesor Intel Core i7-8850H spolu s grafickou kartou NVIDIA Quadro P2000 Max-Q 4 GB. Pamäť RAM dosiahla 32 GB pri frekvencii 2666 MHz. Na priestor pre dáta Lenovo do nášho kúsku osadilo 512 GB NVMe SSD.

Všeobecne si môžete vybrať procesor Intel Core i7-8850H alebo Intel Xeon E-2176M a až 64 GB DDR4 ECC(len v prípade Xeonu) RAM. Úložný priestor môže činiť až 2 TB vďaka Samsung NVMe SSD. Ako grafický akcelerátor si Lenovo vybralo NVIDIA Quadro P2000 Max-Q 4 GB.

P1 Touch prichádza s predinštalovaným Windows 10 Pro a taktiež aj akýmsi nutným zlom v podobe trialu na McAfee. O tom, že je zariadenie naozaj bleskovo rýchle či už pri zapínaní, alebo náročnom multitaskingu, nemusí byť ani reč. Trochu horšie je to s náročnou, graficky orientovanou záťažou, a nemám nevyhnutne na mysli hry. Ešte predtým, než začneme rozoberať jednotlivé aspekty výkonu, podotknem, že sme testovali na stole, kde mali prieduchy ventilátora dostatok voľného miesta okolo a notebook bol zapojený v zdroji napätia pre maximálny možný výkon.

Jedinou aplikáciou, ktorá prichádza od Lenova ako predinštalovaná, je Vantage poskytujúca informácie o dĺžke záruky, taktiež je v nej možné aktualizovať firmvér zariadenia a v neposlednom rade konfigurovať „optimalizáciu výkonu Lenovo“. Pri zapnutej optimalizácii sa síce nebude procesor prehrievať, avšak pri dosiahnutí cca 85°C sa začne okamžite podtaktovávať. Až po vypnutí spomínanej optimalizácie sa odomkne plný výkon zariadenia a skóre syntetických testov stúpne. Nevýhodou budú hlučné ventilátory a taktiež aj skoro 100°C na procesore (Intel deklaruje maximálnu teplotu čipu na 100°C). Pri vypnutej optimalizácii možno po 10-minútovej záťaži konštatovať 95°C pri takte cca 2,8 GHz. Z tohto vyplýva, že s vypnutou optimalizáciou možno dosiahnuť „aspoň“ základnú frekvenciu procesora, ktorá je pri 6 jadrách a 12 vláknach v prenosnom zariadení stále dobrá.

Porovnávajúc P2000 Max-Q zistíme, že najbližšie má spomedzi grafických kariet NVIDIA najbližšie ku GTX 1050Ti. V teste Blender Classroom a BMW, v ktorom sme testovali CUDA akceleráciu pri porovnaní s GTX 1060 a GTX 1070 zistíme značný deficit hrubého výkonu v neprospech P2000 Max-Q. Keďže Quadro je primárne certifikované pre niektoré aplikácie, tak toto zariadenie bolo ISV certifikované pre použitie s profesionálnymi aplikáciami primárne CAD-orientovaných. Táto certifikácia označuje spoľahlivú prácu v aplikáciách ako Autodesk Inventor, AutoCAD, Solid Edge, SolidWorks a mnoho iných. V týchto kreatívnych prostrediach dostaneme omnoho vyšší výkon ako dokáže GTX 1050Ti poskytnúť.

Na druhej strane je hrubý výkon Quadro P2000 Max-Q v porovnaní s cenovou jednotlivých modelov dosť nevyvážený. Tomuto zariadeniu by rozhodne viac sadlo Quadro P3200, minimálne v drahších konfiguráciách.

Pri prehliadaní webu mi batéria vydržala asi 6 hodín pri polovičnom jase displeja. Keďže ide o pracovnú stanicu, vysoká výdrž batérie nie je až taká očakávaná, keďže maximálny výkon zariadenia dostanete až po pripojení nabíjačky.

Naše hodnotenie

Lenovo P1 Touch je výkonnou prenosnou stanicou. Notebook poskytne dotykový 4K IPS displej so žiarivými farbami, 32 GB RAM, výkonný procesor, skvelo spracovanú klávesnicu a biometrickú autentifikáciu. Ako však píšem v mnohých recenziách, konkurencia je neúprosná a rovnako to platí aj v tomto prípade. P1 Touch sa na našom trhu predáva v cenovom rozpätí od 2000 € do 5500 € a „náš“ model leží kdesi uprostred. Za podobnú cenu nájdete zariadenia s rovnakou výbavou, hmotnosťou, hrúbkou a displejom, avšak s niekoľkonásobne väčším NVMe SSD úložiskom a taktiež aj RTX 2080 Max-Q (poprípade lepšou) grafickou kartou. Na druhej strane však tento notebook nie je pre každého a špecifické nároky potenciálnych zákazníkov môžu vynucovať prítomnosť Quadro akcelerátora – v tomto segmente a cenovej hladine ThinkPad P1 vedie.

Klady

 • výkon
 • konštrukcia
 • ISV certifikácia
 • dotykový displej
 • biometrické prvky

Zápory

 • prehrievanie procesora

Informácie o produkte

Lenovo ThinkPad P1 Touch 2019

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 361,8 mm
 • Výška: 245,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,2 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 3500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk