RECENZIA: NZXT H510 Elite - Keď sa dizajn bije s funkcionalitou

RECENZIA: NZXT H510 Elite - Keď sa dizajn bije s funkcionalitou

 

Mnohojadrový procesor, nadupaná grafická karta, RAM-ky aspoň na tri okná v Google Chrome, predimenzované chladenie a dostatok úložného priestoru na zálohovanie polovice internetov. To je asi tak v kocke to, po čom hráči túžia. Ale aký zmysel by malo vlastniť všetky najlepšie a najvýkonnejšie komponenty, keby ich majitelia nemohli vystavovať na obdiv celému svojmu okoliu? Od prvých počítačovích nadšencoch, ktorí si svojpomocne upravovali skrinky a vyrezávali do nich otvory prekrývané plexisklom, ubehla už rada rokov. Teraz sú bežne dostupné naozaj dizajnové kúsky s priehľadnými panelmi z tvrdeného skla. Čo sa však stane, ak je dizajn nadradený všetkému ostatnému? Odpoveď sa ukázala v podobe skrinky NZXT H510 Elite.

Ponuka NZXT skriniek s menom začínajúcim na písmenko H je naozaj bohatá a už sme mali možnosť vyskúšať z nej niekoľko modelov. Prvé, čo na nich zaujme, je vcelku industriálny vzhľad preferujúci 90-stupňové uhly a použitie temperovaného skla. Doteraz sme však pri testovaných skrinkách mohli vyzdvihovať podarený kompromis medzi dizajnom a funkčnosťou. To znamená krásou, s akou dokážu pojať kompatibilné komponenty, ale aj jednoduchosťou inštalácie a schopnosťou uchladiť aj tie najnáročnejšie kúsky. Pri prvom pohľade na H510 Elite si už výsledným kompromisom nie som taký istý. To však odhalí až testovanie, do ktorého som sa pustil s vervou, keďže som popri testovaní skrinky mohol odskúšať aj pár nových a výkonných komponentov.

Obal a jeho obsah

Skrinka dorazila v modernom obale ladenom do typických NZXT farieb - bielej a modrofialovej, tak ako sme si už zvykli pri NZXT skrinkách, ktoré sme testovali v minulosti. Na krabici sa nenachádzajú iba logá spoločnosti NZXT, ale na jednej strane aj zobrazenie toho, ako skrinka vyzerá pri pohľade z boku, a zošikma na opačnej. Na boku škatule sú tiež bielym textom na fialovom pozadí vymenované všetky dôležité parametre, funkcie a kompatibilita komponentov. H510 Elite na rozdiel od svojich menej „elitných” bratov neponúka priehľadný iba jeden bok, ale milovníkov RGB svetielok poteší aj priehľadným čelom, a pokiaľ obrázok na krabici neklame, aj dvojicou 140 mm RGB ventilátorov. Uloženie skrinky v obale je celkom bezpečné, hoci tvrdší polystyrén, ktorý ju v tomto prípade chráni, niektoré spoločnosti pri svojich prémiových skrinkách vymieňajú za mäkšiu penu, respektíve mu aspoň penou asistujú. Produktu sa však pri preprave, našťastie, nič nestalo, a tak musím uznať jednu z dvoch možností - že ochranné nárazníky fungujú dostatočne, alebo že si všetky špeditérske spoločnosti, ktoré skrinku prepravovali, dávali naozaj pozor. Okrem samotnej skrinky sa v obale až na manuál nenachádza takmer nič iné, keďže všetko príslušenstvo je pevne uchytené v jej vnútri.

Použitý hardvér

Napriek svojim kompaktnejším rozmerom H510 Elite podporuje aj matičné dosky najrozšírenejšieho ATX formátu a preto mi dávalo maximálny zmysel počkať pár dní s jej poriadnym otestovaním, kým ku mne dorazila doska s menom N7 Z390. Tá je tiež z pera spoločnosti NZXT, pričom následne som ju testoval súbežne so skrinkou. Do dosky bol osadený procesor Intel Core i5-8400 (áno, nie je to žiaden extrémne výkonný procesor, avšak na tieto účely postačil) spolu s grafickou kartou MSI GTX 1070 Ti GAMING 8G, 32 GB HyperX Fury RAM, 1 TB WD SN750 M.2 SSD a zdrojom Fractal Design ION+ 760P. O chladenie procesora sa postaral vzdušný chladič Arctic Freezer 34 eSport Duo, chladenie skrinky zaobstarali dva 140 mm Aer RGB 2 ventilátory v prednej časti a jeden 120 mm Aer F vzadu. V tejto konfigurácii ventilátorov NZXT skrinku H510 Elite plánovalo dodávať, respektíve ešte dodáva, no nižšie v recenzii spomeniem vcelku potešujúcu a pritom prekvapujúcu informáciu.

Prvé dojmy a spracovanie

Model H510 Elite je momentálne dostupný v dvoch farebných prevedeniach. Prvé je čierno-biele a tak trochu mi pripomenulo milé zvieratko menom Panda, pričom druhé je v matnej čiernej. Samozrejme, matné časti v čiernej sú len tie kovové, zvyšok čiernej nachádzajúcej sa na tvrdenom skle už je silno lesklý. Mnou testovaný model bol, ako už ste mohli postrehnúť na fotkách, v čierno-bielej kombinácii, a aj preto som sa v spojení s čisto čiernou matičnou doskou rozhodol osadiť skrinku pamäťami RAM bez RGB a čierno-bielym vzdušným chladičom. Nie vždy som pyšný na výsledný estetický dojem počítačov, ktoré z času na čas skladám či už pre potreby testovania, alebo ako hobby pre známych, no pri tomto som musel uznanlivo kývať hlavou a takmer sa sám potľapkať po pleci za dobre vykonanú prácu.

Jediný dojem z „Panda” počítača mierne kazí použitá grafická karta, keďže na svojom chladiči disponuje červenými prvkami, no v noci, pri zapnutom bielom podsvietení ventilátorov a LED pásiku v hornej časti je výsledok jednoducho dokonalý. Aby som ale nezabudol a ďalej príliš nepredbiehal, musím spomenúť, že po stránke kvality spracovania je H510 Elite presne to, na čo si už dávno fanúšikovia spoločnosti NZXT navykli. Kvalitný a prémiový dojem, ani priľahká, ani priťažká, všetky hrany a súčiastky lícujú bez problémov a nenachádzajú sa na nej takmer žiadne ostré hrany, pripravené ublížiť pri skladaní.

Mozog skrinky

Rad H skriniek od NZXT bol svojho času jedným z prvých a naozaj múdrych radov skriniek na trhu. Ako som písal pri prvom spoznaní krabičky menom Smart Device počas testovania modelu H400i, je, samozrejme, možné aj do najlacnejšej skrinky od neznámeho výrobcu dokúpiť doplnky, ktoré by zvládli monitorovať a zobrazovať informácie či inak zjednodušiť život. Avšak Smart Device, zariadenie, ktoré kombinuje funkcie NZXT Grid+ a Hue+, je vcelku šikovným riešením s dobrým prepojením na softvér NZXT CAM. Pravdou je, že k programu NZXT CAM som mával v minulosti vcelku averziu, keďže často trpel nedostatkami, prípadne niekedy úplne vypovedával službu, no od tých čias už uplynul nejaký ten rok a tentokrát som s ním nemal akékoľvek problémy. Jediný problém s inteligenciou skrinky som objavil na samotnej krabičke Smart Device, keďže konektory pre RGB káble sú na nej otočené tak, že po pripojení káblikov s bezpečnostnou zarážkou ich nie je jednoduché vytiahnuť bez odmontovania celej krabičky. Tento problém však bežných ľudí potrápi možno len raz, pokiaľ vôbec, a tak ho príliš H510 Elite nebudem vyčítať.

Rozvrhnutie

Skrinky od NZXT sa takmer bez výnimky vyznačujú skvelými možnosťami manažmentu káblov a H510 Elite opäť nie je výnimkou. Zdroj a väčšina káblov sa ľahko ukryjú v tuneli zakrývajúcom spodnú časť, ale obľúbenou stálicou sú drážky na zadnej časti, ktorými sa pri troške plánovania dajú viesť káble či už na napájanie matičnej dosky, grafickej karty alebo čohokoľvek iného. Po stránke úložného priestoru aspoň podľa mňa ponúka dostatočné možnosti, ktorými sú dve pozície na 3.5-palcové HDD v spodnej časti a dve pozície na 2.5-palcové HDD/SSD, ktoré je možné uchytiť ako na zadnú časť, tak na tunel pred matičnou doskou. Mierne ma mrzelo, že držiaky 2.5-palcových diskov sa zmenili zo zaužívaných kovových kúskov na jednoduché plastové, avšak svoj účel splnia rovnako dobre. Nie každý používateľ ich bude chcieť využiť či dokonca vystaviť v prednej časti na viditeľnom mieste a pri zbežnom pohľade navyše vyzerajú stále dostatočne kvalitne.

Možnosti chladenia

Hoci H510 Elite nie je žiadnym obrom, vďaka šikovnému vnútornému rozloženiu dokáže stále ponúknuť dobré možnosti chladenia. Do skrinky sa dá osadiť 240 mm alebo aj 280 mm radiátor v prednej časti, jeden 120/140 mm ventilátor na vrchnej strane a v neposlednom rade jeden 120-milimetrový ventilátor na zadnej strane. Priznám sa, do skrinky putoval vzdušný chladič aj kvôli dodanej konfigurácii, keďže momentálne nedisponujem 280 mm radiátorom či AIO chladičom, a ak by som dopredu osadil Kraken X52 alebo Cooler Master MasterLiquid 240, nemohla by na svojich miestach ostať dvojica 140 mm AER RGB 2 ventilátorov. Pokiaľ by som však nad touto skrinkou premýšľal ako normálny zákazník, určite by som do nej chcel 280 mm AIO a asi by som sa prikláňal k modelu Kraken X62.

Účinnosť hladenia

Rýchla rekapitulácia pred týmto odsekom. Skrinka NZXT H510 Elite je po prvé kvalitne poskladaná, po druhé dizajnovo naozaj podarená, po tretie kompatibilná s drvivou väčšinou komponentov a po štvrté jednoduchá po stránke inštalácie. Všetko pozitívne. Avšak. Pre podnadpis tejto recenzie som sa nerozhodol len tak pre nič za nič. H510 Elite má problém. Problém, ktorý po prvotných recenziách nezávislých redaktorov uznali aj priamo v NZXT, a to až tak, že rýchlo zapracovali na jednoduchej oprave.

Achillovou pätou tejto skrinky sú z jej dizajnu vyplývajúce obmedzenia, čo sa týka prietoku vzduchu. Predná strana, cez ktorú by mal prúdiť všetok studený a čerstvý vzduch chladiaci komponenty, ponúka len jeden malý otvor na spodnej strane a perforovaný plech na kúsku kovovej bočnice. Tento problém je až tak očividný, že pri dodanej konfigurácii ventilátorov, čo znamená 2x140 mm vpredu pre prívod a 1x120 mm vzadu ako výduch, boli teploty komponentov pri bežnej prevádzke o 11,5 stupňa teplejšie, ako keď som odstránil predný panel z tvrdeného skla. Pri bežných, respektíve tradične riešených skrinkách odstránenie reštrikcií predného panelu normálne vyústi do 3 až 5-stupňovej zmeny. Ale 11,5 stupňa je naozaj dosť.

Našťastie sa tu bavíme o renomovanej spoločnosti a prémiovej skrinke (s prémiovou cenou) a preto môžem informovať, že po zisteniach recenzentov sa v NZXT rozhodli do skrinky osadiť ďalší 120 mm ventilátor do vrchnej pozície a ľuďom, ktorí si túto skrinku kúpili v staršej konfigurácii iba s trojicou ventilátorov, zadarmo pošlú ďalší. V momente, keď som do skrinky osadil ďalší 120 mm ventilátor, klesli teploty aj s nainštalovaným predným panelom o takmer šesť stupňov a ja som mal konečne pocit, že by táto skrinka dokázala pri normálnych hodnotách hluku uchladiť aj naozaj výkonné a horúce komponenty.

Naše hodnotenie

Podobne ako jej bratia a sestry z H rodiny, NZXT H510 Elite je stále praktická, prémiová a nadmieru dobre vyzerajúca skrinka. Mierne horšie je na tom riešenie chladenia a tiež trochu zamrzí, že regulárne prevedenie H510 bez dodatku Elite, ktoré neponúka predný panel zo skla ani RGB ventilátory, je dostupné už za cenu pod 70 eur. Za Elite si totiž priplatíte ďalších 60 eur za cenu začínajúcu okolo 125 eur. No pokiaľ máte radi značku NZXT, túžite po kvalitnej skrinke s RGB podsvietením, ktoré je viditeľné aj cez prednú časť skrinky, a neprekáža vám za toto všetko si priplatiť a zniesť mierne horšiu účinnosť chladenia, potom H510 Elite splní vaše očakávania.

Klady

 • skvelé možnosti manažmentu káblov
 • kvalitné prevedenie
 • funkcionalita NZXT Smart Device a NZXT CAM
 • bočnica a čelo z temperovaného skla
 • dvojica 140 mm RGB ventilátorov a RGB pásik

Zápory

 • prémiová cena
 • horšie riešené chladenie

Informácie o produkte

NZXT H510 Elite

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 210 mm
 • Výška: 460 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 428 mm
 • Hmotnosť: 7500 g
 • Farba: čierna + čierna/biela
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: NZXT

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: NZXT N7 Z390
 • Procesor: Intel Core i5-8400
 • Pamäť: HyperX Fury 32GB 3200 MHz DDR4
 • Chladenie procesora: Arctic Freezer 34 eSport Duo
 • Pevný disk: WD SN750
 • Grafická karta: MSI GTX 1070 Ti GAMING 8G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: NZXT H510 Elite
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk