RECENZIA: Fractal Design ION+ 760P - Keď produktu nie je čo vytknúť

RECENZIA: Fractal Design ION+ 760P - Keď produktu nie je čo vytknúť

Dve najväčšie celebrity počítačového segmentu a hrania sú bez diskusie grafické karty a procesory. O dosť menej pozornosti si už, aspoň u bežných zákazníkov, získavajú ďalšie komponenty ako skrinky, matičné dosky, RAM-ky či úložný priestor, a najviac opomínanou súčasťou počítačov sú definitívne zdroje. Málokto si myslí, že počítačový zdroj môže byť „sexi” alebo že na ňom príliš záleží. Pri nákupe komponentov jednoducho v košíku väčšinou pristane zdroj, ktorý ponúka najväčší výkon vo wattoch za najlepšiu cenu a kašlať na všetko ostatné. To však definitívne nie je dobrý prístup. Ako z hľadiska krátkodobého fungovania, tak aj dlhodobých plánov. Dobrý zdroj je totiž jedným z pilierov šťastného fungovania a pri správnom výbere sa za mierne vyššiu investíciu odplatí dlhoročnou stabilitou. Spoločností, ktoré majú vo svojom portfóliu zdroje, je celkom dosť, no nie je zdroj ako zdroj. Značka Fractal Design tentokrát prišla s veľmi zaujímavou ponukou v podobe nového radu ION+ a ja som, samozrejme, nemohol odmietnuť šancu pozrieť sa naň.

Hororových príbehov, ako sa niekomu upiekol či vyskratoval drahý hardvér len preto, že bol príliš skúpy priplatiť si za kvalitný zdroj, je na internete plno. Naopak, ak si niekto kúpi kvalitný zdroj, ktorý mu vydrží napájať silný systém niekoľko rokov, o tom je možné na internete čítať len sporadicky. Zdroje od spoločnosti Fractal Design k nám už párkrát zavítali v podobe kúskov Integra M 750W a Edison M 650W. Oba boli na svoju cenu a výkon kvalitné, no niečo im do dokonalosti chýbalo. Tým niečím bolo naozaj vysoké hodnotenie 80Plus. Preto som sa tentokrát nevedel dočkať testovania modelu Fractal Design ION+ 760P, kde písmenko P na konci znamená Platinum.

Čo je to 80Plus hodnotenie

V skratke ide o úspešné dokončenie radu štandardizovaných testov, na základe ktorých výsledkov je zdroju udelená určitá známka/garancia, že daný model poskytuje udávaný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to síce, že zdroj, ktorý nemá akékoľvek hodnotenie 80Plus, je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať záruky. Najnižším stupňom je 80Plus, ktorý garantuje účinnosť minimálne 82% pri 20% zaťažení, 85% pri polovičnej záťaži a 82% pri plnom vyťažení. Už to je vcelku úctyhodné, no ďalšie stupne tieto čísla ešte dvíhajú. Hlavné triedy, ktoré je možné stretávať v bežných zdrojoch, sú Bronze, Silver a Gold. No tie naozaj kvalitné a výkonné kúsky siahajú ešte vyššie a pýšia sa hodnotením 80Plus Platinum alebo Titanium. Všetky hodnoty si môžete prezrieť na obrázku nižšie.

Obsah balenia a prvé dojmy

Balenie produktov od spoločnosti Fractal Design ma hádam ešte nikdy nesklamalo. Krabica je ladená do kombinácie čiernej a bielej a ukrýva v sebe plne modulárny zdroj, ktorý je zabalený do štýlovej textilnej kapsy. Množstvo konektorov a káblov je tiež zabalených v šikovnej kapsičke a okrem toho sa v balení nachádza ešte manuál, pár pások na upratanie káblov a skrutky na inštaláciu zdroja do počítačových skriniek. Exteriér zdroja po novom už nezdobí vlys snehovej vločky, no jeho čierny exteriér v kombinácií dvoch odtieňov čiernej a vkusné, no zároveň nenápadne umiestnené logá spoločnosti si určite nájdu svoje miesto v takmer akejkoľvek zostave. Na spodnej strane sa nachádza 140 mm ventilátor čiernej farby, ktorý sa stará o chladenie vnútorných komponentov pri vyšších záťažiach.

Ponuka káblov, modulárnosť a inštalácia

ION+ 760P, tak ako aj väčšina moderných zdrojov určená pre náročnejších používateľov, ponúka plnú modulárnosť, čo znamená, že všetky káble (a nie iba tie „menej” dôležité) je možné od zdroja odpojiť. Po stránke káblov je ION+ 760P naozaj bohato vybavený, čo znamená ATX 24-pin, 2x ATX12V 4+4 pin/EPS12V 8-pin, 6x PCIe 6+2 pin, 10x SATA a 4x Molex. S takouto výbavou je možné zapojiť aj tie najvýkonnejšie matičné dosky a pokojne k nim pridať aj dve silné grafické karty, prípadne tri slabšie.

Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez akýchkoľvek problémov najmä vďaka umiestneniu zásuviek konektorov do strednej až vrchnej časti zdroja a takisto vďaka neskutočne ohybným káblom. Fractal Design ich prezýva slovným spojením UltraFlex a ja sa im absolútne nečudujem. Pri zdrojoch iných značiek je manažment či samotná inštalácia a vedenie káblov často zápasom, ktorý si vyžaduje väčšie nasadenie sily. S káblami k ION+ tieto problémy odpadávajú. Veľké plus si ION+ zaslúži aj za prevedenie čisto čiernej kabeláže, ktorá je bez rôznych žltých, zelených či modrých káblikov kaziacich výsledný dojem z počítača.

Technické špecifikácie a komponenty

Už podľa mena zdroja je ľahké vydedukovať, že tento kúsok ponúka výkon 760 W. V ponuke Fractal Design sú však aj varianty s výkonom 560, 660 a 860 wattov. Formát zdroju je tradičný ATX so šírkou a hĺbkou 150 mm, výškou 86 mm a váhou 1,66 kilogramu. Po stránke hlavnej funkcionality ponúkajú zdroje ION+ všetky základné aj rozšírené ochrany, čo znamená ochranu proti prepätiu, podpätiu, skratu či vysokej teplote. Teplota by však pri týchto zdrojoch nemala byť problémom, a preto aj vo Fractal Designe do ION+ zdrojov zabudovali systém semi-pasívneho chladenia, ktorý v prípade zapnutia malým prepínačom na zadnej časti zdroja úplne vypne ventilátor, pokiaľ zdroj nedosiahne výkon aspoň 300 wattov, prípadne vyššiu teplotu. Na vnútorných komponentoch si vo Fractale dali očividne naozaj záležať, takže „pod kapotou” ukrývajú ION+ zdroje kvalitné japonské kondenzátory a ďalšie prémiové súčiastky. Aj preto sa očividne vo Fractal Designe cítili natoľko sebavedomo, aby na rad ION+ zdrojov poskytli až 10-ročnú záruku.

Testovanie

Osobne, nanešťastie, nedisponujem kvalitným osciloskopom či ďalšími špecializovanými prístrojmi, ktorými by sa dal zdroj poriadne a do detailu otestovať, no vďaka dobrým kontaktom som mal možnosť sa k nim aspoň na pár hodín priblížiť. Vďaka tomu môžem referovať, že ION+ 760P si viedol nadmieru dobre. Pri testovaní za normálnej teploty bol schopný dodať až 94,8% účinnosť pri 50% záťaži, pričom pri spriemerovaní výkonu v iných záťažiach sa jeho účinnosť zastavila na hodnote 93,3%. Počas testovania pod záťažou som kontroloval aj teploty zdroja a čo ma potešilo, tie nepresiahli viac ako 53 °C.

Ďalším bonusom je okrem nízkej teploty aj fakt, že počas testovania bol zdroj omylom prepnutý do semi-pasívneho módu, ale aspoň som si vďaka tomu potvrdil, že sa zapína až na hodnote 300W. Aj so zapnutým ventilátorom bol však zdroj naozaj tichý - pod hranicou 39 decibelov - takže v bežnom hernom počítači s výkonnými komponentmi budete mať väčšiu šancu počuť zvuky chladenia procesora či grafickej karty. Posledný test, ktorý som si ale už nechal na bežnú domácu potrebu, bola kontrola toho, či zdroj náhodou netrpí neduhom známym ako „coil whine”. Ide o vysokofrekvenčné bzučanie, ktoré menej kvalitné zdroje často vydávajú pri zmene napätia alebo pod väčšou záťažou. ION+ však opäť potešil a ostal úplne tichým, no výkonným spoločníkom počas celej doby používania.

Naše hodnotenie

Na slovenskom trhu sú lacnejšie a možno aj použiteľné zdroje s certifikáciou 80Plus Bronze či Gold a za 50 až 100 eur. Potom existujú, samozrejme, aj zdroje schopné dodávať viac ako 1000 wattov pri účinnosti Platinum a Titanium, no ich cena nad niekoľko sto eurami iba začína. Fractal Design vo svojej rodine ION+ zdrojov spojil to najlepšie do jedného. Naozaj prémiový zdroj s vysokou účinnosťou a poskytujúci dostatočný výkon aj mierne náročnejším hráčom, no s cenovkou približujúcou sa skôr strednej triede ako prémiovým „overkill” kúskom. Vysoká účinnosť, kvalita komponentov, nízke teploty a hlučnosť, a prijateľná cena z tohto zdroja robia naozaj skvelú voľbu. A plusom je aj 10-ročná záruka.

Klady

 • kvalitné komponenty
 • plná modulárnosť
 • moderný dizajn
 • vysoká účinnosť
 • nízke teploty a hluk
 • 10-ročná záruka
 • skvelé, ohybné a čisto čierne káble

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Fractal Design ION+ 760P 2019

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 150 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 85 mm
 • Hmotnosť: 1660 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 140 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk