RECENZIA: GIGABYTE AORUS FI27Q - Pokračovanie hodné predchodcu

RECENZIA: GIGABYTE AORUS FI27Q - Pokračovanie hodné predchodcu

 

Vo svete počítačového hardvéru a komponentov nie je také bežné, že sa spoločnosť primárne zameriavajúca sa na jednu časť portfólia rozhodne vstúpiť aj do pre ňu doposiaľ neprebádaných vôd. Nie vždy sa to podarí, keďže dobehnúť know-how konkurencie a hlavne presvedčenie potenciálnych záujemcov o kvalitách svojich produktov je oveľa ťažšie ako už nejaké to know-how a meno mať. V Gigabyte sa však očividne všetkých týchto výziev nezľakli, a preto za posledný rok aj expandovali do viacerých segmentov – od trhu s pamäťami cez SSD-čka až po monitory. A práve monitor s názvom FI27Q je nástupcom veľmi podareného kúsku, na ktorý som sa mal možnosť pozrieť začiatkom tohto roka.

Gigabyte má toho aj so svojou prémiovou značkou Aorus v ponuke naozaj dosť. Stálicami na pultoch predajní sú matičné dosky, grafické karty, notebooky, herné kreslá či ďalšie periférie. Stále bežnejšie je však vidieť aj SSD disky, RAM-ky či práve monitory. A to nielen v ponuke predajní, ale logicky už aj v herných zostavách a hráčskych obydliach. Z môjho okolia sa pre novú ponuku produktov Gigabyte a Aorus rozhodol už celkom veľký počet ľudí a myslím si, že sa im nemožno čudovať. Pomer kvality, ceny a výkonu je pri týchto produktoch vo väčšine prípadov veľmi priaznivý a tiež poteší možnosť vyberať si medzi lacnejšími Gigabyte produktami so základnou funkcionalitou či prémiovejšími, no drahšími Aorus modelmi. Tak je to aspoň pri grafických kartách, matičných doskách či SSD-čkach. Monitory sa držia čisto značky Aorus, a preto od nich treba čakať síce vyššiu cenu, no maximálnu funkcionalitu a skvelý výkon. Od príchodu prvého, naozaj prémiového, a pritom stále cenovo dostupného modelu AD27QD, ubehlo čosi vyše pol roka a v Gigabyte sa teda rozhodli pre menšie či väčšie osvieženie. Model FI27Q a jeho drahší, no o čosi vybavenejší brat FI27Q-P stavajú na veľmi stabilných základoch a riadiac sa heslom „Neopravuj, čo nie je pokazené.” sa snažia posúvať tento modelový rad ďalej.

Obal a jeho obsah

Monitory sú napriek či možno práve vďaka svojim stále väčším rozmerom a väčším obrazovkám jednými z najkrehkejších počítačových komponentov. Preto ich treba pri prenášaní z obchodu alebo priamo pri výrobe dostatočne chrániť a je fajn vidieť, že na to v Gigabyte stále myslia. Krabica, ktorá ku mne dorazila, bola aj na 27-palcový monitor prekvapivo veľká a celkom masívna. Po otvorení obalu som však pochopil jej väčšie rozmery, keďže vo svojom vnútri ukázala naozaj robustný sendvič z polystyrénu, v ktorom bol na jednej strane bezpečne, spodnou časťou podstavca uložený monitor s káblami a na druhej hlavný mechanizmus stojana, ktorý tentokrát nie je pripevnený k monitoru už pri preprave. V balení sa ešte nachádza zbierka káblov (USB pre USB HUB, DisplayPort, HDMI, napájací kábel) a, samozrejme, ešte brožúrky a plastový dielec pre lepší manažment káblov, ktoré by inak mohli visieť hráčom nad klávesnicou. Inštalácia do funkčného stavu, čo znamená pripevnenie spodnej časti stojanu, stále vyžaduje skrutkovač (nezáleží na tom, či krížový, alebo plochý), no nemyslím si, že by práve táto skutočnosť mala byť pre niekoho problémom. Zvyšok pozostáva už len z pricvaknutia stojanu k panelu monitora.

Základná funkcionalita a konektivita

Správny monitor nie sú iba silné parametre a pekný dizajn, mal by ponúkať aj nejaké tie možnosti ergonómie. Minimom, ktoré niektoré lacné kúsky stále nespĺňajú, je aspoň možnosť nastavenia výšky monitora. Aorus FI27Q je v tomto našťastie rovnako šikovný ako jeho predchodca, AD27QD. Výšková nastaviteľnosť (13 cm hore či dole), natáčanie do strán (20 stupňov doprava aj doľava) aj možnosť nakloniť si monitor (5 stupňov k sebe a 21 stupňov od seba) sú stále prítomné. Rovnako tak aj funkcia otočenia displeja o 90 stupňov a možnosť používať ho vertikálne. Takže palec hore za veľmi dobre zvládnuté možnosti prispôsobenia. Po stránke pripojiteľnosti na spodnej strane je na FI27Q všetko po starom – 3,5 mm jack na slúchadlá, druhý jack na mikrofón, dva HDMI porty, DisplayPort, hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, dvojica USB 3.0 na pripojenie periférií či schopnosť nabíjať zariadenia a na záver aj štrbina pre zabezpečenie Kensington zámkom. Po pripojení monitora USB káblom k počítaču je naň možné nainštalovať nový firmvér alebo uložiť si z neho svoje špecifické nastavenia, čo je určite veľké plus pre ľudí, ktorí často striedajú počítače alebo majú naozaj špecifické preferencie, o ktoré by sa báli prísť.

Parametre a funkcionalita

To najdôležitejšie na dobrom monitore nie je jeho značka, výzor pri pohľade zozadu a ergonómia. Teoreticky to nemusia byť ani jeho rozmery, hoci tie už zohrávajú väčší faktor pri výbere toho správneho kúska. Nie, to najdôležitejšie sú, samozrejme, jeho parametre, technológie použité pri jeho výrobe a funkcionalita. Môžem celkom spokojne zhodnotiť, že model FI27Q si zachoval všetko správne a pre hráčov potrebné od svojho predchodcu a v jednom smere priniesol aj vylepšenie. FI27Q teda stále ponúka 27” IPS panel s QHD rozlíšením (2560 x 1440 pixelov), plnohodnotnou 10 BIT farebnosťou, 95 % pokrytím farebného spektra DCI-P3, 1 ms odozvou, VESA HDR 400 certifikátom a ako bonus aj podporou AMD FreeSync. Po novom však už nie je obnovovacia frekvencia na 144 Hz, v dnešnej dobe bežnejších, ale stúpla na 165 Hz. Tak, ako som písal pri AD27QD, musím aj pri tomto kúsku povedať, že spomínané parametre, funkcie a technológie nie sú samy o sebe príliš zaujímavé. No keď sa spoja v jednom produkte, tak už je čo povedať. 27-palcový displej je stále skvelou voľbou, ani primalý, aby naňho museli hráči žmúriť, a pritom ani nezaberie celý stôl. Použitá technológia zobrazovania menom IPS a 10 BIT farebnosť znamená skvelé podanie farieb a pozorovacie uhly, čiže na tomto monitore by nemal byť problém nielen hrať, ale potenciálne by na ňom mohli pracovať aj profesionáli pri strihaní videa či upravovaní fotiek. QHD, teda 1440P, inak 2K či, laickejšie povedané, rozlíšenie 2560 x 1440 pixelov, je skvelým kompromisom medzi na hardvér nenáročnými 1080P panelmi a krásami menom 4K. Pre poriadne hranie v 4K rozlíšení je stále nutné míňať na tie najvýkonnejšie grafické karty viac ako 1000 eur, zatiaľ čo 2K už zvládnu aj karty vyššej strednej triedy od NVIDIE či RX 580/590 od AMD.

Vysoká obnovovacia frekvencia a 1 ms odozva sa pri IPS paneloch objavuje stále častejšie, no pri lacnejších monitoroch sú tieto čísla často dosahované na úkor kvality zobrazovania. Viacero výrobcov monitorov už schytalo určitú dávku kritiky za avizovanie 1 ms odozvy alebo vysokých obnovovacích frekvencií, no v reálnom svete ich bolo možné dosiahnuť len po pretaktovaní monitorov alebo zapnutí špeciálnych režimov, po ktorých sa na nich začali objavovať artefakty alebo iné neduhy spájané s rýchlym vypínaním a zapínaním pixelov. Pri FI27Q som si našťastie nijaký z týchto nedostatkov nevšimol, avšak ďalšie pretaktovanie nad výrobcom udávaných 165 Hz nebolo možné a vyústilo len do hlášky „Out of range”, teda „Mimo rozsahu” či rovno čiernej obrazovky s návratom do normálu po 15-tich sekundách. Kvalitný IPS panel sa však nezaprie, napríklad aj zakomponovaním bonusu pod skratkou HDR. High Dynamic Range trochu komplikovanejšie znamená, že panel so svojimi parametrami spĺňa minimálne požiadavky jasu, kontrastu a schopnosti stlmiť pixely a ukázať čiernu farbu. Hoci sa v týchto schopnostiach nevyrovná OLED displejom schopným stlmiť jas priamo na úrovni pixelov, je rozdiel medzi bežným LCD a LCD s podporou HDR naozaj viditeľný aj voľným okom. V jednoduchosti to predstavuje naozaj žiarivé farby, tmavú čiernu a celkom veľký krok vpred v porovnaní s bežnými displejmi. Aorus na tento panel obdržal certifikáciu VESA HDR 400, ktorá je síce ešte len vstupnou bránou do sveta HDR (ďalšie certifikáty sú HDR 500, 600, 1000 a HDR 400 TrueBlack + 500 TrueBlack), no ako som už spomenul, je to krok správnym smerom na ceste za lepšími zážitkami z kvalitného zobrazenia.

„Iba” AMD FreeSync

Už pri testovaní predošlého modelu som si myslel, že jeho AMD FreeSync funkcionalitu spomeniem len tak medzi rečou ako malý bonus, ktorý je fajn správou pre majiteľov kariet od spoločnosti AMD, no nie je ničím svetoborným. FreeSync ako softvérové riešenie pracuje na odstránení takzvaného screen tearingu, teda trhaniu obrazu v hrách. Grafické karty spracovávajú obrazy s rozdielnou účinnosťou a rýchlosťou, ktorá sa nemusí vždy vyrovnať obnovovacej frekvencii monitoru a výsledkom môže byť pri rýchlej zmene pohľadu napríklad zobrazenie polovice snímky z novej scény v hornej polovici monitora a predošlej v tej spodnej. Problémom doteraz bolo, že hlavní hráči na poli grafických kariet, AMD aj NVIDIA, prišli s vlastnými riešeniami tohto problému, ktoré však dlho neboli kompatibilné. Kvôli tomu si museli hráči snažiaci sa predísť screen tearingu dlhé roky vyberať monitor podľa značky grafickej karty.

NVIDIA začiatkom roka prekvapivo ohlásila, že G-Sync funkcionalita na všetkých nových GTX a RTX kartách bude kompatibilná s vybranými monitormi disponujúcimi FreeSyncom. Prečo iba vybranými? Hlavne preto, že nie je monitor s FreeSyncom ako monitor s FreeSyncom. Menej kvalitné kúsky jednoducho spoluprácu s G-Syncom nezvládajú a môže dochádzať k ešte horšiemu zobrazovaniu ako bez neho. Viacero monitorov však NVIDIA oficiálne „certifikovala”, takže G-Sync sa na nich po pripojení k počítaču zapne automaticky a Aorus FI27Q do tejto skupiny, ako už aj jeho predchodca, patrí. Po pripojení a nainštalovaní ovládačov sa na FI27Q G-Sync okamžite a bez akýchkoľvek problémov zapol a počas celého času stráveného v hrách fungoval na 100 %.

Vychytávky a softvér

Okrem veľmi slušnej nádielky po stránke základných parametrov a funkcionality sa takmer vždy produkty od Gigabyte/Aorus snažia ponúknuť všemožné vychytávky, ktoré hráčom dokážu uľahčiť život alebo ho urobia o čosi zaujímavejším. Aorus FI27Q, podobne ako aj iné „high-end” produkty zamerané na hráčov, ponúka na zadnej strane RGB podsvietenie v tvare AORUS orla. Jeho ovládanie je jednoduché, cez program RGB Fusion, ktorým sa dajú ovládať aj všetky ostatné produkty značky Gigabyte.

Logo vyzerá fajn a pokiaľ plánujete brať monitor na LAN párty, určite zaujme, no pre mňa osobne nepredstavuje pridanú hodnotu, pretože pri mojom rozložení je monitor priamo pri stene a nie je tak zozadu viditeľný. Zvyšok bonusovej funkcionality je naozaj bohatý a pozostáva z viacerých, aj priamo do monitora zabudovaných, programov a funkcií. OSD, teda On-Screen-Display, v ktorom je možné nastaviť všetko správanie a vzhľad monitora, nie je napríklad možné ovládať len malým tlačidlom na spodnej strane, no vlastnosti sa dajú meniť aj za pomoci klávesnice a myši. Priamo na hráčov zamerané funkcie AIM Stabiliser, Dashboard, GameAssist, Black Equalizer, ANC a PIP/PBP vyzerajú na prvý pohľad veľmi zaujímavo.

AIM Stabiliser podľa slov Gigabytu pomôže s potlačením efektu rozmazania pri rýchlych pohyboch ako napríklad pri mierení a strieľaní v akčných hrách. Musím sa ale priznať, že osobne som si túto funkciu pri hraní nijako nevšimol. Dashboard zase dokáže zobraziť informácie o počítači ako teploty procesora a grafiky či ich vyťaženie. GameAssist využijú hráči na zobrazenie časomiery, stopiek, zameriavača či liniek pre správne zarovnanie viacerých displejov vedľa seba nezávisle od hry a programu. Zaujímavý je aj Black Equalizer, čo je funkcia vyrovnávania čiernej, vďaka ktorej bol monitor schopný potlačiť čiernu bez zasiahnutia do svetlých častí obrazu a odkryť tak protivníkov skrývajúcich sa v tieňoch. ANC, aktívne potláčanie hluku, funguje po pripojení slúchadiel do monitora, ktorý dokáže vďaka dvojici zabudovaných smerových mikrofónov potlačiť okolitý hluk a dokonca ho zvládne filtrovať z hráčovej reči, keď rozpráva do mikrofónu. To znamená, že v hlučnejšom prostredí budú vaši spoluhráči lepšie počuť vaše slová. Na záver disponuje monitor aj funkciou PIP (Picture-in-picture) a PBP (Picture-by-picture), vďaka ktorým môžete jednoducho hrať hru a pri tom sledovať napríklad video sprievodcu alebo obľúbený seriál priamo na jednom monitore.

Naše hodnotenie

Aorus FI27Q nie je nijako prelomovým či revolučným produktom. Ten ponúkli v Gigabyte už pred pol rokom pod názvom AD27QD. Tento kúsok však berie skvelý recept a prevedenie, ktoré si obľúbilo množstvo hráčov a vylepšuje na ňom maličkosti. Zvýšenie obnovovacej frekvencie na 165 Hz sa nemusí zdať ako veľký krok, no FI27Q bude dostupný za rovnakú cenu ako bol pred pol rokom monitor schopný len 144 Hz. A pokiaľ chcete viac vylepšení, stačí sa pozrieť na model FI27Q-P, ktorý prinesie vylepšenú zvukovú kartu ANC 2.0 a dokonca aj HBR (čiže 2K, 165 Hz, HDR, 10 bit naraz) za malý príplatok.

Klady

 • obnovovacia frekvencia 165 Hz
 • AMD FreeSync kompatibilný s G-Syncom
 • IPS panel
 • 1 ms odozva
 • HDR 400
 • Skvelá ergonómia
 • 10 BIT a 95 % pokrytie DCI-P3 spektra
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na hráčov

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

GIGABYTE AORUS FI27Q

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 614,9 mm
 • Výška: 484,7 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 236,9 mm
 • Hmotnosť: 8000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 550 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk