RECENZIA: GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB je momentálny kráľ na poli rýchlostí

RECENZIA: GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB je momentálny kráľ na poli rýchlostí

 

Nie je to ešte tak dávno, čo pojem SSD u bežných počítačových používateľov v praxi neexistoval. Kto mal SSD disk, bol buď naozaj veľkým nadšencom, alebo vyššie prenosové rýchlosti jednoducho vyžadoval kvôli práci. V dnešnej dobe sú však SSD disky už tak rozšírené, že ich nájdete aj v lacnejších zostavách či notebookoch a čoskoro sa objavia dokonca aj v herných konzolách. Mať v zariadení SSD teda už nie je iba výsadou vyvolených a veľkou prestížou. Mať v počítači momentálne najrýchlejšie bežne dostupné SSD však má stále svoje čaro.

Spoločnosť Gigabyte sa so svojou prémiovou značkou Aorus do vôd SSD diskov s veľkou chuťou vydala ešte minulý rok a šancu otestovať ako lacnejšie, tak drahšie a výkonnejšie kúsky sme nikdy neodmietli. Všetky modely, ktoré nám ale doteraz prešli testovacím počítačom, sa ani nepribližujú k tomu, čo je vďaka novej generácii AMD procesorov a nového X570 chipsetu možné. Prečo však v spojení s SSDčkami spomínam procesory a chipsety matičných dosiek? Odpoveď je jednoduchá – je ňou nový štandard PCIe 4.0, ktorý oproti predošlej generácii prináša rad vylepšení, z ktorých je jedným aj vyššia priepustnosť dát a tým aj vyššie potenciálne rýchlosti prenosu súborov. Keď som minulý rok testoval disk WD SN750, bol som veľmi potešený jeho vysokými rýchlosťami, ktoré sa blížili k hodnotám 3500 MB/s, no technik spoločnosti WD sa mi pri jeho predstavovaní v Prahe posťažoval, že limitom už takmer nie je samotný disk, no maximálne prenosové rýchlosti štandardu PCIe 3.0. PCIe 4.0 jeho potenciálne rýchlosti zdvojnásobil, z 8 GT/s na 16 GT/s, čo znamená, že v dohľadnej budúcnosti hádam uvidíme aj disky ponúkajúce rýchlosti 7000 MB/s pri zapisovaní a čítaní. Zatiaľ ešte nie sme v tejto situácii, no už prvý pohľad na AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB ukazuje, že sme na správnej ceste.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB dorazil, rovnako ako aj iné SSD disky štandardu M.2, v relatívne malej krabičke, no okamžite ma prekvapila jej vyššia váha. Prednej časti škatuľky už tradične dominuje logo Aorus s názvom disku a na zadnej strane nájdu potenciálni kupci aj bližšie technické špecifikácie. Tie spomínajú podporu PCIe 4.0 x4 a rýchlosti čítania až do 5000(!) a zápisu do 4400 MB/s. Vďaka faktu, že ide o menší disk, sa vyhol takmer všadeprítomnému podsvieteniu, no samotný dizajn pasívneho chladiča je dostatočne zaujímavý aj bez dodatočných svetielok. Vnútri krabičky je disk naozaj bezpečne uložený v mäkkej pene, vďaka čomu by som sa ňou nebál ani hodiť o stenu (hoci som túto skutočnosť pre istotu radšej neotestoval). Bezpečné uloženie disku je naozaj dôležité, keďže s vyšším výkonom prichádza aj vyšší výdaj tepla, takže pasívny chladič je naozaj robustný a celý vyrobený z medi, vďaka čomu sa pýši mierne lososovou farbou. Nie som jej najväčším fanúšikom, strieborná alebo čierna by mu podľa mňa pristala viac, no aj takto určite disk zaujme.

Softvér

To, že AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB nemá žiadne RGB svetielka, ktoré by bolo treba ovládať, ešte neznamená, že si preň v Gigabyte nepripravili aspoň nejaký program. Šikovná aplikácia sa v tomto prípade volá SSD Tool Box a vďaka nej je možné pozrieť si všetky dôležité parametre a informácie o disku, ako je teplota, využitie či zostávajúca životnosť, alebo ho skontrolovať cez monitorovací systém S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), ktorý je schopný odhaliť potenciálne problémy alebo chyby na diskoch. SSD Tool Box však nie je na bežné fungovanie nevyhnutný, takže je len na vás, či si ho na svoj počítač nainštalujete.

Komponenty a avizované parametre

AORUS NVMe Gen4 SSD disky sú momentálne dostupné v dvoch kapacitách, 1TB a 2TB. Obe verzie ponúkajú pamäťové moduly Toshiba s architektúrou 3D TLC NAND FLASH a ovládač Phison PS5016-E16, na ktoré si už masa hráčov a používateľov mohla zvyknúť. Po stránke rýchlostí sľubuje Gigabyte avizované čísla až 5000 MB/s pri čítaní a 4400 MB/s pri zapisovaní, a to pri oboch kapacitách diskov. Ja som mal možnosť otestovať iba 2TB verziu, takže čísla pri 1TB nemôžem potvrdiť, ani vyvrátiť.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer. Disk bol otestovaný aj na PCIe 3.0 štandarde, no tam preukázal iba jeho maximálne rýchlosti ~3500 MB/s pri čítaní aj zapisovaní.

Naše hodnotenie

Nová generácia Ryzen procesorov je zaujímavá už sama o sebe, no vďaka jej príchodu a implementovaniu PCIe 4.0 štandardu sa posunuli aj možnosti ďalších komponentov. AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB je toho skvelým príkladom, keďže doterajšie M.2 disky jednoducho nemali možnosť dosahovať vyššie rýchlosti, ako im umožňoval hardvér, do ktorého boli osadené. Cena tohoto disku je, samozrejme, vyššia, no tak to pri úplne nových a hlavne extrémne výkonných komponentoch býva. Pokiaľ vám jednoducho nepostačujú rýchlosti doterajších SSD, nemáte chuť riešiť RAID a ste, resp. plánujete byť majiteľom nového Ryzen procesoru a dosky s X570 chipsetom, potom je AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB naozaj perfektná voľba.

Klady

 • masívny chladič
 • doteraz nevidené rýchlosti čítania

Zápory

 • vyššia cena
 • zvláštna farba chladiča

Informácie o produkte

GIGABYTE AORUS NVMe Gen4 SSD 2TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 80,5 mm
 • Výška: 11,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,5 mm
 • Farba: Medená
 • Orientačná cena: 470 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte AORUS X570 PRO
 • Procesor: AMD Ryzen 5 3600X
 • Pamäť: Aorus RGB DDR4 3200 MHz 16GB
 • Chladenie procesora: Cooler Master MasterLiquid 240
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: AORUS GeForce RTX 2080 Ti XTREME 11G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S2 Vision RGB
Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk